Wybielanie miejsc intymnych laserem

Strona główna » Zabiegi » Ginekologia estetyczna » Wybielanie miejsc intymnych laserem

Zabieg wybielania skóry warg sromowych i odbytu zdobywa rosnącą popularność. W naszej Klinice oferujemy bezpieczną i skuteczną metodę rozjaśniania miejsc intymnych laserem frakcyjnym.

Czym jest zabieg wybielania miejsc intymnych?

Zabieg rozjaśnienia miejsc intymnych polega na usunięciu nadmiaru barwnika – melaniny – który odkłada się w skórze. Najskuteczniejszą, a zarazem bezpieczną metodą jest zastosowanie lasera frakcyjnego. Przeczytasz o nim szczegółowo w jednym z poniższych akapitów.

Zabieg rozjaśniania miejsc intymnych może dotyczyć:

  • warg sromowych
  • odbytu
  • skóry krocza

Przed zabiegiem każdorazowo przeprowadzamy pełną konsultację lekarską. Ma ona na celu ustalenie potrzeb i zbadanie ewentualnych przeciwskazań. Wówczas możesz zadać pytania i rozwiać swoje wątpliwości dotyczące zabiegu.

Czym jest melanina, którą usuwamy?

Melanina to dokładnie ten sam barwnik skóry, który odkłada się w skutek opalania. Wówczas melanocyty (komórki skóry), pobudzane przez promienie UV ze słońca, produkują melaninę. Melanocyty są również aktywowane przez inne procesy, co ma szczególne znaczenie w kontekście przebarwień miejsc intymnych.

Czemu pojawiają się przebarwienia warg sromowych?

               Przebarwienia i zmiany pigmentacji mogą mieć różnorakie podłoże. Przede wszystkim za rozkład barwnika w naszej skórze odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Innymi słowy każdy i każda z nas ma nieco inną ilość barwnika w skórze, stąd też bierze się karnacja skóry. Miejsca intymne oraz inne okolice wiotkiej skóry (np. doły pachowe, pachwiny) bardzo często zawierają więcej barwnika niż reszta ciała.

            Do innych przyczyn wzrostu ilości melaniny w skórze należą przebyte choroby (lub choroby przewlekłe) oraz zmiany hormonalne. Te ostatnie mogą pojawiać się po menopauzie, w trakcie ciąży lub podczas przyjmowania niektórych leków. Również przebyte porody oraz sam proces starzenia zwiększają szansę wystąpienia przebarwień miejsc intymnych.

Wzrost barwnika w skórze warg sromowych lub odbytu może prowadzić do zmniejszenia zadowolenia ze swojego wyglądu. Ponadto jak pokazują trendy jaśniejszy kolor miejsc intymnych bywa postrzegany jako bardziej atrakcyjny. Tutaj z pomocą przychodzi medycyna estetyczna.

Na czym polega zabieg?

               Zabieg rozjaśniania warg sromowych i odbytu wykonujemy z zastosowaniem lasera frakcyjnego. Samo wykonanie zabiegu trwa około 20 minut. Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja, a zatem pobyt w Klinice zajmie góra godzinę.

W trakcie zabiegu okolice określone przez pacjentkę/ta są sukcesywnie naświetlane, co powoduje usunięcie nadmiaru barwnika. Dodatkowo, miejsce naświetlania laserem pokrywa się uprzednio znieczulającym kremem EMLA. Zawiera on m.in. lidokainę powszechnie stosowaną w chirurgii.

            Metoda laserowa jest niezwykle skuteczna, jednak czasem do uzyskania pożądanego efektu wymagane jest powtórzenie zabiegu. W takiej sytuacji zaleca się cykl 2-3-krotnego naświetlania w odstępie około miesiąca. Jest to czas konieczny dla procesów regeneracyjnych skóry, które są pobudzane przez laser.  

            Pamiętaj, że stosowanie różnych „domowych” metod, wcierek, substancji drażniących jest nie tylko nieskuteczne, ale nawet może być niebezpieczne. Szczególnie dotyczy to niektórych kremów z importu (zakazanych w UE) – mogą one zawierać substancje rakotwórcze.

Jak działa laser frakcyjny CO2

               Laser frakcyjny (laser drugiej generacji) tym różni się od typowego lasera, że wiązki światła emitowane przez głowicę niszczą tylko część powierzchniowej warstwy skóry. Pozwala to stymulować komórki to podziału i regeneracji. Jest też o wiele mniej obciążające niż starsze wersje lasera.

            Skupiona wiązka światła posiada dużą energię, co powoduje miejscowe uszkodzenie skóry. Średnica pojedynczego uszkodzenia jest mikroskopijna, a otacza ją zdrowa tkanka. W efekcie działania lasera frakcyjnego powstaje siatka uszkodzeń, podłużnych mikrokraterów, stanowiących ślady po wiązkach laserowych.

            Uszkodzenie skóry powoduje termiczną eliminację barwnika. Dzięki temu osiągamy cel zabiegu. Skóra z mniejszą ilością melaniny staje się wyraźnie jaśniejsza.

            Zabieg laserem frakcyjnym posiada dodatkową zaletę, o czym czasem zapomina się w kontekście rozjaśniania miejsc intymnych. Komórki skóry otaczającej mikrouszkodzenia zostają aktywowane do regeneracji. Wytwarzany jest kolagen, skóra zostaje „zrestartowana”. Jest zatem nie tylko jaśniejsza (usunięcie i zahamowanie wytwarzania barwinka), ale także biologicznie młodsza, jędrniejsza i bardziej witalna!

Czy zabieg wybielania warg sromowych boli?

               Skóra przed zabiegiem zostaje pokryta kremem znieczulającym zawierającym lidokainę. Blokuje to przekazywanie impulsów nerwowych, a co za tym idzie zniesienie bólu. Pojawić może się co najwyżej nieznaczne szczypanie, jednak wszelki dyskomfort jest niemal zupełnie wyeliminowany. Zabieg określa się jako bezbolesny.

Przed zabiegiem rozjaśniania miejsc intymnych

               W wypadku kobiet niezbędne jest aktualne badanie cytologiczne, czyli wykonane maksymalnie 6 miesięcy przed zabiegiem. W przypadku mężczyzn uprzednie badania są niewymagane. Należy unikać stosowania kremów nawilżających i lubrykantów na bazie wody przed zabiegiem, gdyż środowisko wodne może wpływać na skuteczność lasera.

Przeciwwskazania

Do przeciwwskazań zabiegu należą:

  • ciąża
  • aktywna infekcja okolic zabiegowych
  • karmienie piersią
  • aktywna choroba nowotworowa
  • niektóre choroby skóry, uszkodzenia w okolicy zabiegowej
  • przyjmowanie leków fotouczulających (np. retinoidów)

Zalecenia po zabiegu

               Po zabiegu miejsc intymnych mogą pojawić się podrażnienia. W związku z tym należy ograniczyć współżycie do momentu ich pełnego zniknięcia. Dodatkowo zalecamy stosowanie kremów nawilżających w miejscu zabiegu, co ma działanie łagodzące.

Ponadto, na około 48-72 godzin po zabiegu laserem może wystąpić świąd lub swędzenie. To fizjologiczna reakcja świadcząca o regeneracji i procesie gojenia. Objawy te wynikają z działania lasera, nie są szczególnie nasilone i samoczynnie ustępują.

Cena zabiegu

1 zabiegpakiet 3 zabiegów
Wybielanie warg sromowych800 zł1800 zł
Wybielanie odbytu800 zł1800 zł
Wybielanie warg sromowych oraz odbytu1300 zł2900 zł