tłuszczak - usuwanie Katowice

Tłuszczak: czym jest i jakie są sposoby jego leczenia?

Strona główna » Blog » Dermatologia » Tłuszczak: czym jest i jakie są sposoby jego leczenia?


Tłuszczak (z łac. Lipoma) jest to łagodny guz tkanki łącznej, który powstaje w skutek nagromadzenia się komórek tłuszczowych (adipocytów)
w jednym miejscu – torebce łącznotkankowej. Jest wyczuwalny pod skórą. Często pojawia się między 40, a 60 rokiem życia. Jest to najczęściej występująca zmiana nowotworowa o charakterze niezłośliwym. Przeważnie tłuszczak występuje pojedynczo, czasami w większych skupiskach. Rzadko pojawiają się u dzieci.

Tłuszczaki są doskonale wyczuwalne palpacyjnie – można je przesuwać, pokrywa je niezmieniona chorobowo skóra. Tłuszczak ma twardą strukturę
i nie sprawia dolegliwości bólowych. Guzek z komórek tkanki tłuszczowej może osiągnąć wielkość od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. Tłuszczaki występują w dowolnym miejscu na ciele. Przeważnie zlokalizowane są: w obrębie tułowia, głowy, szyi oraz kończyn. Czasem również
w obrębie narządów wewnętrznych, takich jak wątroba czy nerki. Guz tkanek miękkich gdy występuje na narządach wewnętrznych, może dawać objawy bólowe oraz powodować obrzęki, nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość oraz zaburzenia krzepnięcia.

Tłuszczak – czym jest i jak wpływa na nasze zdrowie?

Tłuszczak to łagodny guz (nienowotworowy) zbudowany z komórek tłuszczowych tkanki łącznej. Przeważnie znajduje się on pod skórą i znacznie wystaje ponad jej powierzchnię. Tłuszczak nie nacieka na tkanki otaczające i nie powoduje przerzutów. Nie ma szczególnego wpływu na stan naszego zdrowia. Natomiast jeśli zmiana bardzo szybko rośnie należy poszerzyć diagnostykę, gdyż może być to tłuszczakomięsak, a to już niestety jest zmiana złośliwa. Guz tłuszczowy może uciskać na nerwy lub naczynia krwionośne w zależności od umiejscowienia. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę usunięcie zmiany.

Pojedyncza zmiana tłuszczowa może osiągnąć rozmiar nawet kilku centymetrów i powodować pewien dyskomfort. Ten rodzaj zmiany skórnej ze względu na wielkość jest widoczny „gołym okiem”, więc może być powodem kompleksów. Jeśli tłuszczak wygląda nieestetycznie i wpływa negatywnie na naszą samoocenę warto zdecydować się na zabieg chirurgiczny i odzyskać pewność siebie.

Tłuszczak – przyczyny i objawy występowania

Przyczyny powstawania tłuszczaków często mają podłoże genetyczne. Nierzadko występują u osób, u których w wywiadzie rodzinnym wcześniej diagnozowano tłuszczaki.

Tłuszczaki częściej występują u osób, u których toczą się stany zapalne w organizmie oraz występują zaburzenia ze strony układu autoimmunologicznego. Zaobserwowano również, iż łagodne nowotwory tkanki tłuszczowej częściej pojawiają się u kobiet, zwłaszcza z problemem nadwagi. Szacuje się, iż tłuszczaki mnogie to tylko około 5% przypadków – częściej występują one pojedynczo.

Tendencje do posiadania tłuszczaków zwiększa nadwaga, a także wiek – przeważnie między 40, a 60 rokiem życia, urazy lub przyjmowanie sterydów oraz choroba Cowdena.

Rodzaje tłuszczaków

Lipoma – jest to zmiana pojedyncza wystające ponad powierzchnię skóry. Możemy wyczuć ją przez dotyk. Tego typu zmiany zbudowane są
z komórek tłuszczowych.

Angiolipoma – rodzaj tłuszczaka występujący z widocznymi naczyniami krwionośnymi.

Myolipoma – zmiana, w której zauważamy obecność komórek tkanki mięśniowej gładkiej.

Tłuszczak – rozpoznanie i leczenie

Wstępnie lekarz przeprowadza Z Pacjentem wywiad oraz bada guz palpacyjnie. Gdy istnieje podejrzenie tłuszczaka najczęściej Pacjent kierowany jest na badanie ultrasonograficzne (USG) Podczas badania zmiany widoczne są jako guzy o regularnej budowie z cienką torebką, która go otacza. Diagnostykę można poszerzyć o badania laboratoryjne oraz szersze obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny. Jeśli diagnoza nie jest pewna można wykonać biopsję, a wycinki wysłać do badania histopatologicznego. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie mamy do czynienia ze złośliwym nowotworem tkanek miękkich (tłuszczakomięsak). Tłuszczak sam w sobie to nowotwór łagodny i rzadko przekształca się w nowotwór złośliwy. Usunięcie tłuszczaka staje się konieczne, jeśli dokucza nam ból, ogranicza ruchomość. Nie zdarza się, aby znikały samoistnie. Często stanowią one problem estetyczny i wówczas decydujemy się na ich usunięcie. Ten rodzaj zmiany chorobowej najczęściej usuwany jest chirurgicznie
w znieczuleniu miejscowym.

Metody leczenia tłuszczaków

Całkowite usunięcie tłuszczaka gwarantuje nam zabieg chirurgiczny – najczęstsza z metod usuwania tłuszczaka. Zabieg usuwania zmiany przeważnie odbywa się znieczuleniu miejscowym lub ogólnym w zależności od umiejscowienia. Po wycięciu guza zakładane są szwy chirurgiczne.

Możliwy jest też zabieg liposukcji – czyli odessanie komórek tłuszczowych. Pojedynczego tłuszczaka można pozbyć się również poprzez wstrzyknięcie glikokortykoidów, jednak zabieg trzeba wykonać w serii.

Czy można zapobiegać tłuszczakom?

Nie istnieje niestety złoty środek, by nie nabyć tłuszczaka, ani nie istnieją działania prewencyjne. Należy dbać o odpowiednią masę ciała, nie doprowadzać do nadwagi oraz unikać mechanicznych uszkodzeń skóry. Poza tym uwarunkowania genetyczne mogą sprawić, że tego typu zmiany pojawią się na naszej skórze.

5/5 - (6 głosów)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*