- 1 Czym są Dermapen i mezoterapia?
- 2 Różnice pomiędzy Dermapenem a mezoterapią igłową
- 3 Jak wygląda mezoterapia oraz zabieg Dermapenem?
- 4 W jakich przypadkach zdecydować się na Dermapen lub mezoterapię?
- 5 Czy istnieją przeciwskazania do wykonywania mezoterapii igłowej lub mikroigłowej?
- 6 Efekty zabiegów Dermapen i mezoterapia igłowa
- 7 Co wybrać – Dermapen czy mezoterapię?
- 8 Dermapen i mezoterapia igłowa – czy warto?
Mnogość zabiegów medycyny estetycznej sprawia, że czasami trudno nam się zdecydować na jeden konkretny. Co więcej, niektóre z nich są do siebie bardzo podobne – a przynajmniej tak może się wydawać. Dermapen oraz mezoterapia bywają szczególnie problematyczne do rozróżnienia dla pacjentów przychodzących do naszego gabinetu. Dlatego warto wiedzieć, czym różnią się te dwie metody i którą wybrać, aby uzyskać pożądany efekt.
Czym są Dermapen i mezoterapia?
Mezoterapia igłowa to zabieg polegający na nakłuwaniu skóry i wprowadzaniu w nią odpowiedniego preparatu. Stosuje się tu klasycznie strzykawkę i cieniutką igłę, a zabieg wykonywany jest „ręką lekarza”.
Dermapen natomiast to inaczej mezoterapia mikroigłowa, wykonywana za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w kilkanaście cieniutkich igiełek. Może się to wydawać przerażające, jednak takie małe nakłucia, wykonywane z niezwykłą szybkością (aż 1940 mikrouszkodzeń na sekundę!) – stymulują procesy regeneracyjne skóry. Wtłaczane preparaty dobrane są specjalnie do potrzeb skóry i dodatkowo ją wzmacniają i zapobiegają wielu problemom, takim jak zmarszczki, poszerzone pory, łojotok, przebarwienia czy przesuszenie.
Tak naprawdę więc Dermapen i mezoterapia igłowa to dwa rodzaje tego samego zabiegu. Ten pierwszy uważa się obecnie za nieco lepszy, gdyż wykonywany jest za pomocą nowoczesnej technologii, która zwiększa nie tylko jego skuteczność, ale również komfort pacjenta podczas nakłuwania. Ja jednak nie umiałabym w swojej codziennej praktyce zrezygnować z mezoterapii igłowej na rzecz dermapena i odwrotnie. Są to dwa podstawowe zabiegi dla utrzymania skóry w odpowiedniej kondycji.
Różnice pomiędzy Dermapenem a mezoterapią igłową
Przede wszystkim zacznijmy od korzyści dla pacjenta. Dermapen jest mniej bolesny, jeżeli poprowadzimy procedurę zgodnie ze standardami. Mam tu na myśli odpowiednie znieczulenie pacjenta. Podczas mezoterapii jest ono także konieczne, gdyż pacjent może dość poważnie odczuwać iniekcje. Czas rekonwalescencji jest dłuższy w przypadku klasycznej mezoterapii w porównaniu do Dermapena. Mezoterapia igłowa niesie ze sobą ryzyko pojawienia się siniaków.

Jeżeli chodzi o sam zabieg, Dermapen to przede wszystkim większa precyzja oraz większa ilość wkłuć, bo prawie 2000 na sekundę. Ponadto możemy co do milimetra ustawić głębokość pracy 16 igiełek, dzięki czemu w zależności od obszaru – uzyskamy najskuteczniejszą stymulację produkcji kolagenu.
W mezoterapii igłowej to lekarz kontroluje głębokość podawania preparatu, a samych iniekcji jest maksymalnie kilkaset podczas jednej sesji. Ma to swoje zalety, jeżeli pracujemy nad konkretnym problemem, np. chcemy zniwelować niedoskonałości w okolicy oka, subtelne drobne zmarszczki które lubią przebiegać wzdłuż policzka czy np. zmarszczki w okolicy kącika ust. Widząc potrzebę, decyduję na podanie większej ilości preparatu w konkretne miejsce, dzięki czemu metodą mezoterapii igłowej „opracowuję dany obszar”. Nie było by to możliwe, gdyby nie preparaty do iniekcji, którymi dysponujemy w naszym gabinecie. Produkty takie jak:
- Volite (Allergan)
- Skinbooster (Galderma)
- Polifile (Dives)
- Jalupro
- Profilo
są najczęściej wybieranymi preparatami do mezoterapii przeze mnie i mich Pacjentów z całego portfolio.
Jak wygląda mezoterapia oraz zabieg Dermapenem?
Zasadniczo zabiegi polegają na tym samym – wprowadzaniu substancji aktywnych pod skórę z pomocą nakłuć. W przypadku klasycznej mezoterapii używamy strzykawki z igłą. Po iniekcjach mogą pojawić się grudki, które znikają maksymalnie po kilku dniach. Jeżeli decydujemy się na preparat z kwasem hialuronowym, stosuje się wówczas głębsze techniki iniekcyjne, przez co grudki nie powstają. Zaletą tej wersji zabiegu jest fakt, że można podać większą ilość preparatu w miejsca, które tego potrzebują.
Dermapen to urządzenie pozwalające na regulację parametrów, a co za tym idzie – większą precyzję głębokości podczas iniekcji. W jednorazowej, jałowej końcówce Dermapena znajduje się 16 bardzo cieniutkich igiełek, które nie tylko pomagają wprowadzać preparat pod skórę. Pobudzają ją do produkcji elastyny i kolagenu poprzez tworzenie mikrouszkodzeń.
W jakich przypadkach zdecydować się na Dermapen lub mezoterapię?
Oba zabiegi stosuje się w podobnych przypadkach. Są to przede wszystkim pierwsze oznaki starzenia, ale także skóra wiotka, sucha, pozbawiona energii i blasku. Nakłucia stymulują procesy naprawcze, a co za tym idzie – twarz zaczyna wyglądać młodo, świeżo i promiennie. Dermapen oraz mezoterapia igłowa pozytywnie wpływają na elastyczność i gęstość skóry pacjentów, którzy zdecydują się na jeden z tych zabiegów.
Co ciekawe, Dermapen jest polecany również na blizny (potrądzikowe i nie tylko) oraz rozszerzone pory. Ze względu na to, że to doświadczona osoba w gabinecie medycyny estetycznej dobiera substancje, które znajdą się pod skórą, można stworzyć koktajl dopasowany indywidualnie do potrzeb skóry pacjenta. Zdarza się, że Dermapen wykorzystuje się także jako terapię wspomagającą dla osób borykających się z łysieniem. Jest to zabieg, który doskonale sprawdza się w przypadku walki z rozstępami.
Czy istnieją przeciwskazania do wykonywania mezoterapii igłowej lub mikroigłowej?
Oczywiście takie przeciwwskazania są i nie jest to nic dziwnego. Każdy zabieg medycyny estetycznej ma związek z ingerencją w ciało pacjenta i bazuje na różnego rodzaju substancjach aktywnych. Dlatego nie każdy może z nich korzystać – o tym powinien poinformować lekarz podczas pierwszej konsultacji.
Do listy przeciwwskazań w tym wypadku należą między innymi:
- Uczulenie na którykolwiek składnik preparatu wykorzystywanego podczas zabiegu
- Ciąża i karmienie piersią
- Stany zapalne, infekcje skóry, opryszczka
- Otwarte rany
- Nieuregulowana cukrzyca
- Choroby nowotworowe
- Problemy z krzepliwością krwi
- Epilepsja
O wszystkich objawach, chorobach i przyjmowanych lekach należy poinformować lekarza. Pamiętajmy, że profesjonalista nie będzie chciał wykonać zabiegu za wszelką cenę, a w przypadku, gdy nie będzie on możliwy – zaproponuje alternatywę. Zwróćmy również uwagę na kwalifikacje osoby, do której się zgłaszamy. Ważne jest, aby były to osoby z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem.
Efekty zabiegów Dermapen i mezoterapia igłowa
Jakie konkretnie zalety oferują mezoterapia igłowa i mikroigłowa? Poprawa wyglądu i kondycji skóry wynika bezpośrednio z formy zabiegu oraz użytych preparatów. W zależności od substancji, która znajdzie się pod skórą, efekty mogą nieco się od siebie różnić, ale ogólny zamysł jest podobny. Warto tutaj wspomnieć o konieczności powtarzania zabiegów, w przypadku Dermapena najlepiej co około cztery- sześć tygodni. Zazwyczaj wykonuje się je seriami – częstotliwość i liczbę sesji zaleca lekarz w zależności od stanu skóry. Rekomenduje się trzy serie lub więcej. W moim świecie idealnym jest to zwykle 5 zabiegów Dermapena co 6 tyg.
Mezoterapia igłowa może być powtarzana co cztery tygodnia lub nawet co 3 miesiące, w zależności od preparatu jaki wybierzemy.
Zacznijmy od tego, że mezoterapia i Dermapen stymulują zwiększoną produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego w skórze. Staje się ona gładsza, bardziej napięta i elastyczna. Odżywienie skóry to kolejna zaleta, a dodatkowo istniejące zmarszczki ulegają spłyceniu. Osoby, które cierpią z powodu blizn potrądzikowych, również będą zadowolone, gdyż ich widoczność można znacznie zmniejszyć. To samo tyczy się rozszerzonych porów. W dwóch ostatnich przypadkach Dermapen wiedzie prym jako zabieg preferowany i najczęściej wybierany przez Pacjentów.
Pamiętajmy, że inaczej będą zachowywać się cery młodsze z niewielkimi problemami, a inaczej te należące do osób w dojrzałym wieku lub borykających się z poważnymi niedoskonałościami skórnymi.
Po zabiegu stosujemy kremy odżywcze i regenerujące bez mocnych substancji drażniących i zapachowych. Makijażu nie powinno się nakładać przez minimum 24 godziny, a przez kolejny tydzień unikać sauny i basenu.
Co wybrać – Dermapen czy mezoterapię?
Tak naprawdę oba zabiegi dają świetne efekty, a wybór będzie zależał od typu cery, problemów skórnych i tego, co ustalimy podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej. Dermapen dodatkowo złuszcza naskórek, więc jeżeli tego potrzebujemy w powodu walki z przebarwieniami, będzie to lepszy wybór. Odwiedzając gabinet, w którym pracują specjaliści, możemy zdać się na ich doświadczenie i zaufać ich rekomendacjom.
Zabiegi kosztują od 630 do nawet 1500 złotych – w zależności od preparatu oraz ilości obszarów na skórze, które chcemy poddać działaniu igieł.
Dermapen i mezoterapia igłowa – czy warto?
Oczywiście, że tak! To niezwykle uniwersalne zabiegi, które mają niewiele przeciwwskazań, za to niosą ogrom korzyści dla skóry, nie tylko w okolicy twarzy. W naszym gabinecie korzystamy z Dermapena również w celu redukcji blizn i rozstępów. Każdy z naszych pacjentów wyjdzie z gabinetu zadowolony, gdyż zawsze polecamy zabiegi dopasowane do ich potrzeb i możliwości.
Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia konsultacji i pierwszej wizyty. W naszym gabinecie pracują doświadczeni lekarze specjalizujący się w medycynie estetycznej i kosmetolodzy z ponad 10 letnim doświadczeniem.
Chcemy, aby każdy pacjent, który odwiedza naszą Klinikę, czuł się piękny i zadbany. Dlatego nasze usługi są zawsze najwyższej jakości. Przyjdź i przekonaj się, co możemy dla Ciebie zrobić.
Jeśli zastanawiasz się między Dermapenem a mezoterapią, oba te zabiegi mają swoje zalety, ale wybór zależy od Twoich potrzeb. Dermapen, czyli mikronakłuwanie, to świetna opcja, jeśli chcesz poprawić teksturę skóry, zredukować blizny lub zmarszczki. Mezoterapia, z kolei, polega na wstrzykiwaniu substancji odżywczych bezpośrednio w skórę, co intensywnie nawilża i rewitalizuje.
Czy m9zna łączyć oba zabiegi w jednym czasie np okolice oczu igła a resztę twarzy penem?
Szanowna Pani Anito,
tak, można. Nie ma przeciwwskazań, aby wykonać je w jednym czasie.
Pozdrawiamy,
Klinika Skórna.pl
Tak efekty są świetne, ala ja 2 tygodnie po dermapenie nie mogłam wyjść z domu. Skóra po wygojeniu była napięta, rozświetlona serdecznie polecam
Czy można łączyć te dwa zabiegi? Np w jednym tygodniu dermapen a w drugim igłówkę?
Uwielbiam ten zabieg, efekty rewelacyjne już po pierwszym zabiegu.