Leczenie suchości pochwy

Strona główna » Zabiegi » Ginekologia estetyczna » Leczenie suchości pochwy

Pojawiające się dziwne uczucie w pochwie czy dyskomfort podczas stosunku to objawy, które powinny skłonić do szybkiej wizyty w gabinecie lekarskim. Mogą być one oznaką suchości pochwy, dolegliwości, która dotyka kobiet w różnym wieku. Czym się objawia, jakie są jej przyczyny i dlaczego warto skorzystać z leczenia w naszym gabinecie?

Charakterystyka suchości pochwy

Dolegliwość określana jako suchość pochwy może dotyczyć kobiet w każdym wieku, ponieważ jej przyczyny są zróżnicowane. Nazwa problemu bezpośrednio wskazuje na jego charakter. To niedostateczne nawilżenie sromu oraz pochwy, które prowadzi do dalszych kłopotów oraz ogólnego dyskomfortu. Wiele kobiet postrzega tę dolegliwość jako powód do wstydu, jednak zupełnie niesłusznie. To częsty problem, którego przyczyny mogą być łatwe do wyeliminowania. Najpierw trzeba jednak je poznać, dlatego niezbędna jest wizyta u specjalisty.

Dlaczego odpowiednie nawilżenie pochwy ma tak duże znaczenie? Wytwarzany naturalnie śluz spełnia kilka funkcji. Jednym z nich jest oczywiście komfort podczas stosunku, ale nie jest to jego jedyne zadanie. Produkowany jest on w dużej ilości w momencie podniecenia seksualnego, ale jego najważniejszą rolą jest ochrona pochwy przed infekcjami o podłożu bakteryjnym, grzybiczym lub mieszanym. Dobrze nawilżone ścianki stanowią środowisko nieprzyjazne dla drobnoustrojów, co utrudnia ich namnażanie. Suchość pochwy prowadzi więc nie tylko do dyskomfortu, a nawet bólu podczas intymnych zbliżeń, ale także zwiększa ryzyko infekcji. Te z kolei stanowią już zagrożenie dla zdrowia kobiety.

Jakie są przyczyny suchości pochwy?

Suchość pochwy ma różne przyczyny, dlatego jest często pojawiającą się dolegliwością i w niektórych wypadkach łatwą do wyleczenia. Najczęściej pojawia się u kobiet w okresie menopauzalnym, czyli mniej więcej po 45. roku życia. Wynika to ze zmian w gospodarce hormonalnej, a dokładnie z obniżonego poziomu estrogenów. Wpływa to na ścianki pochwy, które stają się cieńsze i mniej nawilżone. Pojawia się wtedy wiele nieprzyjemnych objawów, które z czasem mogą się jedynie nasilać. Suchość pochwy wywołaną okresem menopauzalnym trzeba wyleczyć w gabinecie. W niektórych przypadkach stosowana jest hormonalna terapia zastępcza, która obarczona jest jednak ryzykiem powikłań.

Inne powody, dla których pochwa jest sucha, są łatwiejsze do wyleczenia. Wśród nich można wyróżnić przede wszystkim te, które wpływają na równowagę hormonalną w organizmie:

  • okres ciąży oraz połogu,
  • przyjmowanie różnego rodzaju leków hormonalnych, ale także antydepresyjnych czy antybiotyków,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • choroby takie jak cukrzyca,
  • stres,
  • używki, w tym alkohol i tytoń,
  • rozwijające się i nawracające infekcje intymne.

W niektórych przypadkach, np. przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, wystarczy zmienić rodzaj tabletek. Za dolegliwości pochwy mogą także odpowiadać nawet tak prozaiczne czynniki jak nieodpowiednia dieta, perfumowane wkładki lub bielizna ze sztucznego materiału. Tego typu przyczyny da się szybko i bez większego problemu wyeliminować.

Objawy suchości pochwy

Objawy świadczące o pojawieniu się opisywanej dolegliwości są trudne do przeoczenia. Kobieta zauważa wtedy nieprzyjemne problemy w okolicy stref intymnych. Najbardziej oczywiste objawy to suchość pochwy i dyskomfort, ale do wizyty u specjalisty powinno skłonić również:

  • pieczenie i swędzenie w pochwie,
  • pieczenie podczas stosunku,
  • dyskomfort, a nawet ból podczas codziennych aktywności takich jak: chodzenie, jazda na rowerze czy podczas noszenia obcisłych spodni,
  • pulsowanie i uczucie ucisku w pochwie,
  • krwawienie niezwiązane z menstruacją,
  • infekcje intymne i wynikające z nich upławy o żółtym lub żółtozielonkawym odcieniu widoczne na bieliźnie,
  • uczucie parcia na pęcherz.

Jeśli pojawią się którekolwiek z wymienionych wyżej objawów, niezbędna jest wizyta u specjalisty, szczególnie jeśli występują one w okresie menopauzalnym. Wtedy wdrożone zostanie odpowiednie leczenie suchości pochwy, aby nie dopuścić do rozwoju dolegliwości.

Wizyta u lekarza i rozpoznanie suchości pochwy

Aby możliwe było dokładne rozpoznanie dolegliwości oraz jej przyczyn, potrzebna jest szczera rozmowa Pacjentki z lekarzem. Niezależnie, czy kobiecie doskwiera suchość pochwy podczas stosunku, nawracające infekcje czy ból, trzeba jasno i otwarcie wyjaśnić wszystko specjaliście. Ważne, aby wspomnieć o przyjmowanych lekach, przebytych i aktualnych chorobach oraz innych czynnikach, które mogą mieć wpływ na występowanie suchości pochwy.

Podczas wizyty lekarz może zapytać o różne kwestie, pozornie niezwiązane z problemem. Specjalista może próbować uzyskać informacje na temat stanu zdrowia psychicznego Pacjentki, w tym podatności na stres, problemów w sferze intymnej, zachodzących zmian (jak rozwód czy choroba kogoś bliskiego), a także stylu życia. Dzięki temu będzie w stanie trafnie określić, co sprawdzi się na suchość pochwy najlepiej — jakie środki lub metody leczenia.

Metody leczenia suchości pochwy

Gdy zostanie rozpoznana suchość pochwy, wprowadzone leczenie zależy od wielu czynników. Najtrudniejsze jest postępowanie w przypadku dolegliwości wywołanych zmianami hormonalnymi w czasie menopauzy.

Najskuteczniejsze metody leczenia

Środkiem doraźnym, lecz nierozwiązującym całkowicie problemu, są różnego rodzaju maści i globulki dopochwowe. Nawilżają one ścianki pochwy, zmniejszając uczucie dyskomfortu. Podczas stosunku można stosować lubrykanty, ale należy pamiętać, aby wybrać odpowiedni (dostępne są preparaty na bazie wody, silikonu lub oleju). Popularne są też naturalne sposoby na leczenie suchości pochwy (zmiana diety, nawadnianie organizmu), ale zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, jakie są przyczyny problemu.

Skuteczną metodą jest leczenie laserowe, radiofrekwencja, mezoterapia, oraz ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym. Wszystkie te metody są dostępne w naszym gabinecie, więc mogą z nich skorzystać wszystkie kobiety borykające się z problemem suchości pochwy. Dobór optymalnej metody leczenia jest indywidualny i zależy od wywiadu, badania ginekologicznego, nasilenia objawów itp.

Laserowe leczenie suchości pochwy

Metodę laserową stosuje się przede wszystkim u kobiet, u których suchość pochwy jest wynikiem zmian menopauzalnych. Dolegliwość ta może prowadzić do zanikowego (atroficznego) zapalenia pochwy.

Zabieg z wykorzystaniem lasera ma na celu przede wszystkim zwiększenie elastyczności ścianek pochwy, a także poziomu ich nawilżenia. W efekcie poprawia się jakość życia, nie tylko w sferze intymnej. Zmniejsza się też bolesność pochwy oraz zredukowane zostaje ryzyko nawracających infekcji bakteryjnych, grzybiczych lub mieszanych.

Jak wygląda leczenie laserowe?

Głównym celem zabiegu jest pobudzenie i stymulacja kolagenu znajdującego się w błonie śluzowej pochwy. Dlaczego? To właśnie kolagen w dużym stopniu odpowiada za sprężystość ścianek pochwy i ich obkurczanie. Laser pobudza jednak także produkcję innego ważnego związku — glikogenu. Odpowiada on za odpowiednie nawilżenie pochwy.

Zabieg nie wymaga od Pacjentki rekonwalescencji pod okiem specjalisty, możliwy jest natychmiastowy powrót do codziennych aktywności. Przez kilka dni mogą się jednak pojawiać upławy, lub raczej przesięki surowicze, dlatego warto zabezpieczyć bieliznę wkładkami. Istotne jest także, aby przez kilka dni po zabiegu powstrzymać się od aktywności seksualnej.

Suchość w pochwie można wyleczyć za pomocą lasera niemal u każdej Pacjentki. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

  • okres menstruacji,
  • ciąża oraz okres połogu,
  • nieprawidłowe wyniki cytologii,
  • infekcje intymne,
  • nieuregulowana cukrzyca,
  • stan zapalny w obrębie pęcherza moczowego,
  • nowotwór,
  • rany i owrzodzenia w pochwie,
  • stosowanie leków światłoczułych.

Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym

Inną metodą leczenie suchości pochwy, którą oferujemy w naszej Klinice, jest ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym. Zabieg ma na celu rewitalizację stref intymnych, co znacząco poprawia komfort życia. Ostrzykiwanie pozwala zlikwidować pieczenie w pochwie po stosunku oraz inne dolegliwości.

Podobnie jak w przypadku zabiegu z wykorzystaniem lasera, tak i ostrzykiwanie ma na celu pobudzenie wytwarzania kolagenu, a dodatkowo stymuluje komórki macierzyste do zwiększonego namnażania. Osocze bogatopłytkowe zawiera liczne czynniki wzrostu, które podane w śluzówkę pochwy stymulują jej regenerację.

Zabieg pozwala przywrócić pochwie jędrność i odporność na infekcje, a także odpowiedni poziom nawilżenia. Na ostrzykiwanie mogą zdecydować się wszystkie kobiety, które odczuwają jakikolwiek dyskomfort w sferze intymnej, w tym mają trudności z osiągnięciem przyjemności podczas stosunku, narzekają na wiotką skórę w okolicach sromu lub doszło u nich do uszkodzenia pochwy. W niektórych przypadkach osocze bogatopłytkowe stosuje się do wzmocnienia efektów zabiegów z wykorzystaniem lasera.

Przebieg zabiegu leczenia suchości pochwy osoczem PRP

Do samego zabiegu Pacjentka nie musi się specjalnie przygotowywać. Zaletą ostrzykiwania jest nie tylko skuteczność, ale i bezpieczeństwo. Wykorzystany preparat pozyskuje się z własnej krwi kobiety, dzięki czemu nie występują reakcje alergiczne.

Cały zabieg nie trwa długo i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Specjalista najpierw pobiera od Pacjentki krew, która następnie jest odwirowywana w odpowiednim urządzeniu, aby uzyskać osocze. Preparatem ostrzykuje pochwę, wprowadzając do niej między innymi aktywne trombocyty. Te z kolei rozpadając się uwalniają czynniki wzrostu, które są bezpośrednio odpowiedzialne za regenerację i rewitalizację śluzówki pochwy.

Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym jest zabiegiem nieingerującym w organizm kobiety. Pobudzane są jedynie procesy wpływające na ujędrnienie i nawilżenie pochwy. Zaraz po zabiegu możliwy jest powrót do zwykłych aktywności. Ostateczne efekty pojawiają się po ok. 3 tygodniach od ostrzykiwania. Po tym czasie Pacjentka powinna odczuwać znaczną poprawę, zmniejszenie dyskomfortu oraz polepszenie w sferze życia intymnego.

Do najważniejszych przeciwwskazań do wykonania zabiegu ostrzykiwania należą:

  • miesiączka,
  • ciąża i okres połogu, w tym karmienie piersią,
  • infekcje intymne i uszkodzenia pochwy (skaleczenie, owrzodzenia),
  • zły wynik badania cytologicznego,
  • różne schorzenia, między innymi autoimmunologiczne lub choroby takie jak padaczka czy cukrzyca,
  • choroby nowotworowe,
  • stosowanie leków światłoczułych, przeciwpadaczkowych, antybiotyków i innych.

Przed każdym zabiegiem niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, podczas której należy wymienić wszystkie dolegliwości i przyjmowane leki.

Ostrzykiwanie to skuteczny sposób na brak śluzu w pochwie przede wszystkim dlatego, że wykorzystuje naturalny preparat pobrany bezpośrednio z krwi Pacjentki.