peksja brwi - katowice

Czym jest Peksja brwi?

Strona główna » Blog » Okuloplastyka » Czym jest Peksja brwi?


Peksja brwi (browpexy) jest zabiegiem okuloplastycznym, który dotyczy zewnętrznej części brwi, zasadniczo różniącym się od zabiegu typu Brow Lift (direct, lateral, coronal).

W odróżnieniu od zabiegów typu wyżej wymieniony brow lift przy zabiegu Peksji brwi nie wycina się skóry, co może być atutem dla osób, które obawiają się dużej blizny po zabiegu.

Rodzaje peksji brwi

Peksję brwi można zrealizować na dwa sposoby. Można ją wykonać od zewnątrz – poprzez małe nacięcie nad zewnętrzną częścią brwi (ok. 1-1,5 cm) lub od wewnątrz razem z zabiegiem blefaroplastyki powiek górnych. Wtedy „przy okazji” plastyki powiek można wykorzystać cięcie do przyszycia wyżej skóry pod brwiami. Jest to szczególnie zalecane u osób, które poza nadmiarem skóry powiek zmagają się z opadaniem brwi.

Czy Peksja brwi jest dla mnie?

Wraz z wiekiem w związku ze spadkiem ilości kolagenu, procesami starzenia, działaniem grawitacji oraz fotostarzeniem dochodzi do wiotczenia skóry. Dotyczy to również skóry czoła i brwi, co może dawać wygląd zmęczonego, starzejącego się oka. W niektórych przypadkach kiedy opadanie brwi jest znaczne, może dochodzić do przysłaniania pola widzenia.

Jeżeli chcesz podnieść brwi na całej długości oraz interesuje Cię duży, ale mniej naturalny efekt – pomyśl o brow lifcie.

Natomiast jeżeli oczekujesz mniejszego, lecz naturalnie wyglądającego efektu uniesienia w zewnętrznej części brwi – peksja brwi może być dla Ciebie.

W jaki sposób wykonuje się Peksję brwi?

Przy sposobie od zewnątrz wykonuje się niewielkie nacięcie do ok. 1,5 cm nad zewnętrzną częścią brwi. W trakcie zabiegu przyszywa się skórę okolicy brwi do kości tak, aby uzyskać jej wyższe położenie. Ponieważ w trakcie zabiegu nie wycina się skóry – blizna po zabiegu zwykle jest prawie niewidoczna.

Przy sposobie od wewnątrz, w trakcie zabiegu blefaroplastyki również przyszywa się skórę wyżej, ale tym razem bez dodatkowego cięcia nad brwią. Dzięki temu nie ma dodatkowej blizny oraz konieczności wykonywania dwóch osobnych zabiegów.

Rekonwalescencja po zabiegu

Jeżeli Peksję brwi wykonuje się od zewnątrz, gojenie trwa 7-10 dni. Może występować niewielki obrzęk i krwiak, zakładany jest krótki szew skórny.

W przypadku Peksji brwi wykonywanej wraz z blefaroplastyką powiek górnych gojenie zwykle nie jest wydłużone z uwagi na Peksję brwi – trwa tyle samo co przy samej blefaroplastyce.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?

Efekt zabiegu utrzymuje się nawet kilka lat, natomiast nie zatrzymuje dalszego postępu wiotczenia skóry czoła i brwi, co w przyszłości może wymagać dalszych zabiegów.

Zalety i wady zabiegu w stosunku do Brow lift

Zalety:

  • zdecydowanie mniejsza blizna,
  • bardziej naturalny efekt,
  • krótszy okres rekonwalescencji.

Wady:

  • efekt zabiegu jest mniejszy niż przy Brow lift.

lek. Rafał Woś
chirurg powiek, okulista

4/5 - (22 głosów)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*