wargi sromowe mniejsze -zabieg zmniejszenia warg sromowych mniejszych

Czy warto zmniejszyć wargi sromowe?

Strona główna » Blog » Ginekologia plastyczna » Labioplastyka » Czy warto zmniejszyć wargi sromowe?


Zabieg zmniejszania warg sromowych mniejszych jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów ginekologii estetycznej. W końcu w grę wchodzi komfort i jakość życia. Pewność siebie w sytuacjach intymnych. W tym artykule przeczytasz o zabiegu redukcji warg sromowych i częstych nieporozumieniach z nim związanych.  

Czym jest redukcja warg sromowych?

Jak wskazuje sama nazwa, redukcja warg sromowych to zabiegowe zmniejszenie ich wielkości. W trakcie zabiegu uzyskujemy jednak nie tylko pożądany rozmiar warg, ale także modelujemy ich kształt i wygląd. Wszystko to zgodnie z oczekiwaniami Pacjentki. Same wargi sromowe to cienkie fałdy skórne okrywające wejście do pochwy i ujście cewki moczowej. Natura stworzyła je celem ochrony przed urazami oraz zapewnienia właściwego środowiska wewnętrznego.

Dlaczego warto zdecydować się na zmniejszenie warg sromowych? 

Czasem zdarza się, że wargi sromowe mogą wydawać się za duże. Wówczas używamy określenia przerost, choć nie ma żadnego 100% pewnego kryterium, kiedy należy mówić o tym że wargi są „za duże”. U każdej kobiety wargi wyglądają nieco inaczej. Istnieją olbrzymie różnice zarówno rozmiarów, jak i budowy warg sromowych czy napletka łechtaczki. Najważniejsze są tu Twoje odczucia dotyczące własnego ciała. 

Niemniej, należy pamiętać że w skrajnych przypadkach wargi sromowe mogą utrudniać codzienne aktywności: czy to jazdę na rowerze, czy założenie obcisłego kostiumu kąpielowego. Mogą powodować ból, obtarcia, uczucie szarpania, a także zwiększać ryzyko infekcji intymnych.

Przyjęło się, że o przeroście warg sromowych mniejszych mówimy wtedy, gdy u kobiety w pozycji stojącej wargi sromowe mniejsze wystają poniżej warg sromowych większych. Bo z anatomicznego punktu widzenia to właśnie wargi większe mają „ochraniać” wargi mniejsze. Jeśli wargi mniejsze „wystają”, nie są chronione przez wargi większe to często przekłada się to na urazy, otarcia, dyskomfort czy ból.

Zabieg labioplastyki, poza poprawą estetyki okolicy intymnej, powoduje przywrócenie prawidłowych proporcji anatomicznych. Dzięki temu opisywane powyżej dolegliwości zupełnie znikają. W osobnym wpisie poświęconym efektom labioplastyki zobaczysz zdjęcia oraz filmy przed oraz po plastyce warg sromowych. Przeczytasz również prawdziwe historie naszych Pacjentek. Zobacz, że przyczyną wykonania labioplastyki nie są tylko względy estetyczne. Kliknij poniższy obrazek i zobacz wpis poświęcony efektom plastyki warg sromowych:

Czy labioplastyka to po prostu „przycięcie” warg sromowych?

Absolutnie nie. Operacja zmniejszenia warg sromowych jest o wiele bardziej skomplikowana, niż po prostu „przycinanie” czy „skracanie” warg sromowych. Redukcja, nazywana również labioplastyką, jest zabiegiem ginekologii estetycznej. Najnowocześniejsze techniki pozwalają uzyskać olśniewający rezultat, doskonale dopasowany do życzenia Pacjentki. Staramy się oszczędzić brzegi warg, które są szczególnie unaczynione
i unerwione. Zwykłe „przycięcie” i zszycie mogłoby skończyć się nierównym i pofałdowanym brzegiem – tzw. scapollingiem. Może to też wywołać zaburzenia czucia. Stąd zmniejszenie warg sromowych wykonujemy w sposób kontrolowany, co opisywałem w artykule poświęconym labioplastyce laserowej.

Operacja warg sromowych wymaga szczególnej wprawy w preparacji tkanek, bezbłędnej znajomości anatomii i sporego doświadczenia. Tylko dzięki temu możemy „przyciąć” to, co jest absolutnie niezbędne, ale też nie pozostawić „zbyt wiele”.

Zupełnie inna sprawa to fakt, że słowo „przycinanie” może kojarzyć się z okaleczaniem ciała, a jest to kompletna nieprawda. Redukcja warg sromowych ma służyć tylko i wyłącznie Twojemu komfortowi i samozadowoleniu. 

Dla kogo jest zabieg zmniejszania warg sromowych? 

Zabieg zmniejszania warg sromowych będzie odpowiedni dla każdej kobiety odczuwającej potrzebę zmiany. Chęć ta może wynikać z wyżej opisanych dolegliwości, ale też z uczucia dyskomfortu czy dążenia do uzyskania upragnionego wyglądu miejsc intymnych. Oczywiście o ile to odczucie wynika z Twojej potrzeby, a nie jest jakkolwiek na Tobie wymuszone!

Wskazania do chirurgicznego zmniejszenia warg sromowych

  • wargi sromowe mniejsze znacznie wykraczające poza obręb warg większych,
  • asymetria warg,
  • ciemne, pomarszczone brzegi,
  • przebarwienia,
  • uszkodzenia lub deformacja warg, np. po porodzie i szyciu krocza,
  • dyskomfort w sytuacjach intymnych,
  • nieprzyjemne doznania w trakcie codziennych aktywności, sportu, etc. 

Zależnie od Twoich potrzeb indywidualnie dobieram technikę zabiegu. Zupełnie inaczej wygląda zabieg w sytuacji zamiaru redukcji przebarwionych brzegów, a inaczej w wypadku asymetrii. Dlatego też każdy zabieg poprzedza szczegółowa konsultacja i badanie. Wówczas w porozumieniu z Tobą ustalamy dokładnie potrzeby i cele zabiegu. 

Zabieg zmniejszania warg sromowych skalpelem czy laserem?

Jak już mówiłem istnieje nie tylko wiele technik zabiegowych, ale także narzędzi jakimi możemy wykonać zabieg. Zarówno laser, jak i skalpel mają swoje wady i zalety. Różnią się m.in. precyzją i stopniem urazowości. 

W naszej Klinice stosujemy również technikę noża radiofrekwencyjnego. Jest to rzadko stosowana metoda, niemniej przełomowa jak chodzi
o możliwości techniczne urządzenia. Nie stosujemy w niej wysokiej temperatury (jak w laserze), uzyskujemy doskonałą precyzję i unikamy nadmiernego krwawienia. 

Rekonwalescencja po operacji warg sromowych

Sama redukcja warg sromowych jest zabiegiem w pełni bezbolesnym. Wykonuje się ją po dokładnym znieczuleniu miejsca operowanego – nie poczujesz nic podczas zabiegu. Drugi etap, czyli rekonwalescencja, wymaga pewnych wyrzeczeń, jednak jest również zupełnie bezbolesna.

W tym miejscu temat znieczulenia oraz absolutnym braku dolegliwości bólowych w trakcie i po zabiegu poruszyłem tylko szczątkowo. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej kliknij poniższy obrazek. W osobnym artykule opisałem szczegółowo jak powinno wyglądać znieczulenie do labioplastyki, dowiesz się że plastyka warg sromowych to zupełnie niebolesny zabieg. Przeczytasz tam również skąd biorą się opinie na forach, gdzie kobiety skarżą się na ból po zabiegu.

Wkrótce po zabiegu może pojawić się nieznaczny dyskomfort (ale nie ból) w miejscu operowanym. Wynika on z naturalnych procesów gojenia się i regeneracji. Wtórnie do ingerencji chirurgicznej może pojawić się obrzęk i nadwrażliwość. Są to zjawiska naturalne i fizjologiczne. Twoje tkanki „ostrzegają”, aby być ostrożną i nie powodować ponownego zranienia. Tak dzieje się w przypadku każdej ranki (przypomnij sobie np. przecięcie palca). 

Na szczęście dyskomfort utrzymuje się zazwyczaj tylko kilka dni. Aby zmniejszyć dolegliwości należy stosować okłady chłodzące oraz inne preparaty zalecone podczas zabiegu. Wszystkie informacje dotyczące postępowania pozabiegowego zostaną Ci przekazane przez specjalistę w trakcie wizyty. 

Proces regeneracji trwa około 4 tygodni. W tym czasie należy się powstrzymać od gorących kąpieli, sauny, wysiłku fizycznego, a także aktywności seksualnych. 

Wizyta kontrolna po zabiegu zmniejszenia warg sromowych odbywa się po 6-8 tygodniach. Wówczas możliwa jest pełna ocena zabiegu. Zupełnie nie musisz martwić się niedoskonałości przed tym terminem. Jeśli wystąpią asymetrie i nierówności – mogą one wynikać po prostu z utrzymujących się obrzęków i procesów regeneracyjnych. 

Zmniejszenie warg sromowych – cena

Cena zabiegu zmniejszenia warg sromowych uzależniona jest przede wszystkim od stopnia skomplikowania zabiegu. Cena będzie inna gdy trzeba wykonać samą tylko labioplastykę, a inna w przypadku konieczności dołączenia do zabiegu plastyki napletka łechtaczki. W celu dokładnego ustalenia ceny zabiegu niezbędna jest konsultacja, którą można wykonać online – za pomocą przesłanych do Kliniki zdjęć. Poniżej podaję orientacyjne ceny zabiegu operacyjnego zmniejszenia warg sromowych mniejszych.

Konsultacja z zakresu ginekologii plastycznej i estetycznej250 zł
Konsultacja do labioplastyki przeprowadzona online0 zł
Labioplastyka - plastyka warg sromowych mniejszych

Cena zabiegu zależy od zakresu operacji. Na cenę ma wpływ m.in technika operacyjna, dobierana indywidualnie dla każdej Pacjentki.
U dużego odsetka Pacjentek wymagających labioplastyki, dla osiągnięcia optymalnego efektu estetycznego musi być wykonana równoczasowo plastyka napletka łechtaczki. Więcej możecie Państwo przeczytać tutaj
od 4000 zł

Labioplastyka - w przypadku zmian dotyczących jednej wargi sromowej mniejszej4000 zł
Labioplastyka - korekta przerostu obu warg sromowych mniejszych, bez plastyki napletka łechtaczki7000 zł
Labioplastyka wraz z plastyką napletka łechtaczki, przeprowadzona techniką Dual Harmony Labiaplasty, z pozostawieniem wolnego brzegu warg sromowych mniejszych10 000 zł
Labioplastyka wraz z plastyką napletka łechtaczki, przeprowadzona techniką Dual Harmony Labiaplasty, z wyrównaniem wolnego brzegu warg sromowych mniejszych11 000 zł
Transpozycja napletka łechtaczki wykonywana razem z labioplastyką+ 1000 zł do ceny zabiegu
Usunięcie fałdu okołoodbytniczego wykonane razem z labioplastyką+ 1000 zł do ceny zabiegu
Wtórna labioplastyka = leczenie powikłań po nieprawidłowo wykonanej labioplastyceod 15000 zł
Wymienione poniżej zabiegi mogą być wykonane równocześnie z labioplastyką:
Małoinwazyjna plastyka pochwy (obkurczanie pochwy) - Aptos Visage (kwas polimlekowy)5900 zł
Małoinwazyjna plastyka pochwy + leczenie suchości pochwy - Aptos NAMICA (kwas polilekowy + kapsułkowany kwas hialuronowy)6900 zł
Chirurgiczna plastyka pochwy, przedsionka pochwy i krocza10 000 zł
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu za pomocą implantów podcewkowych z kwasu polimlekowego5900 zł
Leczenie suchości pochwy za pomocą implantów zawierających kapsułkowany kwas hialuronowy -Aptos NAMICA (zabieg ten leczy suchość pochwy oraz obkurcza pochwę)6900 zł

Czy warto zdecydować się na zmniejszenie warg sromowych?

Zabieg redukcji warg sromowych potrafi odmienić wiele. Pacjentki relacjonują, że po zabiegu poprawiła się ich pewność siebie, jakość i komfort życia. Że czują się o wiele swobodniej w sytuacjach intymnych. Oczywiście zabieg wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Rekonwalescencja wymaga wyrzeczeń. Jednak jeśli czujesz potrzebę zmiany, poprawy wyglądu swoich miejsc intymnych – nie jest to proces nie do przeżycia. Szczególnie gdy pomyślimy o ostatecznych efektach. 

4/5 - (34 głosów)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*