Trądzik – przyczyny, metody leczenia zewnętrznego

Strona główna » Blog » Medycyna estetyczna » Trądzik – przyczyny, metody leczenia zewnętrznego


Przepis na pozbycie się trądziku:

Do rozwiązani problemu trądziku potrzebujemy:
– poznać problem – żeby przygotować się dobrze psychicznie do walki
– przyczynę pojawiania się problemu
– sposób rozwiązywania problemu
– wybrać metodę walki z nim. Jakie to proste… hmmm. Zanim zabrałam się za temat, przejrzałam popularne forum internetowe. Porady dostępne w sieci przyprawiają o gęsią skórkę. Spokojnie – jak leczyć trądzik – co zrobić, żeby terapia była skuteczne i jak medycyna może pomóc chorej skórze – będzie o tym na blogu sporo.

Dobre rady prosto od dr Google. XXI wiek:

robertnowak napisał: 2014-11-18, 16:07
Mi pomogła na twarzy maseczka z drożdży zmieszana z sokiem z cytryny, oraz miodem, oraz picie rozpuszczonych drożdży w wrzątku przez miesiąc codziennie. Na plecach niestety mam czasem jeszcze powroty (nie stosowałem maseczki), ale na twarzy nie pozostało już zupełnie nic Maseczkę można zagęścić trochę mąką.

Panna Izabela odpisała: 2014-11-22, 23:47
Ja stosowałam, mleko+drożdże+otręby /płatki owsiane. Niestety nie długo i nie regularnie, więc nie wiem jak ze skutecznością, ale wysypu żadnego nie miałam. Z tym, że zawsze trzeba się liczyć z początkowym pogorszeniem stanu skóry, wszystko musi wyjść, żeby się oczyścić

Inna17: 2015-01-03, 12:01
Dziewczyny a próbowałyście może maseczki z kawy, mleka i miodu? Znalazłam przepis na jakimś forum, na mój trądzik nie działało absolutnie nic.spróbowalam tego i jestem zachwycona. Miałam też grube i duże krosty,które siedziały pod skórą. Już po 2 razie te krosty stały się całkiem małe. Cieszę się jak głupia bo tyle się z tym meczyłam a pomogło takie coś. Tylko czytałam że należy stosować 3 razy w tyg. Ja stosuje trochę częściej, nie zaszkodzi mi to? Zauważyłam tylko że po tym zabiegu skóra jest lekko czerwona ale to szybko schodzi. Co myślicie? Mogę stosować częściej czy dostosować się do tego że 3 razy w tyg? Dodam że maseczka jest do pocierania tych krost przez 10 minut. Nie zaszkodzi jeśli zbyt często będę stosować?

co na to Kecil: 2015-01-17, 12:37
Czytałam w internecie, że drożdże to świetny sposób na trądzik, więc postanowiłam spróbować. Zrobiłam dwa razy maskę drożdżową na twarz i zaczęły mi się pojawiać małe krostki na całej twarzy, głównie na policzkach. Przestraszyłam się ich i nie wiem co mam z nimi robić, strasznie swędzą. Czy to jest normalne i samo zniknie, czy mam z tym iść do dermatologa? Czytałam o tym w internecie ale każdy pisze co innego, więc sama już nie wiem.

Serio??? Nie radzę iść tą drogą.

Po przeszukaniu internetowej bazy danych PubMed, w której umieszcza się wszystkie artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych, nie znalazłam żadnego potwierdzenia, że drożdże stosowane na skórę poprawiają jej kondycję. Wręcz przeciwnie. U osób z trądzikiem odwróconym (ciężka odmiana trądziku – zmiany lokalizują się zwykle pod pachami) – wyeliminowanie drożdży z diety daje korzyści terapeutyczne.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23891479

Zastanówmy się razem:

Po co leczy się trądzik?

Są dwa główne cele, dla których zaczynamy leczenie trądziku. Po pierwsze- objawy, które generuje, wszystkie zaskórniki, torbiele ropne, grudki zapalne – nie dodają nam urody, trzeba je złagodzić a najlepiej całkowicie zlikwidować.

Ale gdy myślę o terapii trądziku patrzę w przyszłość… Jak dzisiaj leczę, to jutro uniknę blizn. Profilaktyka bliznowacenia to równie ważny powód wdrożenia terapii (moim zdaniem nawet ważniejszy). Leczenie blizn potrądzikowych to trudna i droga sprawa. Dlatego domowe sposoby zostawiamy za sobą w erze dinozaurów, a ja przedstawię Wam współczesne podejście do tematu.

Zapoznajmy się z nim: przedstawiam bohatera tego wpisu:

Trądzik pospolity

Zwykle pierwsze objawy pojawiają się ok 11 roku życia, ale to w wieku 16-20 lat nasilenie choroby jest największe. Co 4-ta osoba ma ciężkie, zapalne torbiele. Czy to znaczy, że gdy 18-stka za nami mamy go z głowy? Niestety NIE. Od 25 do 30 roku życia może wystąpić tzw. trądzik dorosłych. Przyczyna tej drugiej „fali” trądziku to przede wszystkim stres. Zaczyna się dorosłe życie, często zupełnie inne niż sobie wyobrażaliśmy – pierwsza praca, zakładamy rodziny, wijemy gniazdo. Stresu sporo. Na blogu stressfree.pl znalazłam listę „stresorów” – po śmierci, nieudanym małżeństwie i chorobach znajduje się – uwaga: zawarcie małżeństwa! Kto organizował ślub, ten wie, jaki to stres. Najważniejszy dzień w życiu, ma być idealnie, a w okresie przygotowań, na brodzie pojawia się trądzik (tzw. strefa „U”- to miejsce trądziku dorosłych). Trzeba szybko i skutecznie interweniować!

Skąd się bierze trądzik, dlaczego właśnie u mnie?

-przez geny
-hormony
-dietę     

Nieprawdą jest, że spożywanie ostrych przypraw czy kawy nasila w istotny sposób objawy trądziku. Pewne jest natomiast, że słodycze są zabronione. Znane są doniesienia, że spożywanie nabiału nasila zmiany trądzikowe.

– nieodzowny stres
– skłonność do łojotoku i nieprawidłowego składu łoju
– zasiedlanie skóry bakteriami chorobotwórczymi – bakteria Propionibacterium acnes (P. acnes).

Skoro choroba jest wieloczynnikowa – musimy działać wielokierunkowo. Dlatego obecnie zaleca się stosowanie na skórę (czyli miejscowo) preparatów złożonych, najczęściej 2-u składnikowych.

W licznych badaniach zalecane jest stosowanie preparatów złożonych z retinoidami jako leczenie pierwszego rzutu. Preparat złożony ze względu na synergizm działania eliminuje 3 z 4 czynników patogenetycznych trądziku: zaburzenia procesów keratynizacji, kolonizację P. acnes , uwalnianie mediatorów zapalenia

 Thielitz A, et al. J Eur Acad Dermatol Venereol 2007;21:747-53,
 Hsu P, et al. Postgrad Med 2011;123:15                                                                                                              Schmidt N, et al. J Clin Aesthet Dermatol 2011;4:22- 9, 4. Dreno B. Drugs 2004;64:2389-97

Jak leczyć trądzik?

W Polsce dostępne są preparaty łączone, w których zawarta jest:

1. Retinoid + antybiotyk:
Tretynoina 0,025% + erytromycyna 4% –
Izotretynoina 0,05% + erytromycyna 2%
Klindamycyna 1% + tretinoina 0,025%

2. Antybiotyk + Nadtlenek benzoilu lub cynk
Nadtlenek benzoilu 5% + klindamycyna 1%
Nadtlenek benzoilu 2,5% + adapalen 0,1%
Erytromycyna 4% + octan cynku 1,2%

Leki przeciwtrądzikowe mają działanie przeciwzaskórnikowe, przeciwbakteryjne lub przeciwzapalne. Ponieważ zaskórnikom może towarzyszyć stan zapalny i nadkażenie bakteryjne – jak już wsponinałam wybieramy leki złożone-wieloskładnikowe.
U ok. 60% pacjentów wystarczy leczenie kremami i maściami. U reszty będziemy musieli sięgnąć po cięższą amunicję- antybiotyk lub retinoid doustny (czyli leczenie ogólne).

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

• mycie skóry : niekomedogenne, niedrażniące, niealergizujace, detergenty syntetyczne – w apterkach są całe półki dermokosmetyków dedykowanych skórze trądzikowej– po nie należy sięgnąć, wypróbować parę różnych marek i wybrać najlepiej tolerowany dla siebie. Zrobię przegląd i ranking tych produktów w osobnym poście.
• kosmetyki nawilżające
• produkty tuszujące niekomedogenne i bezwzględny zakaz używania podkładu we fluidzie oraz korektora, które zatykają ujścia mieszków. Wygląd skóry można poprawić jedynie pudrem sypkim.
• środki chroniące przed słońcem – filtry UV (jeśli nie macie swojego ulubionego, powiedzcie mi o tym, to w komentarzu zdradzę, jakie są moje hity – zero świecenia, białych śladów. Tak, to możliwe! Są kremy z filtrem których nie widać pod makijażem i po których nie będziesz się świecić 

Ważne jest to, w jaki sposób nakładać leki w maści, kremie czy żelu na skórę.

Zasady nakładania na skórę maści, zawierających retinoid w składzie

Preparat nanosi się na całą twarz 1x dziennie, wieczorem po 15-20 minutach od umycia skóry. Ważne, aby ilość odpowiadająca wielkości ziarna grochu pokryła równomiernie i cienko całą buzię. W miejscach pozornie zdrowych , pod skórą, mogą czaić się zaskórniki. Nigdy nie nakładamy preparatu z retinoidem punktowo, czyli nie smarujemy pojedynczych grudek zapalnych, tylko cienko całą twarz.
Schemat leczenia:
U osób ze skłonnością do podrażnień leczenie 1xdziennie może być za intensywne. Dlatego schemat do stosowania u osób atopowych ze skłonnością do podrażnień zakłada przerwy w leczeniu. Najpierw rzadziej, a jak skóra się „przyzwyczai” to częściej. Można zastosować np. taki schemat:
przez 1-szy tydzień – co 3 dni 1x wieczorem
przez 2-gi tydzień – co 2 dni 1x wieczorem
od 3-ciego tygodnia – codziennie 1x wieczorem

Inne metody wspomagające leczenie trądziku (oprócz terapii lekami doustnymi) to:
– Metody fototerapii:
– Metody krioterapii
– Metody laseroterapii
– Peelingi chemiczne
– Kortykoserydy doogniskowe

Już niedługo rozwinięcie…

5/5 - (1 głosów)

1 komentarz

  1. Swego czasu męczyłam się z dużym trądzikiem i miałam z tego powodu niemałe kompleksy. Na szczęście z czasem zaczął on ustępować i myślę, że duże znacznie miała tutaj zmiana diety na zdrowszą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*