Malar Bags

Na Malar Bags nie pomoże Blefaroplastyka!

Strona główna » Blog » Na Malar Bags nie pomoże Blefaroplastyka!


Wiele Pań pyta o worki pod oczami i zabiegi, które mogą pomóc je zmniejszyć. Kluczowa jest lokalizacja tych obrzęków. Jeżeli występują w obrębie powiek dolnych – najpewniej konieczna będzie blefaroplastyka, najlepiej metodą przezspojówkową. Zainteresowanych odsyłam do artykułu – tutaj. Natomiast jeżeli obrzęki są na granicy oczodołu i policzka – mamy do czynienia najpewniej z Malar Bags – workami policzkowymi lub Festoons.

Czym są Malar Bags – worki policzkowe

Malar Bags to obrzęknięte „poduszki” lub „worki” powstające na skutek przewlekłego zastoju płynu w tkance podskórnej. Występują poniżej dolnej powieki, na granicy z policzkiem. Nadają twarzy niekorzystny, zmęczony wygląd. Jeżeli dominuje komponenta obrzęku – mówimy o klasycznym Malar bags bez zwiotczenia skóry i przemieszczenia mięśnia okrężnego oka. Natomiast jeżeli dodatkowo występuje zwiotczenie skóry i mięśnia okrężnego oka – wtedy jest to już Festoon.

Przyczyny

Przyczyny powstawania Malar Bags są często wieloczynnikowe. Poza predyspozycjami genetycznymi ich rozwojowi sprzyjają: ekspozycja na światło UV, palenie tytoniu oraz poziom hormonów – zwłaszcza tarczycy. Początkowo zastoje płynów pojawiają się wyłącznie nad ranem – do ok. godziny po przebudzeniu. Natomiast wraz z upływem czasu zastój ma charakter przewlekły i utrzymuje się stale.  

Metody leczenia

W zależności od stopnia zaawansowania zmian, które są oceniane na wizycie konsultacyjnej proponowane są metody leczenia worków policzkowych. Do wyboru mamy metody mniej inwazyjne lub radykalne – chirurgiczne. Do metod mniej inwazyjnych zaliczamy manualne metody poprawiające drenaż płynów w tkance skóry. Takie zabiegi lepiej sprawdzą się u pacjentek z problemem na początkowym etapie. W przypadku zmian o większym nasileniu rozwiązaniem może okazać się zabiegowe obkurczenie tkanek, z zamknięciem przestrzeni, w której zbiera się płyn. 

Zabieg chirurgiczny

Do zabiegu chirurgicznego kwalifikowane są pacjentki ze zmianami Malar Bags lub Festoon o większym nasileniu. W żadnym wypadku nie wykonuje się blefaroplastyki, gdyż na pewno nie pomoże, a nawet może nasilać obrzęki policzkowe! Ważne jest aby operator ocenił zmiany i właściwie zakwalifikował pacjenta do zabiegu. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Trwa on około 90 minut. W przypadku Malar Bags podczas zabiegu wykonuje się nacięcie ok. 1,5 cm, które następnie jest zszywane szwem śródskórnym aby zminimalizować widoczność blizny. Jeżeli zabieg dotyczy usunięcia skóry i zwiotczałego mięśnia – Festoon – długość cięcia jest większa – dochodzi nawet do 6-8 cm. 

Efekty zabiegu

Pacjentka przed i 14 dni po zabiegu usunięcia Malar Bags

Rekonwalescencja i opieka pozabiegowa

Po zabiegu mogą być widoczne krwiaki, które zwykle ulegają wchłonięciu do 14 dni. Szwy usuwamy po ok. 7 dniach od zabiegu. W tym czasie zaleca się ograniczenie wysiłku fizycznego i pracy fizycznej, a także unikania sauny i gorących kąpieli. Pomocne będą chłodne okłady i higiena rany, na którą należy stosować zalecone maści i żele.

Jak wygląda zabieg usunięcia Malar Bags?

Proces zabiegu usunięcia Malar Bags. Zabieg przeprowadził Doktor Rafał Woś

Ile kosztuje zabieg usunięcia Malar Bags?

Usunięcie Malar Bags4000 zł
Usunięcie Festoons5500 zł
4.9/5 - (23 głosów)

14 komentarzy

 1. Dzień dobry,
  proszę o informację w jakim miejscu wykonuje się cięcie.

 2. Jaki jest koszt takiego zabiegu chirurgicznego?

  • Marcin Nylec

   Dzień dobry
   Cena zabiegu na dzień dzisiejszy to 4 tyś zł

  • Czy zabieg Malar bags daje 100% efekt

   • Marcin Nylec

    Nic w medycynie nie daje 100 procent pewności efektu.
    Przykład – wstrząs anafilaktyczny (stan zagrożenia życia, mało czasu na działanie). Jeden z pierwszych leków w takim przypadku to m.in steryd.
    Nigdy nie ma pewności że ktoś nie jest na niego uczulony. I wówczas lek zamiast pomóc to bardzo zaszkodzi.
    Inny przykład – dostępne bez recepty leki p/bólowe. Jesteśmy przecież pewni że nic się nie stanie po ich zażyciu. A proszę przeczytać ulotkę i możliwe działania niepożądane.
    Jeśli ktoś Pani obiecuje jakieś 100-procent to proszę stamtąd czym prędzej uciekać.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*