co lepsze osocze czy kwas hialuronowy

Co lepsze – kwas hialuronowy czy osocze bogatopłytkowe?

Strona główna » Blog » Medycyna estetyczna » Co lepsze – kwas hialuronowy czy osocze bogatopłytkowe?


W zabiegach medycyny estetycznej wykorzystywane są preparaty zawierające kwas hialuronowy, a także pozyskiwane z krwi pacjenta osocze bogatopłytkowe. Co jest lepszePRP czy kwas hialuronowy? Każdy z tych zabiegów powala na kompleksową poprawę wyglądu skóry i jej odmłodzenie, jednak mechanizm działania tych preparatów jest odmienny. Różnią się one także skutecznością, a także czasem utrzymywania się efektów zabiegu. Kiedy zatem zdecydować się na mezoterapię kwasem hialuronowym, a kiedy lepiej sprawdzi się ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym?

Kiedy warto wykonać zabieg z osoczem bogatopłytkowym?

Zabiegi wykorzystujące osocze bogatopłytkowe pacjenta to innowacyjna metoda biostymulacji komórek skóry. Ostrzykiwanie skóry osoczem wspomaga produkcję kolagenu przez fibroblasty. Aktywuję mezenchymalne komórki macierzyste, regenerację komórek i proces neoangiogenezy (czyli powstawania nowych naczyń krwionośnych). Po pobraniu krwi żylnej od pacjenta, następuje jej odwirowanie i uzyskanie osocza. Następnie osocze bogate w płytki krwi jest wstrzykiwane w skórę.

Główną zaletą zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest całkowita, 100% biokompatybilność uzyskanego osocza bogatopłytkowego. Brak alergizacji, podrażnień, nietolerancji to bardzo istotna cecha zabiegu, gwarantująca jego bezpieczeństwo nawet u osób ze skłonnością do alergii. Zabieg z osoczem bogatopłytkowym cechuje także znaczna skuteczność – ten tzw. „wampirzy lifting” zdobył uznanie na całym świecie właśnie z racji spektakularnego odmłodzenia skóry.

Najważniejsze wskazania do zabiegu z osoczem bogatopłytkowym to:

  • rewitalizacja skóry: wiotkiej, przesuszonej, poszarzałej i zmęczonej
  • regeneracja skóry po innych zabiegach medycyny estetycznej
  • walka z oznakami starzenia: bruzdami, zmarszczkami, zmniejszoną gęstością skóry
  • łysienie androgenowe
  • wypełnienie blizn potrądzikowych
  • rewitalizacja szyi, dłoni i dekoltu
  • usuwanie kurzych łapek i cieni pod oczami

Zabieg inicjuje procesy remodelingu skóry już w 48 godzin od iniekcji osocza, niemniej jednak na efekty należy poczekać ok. 2 tygodni. Optymalnie zaleca się przeprowadzenie serii 3-5 zabiegów w odstępach co miesiąc. Zabieg trwa około 30 minut. I jeszcze bardzo istotna informacja- należy zwrócić uwagę na oryginalność zestawu do pozyskiwania osocza. Tylko oryginalny zestaw zabiegowy gwarantuje bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu.

Mezoterapia kwasem hialuronowym – charakterystyka zabiegu

Mezoterapia kwasem hialuronowym to zabieg wykorzystujący preparaty z nieusieciowanym kwasem hialuronowym. Tego typu preparaty różnią się od tych wykorzystywanych w zabiegu wypełniania zmarszczek czy modelowania kształtu nosa, ust bądź wolumetrii twarzy. Nieusieciowany kwas hialuronowy cechuje się szybkim czasem degradacji. Dlatego depozyty tego preparatu nie utrzymują się w skórze przez dłuższy czas. Głównym zastosowaniem mezoterapii kwasem hialuronowym jest rewitalizacja skóry – jej odżywienie, dodanie zdrowego kolorytu i blasku, nawilżenie skóry. Zabieg służy natychmiastowej poprawie wyglądu skóry.

Podobnie jak w przypadku osocza bogatopłytkowego, mezoterapia kwasem hialuronowym może być wykonana nie tylko na twarzy oraz delikatnej okolicy oczu, ale także na szyi i dekolcie oraz dłoniach. Mezoterapia igłowa pozwala na kompleksowe zadbanie o nienaganny wygląd całego ciała. Już sam proces nakłuwania skóry pozwala na pobudzenie syntezy włókien kolagenu i elastyny, co przekłada się na zwiększenie gęstości skóry oraz jej ujędrnienie. Możliwe jest wygładzenie zmarszczek, poprawa owalu twarzy, zminimalizowanie widoczności przebarwień oraz blizn potrądzikowych. Mezoterapia znajduje zastosowanie w celu redukcji tzw. worków pod oczami, ujędrnienia szyi i dekoltu.  Zabieg ma bardzo uniwersalne zastosowanie, gdyż może być wykonany u osób w każdym wieku. Osoby młode mogą zdecydować się na ostrzykiwanie skóry kwasem hialuronowym w celu nawilżenia i odświeżenia skóry. Również profilaktyka anti – aging jest wskazaniem do zastosowania nieusieciowanego kwasu hialuronowego. Z kolei osoby dojrzałe wykonują mezoterapię w celi nawilżenia skóry i jej rewitalizacji, spłycenia drobnych zmarszczek i zredukowania wiotkości skóry.

Wskazania do wykonania mezoterapii preparatami nieusieciowanego kwasu hialuronowego

  • przesuszenie skóry na twarzy, szyi, dekolcie czy dłoniach
  • wiotkość skóry
  • drobne zmarszczki
  • uczucie ściągnięcia skóry
  • cienie pod oczami

Zabieg polega na oczyszczeniu i zdezynfekowaniu skóry, po czym kwas hialuronowy wprowadzany jest w głąb skóry przy pomocy cieniutkiej igiełki. Cała procedura trwa około 30 minut. Zalecane jest wykonanie serii 3 – 4 zabiegów powtarzanych z częstotliwością jednego zabiegu co 3 – 4 tygodnie. Czas utrzymywania się zabiegów wynosi od 9 do 12 miesięcy.

Mezoterapia to mało inwazyjny zabieg, wymagający jedynie wykonania nakłuć cieniutką igłą. Jednak zabieg ten nie może być wykonany u każdego. Najistotniejsze przeciwwskazania dotyczą występowania infekcji czy stanów zapalnych na obszarze skóry poddawanym zabiegowi. Mezoterapia igłowa nie jest także wskazana u osób uczulonych na jakikolwiek składnik preparatu, dotkniętych zaburzeniami krzepnięcia, z niewyrównaną cukrzycą, a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jedynym ograniczeniem wiekowym jest brak pełnoletności.

Mezoterapia osoczem czy kwasem hialuronowym? Co lepsze?

Osocze bogatopłytkowe aktywuje procesy bioodnowy skóry. Daje efekt wygładzenia zmarszczek i fałdów. Przyspiesza gojenie skóry, poprawia jej ukrwienie. Pomaga odzyskać blask, napięcie i zdrowy koloryt. Inne efekty to remodeling włókien kolagenowych oraz poprawa gęstości i faktury skóry.  Wykorzystanie potencjału upiększającego i odmładzającego własnego organizmu doceni z pewnością każdy pacjent, jako najnowszy trend modyfikacji wyglądu oferowany przez profesjonalistów. Osocze bogatopłytkowe sprawdza się także jako zabieg wykonywany po innych procedurach medycyny estetycznej, takich jak laserowe wygładzanie zmarszczek. Wówczas zabieg ten może wspomóc naturalne procesy  regeneracyjne skóry.

Mezo terapia kwasem hialuronowym jest zabiegiem o wybitnych właściwościach nawilżających, jednak nie ma tak silnego potencjału regeneracyjnego jak osocze bogatopłytkowe. Oznacza to, że osoby oczekujące natychmiastowego efektu rewitalizacji skóry, która nie jest dotknięta zaawansowanymi oznakami starzenia, mogą wykonać mezoterapię kwasem hialuronowym. Jeśli jednak zachodzi potrzeba kompleksowego pobudzenia procesów regeneracyjnych, odnowy powierzchni skóry, a także skutecznego jej odmłodzenia – znacznie lepiej sprawdzi się osocze bogatopłytkowe. W przypadku tego zabiegu na ostateczny efekt należy poczekać dłużej niż w przypadku mezoterapii kwasem hialuronowym. Wynika to z konieczności remodelingu skóry na drodze pobudzenia włókien kolagenowych i wzmocnienia struktury skóry. Taki efekt jest bardziej spektakularny i utrzymuje się znacznie dłużej.

Podsumowując – wybierając zabieg należy kierować się rodzajem skóry pacjenta, jego oczekiwaniami wobec efektów zabiegu. Rodzaj użytych preparatów konsultowany jest z pacjentem na etapie wizyty przedzabiegowej, podczas ustalania planu terapii. Warto uwzględnić także ewentualne przeciwwskazania do wykonania konkretnych zabiegów. Zarówno kwas hialuronowy, jak i osocze bogatopłytkowe to skuteczne i bezpieczne zabiegi, które wykazują wysoką biozgodność z organizmem człowieka. Działają na drodze aktywowania fizjologicznych procesów komórkowych w skórze, pozwalając na uzyskanie naturalnego efektu. Różni je natomiast mechanizm działania – kwas hialuronowy wiąże wodę, zabezpieczając skórę przed utratą nawilżenia. Z kolei osocze bogatopłytkowe pobudza syntezę kolagenu, poprawia ukrwienie skóry, stymuluje namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka – czyli pobudza procesy bioodnowy skóry.

4.3/5 - (56 głosów)

2 komentarze

  1. Każdy artykuł podaje wyolbrzymione efekty. To jest nieprawda. Osocze nie daje żadnych spektakularnych efektów. I nie utrzymują sie wcale przez długi czas. Kwas może pogorszyć rysy twarzy, obciążając skórę. Nie piszecie, że trzeba go ostrożnie stosować przy skórze wiotkiej i cienkiej. To zwykłe naciąganie. Potem klientka przychodzi na zabieg i nie pojawiają sie żadne „spektakularne” efekty. To zwyczajnie nieuczciwe z waszej strony. Sama miałam około 10 zabiegów osoczem, potem Nucleofil, potem kwas i efekty mizerne. A kwas spowodował zmianę rysów i twarz wygląda na zmęczoną i starsza, mimo wypełnienia doliny łez.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*