laserowe-usuwanie-blizn-potrądzikowych-skórna-Katowice

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych – jaki system laserowy wybrać?

Strona główna » Blog » Medycyna estetyczna » Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych – jaki system laserowy wybrać?


Na rynku działa ponad 20 producentów systemów laserowych. Przez to łatwo się pogubić w reklamach i terminologii. Znajdziesz tu przewodnik jak wybrać właściwy laser na blizny potrądzikowe

Czy usuwanie blizn laserem jest skuteczne?

Tak. Jest to metoda o udowodnionej naukowo skuteczności. Zapewnia przewidywalne i zadowalające efekty. Oznacza to, że podejmując się usuwania blizn laserem frakcyjnym uzyskujemy spodziewane, dobre rezultaty – w porównaniu do innych zabiegów na blizny po trądziku.

Laser frakcyjny na blizny potrądzikowe

Aby opowiedzieć o rodzajach laserów należy krótko przedstawić ogólne ich działanie. W medycynie estetycznej stosujemy przede wszystkim laser frakcyjny (od fractio czyli ułamek). Nazwa wynika z faktu, że wiązka lasera doprowadza do ograniczonych mikrouszkodzeń tkanek. Miejsca działania lasera są jednak otoczone niezniszczoną tkanką (stąd „ułamkowość”, czyli częściowość).

Właśnie ta strefa otaczająca mikrouszkodzenia ma kluczowe znaczenie dla skuteczności lasera frakcyjnego. W niej dochodzi do licznych, pozytywnych zmian. Aktywowane są białka naprawcze, dochodzi do stymulacji komórek skóry. Wytwarzają one prawidłowy kolagen i elastynę oraz innych ważnych substancji zawartych w skórze. Efektem tego jest regeneracja, odmłodzenie oraz korekta zmian w budowie skóry (czyli dokładnie o to, o co nam chodzi w usuwaniu blizn laserem).

laserowe leczenie blizn po trądziku

Blizny potrądzikowe – czym są i jakie wyróżniamy rodzaje

Blizny potrądzikowe powstają w skutek nasilonego stanu zapalnego w skórze zmienionej trądzikiem młodzieńczym. W miejscu gojenia się ropni dochodzi do uszkodzenia skóry właściwej i wypełnienia tego obszaru włóknistą tkanką łączną (czyli przede wszystkim nieuporządkowanym kolagenem). Odpowiadają za to „zdezorientowane” stanem zapalnym fibroblasty (komórki skóry), które „wypluwają” kolagen. Efektem są często kraterowate wgłębienia, nieregularne niecki w skórze. Takie zmiany określamy mianem blizn zanikowych.

Występować mogą również zmiany przerostowe, czyli wypukłości i maleńkie guzki. Innym rodzajem zmian po trądziku są przebarwienia. Stanowią one najczęstszą pozostałość po trądziku. Jednak na szczęście też najbardziej powierzchowną.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych – jak to działa?

Blizna to po prostu włóknista tkanka łączna powstała w miejscu skóry właściwej. Laser frakcyjny stosowany na blizny po trądziku działa w dwóch krokach. Po pierwsze niszczy nieuporządkowany kolagen w bliźnie. Następnie skóra pobudzona energią lasera zaczyna się regenerować, odtwarzana jest pierwotna jej budowa. Na poziomie molekularnym powstają czynniki wzrostu i inne ważne białka. Ich zadaniem jest stymulowanie komórek do podziałów i wytwarzania nowego kolagenu.

Zatem laser frakcyjny przypomina trochę odbudowę po jakimś kataklizmie. Najpierw usuwa się zalegający „gruz”, a następnie odtwarza to co zostało zniszczone.

Laser frakcyjny niejedno ma imię

Podstawowy podział laserów frakcyjnych to rozróżnienie na lasery ablacyjne i nieablacyjne. Spieszę wyjaśnić pojęcia. Ablacja jest to proces fizyczny usunięcia tkanki poprzez dostarczenie dużej energii w krótkim czasie. Czyli dokładnie to co kojarzymy z działaniem lasera.

Jak zatem działa laser nieablacyjny? Właściwości wiązki światła sprawiają, że promienie lasera mogą przechodzić przez ludzką skórę. Jednak dostarczona energia także oddziałuje na tkanki. Dochodzi do lokalnego wzrostu temperatury, a co za tym idzie: do mikrouszkodzeń. Pobudza to te same procesy naprawcze co w przypadku lasera ablacyjnego.

Zalety usuwania blizn laserem ablacyjnym

Laser ablacyjny dostarcza dużo większą energię niż laser nieablacyjny. Dzięki temu ma większą wydajność i skuteczność. Pojedynczy zabieg laserem ablacyjnym porównuje się do 4-5 zabiegów laserem nieablacyjnym. W przypadku blizn głębokość oddziaływania i dostarczona energia ma kluczowe znaczenie. Duże zmiany, zarówno zanikowe jak i przerostowe, wymagają intensywnego leczenia. Czasem nawet konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu na blizny szczególnie zaznaczające się na skórze. Lasery ablacyjne odznaczają się potwierdzoną naukowo i klinicznie skutecznością. Stąd są polecane w zabiegach na blizny po trądziku.

laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Usuwanie blizn laserem frakcyjnym nieablacyjnym

Jak napisałam, energia dostarczona w zabiegu laserem ablacyjnym jest wyższa niż w wypadku lasera nieablacyjnego. Jak można się domyślić – większa energia oznacza większe uszkodzenie. Zatem nie tylko skuteczność, ale też czas gojenia oraz poziom podrażnienia skóry jest istotnie wyższy. Może zatem warto spróbować lasera nieablacyjnego? Jeśli blizny po trądziku ograniczają się do powierzchownych przebarwień możemy zaaplikować laser nieablacyjny, dzięki czemu minimalizujemy rekonwalescencję. Ponadto wiązka laserów nieablacyjnych jest pochłaniana przez melaninę i oksyhemoglobinę (dwa barwniki obecne w bliznach). Dzięki temu mogą być szczególnie przydatne w wypadku blizn o zmienionej barwie.

Dwa główne rodzaje lasera ablacyjnego

To nie koniec technicznych zawiłości. Lasery równią się pomiędzy sobą tzw. ośrodkiem wzmacniającym. Jest to zasadnicza część lasera emitująca światło, które jest później skupiane w skoncentrowaną wiązkę. Różne ośrodki wzmacniające to różne właściwości fal światła.

W medycynie estetycznej najczęściej wykorzystujemy laser oparty na CO2 oraz lasery Er:YAG. Laser CO2 prowadzi do około 10-krotnie głębszej penetracji tkanki. Ponadto możemy kontrolować głębokość poprzez wydłużanie czasu emisji wiązki lasera. Zapewnia to efektywne i skuteczne działanie regeneracyjne. Natomiast laser Er:YAG emituje promienie lasera pod postacią bardzo krótkich, dynamicznych impulsów. Zapewnia to większą precyzję, jednak bardziej powierzchowny efekt, jeśli nie chcemy nadmiernie przegrzać skóry. Laser Er:YAG jest zalecany u osób z ciemną karnacją. Ma mniejsze ryzyko przebarwień pozabiegowych, na które są narażeni pacjenci o ciemniejszej, smagłej skórze.

Inne metody usuwania blizn po trądziku

Poza systemami laserowymi, do skutecznych metod leczenia blizn potrądzikowych zaliczamy:

Najlepsze i optymalne leczenie zawsze jest dobierane indywidualnie, po konsultacji dermatologicznej. Wybór odpowiedniej terapii jest zależny od nasilenia zmian potrądzikowych, jakości skóry, karnacji, wieku, płci i wielu innych czynników.

Werdykt i na co jeszcze należy zwrócić uwagę

Jaki zatem wybrać laser na blizny po trądziku? W większości przypadków laser ablacyjny. Jest on skuteczniejszy (1 zabieg laserem ablacyjnym to 4-5 zabiegów laserem nieablacyjnym). Lasery nieablacyjne mają dość ograniczone zastosowanie w wypadku blizn, chyba że są one powierzchowne. Na blizny głębokie i poważne zmiany wybrałabym laser CO2. Nie oznacza to, że zawsze jest to wybór najlepszy. Najważniejsze jest dokładne zbadanie stanu i typu skóry oraz ocena charakteru zmian. Zapewnia do optymalne dopasowanie metody do potrzeb danego pacjenta.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed zabiegiem usuwania blizn laserem? Przede wszystkim na certyfikację sprzętu. Gabinety lekarskie o to dbają i raczej przypadki używania „lewego” systemu laserowego się nie zdarzają. Jednak należy pamiętać, że aparat bez przeglądów technicznych, kalibracji i certyfikatu nigdy nie gwarantuje prawidłowej kontroli właściwości wiązki lasera. Osoba korzystająca z takiego sprzętu działa na ślepo i trochę jak kamikaze. Można też zwrócić uwagę czy dany system laserowy został przez producenta dostosowany do pracy przy usuwaniu blizn laserem.

Zainteresował Cię temat laserowego usuwania blizn potrądzikowych? Zapraszam na konsultację. Posiadamy duże doświadczenie w pracy ze skórą, dzięki temu dobierzemy właściwy laser do Twoich potrzeb.

4/5 - (18 głosów)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*