Nici Aptos to bardzo interesujące podejście do liftingu i rewitalizacji tkanek, o którym warto napisać kilka słów. W zeszłym roku pojawiła się najnowsza ich generacja – Aptos Excellence Visage HA czyli z kwasem hialuronowym. Zanim przejdę do opisywania swoich wrażeń z konferencji chciałbym Was zachęcić do przeczytania innego artykułu o niciach Aptos Visage. Chodzi mi o jeden z najbardziej spektakularnych efektów w medycynie estetycznej czyli korekcję nosa za pomocą nici Aptos. Zabieg zupełnie nieoperacyjny a dający w wielu przypadkach efekt porównywalny do korekcji chirurgicznej. Co więcej wszystko bez bólu, obrzęku i opatrunków, które to są znane wszystkim osobą mającym chirurgiczną korektę nosa. Innym widowiskowym zabiegiem (dającym wymarzony efekt od razu po wykonaniu) jest usuwanie drugiego podbródka tym razem za pomocą nici Aptos Needle 2G. Również warto przeczytać 🙂
Jednak wracając do Konferencji Aptos
Wydarzenie było podzielone na zagadnienia związane z dermatologią i ginekologią, więc zyskaliśmy okazję na wspólny wyjazd. 😉W trakcie konferencji mieliśmy możliwość oglądać zabiegi przeprowadzane na żywo oraz porozmawiać z wybitnymi specjalistami poszerzając i ugruntowując swoją wiedzę na temat nici Aptos. Jednym z prelegentów był sam twórca metody i wynalazca nici dr Marlen Sulamanidze (na zdjęciu powyżej 😉). Jego bogate, wieloletnie doświadczenie kliniczne robiło prawdziwe wrażenie.
Czym w ogóle są nici Aptos?
Nici Aptos służą przywróceniu napięcia, jędrności i świetlistości skóry i tkanek, które zaczynają opadać z powodu procesów starzenia się skóry i pod wpływem szkodliwych czynników środowiskowych. Skóra robi się mniej spoista i jak wszystko na tej planecie ulega sile grawitacji. Nici liftingujące przypominają trochę cumę lub linę, która unosi je do góry przeciwdziałając opadaniu. W trakcie zabiegu tworzymy rodzaj zbroi-stelaża podtrzymującego całą tkankę. Trochę jak halka do sukni ślubnej (coś nie mogę wyjść z weselnego klimatu 😉) Ponadto zawarte w niciach materiały są stopniowo uwalniane pod wpływem ciepła i wilgoci ciała (mowa o niciach rozpuszczalnych), pobudzając komórki do odbudowy tkanki czego efektem jest widoczna gołym okiem jej rewitalizacja.
Sama nazwa Aptos pochodzi z łaciny – od anti ptosis, czyli przeciwko opadaniu (w domyśle tkanek miękkich). Nowatorstwo nici Aptos wynika zarówno z zastosowanych materiałów jak również ze specjalnych technik zabiegowych. Mówiąc najogólniej pozwalają one na uzyskanie rezultatów porównywalnych z rozległymi zabiegami chirurgii plastycznej niemal bezinwazyjnie. Można dzięki temu zapomnieć o długiej rekonwalescencji, obawie przed bliznami i nieprzyjemnych doznaniach po zabiegu.
Istnieją dwa główne typy nici Aptos – nierozpuszczalne, zrobione z polipropylenu i rozpuszczalne – całkowicie wchłaniane przez tkankę (bioaspirowalny) po odpowiednim czasie, od roku do dwóch lat. Zastosowane substancje, czyli między innymi kwas polimlekowy, kaprolakton, jak również w najnowszej 3. generacji kwas hialuronowy wykazują działanie liftingujące i rewitalizujące skórę. Wymienione składniki nie alergizują i nie drażnią tkanek.
Przykładowe rodzaje nici APTOS
źródło: www.aestheticconcept.com.pl
Jak przebiega zabieg?
Zabieg jest bezbolesny i mało inwazyjny, przebiega w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że pacjent w jego trakcie jest w pełni przytomny. Na samym początku wykonując punktowe wkłucie wprowadza się cieniutką kaniule, a przez nią znieczulenie. Substancja przeciwbólowa obkurcza jednocześnie naczynia, dzięki czemu zapobiega również krwawieniu.
Minimalna inwazyjność wynika z faktu, że cały zabieg wykonuje się wprowadzając nici przez pojedyncze miejsca wkłucia (najczęściej jedno lub dwa). Ponadto wkłuć dokonuje się w dyskretnych miejscach. Nici Aptos zaopatrzone są fabrycznie w specjalny rodzaj igieł, które służą implantacji, czyli zakotwiczeniu nici w miejscu docelowym. Igły lub wypusty różnią się i wybiera się je w zależności od rodzaju zabiegu. Wszystkie są chronione międzynarodowymi patentami, a sukces nici Aptos wynika w dużej mierze z możliwości technicznych jakie oferują poszczególne wypusty. Powstały układ nici podtrzymuje tkankę w zaplanowany wcześniej sposób, zgodnie z naturalnym przebiegiem linii skóry. Oczywiście każdy zabieg jest trochę inny, bo potrzeby każdego pacjenta i wybranej części ciała są różne, ale nie będę zanudzać szczegółami technicznymi.
Po zabiegu
Jednak samo wytworzenie mechanicznego rusztowania to nie wszystko. Obecność nici w skórze wpływa na fizjologię tkanek. Wokół zaczyna się tworzyć tkanka włóknista. Komórki stymulowane są do wydzielania kolagenu i elastyny. Z upływem czasu powstaje biologiczny, podskórny stelaż. Skóra staje się jędrna, bardziej napięta, wygląda młodziej i zdrowiej. Dzięki niciom tkanki powracają „na swoje miejsce”, co przywraca prawidłowe kształty twarzy i daje bardzo naturalny efekt. Może to być szczególnie ważne dla panów.
Pierwotny efekt zabiegu jest widoczny od razu po jego zakończeniu. Należy pamiętać, że pomimo minimalnej inwazyjności po implementacji nici Aptos może wystąpić nieznaczny obrzęk. Wynika w częściowo z ingerencji jak też z zastosowania znieczulenia. Użycie zimnych okładów i unikanie gwałtownych ruchów często w zupełności wystarcza by zapobiec nieprzyjemnym doznaniom. Czasem zalecane są środki przeciwbólowe (Apap, Ibuprofen), a w bardzo rozległych zabiegach antybiotyk.
Dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego w niciach najnowszej generacji nawilżenie i ujędrnienie jest widoczne dużo szybciej – nawet po 2 tygodniach. Efekt rozwija się w czasie i może trwać nawet do 2 lat w zależności od pacjenta.
Dla kogo nici Aptos?
Jedną z największych zalet nici Aptos jest możliwość indywidualnego podejścia do pacjenta. Można zaaplikować nici dłuższe, krótsze, różne rodzaje mocowań itd. Za pomocą nici Aptos możemy unosić tkanki, korygować kontury, odmładzać wygląd, poprawiać gęstość skóry, nawilżać skórę. Zatem paleta możliwości jest bardzo, bardzo szeroka. Nici poradzą sobie z całym niechcianym zwierzyńcem: „lwią bruzdą”, „słynnymi chomikami”, „kurzą łapką”, jak też ze zmarszczkami mimicznymi, tzw. „zmarszczką palacza”, opadającymi kącikami ust, brwi, brakiem jędrności skóry na szyi, dekolcie, piersiach, pośladkach, udach… i tak dalej. Mogą też być stosowany w ginekologii estetycznej np. do rewitalizacji warg sromowych większych czy zwężaniu przedsionka pochwy.
Przykładowe strefy zabiegowe
źródło: www.aestheticconcept.com.pl
Wracając na konferencję
Dużo było o niciach, więc na koniec krótko o samej konferencji. W sobotę i niedzielę tematyka konferencji krążyła wokół możliwości zastosowania nici Aptos na twarzy i ciele. Największe wrażenie zrobiły na nas efekty likwidacji podwójnego podbródka za pomocą Aptos Light Lift Needle, unoszenie „chomików” za pomocą Aptos Visage Excellence oraz unoszenie brwi za pomocą nici Nano Excellence. W poniedziałek przyszedł czas na ginekologię estetyczną. Prezentowano zastosowanie nici Aptos Light Needle Soft w zwężaniu przedsionka pochwy, które jest szczególnie warte polecenia kobietom po porodzie drogami natury. Jest to niemal bezinwazyjna, zupełnie niebolesna technika stanowiąca alternatywę dla dużej operacji chirurgicznej, jaką jest perineoplastyka. Przedstawiano też zastosowanie nici APTOS Spring w rewitalizacji warg sromowych większych. Największą nowością w poniedziałek była prezentacja nowego preparatu Urolon, który znajduje zastosowanie w wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Problemie częstym i kłopotliwym dla wielu pań. Może napiszę o nim w kolejnej notce, bo co za dużo to niezdrowo.😉
Na zakończenie powiem, że nici Aptos zrobiły na uczestnikach konferencji niesamowite wrażenie. W trakcie weekendowych prezentacji ich zastosowania na twarzy jeden z lekarzy zdecydował się poddać zabiegowi jako model. W pewnym momencie też mieliśmy taką chęć, ale niestety nie daliśmy już rady. 😉
Czy wykonuje Pan doktor zabiegi nićmi nano vitis pod oczy ? Jeśli tak, to jakiego efektu można się spodziewać?
Dzień dobry.
Pani Kasiu, nie wykonuję tego zabiegu. Okolica oka w naszej klinice jest leczona przez okuloplastyków (W klinice pracuje dwóch wybitnych lekarzy okuloplastyków – dr Woś oraz dr Lepska) oraz przez dermatologa (dr. Zbiciak)
Zapraszam na konsultację, która wstępnie może być przeprowadzona online – wystarczy wysłać zdjęcia na maila.
Pozdrawiam serdecznie
W przypadku zmarszczek, ten sposób bardzo ładnie naciąga skórę. Moja przyjaciółka była na takim zabiegu i jest bardzo zadowolona, a ja muszę przyznać, że wygląda znacznie lepiej
A jak wygląda sytuacja po kilkunastu/kilkudziesięciu latach? Czy te nici trzeba później wstawiać na nowo? Bądź je jakoś korygować?
Nici Aptos mogą być rozpuszczalne lub nierozpuszczalne. Te pierwsze wchłaniają się po około 1,5 roku, te drugie mimo swej nazwy „nierozpuszczalne”, także ulegają wchłonięciu ale po dłuższym czasie.
To że nici się rozpuszczą nie oznacza że przestają spełniać swoją funkcję. A to dlatego, że nici Aptos są zbudowane z substancji, która powoduje pobudzenie produkcji naszych tkanek. Krótko mówiąc nić „obrasta” naszą tkanką m.in. włóknami kolagenowymi.
A więc nawet jak nić się „rozpuści” to zostawia po sobie naturalne rusztowanie zrobione z naszej własnej tkanki.
Jednak nic na świecie nie jest wieczne – ani to co nam daje natura, ani to co człowiek potrafi poprawić.
Nici Aptos są „zakotwiczone” w naszych tkankach. A przecież te tkanki się starzeją, stają się mniej jędrne, mniej elastyczne. W związku z tym wraz z czasem tkanki te naturalnie opadają. I wówczas zabieg trzeba powtórzyć.
Tak samo jak pozbywanie się zmarszczek za pomocą botoksu trzeba powtarzać, również powiększanie ust kwasem hialuronowym trzeba powtarzać. Nawet operacje typowo chirurgiczne np. implanty, również z czasem wymagają korekty. Nie inaczej jest z nićmi Aptos. Również zabieg z czasem będzie wymagał powtórzenia.
Ten kolejny zabieg ciągle należy do tych nieinwazyjnych. Robimy kilka ukłuć igłą po których nie pozostaje żaden ślad, i znowu mamy efekt na długi czas 🙂