Grudki perliste prącia (papillomatosis coronae penis) to łagodne, niebolesne zmiany skórne występujące mnogo w rzędach na koronie żołędzi
i w rowku zażołędnym. Szacuje się, że grudki perliste występują u 14-48% mężczyzn i uznaje się je jako wariant anatomiczny.
Jak wyglądają grudki perliste? Są to niewielkie zmiany o gładkiej powierzchni, kopulastym czy nitkowatym kształcie, w kolorze cielistym lub perłowo-białym. Wielkość grudek perlistych waha się między 1-4 mm. Grudki perliste prącia pojawiają się w okresie dojrzewania i w drugiej dekadzie życia,
a wraz z wiekiem ulegają stopniowemu zanikowi. Co ciekawe, ich występowanie jest mniejsze u mężczyzn obrzezanych, prawdopodobnie ze względu na chroniczne mikrourazy żołędzi prącia powodujące inwolucję zmian.
Przyczyny powstawania grudek perlistych
Dokładna przyczyna powstawania perlistych grudek nie jest znana. Przyjmuje się, że stanowią one fizjologiczny wytwór nabłonka. W trakcie wzwodu członka perliste grudki prącia zwiększają swój rozmiar i są bardziej widoczne. Z tego względu niektórzy mężczyźni posiadający grudki perliste odczuwają dyskomfort psychiczny i niepokój podejrzewając u siebie chorobę narządów płciowych. Dlatego należy zaznaczyć, że występowanie grudek nie jest groźne, zaraźliwe, ani nie wiąże się z żadną chorobą przenoszoną drogą płciową.
Jak odróżnić grudki perliste od chorobowych zmian skórnych?
Diagnostyka grudek perlistych
W przypadku zauważenia na prąciu niepokojących zmian sugerujących grudki perliste najlepiej udać się do dermatologa. Rozpoznanie grudek perlistych odbywa się na podstawie charakterystycznego wyglądu, lokalizacji i braku objawów subiektywnych. Dodatkowo specjalista może wspomóc się dermoskopią, która ułatwia postawienie diagnozy.
W diagnostyce różnicowej grudek perlistych należy uwzględnić brodawki wirusowe narządów płciowych, przerost gruczołów łojowych prącia, mięczak zakaźny oraz liszaj lśniący.
Kłykciny kończyste, czyli brodawki wirusowe dotyczące okolicy genitalnej, charakteryzują się mniej regularnym kształtem i nierówną powierzchnią. Różnica pomiędzy grudkami perlistymi dotyczy także ich układu, który jest rozproszony, podczas gdy grudki perliste rozmieszczone są w rzędach. Ich lokalizacja nie ogranicza się do żołędzi prącia – mogą występować również w pachwinach, na mosznie i w okolicy odbytu.
Przerośnięte gruczoły łojowe prącia występują głównie na brzusznej stronie trzonu prącia, a ich kolor jest bardziej żółty niż w przypadku grudek perlistych.
Mięczak zakaźny cechuje się większym rozmiarem niż grudki perliste oraz posiada charakterystyczne zagłębienie w centralnej części. Dodatkowo rzadko lokalizuje się wyłącznie na koronie żołędzi prącia.
Liszaj lśniący to rzadka choroba dermatologiczna, która podobnie jak grudki perliste nie jest zakaźna. Wykwity mogą obejmować trzon prącia, żołądź, ale również szyję i powierzchnie zgięciowe ramion. Różnica dotyczy również mniejszego rozmiaru zmian oraz nieregularnego ułożenia,
w przeciwieństwie do grudek perlistych.
Jak pozbyć się grudek perlistych?
Często pojawiają się pytania dotyczące grudek perlistych. Czy obecność grudek perlistych jest niebezpieczna? Jak się skutecznie pozbyć grudek prącia? Czy istnieją metody domowe usuwania grudek perlistych?
Ze względu na łagodny charakter, niezakaźność i brak objawów takich jak ból, swędzenie czy pieczenie oraz ustępowanie wraz z wiekiem – leczenie grudek perlistych nie jest konieczne. Nie istnieją domowe metody usunięcia grudek perlistych. Stanowczo zabronione jest używanie wszelkiego rodzaju płynów przeznaczonych do leczenia brodawek wirusowych, gdyż mogą one powodować nadżerki i bolesność. Specjalistyczne usuwanie perlistych grudek prącia jest możliwe jedynie pod kontrolą dermatologa.
Kiedy usuwać grudki perliste?
Występowanie perlistych grudek nie jest chorobą oraz nie ma związku z higieną czy aktywnością seksualną. Mimo tej wiedzy dla części pacjentów obecność grudek perlistych stwarza problem estetyczny i jest przyczyną dyskomfortu psychicznego. Do metod usuwania grudek perlistych zalicza się laserowe usuwanie grudek, krioterapię oraz chirurgiczne usuwanie zmian.
Metody usuwania grudek perlistych
Laser CO2
Laseroterapia grudek perlistych cechuje się bardzo dużą skutecznością oraz dobrą tolerancją przez pacjentów. Zabieg polega na waporyzacji, czyli odparowaniu zmian skórnych, która poprzedzona jest miejscowym znieczuleniem dla zwiększenia komfortu pacjenta. Po zabiegu laserowego usuwania grudek perlistych na skórze widoczne są niewielkie strupki, które samoistnie odpadają w ciągu 7-10 dni. Wśród dostępnych opcji terapeutycznych laser CO2 uznaje się jako najskuteczniejszą metodę. Laserowy zabieg usunięcia grudek perlistych ogranicza się wyłącznie do niepożądanych zmian skórnych i nie narusza otaczających tkanek.
Krioterapia
Inną metodą leczenia jest krioterapia, podczas której grudki perliste wymrażane są za pomocą ciekłego azotu. Na każdą zmianę precyzyjnie aplikowany jest czynnik powodujący natychmiastowe zamrożenie zmiany i jej odpadnięcie.
Chirurgiczne wycięcie grudek perlistych
Ze względu na inwazyjność ta metoda stosowana jest zdecydowanie najrzadziej. Chirurgiczny zabieg usuwania grudek perlistych poprzedzony jest znieczuleniem miejscowym. W miejscu występowania grudek perlistych wycina się niewielki fragment skóry specjalnym nożem, a następnie zakłada szwy, które ściągane są po 10 dniach.
Mając na uwadze powyższe informacje, a przede wszystkim niechorobowy charakter grudek perlistych, decyzja o ich usunięciu w celach estetycznych jest kwestią indywidualną. Warto jednak pamiętać, że współczesna dermatologia oferuje nam taką możliwość.