jak usunąć drugi podbródek

Jak usunąć drugi podbródek? Najlepsze metody bez użycia skalpela.

Strona główna » Blog » Medycyna estetyczna » Jak usunąć drugi podbródek? Najlepsze metody bez użycia skalpela.


Jak usunąć drugi podbródek? To pytanie zadaje sobie niemal każdy po 35 czy 40 roku życia. I to zarówno kobiety jak i mężczyźni. Każdy z nas zna osoby regularnie uczęszczające na siłownię, prowadzące zdrowy tryb życia, u których w pewnym wieku pojawiła się druga broda.
Niestety „grawitacja” działa nawet na tych, którzy ćwiczą. Z wiekiem nasze tkanki stają się mniej jędrne, ubywa włókien kolagenowych, ale też dochodzi do resorbcji i przebudowy kości czaszki. Skóra na twarzy opada, co widać tym bardziej im niżej na twarz popatrzymy. Czyli najbardziej po chomikach i właśnie po podbródku.

Podwójny podbródek – jego obecność niekorzystnie wpływa na nasz wygląd. Rysy stają się ciężkie, szyja traci smukłość i witalność. Zupełnie odwracają się proporcje twarzy. Jest w tym coś apatycznego, zmęczonego, pozbawionego energii.

Istnieją różne sposoby radzenia sobie podwójnym podbródkiem. Jedne z nich są bardziej inne mniej skuteczne.

Są też sposoby korekcji podbródka, na które zostajemy „naciągnięci” jako genialne – nie dość że nie dają efektu, to jeszcze prowadzą do powstania zrostów w tkance podskórnej. I kiedy już będziemy chcieli wykonać ten właściwy zabieg, to okazuje się że nie jest to już takie proste.

Postaram się o tym wszystkim napisać – czyli co zrobić żeby skutecznie zlikwidować drugi podbródek, nie wyrzucając pieniędzy na niepotrzebne zabiegi.

efekt liposukcji podbródka oraz założenia hamaka z nici na podbródek
Przed każdym zabiegiem rysujemy co chcemy zrobić. Kiedy podamy znieczulenie tkanki będą opuchnięte, co może zafałszować obraz. Na zdjęciu planowanie do zabiegu liposukcji podbródka i chomików. Zaznaczona strefa przejściowa liposukcji. Zaznaczony także przebieg nici Aptos Needle 2G, które utworzą hamak podciągający podbródek.

Podwójny podbródek i przyczyny jego powstawania

Istnieje wiele przyczyn pojawienia się podwójnego podbródka. Choć najczęściej kojarzy się on z nadwagą, to może występować także u osób całe życie szczupłych.
Wymienię tutaj kilka przyczyn, tych najczęstszych:

 • nadwaga – to jest oczywiste i nie wymaga komentarza
 •  „przykra pamiątka” gdy znacznie obniżymy masę ciała. Niestety tkanki tłuszczowej z okolicy podbródka, czy chomików dużo trudniej się pozbyć niż np. z okolicy brzucha
 • geny – Jest to czynnik od nas niezależny i niemożliwy do opanowania dietą czy ćwiczeniami. Jedna z moich pacjentek – szczupła kobieta, mająca jednak drugi podbródek w kształcie jakby „wałeczka” na brodzie. Było to wyraźnie widać nawet przy podniesionej do góry głowie. Co ciekawe – każda kobieta z rodziny tej Pacjentki miała dokładnie ten sam problem i taki sam wygląd podbródka
 •  pozycja ciała, zwłaszcza częste pochylanie głowy w dół. Niestety, ale druga broda wyjątkowo lubi pojawiać się u osób spędzających wiele godzin z głową pochyloną nad smartfonem
 • upływający czas. Niestety tak jak pisałem we wstępnie – nasze tkanki opadają i jest to nieuchronne. Związane jest to ze zmianą budowy skóry oraz również tkanki kostnej. Nawet u osób, które prowadzą aktywny tryb życia prędzej czy później podwójny podbródek również się pojawi.

Leczenie podwójnego podbródka. Czy tylko operacja?

Kiedyś jedyną metodą zapobiegania opadaniu skóry twarzy i powstawaniu drugiego podbródka była chirurgiczna korekcja owalu twarzy, tzw. facelifting. Skalpelem można dużo, lecz też jest to metoda bardzo obciążająca. Wymaga wielu wyrzeczeń, przez tydzień ma się założone dreny, a obrzęki utrzymują się nawet miesiąc. Ostateczny efekt widać po pół roku. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a więc niektórzy nie mogą się jej poddać. Poza tym często problem znajduje się w tzw. „luce terapeutycznej”, czyli nie jest tak dobrze, by defektu nie zauważać, ale też nie jest tak źle, by móc poddać się rozległej operacji chirurgicznej.

Generalnie, przy dzisiejszym rozwoju medycyny estetycznej, poddawanie się tak obciążającej operacji w zdecydowanej większości przypadków jest bez sensu. Efekt faceliftingu nie jest na zawsze, efekty tak na 100 procent ciężko przewidzieć. Według mnie jest to operacja zarezerwowana dla wąskiej grupy Pacjentów, którzy zdecydowanie za późno rozpoczęli zachowawcze leczenie anti-aging.

Alternatyw do faceliftingu, na dzień dzisiejszy jest kilka. Do skutecznej korekty i likwidacji drugiego podbródka możemy wykorzystać: Nici Aptos (zwykle jest to Aptos Light Lift Needle 2G), czy liposukcję strzykawkową podbródka. Czasem, co często zaskakuje moich Pacjentów – odpowiednio dobrana wolumentria twarzy za pomocą rewelacyjnych MD Codes potrafi zdziałać cuda także na podbródek. Po prostu podnosimy tkanki do góry, podając niewielką ilość kwasu hialuronowego pod przyczep mięśnia. I nagle podbródek znika.

Jednak to co użyjemy za każdym razem jest inne. A to dlatego że nie ma dwóch takich samych podbródków. Najważniejsza jest odpowiednia kwalifikacja Pacjenta

Usuwanie drugiego podbródka za pomocą liposukcji oraz implantacja nici aptos z wytworzeniem hamaka na podbródek.
Liposukcja podbródka. Nie używamy ssaka, tylko strzykawki. To dlatego żeby mieć maksymalną kontrolę nad ilością pobranej tkanki tłuszczowej. Nie chcemy przecież efektu „górek i dołków”.

Liposukcja podbródka

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów likwidacji nadmiaru tkanki tłuszczowej tej okolicy jest właśnie liposukcja podbródka. Wiele osób na samą myśl o zabiegu liposukcji myśli, że to nie dla mnie. Pacjenci zwykle kojarzą liposukcję z rozległymi zabiegami, usuwaniem wielu litrów tkanki tłuszczowej i znieczuleniem ogólnym.

W przypadku podbródka jest inaczej. Wykonuje się tutaj zwykłą liposukcję strzykawkową. W tej okolicy używa się kaniul o średnicy maksymalnie 2mm. Wystarczy sobie wyobrazić że igła do pobierania krwi ma zwykle średnicę 1 – 1,3mm. A więc kaniula którą pobieramy tkankę tłuszczową z podbródka jest tylko minimalnie grubsza od tej igły.

Znieczulenie podczas liposukcji podbródka jest miejscowe. Pacjent czuje 3 ukłucia cienką igłą, taką jak podczas znieczuleń stomatologicznych. Przez te 3 nakłucia wprowadzamy kaniulę, za pomocą której podajemy podskórnie płyn znieczulający, tzw roztwór Kleina.

Ilość tkanki tłuszczowej, którą pobieramy z podbródka jest niewielka. Zwykle jest to od kilku do kilkudziesięciu mililitrów. Niby mało, niby „prawie” nic. Ale to prawie robi ogromną różnicę.

Jak zlikwidować drugi podbródek? Najlepiej za pomocą nici liftingujących oraz liposukcji
Kaniula do liposukcji podbródka ma tylko 2 mm średnicy. To niewiele więcej jak igła do pobierania krwi.

Podnoszenie podbródka za pomocą nici liftingujących Aptos

Nici Aptos to w zasadzie cała technologia, która dzięki innowacyjnym rozwiązaniom pozwala na unikalne metody zabiegowe. W ofercie istnieje wiele rodzajów nici Aptos, które dobieramy w zależności od celu zabiegu. Liftingujące działanie uzyskuje się poprzez specjalnie zaprojektowanemu układowi mikrowypustów, umożliwiających zarówno umocowanie nici, jak też przesunięcie tkanek w pożądanym kierunku. Są one na tyle krótkie, że nie drażnią ciała, ale odpowiednio długie, by skutecznie realizować swoje zadanie. Nici uzbrojone są także w odpowiednie rodzaje igieł i kaniul do ich wprowadzania pod skórę.

Jednakże sama struktura nici to nie wszystko. Ważne jest również, z jakich materiałów są wytwarzane.

Nici rozpuszczalne wykonane są z kwasu polimlekowego i kaprolaktamu, które silnie stymulują okoliczne komórki skóry do tworzenia kolagenu i elastyny. Dzięki temu rozpuszczające się nici pozostawiają po sobie wytrzymały „stelaż” z tychże substancji, który dalej unosi skórę. Staje się ona wizualnie młodsza i bardziej witalna. Najnowsza generacja nici zawiera także kwas hialuronowych, który dodatkowo uwydatnia pozytywne zmiany.

Nici nierozpuszczalne wykonane z polipropylenu. Ich plus to fakt że nie rozpuszczają się, jednak nie wszystko złoto co się świeci. Nici nierozpuszczalne są biologicznie nieaktywne. Nie stymulują one naszych tkanek do regeneracji i produkcji włókien kolagenowych.

przed i po liposukcji podbródka
Efekt usuwania drugiego podbródka jest natychmiastowy.

Jak wygląda zabieg podnoszenia podbródka za pomocą nici?

W dużym skrócie opiszę Wam jak wygląda zabieg podnoszenia i likwidacji drugiego podbródka. Po kolej:

 • Najpierw wykonujemy znieczulenie miejscowe. Podobnie jak podczas liposukcji wykonujemy 3 ukłucia bardzo cienką igłą. Znieczulamy punkt pod brodą, oraz poniżej jednego i drugiego ucha.
 •  Przez te 3 znieczulone punkty wprowadzamy kaniulę w tkankę podskórną szyi. Samo prowadzenie kaniuli w tkance podskórnej w ogóle nie boli ponieważ zakończenia czuciowe – tzw. ciałka Merkla – znajdują się w skórze właściwej. A więc boli tylko przekłuwanie skóry. No, ale przecież te miejsca gdzie przekłuwamy skórę są już znieczulone 🙂
 • Kiedy cała broda jest już znieczulona wprowadzamy nici. Zwykle używamy Aptos Light Lift Needle 2G. Nici prowadzimy od jednego ucha do drugiego, oraz na odwrót. Tworzymy na podbródku taki hamak, który trzyma nasze tkanki we właściwym położeniu.
kolaż zdjęć - przed i po liposukcji podbródka
Ta sama pacjentka, przed oraz po zabiegu. Na efekt zabiegu nie trzeba czekać.

Jak założyć nici liftingujące na podbródek?

Pewnie zastanawiacie się jak założyć nić od jednego ucha, poprzez podbródek, aż do drugiego ucha? Przecież nie jest to linia prosta. A igła czy kaniula która prowadzi nić jest przecież prosta. Poza tym igła ma 10cm, a od jednego ucha do drugiego odległość jest sporo większa.

Otóż pozwala na to jedyna w swoim rodzaju budowa igieł, za pomocą których wprowadzamy nić Aptos Needle 2G.

Nić wychodzi ze środka długiej na 10cm igły. Unikatową cechą tych igieł jest fakt że są one obustronnie ostre. Dzięki temu możemy poprowadzić całą nić zupełnie bez wychodzenia z tkanki podskórnej. Przebiega to następująco:

 • wprowadzamy igłę za uchem, za igłą podąża nić
 •  prowadzimy igłę i nić na długości 10cm, a więc na odległość na jaką pozwala długość igły
 • igłą częściowo, ale nie całkowicie wychodzimy ze skóry. Nić pozostaje pod skórą.
 • obracamy igłę o 180 stopni. Teraz koniec igły staje się jej początkiem. Dzięki temu możemy wprowadzić kolejne 10 cm nici.
 • powtarzamy powyższy manewr.

Zastosowanie specjalnej techniki zabiegowej pozwala na silne zamocowane nici w tkankach, dzięki czemu skutecznie unoszą drugi podbródek, a co za tym idzie, eliminują go. Stosując tę małoinwazyjną metodę odzyskujemy piękny owal twarzy, wyraźny kontur, wygładzenie fałdów i zmarszczek. Krótko: młody i zdrowy wygląd. Efekt liftingu jest widoczny od razu. Jeśli zastosujemy nici rozpuszczalne, to dodatkowo nasza skóra jest mobilizowana do pracy i rewitalizacji kwasem polimlekowym.

przed i po liposukcji podbródka
Usuwanie tkanki tłuszczowej z podbródka i linii żuchwy. Zabieg po którym twarz staje się kilkanaście lat młodsza.

Usuwanie podwójnego podbródka. Zobacz film

Na załączonym filmie możemy zobaczyć w jaki sposób jest zakładany hamak z nici Aptos na podbródek. Pacjentka na tym filmie jest już po liposukcji strzykawkowej. W związku z tym ta niewielka ilość krwi, którą widzimy na filmie to tak naprawdę podany do liposukcji roztwór Kleina. Zobaczcie, że jest to zabieg zupełnie niebolesny, nie zobaczycie na twarzy tej Pacjentki żadnego grymasu bólu 🙂

Usuwanie podbródka technikami łączonymi

Czasem, przy większych podbródkach musimy zastosować techniki łączone. Zwłaszcza gdy oczekujemy najlepszego możliwego efektu.

Nici ładnie podtrzymują podbródek, jednak wytrzymałość nici ma swoje granice. Utrzymują one bez problemu skórę na właściwym miejscu. Jednak jeśli pod skórą jest za dużo tkanki tłuszczowej to nici tego wszystkiego nie utrzymają. Całe rusztowanie opadnie, w skrajnych przypadkach mogą nici nawet popękać.

W takich sytuacjach łączymy liposukcje z nićmi liftingującymi. Oczywiście zawsze najpierw wykonujemy liposukcję. Pozbywamy się tkanki tłuszczowej z podbródka. Nici liftingujące zakładamy tego samego dnia, od razu po liposukcji. Możemy też poczekać i założyć nici dopiero po 1-2 miesiącach od liposukcji.

Marcin Nylec trener Aptos
Zarówno liposukcję podbródka jak i implantację nici liftingujących, wykonujemy w sterylnych warunkach.

Modelowanie podbródka kwasem hialuronowym

Zaawansowane techniki wolumetrii twarzy umożliwiają likwidację drugiego podbródka za pomocą kwasu hialuronowego. Miejsca podania kwasu, zostały opracowane przez chirurga plastycznego z Brazylii dr Mauricio de Maio. Jest to tzw. 7 punktowe modelowanie twarzy (u mężczyzn 9-cio punktowe).

Czasem moi Pacjenci bardzo się dziwią… przychodzą z podbródkiem, czy „opadaniem” dolnej części twarzy, a ja chcę podawać kwas hialuronowy w okolicę kości jarzmowej. Jednak zawsze potem są więcej jak zadowoleni z efektu.

Jak to działa? Podajemy niewielką ilość kwasu hialuronowego pomiędzy kość jarzmową a dużą strukturę łącznotkankową przebiegającą nad tą kością. Twardy kwas hialuronowy, musi się gdzieś „rozprężyć”. Kości nie przesunie. Więc „uwypukla” tę strukturę łącznotkankową. Działa to na zasadzie dźwigni. Unoszą się wszystkie tkanki poniżej – policzek, chomiki, podbródek.

Poza tym podajemy kwas hialuronowy w okolice kąta żuchwy oraz bródki. Przez ten manewr niejako „rozciągamy” skórę wzdłuż linii żuchwy. To również unosi podbródek.

Mniej skuteczne sposoby redukcji drugiego podbródka

Poniżej opiszę Wam kilka dobrze rozreklamowanych zabiegów, które mają ponoć likwidować drugi podbródek. Wiadomo – reklama dźwignią handlu. W mojej praktyce często spotykam się z Pacjentami, którzy zrobili już sporo, wydali dużo pieniędzy na „cudowne” zabiegi, a nie mają żadnego efektu.

Nie chcę przez to powiedzieć że poniższe zabiegi nie pomogą w walce z drugą brodą. Pomogą, ale u stosunkowo wąskiej grupy pacjentów. Na pewno nie u każdego. Najważniejszy jest prawidłowa kwalifikacja. A do niej niezbędna jest wiedza medyczna, znajomość zasad działania sprzętu, znajomość anatomii i doświadczenie.

Lipoliza iniekcyjna a likwidacja drugiego podbródka

Na kilku stronach internetowych, pozycjonujących się w top3 w wyszukiwarce, możemy przeczytać że lipoliza iniekcyjna jest:

 • Nieinwazyjna
 • Jest alternatywą dla liposukcji
 • Jest nawet lepsza od liposukcji bo nie pozostawia „zmian na skórze”
 •  i jeszcze inne głupoty

A więc wszystko powyższe to są bzdury.
Lipoliza iniekcyjna tak naprawdę jest:

 • Inwazyjna. Naruszamy ciągłość skóry. Dostajemy się igłą głęboko aż do tkanki tłuszczowej.
 • Działamy igłą a nie kaniulą w związku z czym teoretycznie możemy podać preparat do naczynia.
 • Podajemy silnie działającą substancję w naszą tkankę tłuszczową.
 • Obrzęk po lipolizie iniekcyjnej i ból po niej jest sporo dłuższy niż po liposukcji.
 • Preparat który podajemy powoduje silną rekcję zapalną organizmu, dużo silniejszą niż liposukcja. A każda reakcja zapalna pozostawia po sobie zrosty.

Co do obrzęku, bólu i inwazyjności zabiegu. Martyna zrobiła sobie, tak na próbę ten zabieg. Efekt może jakiś jest. Ale ból i obrzęk był przez 6 tygodni. Przez 4 tygodnie to wręcz „nie chciała się nikomu pokazywać” 🙂 A po liposukcji podbródka – po 2 tygodniach nie ma śladu.

Skuteczność tego zabiegu z moich obserwacji jest różna. Czasem trochę działa, a czasem nie widać zupełnie żadnego efektu.
Jednak lipoliza iniekcyjna zostawia po sobie „pamiątkę” w postaci zrostów.
Gdy Pacjent dojdzie do wniosku że chce na poważnie zająć się swoim podbródkiem zaczynają się problemy. Liposukcja u osób po lipolizie iniekcyjnej jest dużo trudniejsza, trwa sporo dłużej, i często jest mniej efektywna. A to z powodu zrostów łącznotkankowych, które powstały na skutek reakcji zapalnej.

Generalnie, ja w mojej pracy lipolizę iniekcyjną zwykle odradzam. A to dlatego że stosuje tylko metody, materiały, sprzęty medyczne co do których mam 100 procentowe przekonanie. Wiem że działają. A z lipolizą iniekcyjną tak nie jest.

Można jej spróbować u Pacjentów, którzy chcę coś zrobić z drugim podbródkiem, jednak chcą to zrobić jak najniższym kosztem. Zabieg ten jest tani. Jednak gdy policzymy dokładnie – lipolizę iniekcyjną trzeba powtarzać – może się okazać że wcale tak okazyjnie cenowo to nie wychodzi. I może się okazać że w cenie kilku „średnio działających” zabiegów, moglibyśmy wykonać jeden. I pozbyć się problemu raz na zawsze.

HIFU na podwójny podbródek

HIFU do likwidacji drugiego podbródka? Ma prawo to działać.
Jednak niezbędna jest odpowiednia kwalifikacja pacjentów. Jeśli podwójny podbródek wynika tylko ze zwiotczałej skóry to HIFU pomoże. Wykonujemy wtedy zabieg nie tylko na skórę podbródka, ale też na skórę twarzy. Chcemy niejako „podciągnąć” skórę do góry, już od wysokości łuków jarzmowych.

Jednak gdy pod tą skórą jest tłuszcz, to niestety ale HIFU nie pomoże. A wręcz zaszkodzi.
HIFU nie „rozpuści” komórek tłuszczowych. Jedyne co ten zabieg zrobi to spowoduje powstanie zrostów w tkance podskórnej.

Jako anegdotę opowiem Wam o jednej Pacjentce. Niewielki ale jednak podwójny podbródek. Z wywiadu wynikało że podłoże typowo genetyczne. Każda kobieta w rodzinie taki miała. Ta Pani 2x robiła lipolizę iniekcyjną bez efektu. Potem 1x HIFU bez efektu. Z tym HIFU to jest to super przykład złej kwalifikacji pacjenta. U niej to nie miało prawa działać. Młoda kobieta, zdrowa, elastyczna skóra. Przecież jest oczywiste, że HIFU tu nic nie pomoże, nie podciągnie podbródka do góry.
Dopiero po tym wszystkim trafiła do mnie. Zrobiliśmy liposukcję. Usunęliśmy dosłownie kilka mililitrów tłuszczu. Jednak liposukcja była tutaj „drogą przez mękę”. A wszystko przez zrosty. Tam był jeden wielki zrost, spowodowany lipolizą iniekcyjną i HIFU. Ale udało się. A przecież mogła ta Pacjentka od tego zacząć. Byłoby szybciej, taniej i efektywniej.

Czy laser CO2 zlikwiduje drugi podbródek?

Odpowiedź jest podobna jak przy HIFU. Wiadomo laser CO2 działa inaczej niż HIFU. Jednak jedno i drugie powoduje rewitalizację tkanek. A więc jak mamy problem tylko z utratą elastyczności skóry to laser pomoże. W innym przypadku – niestety ale nie.

Podsumowanie sposobów leczenia podbródka

Liposukcja i nici liftingujące pozwalają na skuteczne uporanie się z nieestetycznym mankamentem jakim jest drugi podbródek. Unikając zbytniej ingerencji możemy zyskać młody i atrakcyjny wygląd twarzy, cieszyć się smukłą, piękną szyją.
Efekt zabiegu widoczny jest od razu. Jednak będzie on „poprawiał” się z czasem. A więc nasz idealny nowy podbródek zobaczymy za około 2 tygodnie, kiedy ustąpi obrzęk.
Inne metody leczenia podwójnego podbródka możemy zastosować, ale tylko pod warunkiem odpowiedniej kwalifikacji. HIFU czy lipoliza iniekcyjna na pewno nie są dla każdego i nie każdemu pomogą.

Ile kosztuje usuwanie drugiego podbródka

Ceny zabiegów usuwania drugiego podbródka zaczynają się od kwoty kwoty około 500 zł. Mówię tutaj o lipolizie iniekcyjnej. Ale jest mały „haczyk” – zabieg należy powtórzyć 4-6 razy w odstępach około miesiąca. A więc pół roku czekania na efekty, pół roku dolegliwości bólowych. Bo po iniekcji preparatu – obrzęk, stan zapalny i ból utrzymują się długo. Często kilka tygodni. A my za miesiąc musimy to powtórzyć. Ostateczna cena za wszystkie zabiegi lipolizy to już kilka tysięcy złotych, i niepewny efekt.

To samo dotyczy się HIFU na podbródek. Cena HIFU w zależności od sprzętu zaczyna się od kilkuset złotych. Podkreślę że w zależności od sprzętu. Bo są „kliniki”, które kupują HIFU na portalu Alibaba prosto z Chin za 10-15 tyś zł. I na tym sprzęcie wykonują zabiegi. Niestety jakość i bezpieczeństwo tych sprzętów pozostawia sporo do życzenia. Nadmienię tylko że koszt zakupu markowego, dobrego HIFU to koszt zakupu minimum 10x wyższy niż to co pisałem powyżej.

Z ceną usuwania podbródka za pomocą HIFU jest podobnie jak z lipolizą. Niestety HIFU również powtarzamy. A więc ostateczna cena jest sporo wyższa niż cena pojedynczego zabiegu. Poza tym efektywność usuwania drugiego podbródka za pomocą HIFU jest co najwyżej mierna. Co więcej – duża ilość Pacjentów trafiająca do mnie po tych chińskich HIFU ma niestety duże zrosty w tkance podskórnej podbródka. Mocno utrudnia to wykonanie liposukcji. Ci Pacjenci nie dość że zapłacili za usuwanie podbródka, to i tak go mają i do tego mają jeszcze zrosty utrudniające wykonanie właściwego zabiegu.

Jeżeli podliczymy wszystkie „tanie” zabiegi które musimy wykonać żeby pozbyć się drugiej brody, to zbliżamy się z kwotą do ceny liposukcji podbródka. Czyli jedynej 100-procent skutecznej metody likwidacji podbródka. Zabieg robimy raz, efekt zostaje na zawsze. Dolegliwości bólowe przez 1-2 dni, a nie jak przy lipolizie przez łącznie kilka tygodni.

Ile kosztuje skuteczne usunięcie podwójnego podbródka

Cena skutecznego usunięcia podwójnego podbródka zaczyna się od około 4000 zł. Tak jak pisałem powyżej – cena ta nie jest specjalnie wyższa (a często jest niższa), od sumy cen które Pacjenci często płacą za powtarzanie lipolizy, potem HIFU itp. Liposukcję podbródka robi się raz, a nie powtarza co miesiąc 🙂

Szczegółowy cennik skutecznego usuwania drugiego podbródka poniżej

Liposukcja podbródka5500 zł
(*)w cenie opaska uciskowa
(**)cena uwzględnia rabat
Szczegóły poniżej
Liposukcja linii żuchwy (usuwanie chomików)4500 zł
(*)w cenie opaska uciskowa
(**)cena uwzględnia rabat
Szczegóły poniżej
Liposukcja podbródka i linii żuchwy6500 zł
(*)w cenie opaska uciskowa
(**)cena uwzględnia rabat
Szczegóły poniżej
Hamak z nici Aptos Light Lift Needle 2G (lifting podbródka)4500 zł
(*)w cenie opaska uciskowa
(**)cena uwzględnia rabat
Szczegóły poniżej
Lifting podbródka - nici Aptos Nano Excellence2500 zł
Liposukcja podbródka + hamak z nici Aptos Light Lift Needle 2G8000 zł
(*)w cenie opaska uciskowa
(**)cena uwzględnia rabat
Szczegóły poniżej
Liposukcja podbródka + Liposukcja linii żuchwy + hamak z nici Aptos Light Lift Needle 2G9000 zł
(*)w cenie opaska uciskowa
(**)cena uwzględnia rabat
Szczegóły poniżej
* w cenie zawarta jest opaska
uciskowa niezbędna po zabiegu

** cena uwzględnia 10-procentowy rabat,
przyznany za udzielenie zgody na publikację
efektów zabiegu w mediach społecznościowych
Kliniki. Publikowane zdjęcia są zupełnie
anonimowe (bez żadnych danych osobowych).
Na publikowanych zdjęciach będzie widoczna cała twarz oraz oczy Pacjenta.
Oczy na zdjęciach nie będą zamazane.

Standardowa cena zabiegu (w przypadku nie wyrażenia zgody na publikację wizerunku) to odpowiednio:
- liposukcja podbródka 6100 zł
- liposukcja linii żuchwy 5000 zł
- liposukcja podbródka i linii żuchwy 7200 zł
- Hamak z nici Aptos Light Lift Needle 2G - 5000 zł
- Liposukcja podbródka + nici Aptos Light Lift Needle 2G - 8900 zł
- - Liposukcja podbródka oraz linii żuchwy + nici Aptos Light Lift Needle 2G - 10000 zł

FAQ

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące liposukcji i usuwania drugiego podbródka.

Kiedy widać efekty po liposukcji podbródka?

Efekty widoczne są od razu. Zdjęcie nagłówkowe w tym artykule jest zrobione bezpośrednio po zabiegu. W ciągu najbliższych tygodni efekt będzie jeszcze wyraźniejszy ponieważ zniknie opuchlizna.

Kiedy spodziewać się efektów po założeniu hamaka z nici na podbródek?

Tak samo jak z liposukcją – efekty widoczne są od razu.

Kiedy zauważymy efekt po lipolizie iniekcyjnej?

Niestety na efekt tego zabiegu przyjdzie nam poczekać. Długo utrzymuje się opuchlizna. Efekt zauważymy za około 4-6 tygodni. Dodatkowo, musimy pamiętać że zabieg lipolizy iniekcyjnej niejednokrotnie trzeba powtórzyć.

Jak długo utrzymuje się efekt po usunięciu drugiego podbródka?

Efekty po liposukcji zwykle są na wiele lat. Jeśli nagle nie przytyjemy kilkadziesiąt kilogramów to drugi podbródek nie powinien się u nas już pojawić. Oczywiście skóra na twarzy opada, co najbardziej widać po dolnej części twarzy. Musimy zadbać o odpowiednią jakość skóry za pomocą zabiegów anti-aging.

Jak często trzeba powtarzać zabieg likwidacji drugiego podbródka?

Wybierając odpowiedni zabieg – zwykle wykonujemy go raz.

Czy po liposukcji może pojawić się nadmiar obwisłej skóry?

Jeżeli korekcję drugiego podbródka wykonujemy u osoby z jędrną i elastyczną skórą, to wówczas skóra po zabiegu ładnie się obkurczy. W przypadku osób z cienką, delikatną, mało elastyczną skórą, musimy jeszcze przed liposukcją zadbać o poprawę jej jakości i elastyczności za pomocą innych metod.

Jaka jest cena liposukcji podbródka? Jaka jest cena usunięcia drugiego podbródka?

Cena zabiegu będzie inna w zależności od podbródka, który musimy wyleczyć. Nie ma dwóch takich samych podbródków, bo przecież każdy z nas jest inny.
Jeśli wykonamy samą liposukcję podbródka to musimy się liczyć z kosztami rzędu około 4 tyś zł.
Założenie hamaka z nici Aptos na podbródek to wydatek około 3,5 tyś zł.
Większe podbródki, gdzie musimy wykonać zarówno liposukcję, jak i założyć hamak na podbródek to wydatek około 6 tyś zł.
U Pacjentów z największymi podbródkami, czasem musimy wykonać liposukcję tzw.”chomików”, oraz założenie nici Aptos Thread na chomiki, celem uwidocznienia i podkreślenia linii żuchwy. W takiej sytuacji cena zabiegu będzie trochę wyższa.

4.2/5 - (111 głosów)

25 komentarzy

 1. Cd. Bardzo przepraszam za moje drążące pytania, ale jako potencjalny przyszły pacjent chciałbym wiedzieć, jakie tkwią zagrożenia w/po zabiegu klasycznej liposukcji drugiego podbródka, np.:
  a) czy pacjenci mogą odczuwać, że nowy podbródek /szyja jest „nie ich” i odczuwać pewien dyskomfort?
  b) czy implantowane nici (zanim ulegną rozpuszczeniu) się czuje i czy mogą one w jakiś sposób „przeszkadzać”?
  c) czy w trakcie zabiegu istnieje niebezpieczeństwo urażenia nerwu twarzowego?
  Jestem ogromnie ciekawy Pana Doktora odpowiedzi. Uprzejmie dziękuję.

  • Dzień dobry. Odpowiadam po kolei:
   ad. a. mogą być przejściowe zaburzenia czucia, które znikają zwykle w ciągu 3-4 miesięcy
   ad b. czuć pewnego rodzaju „ciągnięcie” przez kilka dni. Później w ogóle nie czuje się zaimplantowanych nici
   ad c. praktycznie nie ma takiej możliwości. jeśli już to ewentualnie gałęzie nerwu twarzowego jak gałąź brzeżna żuchwy lub gałąź szyi. Jednak jest to skrajnie mało prawdopodobne

 2. Panie doktorze, bardzo boję się tego znieczulenia.. czy te ukłucia są głębokie ?? Czy znieczulenie działa wystarczająco długo na cały zabieg i nie będę czuła nic w trakcie??

  • są to ukłucia bardzo płytkie. Generalnie dolegliwości bólowe podczas znieczulenia są porównywalne z tymi które wystepują podczas znieczulenia stomatologicznego.
   Nie ma się czego bać
   Znieczulenie działa wystarczająco długo, nic nie czuć podczas zabiegu

 3. A czy po kombinacji 4x Onda, a następnie 4x Venus Legacy, przeprowadziłby Pan jeszcze liposukcję strzykawkową podbródka (gdyby była potrzeba) plus ew. nici Aptos? – Zmierzam do tego, czy po tych urządzeniach powstaną skrzepy wewnętrzne, utrudniające klasyczną liposukcję, jak to się dzieje w przypadku lipolizy iniekcyjnej…

 4. Panie Doktorze, a jak by się Pan ustosunkował – np. właśnie w kontekście redukcji podwójnego podbródka – do wprowadzonych niedawno i tak reklamowanych urządzeń w rodzaju Venus Legacy? (rozkładających tkankę tłuszczową, następnie metabolizowaną w wątrobie…)

  • Marcin Nylec

   Dzień dobry
   Panie Piotrze, nie od dziś wiadomo że ludzie chcą pozbyć się mankamentów swojej urody w sposób jak najbardziej nieinwazyjny.
   Najlepiej gdyby to była tabletka, albo jakaś głowica do miziania po skórze.
   Niestety cudów nie ma.
   Wg mnie – można spróbować (jeżeli nie szkoda Panu pieniędzy). Może to coś zadziała. Może zobaczy Pan jakiś efekt.
   Ale z całą pewnością nie jest to metoda która usunie drugi podbródek na zero.

 5. U mnie bardzo pomogła dieta. W końcu mam ładną twarz, bez dwóch podbródków. Cieszę się, ze w końcu pozbyłam sie tego problemu, bo nie oszukujmy się był to dla mnie ogromny kompleks.

  • Gratuluję, tak też można. Bez dwóch zdań jest to najlepszy i najzdrowszy sposób redukcji tkanki tłuszczowej.
   Niestety nie każdemu się udaję. Gratuluję raz jeszcze 🙂

   • Czy choroba autoimmunologiczna ( (zespół Sjögrena) jest przeciwskazaniem do zabiegu np: liposukcji podbródka lub nici?

    • Marcin Nylec

     W przypadku chorób autoimmunologicznych – najlepiej przyjechać na konsultację wraz z dokumentacją z dotychczasowych badań / leczenie.
     W większości przypadków liposukcję podbródka można wykonać.

 6. Witam.Czy Aptosy ,można zakładać na podbródek …jeśli wczesniej zaimplantowane zostały nici PDO ?

  • Dzień dobry. Tak nie ma najmniejszego problemu, uprzednia implantacja innych nici nie przeszkadza z założeniu nici Aptos.

 7. Metoda Nićmi jest w moim odczuciu zdecydowanie najlepsza i najmniej inwazyjna. Podbródka nie robiłam, jednak podnosiłam nimi powieki i jestem zadowolona z efektów.

 8. Moim zdaniem żadne ćwiczenia nie sprawdzają się na tą część ciała. Testowałam różne metody przez długi czas, jednak dopiero wizyta w klinice piękności dała widoczne efekty.

 9. No dobra, ale na zdjęciu przedstawiony jest raczej bardzo mały podbródek, a co w przypadku z trochę poważniejszym przypadkiem? Pozostaje tylko operacja, czy może też nici APTOS tutaj się sprawdzą

  • Spokojnie, poradzimy sobie z każdym podbródkiem. W „poważniejszych” przypadkach robimy liposukcję podbródka a następnie zakładamy nici Aptos.

   • Dzień dobry , w którym gabinecie Pan przyjmuje i w jakim mieście?
    Mialam nici założone na podbródek, ale bez efektu ,dziwnie, bo miałam dwie zawiązene po środku…
    Pozdrawiam.

    • Otwieramy właśnie nową Klinikę w Katowicach. Otwarcie zaraz po świętach. Informacja będzie na stronie.
     Bardzo dziwne że miała Pani nici wiązane po środku.
     Zapraszam do nas, zrobimy podbródek tak że będzie Pani zadowolona.

     • A jak cena jeśli podbródek jest ok , a małe chomiki zaczynające się odznaczać ?

     • Zapraszam na konsultację. „Małe chomiki” dla każdego będzie to znaczyło coś innego.
      Do każdego Pacjenta podchodzimy indywidualnie.
      Na konsultacji dobierzemy optymalny dla Pani plan leczenia.

   • Witam mam problem z drugim podbrodkiem pracuje w kuchni od lat..wuec glowa spuszczona godzinami. Mam 50 lat i od 2- 3 lat pojawil sie drugi podbrodek. Mezotherapie juz stosowzlam nic nie dalo. Prosze o kontakt

 10. Na zdjęciach wygląda to naprawdę dobrze, chyba trzeba poważnie pomyśleć nad tym zabiegiem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*