peeling chemiczny

Peeling chemiczny



Pierwszy chemiczny peeling pamięta czasy Kleopatry – oblubienicy Juliusza Cesara. Kleopatra odkryła bowiem w czasach starożytnych zbawienny wpływ mleka na skórę. Kąpiele, których zażywała zawierały kwas mlekowy – należący do grupy alfahydroksykwasów (AHA). Kwas ten doskonale nawilża skórę, odmładza i delikatnie ją złuszcza. Tym sposobem Kleopatra zasłynęła jako posiadaczka nieskazitelnie pięknej i gładkiej skóry.

W 1871 roku brytyjski dermatolog William Tilbury Fox w sposób kontrolowany zastosował 20% fenolu w celu rozjaśnienia skóry.

Rok 1950 należy do Maxa Jessnera, który zastosował mieszaninę alkoholową kwasów: mlekowego, rezorcyny oraz kwasu salicylowego dziś nazywanym roztworem Jessnera.

Długo można by wymieniać , ale jedno trzeba przyznać. Peelingi chemiczne w kosmetologii cieszą się dużym uznaniem od lat i należą do grupy najpopularniejszych zabiegów kondycjonujących skórę.

Jak wybrać peeling chemiczny?

Co to właściwie jest peeling chemiczny? Peelingi, w świecie kosmetologii często potocznie nazywane kwasami – służą do kontrolowanego złuszczania skóry w celu poprawy jej kondycji i wyglądu. Biorąc pod uwagę moc złuszczania dzielimy je na: powierzchowne, średniogłębokie oraz głębokie – docierające nawet do skóry właściwej.

Jakie są efekty po wykonaniu zabiegu peelingu chemicznego? Różne rodzaje peelingów chemicznych pozwolą nam na zaspokojenie potrzeb różnych typów skóry. Peelingi chemiczne z kwasami pomogą odzyskać blask i napięcie skórze dojrzałej, jak również są doskonałą terapią dla skóry trądzikowej.

Peeling glikolowy

W przypadku skóry szarej i zmęczonej głównym działaniem peelingu chemicznego będzie stymulacja procesów regeneracyjnych skóry, pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny. Do tego zadania świetnie nada się peeling glikolowy, który dzięki małym cząsteczkom głęboko penetruje skórę. Wykazuje silne działanie anty – aging. Kwas glikolowy rozjaśnia koloryt skóry, zmniejsza przebarwienia skóry i plamy pigmentacyjne. Efekt peelingu chemicznego z użyciem kwasu glikolowego to również: odmłodzenie skóry, wygładzenie zmarszczek – po prostu efekt glow!

Peeling migdałowy

Jestem wielką fanką peelingów – wierzę w ich moc, a przede wszystkim widzę efekty! Kwas migdałowy to taki lek na całe zło. Spokojnie możemy go zastosować, aby odświeżyć naskórek. Działanie kwasu migdałowego obejmuje też regulację wydzielania sebum w skórze, więc często jest zalecany dla skór z problemem przetłuszczania się i leczenia skór trądzikowych. Peeling kwasem migdałowym wykazuje działanie antybakteryjne. Ten peeling chemiczny poprawia wygląd skóry, gdyż delikatnie ją złuszcza, pozbywając się martwych komórek skóry. Stosowanie kwasu migdałowego regularnie, w odstępach 2 – 4 tygodni świetnie ją kondycjonuje. Działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Peeling chemiczny kwasem migdałowym rozprawi się ze stanami zapalnymi i zaskórnikami. Osoby, które nie mają większych problemów ze skórą jak najbardziej mogą zastosować kwas migdałowy w celu jej odświeżenia i zwiększenia jej elastyczności. Peeling kwasem migdałowym zalecany jest dla każdego rodzaju cery. Kwas migdałowy – pozyskiwany z gorzkich migdałów – alfahydroksykwas (AHA) wydaje się być najbezpieczniejszą terapią. Bez większego złuszczania, bez pieczenia, cieszący się dużą tolerancją i komfortem pacjenta. Ma on po prostu zbawienny wpływ na skórę.

Kwas mlekowy

Kwas mlekowy i jego dobroczynne właściwości od dawien dawna wykorzystywane są w kosmetyce. Często jest składnikiem peelingów, kremów, globulek, żeli do higieny intymnej. To silnie nawilżająca substancja, mająca zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka. Stosując wyższe stężenie może ona doprowadzić do złuszczania naskórka. Kwas mlekowy reguluje procesy odnowy komórkowej zachodzących w skórze. Doprowadzając naskórek do złuszczania i „wyrzucenia” zrogowaciałych komórek odnawia go i wygładza. Peeling kwasem mlekowym sprawi, że skóra będzie odpowiednio nawilżona, gdyż reguluje on odpowiednie pH skóry. Kwas mlekowy jest częścią naturalnego czynnika nawilżającego (NMF), który poprawia i utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia. Zastosowanie kwasu mlekowego w preparatach dermokosmetycznych to częsta praktyka. Świetnie sprawdza się on w codziennej pielęgnacji skóry. Zatem dla jakiego rodzaju skóry przeznaczony jest kwas mlekowy? Przede wszystkim dla wrażliwej i odwodnionej, gdy musimy zatroszczyć się o warstwę hydrolipidową skóry. Dodatkowo eliminuje niedoskonałości skóry, poprawia jej strukturę oraz zwiększa elastyczność. Chroni przed utratą wody, dzięki czemu skóra jest nawilżona. Stosując peelingi z kwasem mlekowym szybko zauważymy poprawę stanu skóry. Ogromnym plusem jest to, że może on być bezpiecznie stosowany o każdej porze roku.

Kwas pirogronowy

Dobroczynne działanie kwasu pirogronowego z pewnością docenią osoby borykające się z problemem trądziku pospolitego, różowatego oraz łojotoku. Peeling chemiczny z kwasem pirogronowym ma silne działanie bakteriostatyczne. Ten związek chemiczny, należący do alfa ketonokwasów
ma zdolność szybkiego przenikania do głębszych warstw skóry. Kwas pirogronowy naturalnie znajdziemy na przykład w occie oraz owocach, które uległy procesowi fermentacji. Kwas pirogronowy posiada bardzo małe cząsteczki, dzięki czemu penetruje w głębokie warstwy skóry. Nad zastosowaniem peelingów chemicznych z użyciem kwasu pirogronowego powinny dobrze zastanowić się osoby ze skórą wrażliwą, z naruszoną warstwą lipidową skóry. Należy on bowiem do zabiegów złuszczających i dość agresywnych. Dobrze sprawdzi się jako terapia lecznicza, gdy złuszczanie naskórka jest wskazane, na przykład przy trądziku zaskórnikowym. Stopień złuszczania zależy tutaj od stężenia kwasu i ilości nałożonych warstw. Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona. Złuszczenie skóry wygładzi również drobne zmarszczki. Kwas pirogronowy reguluje pH skóry oraz działa seboregulująco. Pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny zwiększając jej jędrność. Podsumowując kwas pirogronowy przeznaczony jest dla osób, które borykają się z problemem zbytniego rogowacenia skóry, walczą z trądzikiem i myślą o usuwaniu przebarwień.

Kwas azelainowy

Kwas azelainowy silnie oddziałuje na elementy patogenetyczne trądziku. Głównie działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, zmniejsza łojotok skóry. Jest to peeling o słabym działaniu keratolitycznym. Inne efekty zabiegu z jego użyciem to ujednolicenie kolorytu skóry, gdyż hamuje on melanogenezę. Doskonale sprawdza się w walce z wszystkimi rodzajami bakterii, które powodują pojawienie się na skórze grudek i krost. Poprawa kondycji skóry twarzy jest zauważalna po terapii sukcesywnego stosowania, która wymaga czasu, ale skuteczność jest większa niż skuteczność działania antybiotyków. Po tym peelingu skóra ma o wiele lepszą strukturę, zauważamy znaczne wygładzenie skóry. Kwas azelainowy ma pozytywne działanie na rozjaśnienie kolorytu skóry i zmniejszenie przebarwień. Z terapii wykorzystujących peeling chemiczny kwasu azelainowego możemy korzystać przez cały rok – nie jest on fotouczulający. Sprawdzi się także, gdy jesteśmy posiadaczami skóry wrażliwej, unaczynionej, z trądzikiem, trądzikiem różowatym, a nawet w przypadku skóry atopowej. Działanie peelingu ma dobroczynny wpływ na przebarwienia skóry, gdyż hamuje aktywność melanocytów, jest inhibitorem tyrozynazy. Działanie kwasu azelainowego w terapii gabinetowej pod okiem specjalisty w połączeniu z systematyczną pielęgnacją domową preparatami, w których zawarty jest tenże kwas, umożliwi nam osiągnięcie spektakularnych efektów.

Peeling TCA

Kwas tca w kosmetologii i dermatologii to najsilniejszy kwas organiczny. Kwas trójchlorooctowy (TCA) powoduje silne złuszczanie skóry – takie zadanie mają peelingi głębokie, które docierają nawet do warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Podczas wykonywania procedury z użyciem kwasu tca znaczenie ma ilość warstw nałożona na skórę, jak również siła, z jaką go wcieramy. Od tego zależy głębokość działania peelingu. Efekt, którego spodziewamy się na skórze na koniec zabiegu to tak zwany „frost”. Wygląda to jak „szron” na skórze, a świadczy o tym, iż substancja dotarła do skóry właściwej. Terapia peelingiem kwasem tca do przyjemnych nie należy… Podczas zabiegu odczuwamy dość mocne pieczenie, a w kolejnych dobach zaczyna się złuszczanie skóry. Takie chemiczne złuszczanie skóry sprawdzi się w przypadku skór z bliznami potrądzikowymi, głębokimi zmarszczkami, która potrzebuje silnej przebudowy komórkowej. Kwas trójchlorooctowy to jeden z najskuteczniejszych peelingów, jeśli zależy nam na wygładzeniu skóry, zlikwidowaniu blizn, zmarszczek i przebarwień. Oczywiście ze względu na swoją moc działania zaleca się stosowanie terapii z użyciem kwasu tca w sezonie jesienno – zimowym wraz z koniecznością stosowania filtrów UV.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy to betahydroksykwas, który doskonale sprawdzi się w leczeniu skóry problematycznej, trądzikowej. Skuteczny peeling chemiczny w walce z zaskórnikami, pryszczami i tam, gdzie należy zmniejszyć ujścia gruczołów łojowych. Usuwa przebarwienia posłoneczne i potrądzikowe. Radzi sobie z blizenkami, a przy okazji pobudza procesy regeneracyjne skóry, pobudzając produkcję kolagenu. Po wykonaniu peelingu z użyciem kwasu salicylowego, skóra może być zaczerwieniona i delikatnie obrzęknięta, jednak jest to chwilowe. Preparatu nie mogą stosować osoby uczulone na salicylany. Od lat stosowany jest w terapiach skór przetłuszczających się, gdyż wykazuje działanie seboregulujące. Często kwas salicylowy występuje w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów. Używany jest też jako substancja konserwująca. Z zadowoleniem obserwujemy poprawę stanu skóry u pacjentów, którzy walcząc o jej dobrą kondycję. decydują się na zabiegi z użyciem kwasu salicylowego.

W zależności od rodzaju i kondycji naszej skóry każdy znajdzie odpowiedni peeling dla siebie. A najlepiej będzie wtedy, gdy skonsultujemy się
z kosmetologiem lub dermatologiem. Pod okiem specjalisty kuracja będzie dla Państwa bezpieczna i skuteczna. Jedno jest pewne: z pomocą peelingów chemicznych możemy zdziałać dla naszej skóry wiele dobrego!

5/5 - (7 głosów)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*