HIFU Ultravera


HIFU Ultravera to urządzenie wykorzystujące skupioną falę ultradźwiękową o wysokiej częstotliwości (High Intensity Focused Ultrasound), która w miejscu działania pobudza regenerację tkanek pochwy.

Pierwsze doniesienia o zastosowaniu technologii HIFU w medycynie estetycznej pochodzą z 2008roku. Od tego czasu nastąpił intensywny rozwój urządzeń wykorzystujących wiązkę ultradźwiękową w medycynie . Aktualnie HIFU jest powszechnie wykorzystywane jako metoda rewitalizacji i odmładzania twarzy i ciała. W ostatnim czasie przełomowym odkryciem jest wykorzystanie technologii HIFU w ginekologii estetycznej

HIFU ginekologiczne

Dolegliwości prowadzące do obniżenia komfortu życia dotyczą kobiet w każdym wieku. Zespół rozluźnienia pochwy występuje zwykle u kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Jednak często zdarza się u Pacjentek nawet w wieku dwudziestu kilku lat. Zwłaszcza u tych które rodziły siłami natury.

Innym częstym problemem, stanowiącym jeszcze temat tabu, jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Ta dolegliwość, mocno utrudniająca codzienne funkcjonowanie, często występuje u młodych kobiet. Tak jak w przypadku zespołu rozluźnienia pochwy, tak też wysiłkowe nietrzymanie moczu zwykle występuje po porodzie.
Dzisiejsza ginekologia estetyczna potrafi przywrócić Pacjentkom pewność siebie i radość z życia.

Mechanizm działania

Głowica HIFU wytwarza zogniskowaną falę energii ultradźwiękowej, skierowaną w określony punkt w tkance. Energia ta powoduje podniesienie temperatury w miejscu działania, co prowadzi do powstania stref uszkodzenia termicznego. Szczególną cechą technologii HIFU jest brak wpływu na powierzchnię skóry czy śluzówki. Urządzenie działa tylko na zadanej głębokości – w miejscu ogniskowania się wiązki ultradźwiękowej.
Powoduje to pobudzenie fibroblastów, czego efektem jest neokolageneza oraz neoelastogeneza. A więc dochodzi do stymulacji produkcji nowego kolagenu oraz elastyny. Prowadzi to do rewitalizacji i liftingu tkanek pochwy

Zastosowanie HIFU Ultravera

 • obkurczanie pochwy
 • leczenie zespołu rozluźnienia pochwy VRS
 • leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu
 • przywrócenie napięcia tkanek pochwy po porodzie
 • pomenopauzalny spadek napięcia i jędrności tkanek pochwy

Wskazania

 • ujędrnianie tkanek pochwy
 • zwężenie światła pochwy
 • lifting pochwy
 • przywrócenie anatomii pochwy po porodzie siłami natury
 • wysiłkowe nietrzymanie moczu
 • niezadowolenie z życia seksualnego (słabe odczuwanie partnera)

Przeciwwskania do HIFU pochwy

 • ciąża
 • choroba nowotworowa
 • miesiączka
 • infekcja pochwy
 • nieprawidłowy wynik cytologii (do czasu weryfikacji za pomocą np. kolposkopii)

Zalecenia przed zabiegiem

Zabieg HIFU musi być poprzedzony konsultacją ginekologiczną. Niezbędny jest dokładnie zebrany wywiad celem właściwej i trafnej kwalifikacji Pacjentki do zabiegu. Przeprowadzane jest także badanie ginekologiczne oceniające celowość włączenia leczenia za pomocą HIFU.
Sam zabieg HIFU pochwy nie wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie są wymagane żadne badania dodatkowe. U niektórych pacjentek, jeśli występują choroby towarzyszące, lekarz może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych.

Zalecenia pozabiegowe

HIFU Ultravera jest zabiegiem małoinwazyjnym. Nie ma żadnych szczególnych zaleceń dla Pacjentek po zabiegu. Nie ma przeciwwskazań do współżycia. Trzeba jedynie pamiętać że bezpośrednio po zabiegu HIFU pochwy, współżycie może być dyskomfortowe z powodu pobudzenia mięśni dna miednicy.

HIFU UltraVera Katowice – jak wygląda zabieg

Po konsultacji, oraz badaniu ginekologicznym, lekarz wprowadza do pochwy głowicę urządzenia HIFU. Głowica jest wprowadzana na odpowiednią, zgodną z protokołem zabiegowym, głębokość. Następnie następuje emisja zogniskowanych ultradźwięków.
Podczas jednego zabiegu wykorzystuje się zwykle trzy różne głowice. Każda z nich wysyła wiązkę dźwiękową na inną głębokość. Dzięki temu mamy pewność kompleksowego leczenia całej ściany pochwy

Kiedy można współżyć po zabiegu

Zabieg z użyciem technologii HIFU nie powoduje uszkodzenia śluzówki pochwy. Punkty termicznego uszkodzenia znajdują się pod śluzówką – w miejscu gdzie ogniskują się ultradźwikęki. W zależności od głowicy jest to głębokość 1,5 oraz 3 i 4,5mm. A więc śluzówka pochwy jest nieuszkodzona – nie ma ryzyka infekcji i pogorszenia efektów gojenia się tkanek

Czas zabiegu

Zabieg HIFU Ultravera z użyciem wszystkich trzech głowic trwa około 40 minut.

Znieczulenie

HIFU ultravera jest zabiegiem ambulatoryjnym, wykonywanym bez znieczulenia. Zabieg nie boli. Jest nieporównywalnie bardziej komfortowy w porównaniu do lasera CO2 powszechnie używanego w ginekologii estetycznej.

W jakim wieku można wykonać HIFU Ultravera pochwy

Zabieg może być wykonany u Pacjentek po 18 roku życia

Bezpieczeństwo HIFU UltraVera

Podczas wykonywania zabiegu HIFU nie dochodzi do uszkodzenia śluzówki pochwy. Dzięki temu zabieg jest zupełnie bezkrwawy. Okres wymaganej rekonwalescencji jest skrócony do minimum.
W związku z tym , że w trakcie zabiegu nie dochodzi do naruszenia ciągłości śluzówki pochwy, nie ma ryzyka infekcji.

Róznica pomiędzy HIFU a laserem

W porównaniu z efektem działania lasera CO2, nasilenie produkcji kolagenu oraz elastyny jest większe w przypadku technologii HIFU.

Poza tym punkt ogniskowania wiązki ultradźwiękowej to nawet 4,5mm (w zależności od użytej głowicy). W przypadku lasera CO2, głębokość uszkodzenia termicznego to ok 1mm.
Głębokość działania zogniskowanych ultradźwięków powoduje rewitalizację nie tylko śluzówki pochwy, ale także tkanek leżących głębiej. Dochodzi do poprawy jakości mięśni oraz powięzi, a więc struktur niedostępnych podczas leczenia laserem CO2.

Połączenie HIFU Ultravera z laserem CO2

Ze względu na różne tzw „punkty uchwytu” często łączy się zabieg z użyciem HIFU, z ginekologicznym laserem CO2. Laser działa płytko, na samą śluzówkę pochwy. Głębokość działania wiązki lasera CO2 to około 1mm. Natomiast wykorzystując technologię HIFU – działamy głębiej. W zależności od zastosowanych parametrów od 1,5 do 4,5mm wgłąb tkanki. Czasem u niektórych Pacjentek, zwłaszcza z bardziej nasilonym problemem, chcemy połączyć obie te technologie.

Połączenie HIFU ginekologiczne z radiofrekwencją

W tym zestawieniu również występują różne „punkty uchwytu”. Technologia HIFU działa głęboko, na warstwę mięśniową. Natomiast radiofrekwencja to elektromagnetyczna fala radiowa wywołująca w tkankach nieablacyjny efekt termiczny. W ten sposób wykonujemy kompletny nieinwazyjny lifting pochwy. Zabieg radiofrekwencji z użyciem urządzenia Intima RF, może być w niektórych przypadkach połączony z zabiegiem HIFU Ultravera nawet podczas jednej wizyty.