czy wargi sromowe mniejsze rosną?

Czy wargi sromowe mniejsze rosną?

Strona główna » Blog » Ginekologia plastyczna » Labioplastyka » Czy wargi sromowe mniejsze rosną?


Każdy z nas jest inny pod każdym względem. Dotyczy to także budowy anatomicznej narządów. Niejedna z Pań na pewno zastanawiała się: „ Czy moje wargi sromowe są ok?”. Kształt, wielkość, jak również kolor – możemy się spotkać z dużą różnorodnością w tym temacie.
Przerośnięte wargi sromowe mniejsze to często po prostu fizjologia, nie będąca jednostką chorobową.

W okresie płodowym oraz niemowlęcym przerost warg sromowych mniejszych jest sytuacją normalną i z czasem zanika. Zdarza się jednak, że stan taki utrwala się lub ma miejsce dopiero w późniejszym okresie życia. Wszystkie przyczyny przerostu warg sromowych mniejszych nie są do końca znane. Czasem kobieta rodzi się z tą przypadłością. Jednak często zdarza się, że wargi sromowe rosną z wiekiem.

Hormonalne przyczyny wydłużania się warg sromowych

Spośród znanych przyczyn przerostu warg sromowych mniejszych najczęstszą jest burza hormonalna występująca w okresie dojrzewania. Taki stan hormonalny występuje u każdej dojrzewającej kobiety. Jednak dlaczego u jednych powoduje on przerost warg sromowych a u innych nie – na to pytanie nie ma odpowiedzi. Nie mamy jednak wpływu na gospodarkę hormonalną naszego organizmu w okresie dojrzewania.

Inną przyczyną wydłużania się warg sromowych mniejszych jest stosowanie hormonów sterydowych. Czasem jest to niezbędna kuracja w celu leczenia innych chorób. Wówczas przerost warg sromowych jest pewnego rodzaju powikłaniem czy skutkiem ubocznym takiej terapii. Są również kobiety, które stosują hormony sterydowe w celu poprawienia wyników w sporcie. U takich osób również często dochodzi do przerostu warg sromowych mniejszych.

Czy wargi sromowe rosną w ciąży?

Wiele Pacjentek skarży się że zauważyły przerost warg sromowych w ciąży lub po ciąży. Jak to się dzieje że wargi sromowe mogą rosnąć w ciąży? Odpowiedzią znowu są hormony. W ciąży mamy do czynienia ze wzrostem stężenia progesteronu. Jest to hormon który odpowiada m.in za utrzymanie ciąży. Progesteron ma również szczątkowe działanie androgenne. Pierwsze skojarzenie – androgeny czyli męskie hormony płciowe. Ale są one także produkowane (tylko w mniejszych ilościach) u kobiet. Wzrost działania androgennego (spowodowany wzrostem stężenia progesteronu) jest przyczyną m.in często nasilającego się w I-trymestrze ciąży trądziku. To samo działanie androgenowe progesteronu często przyczyniają się do wydłużania się i przerostu warg sromowych mniejszych.

Długie wargi sromowe – czy to problem?

Nie zawsze przerost warg sromowych mniejszych to problem. Są miejsca na świecie, gdzie są uznawane za atrybut kobiecości. Fartuszek hotentocki – to określenie przerostu warg sromowych afrykańskiego plemienia Hotentotów. Dla nich jest to piękne!

Przerośnięte wargi sromowe mniejsze – co z tym zrobić?

Jeżeli przerośnięte wargi mniejsze sprawiają dyskomfort, przeszkadzają w uprawianiu sportu lub pogarszają jakość życia seksualnego, to warto zastanowić się nad zabiegiem labioplastyki.  Jest to zabieg chirurgiczny z zakresu ginekologii estetycznej. Skutecznie pomaga on pozbyć się kłopotliwego problemu. Już nieraz słyszeliśmy głosy zadowolonych pacjentek, które jedyne na co narzekały, to fakt, że zdecydowały się tak późno. Z pewnością warto udać się na konsultację ginekologiczną kwalifikującą do zabiegu i dokonać zmiany na lepsze!

4.6/5 - (16 głosów)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*