zaskórniki

Jak pozbyć się zaskórników? Poznaj 3 najskuteczniejsze zabiegi

Strona główna » Blog » Medycyna estetyczna » Kosmetologia » Jak pozbyć się zaskórników? Poznaj 3 najskuteczniejsze zabiegi


Zaskórniki – jak i dlaczego powstają?

Szacunkowo około 70% nastolatków boryka się z problemem trądziku. Zmiany trądzikowe pojawiają się około 11-12 roku życia i mogą z nami zostać nawet do 20 roku życia. Zdarza się również, iż w wieku dojrzewania problem nas ominie, a pojawi się dopiero w wieku dorosłym. Okres dojrzewania to czas, kiedy z trądzikiem i zaskórnikami toczymy bój. W tym czasie w naszym organizmie trwa burza hormonów. Androgeny stymulują pracę gruczołów łojowych i produkcji sebum, a co za tym idzie nasza skóra przetłuszcza się i błyszczy – zwłaszcza w tak zwanej „strefie T”, czyli w środkowej części twarzy. Intensywna praca gruczołów łojowych skóry prowadzi do pojawienia się na skórze zmian zapalnych. Ujścia gruczołów łojowych mogą się zatkać i pojawiają się wągry, zaskórniki, czerwone krosty. Czasem zaskórniki pojawiają się w takich miejscach na ciele jak klatka piersiowa czy plecy. Negatywnie wpływają one na nasze samopoczucie i samoocenę. Jak się pozbyć zaskórników? Podpowiadamy.

Zaskórniki zamknięte i otwarte

Co to są zaskórniki? Jakie są rodzaje zaskórników? Gdy na skórze gromadzi się nadmiar sebum kanalik mieszka włosowego może zostać zatkany, wtedy właśnie pojawiają się zaskórniki, inaczej nazywane wągrami. Jednak zaskórnik zaskórnikowi nierówny i tu też istnieje pewien podział:

Zaskórniki zamknięte – jakie są przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych? Jak sama nazwa wskazuje, kanalik jest zamknięty, a ujścia mieszków włosowych przykryte naskórkiem. W tym przypadku łój gromadzi się pod powierzchnią skóry i przeważnie ma biały kolor. W przypadku zaskórników zamkniętych mogą długo pozostać pod powierzchnią skóry i z czasem zniknąć lub może dojść do stanu zapalnego, a sam zaskórnik przekształcić się w krostę.

Zaskórniki otwarte – to zmiana skórna, która ma charakter otwarty. Przeważnie ma ciemny kolor, widoczny gołym okiem, gdyż sebum utlenia się
w kontakcie z powietrzem. Zaskórniki otwarte wyglądają niczym czarne kropki na skórze.

Czysta i zdrowa skóra – jak skutecznie pozbyć się zaskórników?

Kto borykał się z trądzikiem, wągrami i zaskórnikami ten wie, że w tej walce liczy się cierpliwość i wytrwałość. Najważniejszym krokiem będzie wizyta u lekarza dermatologa, który dobierze metody leczenia i pielęgnacji skóry twarzy z problemami. Główną przyczyną powstawania zaskórników jest problem nadmiernego łojotoku, więc odpowiednia pielęgnacja domowa ma tutaj kluczowe znaczenie. Dobór właściwych dermokosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy to krok milowy w kierunku zdrowej skóry. W pielęgnacji skóry tłustej ważne jest to, by jej nie przesuszyć, gdyż tworzy się błędne koło… Skóra „myśli”, że jest sucha i tym bardziej stymuluje wydzielanie sebum.

Zaskórniki – czy warto próbować usuwać je samodzielnie?

Pokusa jest spora, jednak nie warto! Możemy doprowadzić do nadkażenia podczas mechanicznego usuwania zaskórników czy grudek. W ten sposób doprowadzimy do pogłębienia stanu zapalnego, a nawet blizny.

Mechaniczne usunięcie zmiany jest możliwe przez specjalistę w gabinecie w przypadku zaskórników otwartych. Jeśli już musimy podjąć jakieś działania, możemy wypróbować peeling kawitacyjny, kwas salicylowy lub olejek z drzewa herbacianego działający przeciwzapalnie. Te działania pielęgnacyjne również warto zostawić specjalistom. Generalnie zapomnijmy o domowych metodach na pozbycie się zaskórników!

Profesjonalne zabiegi na zaskórniki

W większości przypadków trądzik i zaskórniki da się wyleczyć stosując terapię miejscową. Szeroka gama produktów dostępnych na rynku w postaci kremów, żeli, maści przeważnie zawiera w sobie:

  • retinoidy – pochodne witaminy A, umożliwiają złuszczanie martwego naskórka, niwelują powstawanie stanów zapalnych, a co za tym idzie również zaskórników.
  • nadtlenek benzoilu – ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, złuszcza martwe komórki naskórka.
  • kwas salicylowy – niweluje nadmierną produkcję sebum, wspiera proces złuszczania naskórka i działa przeciwzapalnie.
  • kwas azelainowy – łagodniejszy kwas chemiczny, złuszcza komórki martwego naskórka, zmniejsza rozszerzone pory, reguluje pracę gruczołów łojowych. Również ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, korzystnie wpływa na leczenie przebarwień potrądzikowych.
  • antybiotyki – silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne (klindamycyna, erytromycyna).
  • tabletki doustne – stosowane w bardzo ciężkich przypadkach trądziku (Izotretynoina), gdy miejscowe leczenie nie dało efektów. Rekomendowane są również tetracykliny lub makrolidy. Pierwsze efekty terapii można zauważyć po około 2- 4 tygodniach leczenia. Należy pamiętać o konieczności przyjmowania antykoncepcji w czasie trwania terapii preparatami doustnymi oraz co najmniej 5 tygodni po jej zakończeniu. Przez cały okres trwania terapii nie możemy być dawcami krwi.

W przypadku kobiet walczących z problemem zaskórników i trądziku konieczne może się okazać włączenie terapii hormonalnej w postaci tabletek antykoncepcyjnych.

W Klinice wspomagająco w leczeniu problemów z zaskórnikami sprawdzają się zabiegi takie jak:

  • peeling kawitacyjny – to zabieg złuszczania naskórka, który pozwala na skuteczne oczyszczenie skóry.  Przeznaczony dla każdego rodzaju cery, zwłaszcza wrażliwej i naczyniowej. Peeling można wykonywać cały rok. Jest to skuteczny sposób oczyszczania skóry i pozbycia się martwych komórek naskórka. Może być zabiegiem właściwym lub wstępem do dalszej pielęgnacji.
  • oczyszczanie wodorowe – to procedura wielostopniowa, która łączy kilka technologii: Pierwszym etapem oczyszczania jest oczyszczanie wodorowe na poziomie komórkowym, silne działanie przeciwoksydacyjne i walka z wolnymi rodnikami. Następnie peeling kawitacyjny, którego głównym zadaniem jest usunąć martwe komórki naskórka – ważny element oczyszczania skóry. Kolejnym krokiem zabiegu oczyszczania wodorowego będzie użycie głowicy ”spray – gum”, która umożliwi rozpylenie ampułek i ich substancji aktywnych dobranych w zależności od rodzaju skóry. Teraz kolej na ultradźwięki, które pomogą nam wtłoczyć rozpyloną ampułkę w głąb skóry. Ultradźwięki pobudzają krążenie w skórze, a co za tym idzie zwiększają jej metabolizm. Przepuszczalność błon komórkowych zwiększa się, a substancje aktywne docierają do głębokich struktur skóry. Poprawia się napięcie skóry.
  • laseroterapia – laser frakcyjny CO2 to nowoczesne urządzenie stosowane w celu regeneracji skóry. Jego działanie jest oparte na zamierzonym, kontrolowanym uszkadzaniu komórek skóry, co stymuluje naturalne procesy ich odbudowy. Laser frakcyjny stosuje się na twarz, jak również inne części ciała, np. szyję czy dekolt. Emituje on energię świetlną, która przenika w głąb tkanek i powoduje powstawanie mikro ranek, w równych odległościach. Skóra pomiędzy nimi pozostaje nieuszkodzona, co sprawia, że rekonwalescencja po laserze frakcyjnym nie jest długa. W wyniku przeprowadzonego zabiegu dochodzi do zwiększonej produkcji kolagenu.

Jak zapobiegać powstawaniu zaskórników?

Jak na co dzień pielęgnować skórę skłonną do zmian trądzikowych i zaskórników? Przede wszystkim wybierajmy delikatne produkty myjące, które zachowają odpowiednie pH naszej skóry. Unikamy mydła oraz peelingów mechanicznych. Sięgamy po praparaty emolientowe, które zadbają
o odpowiedni poziom nawilżenia skóry i wzmocnią warstwę hydrolipidową. Stosujemy kremy niekomedogenne – czyli o lekkiej formule, które nie doprowadzą do zablokowania gruczołów łojowych. Gdy na skórze powstają zaskórniki i stany zapalne warto unikać „brudnych” miejsc, jak: basen, sauna, solarium. Rutyna pielęgnacyjna to istota leczenia i wyprowadzenia na prostą skóry z zaskórnikami. Oprócz składów preparatów, które stosujemy do codziennej pielęgnacji zwróćmy uwagę na ich system zamykania. Dobrze, jeśli zapewnia on sterylność kosmetyku – nie dostają się do środka żadne zanieczyszczenia. Podczas stosowania typowych produktów przeciwtrądzikowych aplikujemy je na noc, gdy etap oczyszczania twarzy jest ukończony, a skóra osuszona. Pamiętajmy, by unikać kontaktu tego preparatu z oczami oraz błonami śluzowymi. W pielęgnacji skóry trądzikowej i
z zaskórnikami nawilżanie i zabezpieczenie jej przed czynnikami zewnętrznymi to podstawa!

Zaskórniki na twarzy – jakie błędy popełniamy w codziennej pielęgnacji skóry?

Higiena to podstawa w pielęgnacji skóry. Pamiętajmy o dokładnym oczyszczaniu skóry twarzy. Usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, nadmiaru sebum, martwych komórek naskórka to nasza codzienna konieczność. Do oczyszczania porów skóry używamy delikatnych preparatów, hipoalergicznych i bez mydła. Doskonale oczyszczą skórę, nie naruszając jej pH. Mają właściwości antyseptyczne i nie przesuszają skóry.

Oczywiście wyciskanie nie wchodzi w grę! Nie bierzemy pod uwagę terapii z użyciem pasty do zębów i tym podobnych metod domowych. Wyciskanie zaskórników? Odradzamy! Unikajmy produktów zawierających alkohol w swoim składzie i peelingów gruboziarnistych, które podrażniają skórę. Pamiętajmy, że pozytywny wpływ słońca na naszą skórę to efekt wyjątkowo krótkotrwały i na dłuższą metę pogarszający wygląd naszej skóry. Korzystanie z solarium to też nienajlepszy pomysł! Preparaty, które stosujemy w leczeniu skóry trądzikowej i zaskórnikowej często są fotouczulające! Dlatego fotoprotekcja to konieczność! Wybierz produkty UV chroniące przed promieniowaniem UV przeznaczone dla skóry tłustej. Taki preparat ma lekką konsystencję i nie blokuje ujścia porów skóry. W przypadku niewłaściwej pielęgnacji skóry trądzikowej możemy sobie tylko zaszkodzić. W razie wątpliwości zawsze możemy dopytać lekarza lub kosmetologa, który pomoże nam dobrać odpowiednią pielęgnację domową

5/5 - (8 głosów)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*