Labioplastyka


SPIS TREŚCI
Labioplastyka, labioplastyka Katowice

Labioplastyka czyli zabieg korekty warg sromowych mniejszych. Bardziej szczegółowo – operację plastyczną warg sromowych mniejszych nazywamy labiominoroplastyką. Natomiast poprawa wyglądu warg sromowych większych to labiomajoroplastyka.

Przerost warg sromowych powoli przestaje być tematem tabu. Coraz więcej kobiet decyduje się zmierzyć ze swoimi dolegliwościami i udaje się do specjalisty ginekologii plastycznej w poszukiwaniu pomocy.

Co to jest labioplastyka i w jakim celu się ją przeprowadza?

Jest to zabieg z zakresu ginekologii plastycznej. Ma on na celu zmniejszenie i zmianę kształtu warg sromowych mniejszych.

Wargi sromowe mogą się powiększać i ulegać deformacji. Dzieje się tak z bardzo wielu przyczyn. W rezultacie stają się obwisłe, powiększone i asymetryczne, co sprawia, że przeszkadzają kobietom w codziennym funkcjonowaniu.

W trakcie labioplastyki usuwa się nadmiar tkanki, a tym samym przywraca prawidłowy kształt warg sromowych. Zabieg przeprowadzany jest ze wskazań medycznych (nawracające infekcje intymne) oraz estetycznych (obniżone samopoczucie pacjentki, brak satysfakcji z życia seksualnego).

Wskazania do wykonania zabiegu labioplastyki

 • Przerost warg sromowych,
 • asymetria warg sromowych,
 • ciemne brzegi warg sromowych,
 • częste infekcje intymne (mogą one być spowodowane przerostem warg sromowych – pomiędzy fałdami skóry zbierają się bakterie, które drogą wstępującą prowadzą do stanów zapalnych pochwy);
 • uszkodzone lub zdeformowane wargi sromowe po porodzie;
 • dyskomfort podczas uprawiania sportu lub wykonywania codziennych czynności (u kobiet z przerośniętymi wargami sromowymi mniejszymi często występuje ból podczas siadania „okrakiem” na twardych przedmiotach, np. siodełku roweru);
 • dyskomfort podczas współżycia (przerośnięte wargi sromowe mogą powodować dolegliwości bólowe), brak orgazmu (prowadzi do tego świadomość istnienia nieprawidłowości w obrębie narządów płciowych);
 • niezadowolenie z wyglądu warg sromowych.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

 • Choroby nowotworowe okolic intymnych;
 • ciężkie zaburzenia krzepnięcia;
 • ciąża;
 • karmienie piersią;
 • okres połogu;
 • stany zapalne pochwy lub warg sromowych;
 • nieprawidłowy wynik cytologii (do czasu weryfikacji wyniku cytologii innymi badaniami, np. kolposkopią).

Labioplastyka – przed i po

Pierwsze efekty labioplastyki i modelowania warg sromowych większych widoczne są od razu. Bezpośrednio po operacji – nawet jeśli była ona wykonywana falą radiową – wargi sromowe są nieco opuchnięte. Ze względu na to, że jest to gęsto unaczyniony narząd, wszelkie ingerencje w tej okolicy prowadzą do powstania obrzęku.

Rezultat zabiegu. Przed i 2 tygodnie po operacji
Efekt zabiegu. Przed i 2 tygodnie po operacji

Ostateczny efekt labioplastyki jest widoczny po zagojeniu się tkanek i okresie rekonwalescencji. Już po około 3-4 tygodniach od zabiegu pacjentka może cieszyć się z nowego wyglądu warg sromowych. Blizny pooperacyjne stają się całkowicie niewidoczne po 2–4 miesiącach.

Efekty labioplastyki przed i po
Efekt zabiegu. Przed i 6 tygodni po operacji.
ostateczny efekt labioplastyki
Ostateczny efekt labioplastyki. Po lewej przed zabiegiem. Po prawej 6 tygodni po operacji

Na czym polega labioplastyka?

Jak widać na powyższych zdjęciach, zabieg labioplastyki nie jest tylko „skróceniem” warg sromowych. Labioplastyka to modelowanie i korekta estetyczna warg sromowych i niejednokrotnie również napletka łechtaczki.

W przypadku ograniczenia operacji do samych warg sromowych u wielu pacjentek mógłby pojawić się inny problem. Napletek łechtaczki stałby się nieproporcjonalnie duży w stosunku do zoperowanej części.

Dlatego plastyka warg sromowych wymaga od chirurga ginekologa wielu umiejętności, w tym:

 • doskonałej znajomości anatomii;
 • zmysłu przestrzennego (kompleks napletek łechtaczki – wargi sromowe nie jest jednym fałdem skórnym, ale strukturą przestrzenną);
 • doświadczenia;
 • odpowiedniego sprzętu.

Życie bez wstydu

Zabieg labioplastyki może zmienić komfort życia pacjentek o 180 stopni. Najczęściej uważają one, że była to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęły. Żałują tylko jednego: że tak długo z nią czekały.

Labioplastyka – korzyści, które zapewnia:

 • uzyskanie pożądanego rozmiaru warg sromowych
 • nadanie wargom sromowym odpowiedniego kształtu i symetrii
 • brak nawracających infekcji intymnych
 • wzrost satysfakcji ze współżycia,
 • chęć pokazywania się partnerowi nago, niekoniecznie przy zgaszonym świetle,
 • poprawa libido,
 • brak uczucia skrępowania podczas noszenia stroju kąpielowego,
 • możliwość zakładania obcisłych spodni.
ostateczy efekt labioplastyki
Ostateczny efekt plastyki warg sromowych. Po lewej przed zabiegiem. Po prawej 8 tygodni po operacji.

Czy można współżyć po labioplastyce?

Po zabiegu labioplastyki należy wstrzymać się od współżycia przez około 6 tygodni. W przypadku niektórych technik operacyjnych – do 4 tygodni. Dokładne zalecenia dotyczące okresu wstrzemięźliwości zależą od ginekologa plastycznego wykonującego zabieg labioplastyki.

Kiedy można wykonać zabieg?

Zabieg zmniejszania warg sromowych można wykonać niemal w każdym wieku, jednak przyjmuje się, że minimalny wiek pacjentki to 18 lat. W wyjątkowych przypadkach, kiedy mamy do czynienia z dużym przerostem warg sromowych, który znacznie obniża komfort życia, zabieg przeprowadza się wcześniej. Najmłodsze Pacjentki, u których wykonywałem zabieg miały 13 – 14 lat. Oczywiście zabieg w takim wieku jest przeprowadzany za zgodą rodziców.

Planowanie ciąży i poród

Jeżeli kobieta planuje dziecko i nie używa wraz z partnerem żadnych środków antykoncepcyjnych, to możliwe jest bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Nawet gdyby pacjentka zaszła w ciążę od razu po okresie rekonwalescencji (do 6 tygodni po operacji), ma do porodu wystarczająco dużo czasu na wygojenie warg sromowych.

Plastykę warg sromowych można wykonać przed porodem. Labioplastyka nie zwiększa ryzyka uszkodzeń w obrębie warg sromowych. Wręcz przeciwnie – zmniejsza prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Uszkodzenie mniejszej (nieprzerośniętej) wargi sromowej podczas porodu jest mniej prawdopodobne.

Przebyta labioplastyka zazwyczaj nie jest przeciwskazaniem do porodu siłami natury. Jest to jednak zależne od wybranej techniki operacyjnej. O dokładne wskazania najlepiej zapytać lekarza wykonującego zabieg.

Labioplastyka a okres

Zabiegu plastyki warg sromowych nie przeprowadza się w trakcie miesiączki. Nie powinien być też wykonywany bezpośrednio przed nią. Zaleca się, aby od zabiegu do miesiączki upłynęło co najmniej 7 dni.

U kobiet z nieregularnym cyklem zaleca się leczenie hormonalne na miesiąc przed planowanym zabiegiem. W ten sposób możliwa jest kontrola terminu pojawienia się miesiączki. Zyskuje się też pewność, że nie wystąpi ona bezpośrednio po zabiegu.

Gdzie wykonać zabieg?

Plastykę i modelowanie warg sromowych najlepiej wykonać w klinice ginekologii plastycznej / estetycznej. Najlepiej jeśli będzie ją wykonywał ginekolog plastyczny doświadczony w wykonywaniu labioplastyki.

Każda z nas ma inne pojęcie piękna i estetyki. Plastyka warg sromowych to nie tylko skrócenie ich, ale też modelowanie. Nie każdy lekarz będzie podzielał Twoje zdanie. Najlepszą metodą na znalezienie odpowiedniego lekarza dla siebie jest porównywanie zdjęć przed i po labioplastyce. Możesz też umówić się na konsultacje, które powinny ostatecznie rozwiać Twoje wątpliwości.

Labiominoroplastyka w Czechach

Turystyka medyczna jest szczególnie popularna w przypadku chirurgii plastycznej. Wiele pacjentek szuka pomocy za granicą Polski. W Czechach cena zabiegu jest często atrakcyjniejsza. Należy jednak pamiętać, że orientacyjnie podawane kwoty są cenami początkowymi i podczas wizyty konsultacyjnej mogą okazać się znacznie wyższe.

Labioplastyka wykonywana jest w szczególnie wrażliwym punkcie ciała. Jak każda operacja, także i ona wiąże się z ryzykiem powikłań. Leczenie ich w takim przypadku oznacza konieczność dalszych wizyt w czeskiej klinice, co może okazać się bardzo czasochłonne. Dodatkową przeszkodą bywa także bariera językowa. Zadowolenie z efektów zabiegu zależy od tego, czy został on wykonany zgodnie ze sztuką. Najważniejsze jest, by wargi sromowe zachowały prawidłowe funkcje i czucie.

Jeśli decydujesz się na operację w Czechach, powinnaś poświęcić odpowiednią ilość czasu na znalezienie dobrego specjalisty ginekologii plastycznej.

Labioplastyka – przerost warg sromowych można wyleczyć

Zarówno wielkość, jak i kształt warg sromowych mniejszych mogą się bardzo różnić u poszczególnych osób. Wystarczy popatrzeć na rzeźbę autorstwa Jamiego McCartneya – „The Great Wall of Vagina”. Nie ma jednego ideału wyglądu warg sromowych mniejszych.

Istnieje jednak pogląd, szczególnie rozpowszechniony w krajach europejskich oraz w USA, że wargi sromowe mniejsze, które wystają poza wargi większe, stanową defekt estetyczny i funkcjonalny. W procesie kwalifikacji do zabiegu labioplastyki przerost warg sromowych mniejszych i wiążące się z nim dolegliwości to główne wskazania.

Przyczyny przerostu warg sromowych

Jedną z najczęstszych przyczyn przerostu i powiększenia warg sromowych jest przebyty poród siłami natury. Za deformację ich naturalnego kształtu odpowiadają czynniki mechaniczne, czyli utrata jędrności skóry i jej nadmierne rozciągnięcie. Ryzyko przerostu zwiększa też otyłość i szybkie przybieranie na wadze.

Pozostałe przyczyny przerostu warg sromowych to:

 • przerost wrodzony;
 • hipertrofia idiopatyczna;
 • stosowanie androgenów;
 • współżycie lub masturbacja;
 • obrzęk limfatyczny;
 • infekcje skórne w obrębie krocza.

Objawy przerostu warg sromowych mniejszych

Podstawowym wskazaniem do wykonania labioplastyki jest utrudnione codzienne funkcjonowanie. Pacjentki często zgłaszają się do nas z powodu dyskomfortu i bólu okolic intymnych i nawracających infekcji. Często powtarzające się stany zapalne mogą powodować poważne komplikacje zdrowotne.

Kobiety, u których występuje przerost warg sromowych, nie mogą nosić koronkowej bielizny, mają problem z jazdą na rowerze czy konno. Często występują u nich otarcia i infekcje, co prowadzi do powstawania blizn. Największym problemem jest jednak dyskomfort psychiczny. Pacjentki czują się okaleczone, nieatrakcyjne, zamykają się w sobie. Skutkiem tego są liczne kompleksy i problemy z życiem intymnym (np. bolesne stosunki).

Jak przygotować się do zabiegu zmniejszenia warg sromowych?

Korekta estetyczna warg sromowych, jak każdy inny zabieg chirurgii plastycznej, wymaga odpowiedniego przygotowania. Ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie pacjentki, przed zabiegiem niezbędne jest wykonanie badań krwi.

Zazwyczaj zaleca się wykonanie morfologii krwi i sprawdzenie układu krzepnięcia (INR, APTT, PT). W dniu zabiegu pacjentka musi mieć aktualną cytologię – nie starszą niż 12 miesięcy.

Zalecenia przedoperacyjne

W tygodniu poprzedzającym planowany zabieg nie można zażywać następujących leków:

 • preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy (polopiryna czy aspiryna);
 • leków przeciwkrzepliwych – ich przyjmowanie należy skonsultować z lekarzem, który będzie wykonywał zabieg;
 • witamin A oraz E – mogą powodować zwiększone krwawienie.

Poza tym przed zabiegiem oraz w trakcie rekonwalescencji należy ograniczyć palenie wyrobów tytoniowych. Tytoń może negatywnie wpływać na gojenie się rany.

Zalecenia pooperacyjne

Czas pełnej rekonwalescencji po labioplastyce to około 6 tygodni. Najważniejsze są pierwsze 2 tygodnie, kiedy rana pooperacyjna jest jeszcze świeża.

Aby gojenie przebiegało prawidłowo, stosuj się do poniższych zaleceń:

 • w pierwszych dniach po zabiegu wykonuj zimne okłady, np. Cold Pack;
 • nie zakładaj majtek – miejsce operowane ma być wietrzone przez około 2 tygodnie;
 • unikaj noszenia spodni, odzież powinna być luźna, by umożliwiać dopływ powietrza do operowanego miejsca;
 • stosuj Octenisept, ale nie za często, ponieważ wysusza on tkanki – optymalna częstość to 2–3 razy dziennie;
 • po każdej wizycie w toalecie używaj Tantum Rosa – 1 saszetkę rozpuść w 0,5 litra wody;
 • zrezygnuj ze współżycia przez 4–6 tygodni (dokładny czas abstynencji od współżycia zależy od zastosowanej techniki operacyjnej);
 • nie depiluj ani nie gol miejsc intymnych przez 4 tygodnie;
 • prowadź oszczędny tryb życia;
 • przez 4–6 tygodni nie uprawiaj sportów takich jak bieganie, jazda na rowerze, jazda konno.

Zwolnienie lekarskie po zabiegu

Bez względu na to, czy zabieg labiominoroplastyki był wykonywany ze wskazań zdrowotnych, czy tylko estetycznych, na życzenie wystawia się druk L4. Czas trwania zwolnienia lekarskiego jest proporcjonalny do okresu rekonwalescencji po operacji.

Niektóre pacjentki decydują się na szybszy powrót do pracy. Zabieg wykonuje się wówczas pod koniec tygodnia. Zwolnienie lekarskie zostanie wystawione wtedy tylko na 1 do 2 dni roboczych. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku nieobciążającego charakteru pracy.

Jeśli obowiązki zawodowe związane są z koniecznością ruchu, czas zwolnienia lekarskiego jest dłuższy i wynosi zwykle od 7 do 14 dni.

Obrzęk po zabiegu

Plastykę warg sromowych przeprowadza się na bardzo delikatnych, gęsto unaczynionych strukturach. Należy spodziewać się obrzęku – tak ja po każdej innej operacji. Jest on największy bezpośrednio po zabiegu i stopniowo się zmniejsza. Całkowite ustąpienie opuchlizny następuje po około 5–6 tygodniach.

W pierwszym i drugim tygodniu po labioplastyce wargi sromowe mogą być obrzęknięte niesymetrycznie. Widoczna jest wtedy różnica w ich wielkości. Jest to spowodowane przez różne czynniki, na przykład asymetrię występującą jeszcze przed operacją. Rozległość zabiegu po obu stronach jest wtedy różna. Chirurg pracuje na nieobrzękniętych tkankach i na nich zaznacza linie cięcia. Różnica ta zniknie, gdy obrzęk się wchłonie, czyli po wspomnianych już 5–6 tygodniach.

Leczenie obrzęku po plastyce warg sromowych

Najważniejsze w leczeniu obrzęku są zimne okłady. Mogą to być żelowe kompresy, tzw. Cold Pack, albo po prostu zamrożona butelka wody mineralnej.

Kompresy lodowe przykładaj do zoperowanego miejsca, ale nie bezpośrednio do skóry! Wcześniej owiń kompres sterylną gazą. Powinien on dać odczucie chłodu, a nie mrozu!

Czas przykładania kompresu to 20–30 minut. W pierwszych dniach po operacji rób to wielokrotnie w ciągu dnia (od 6 do 10 razy na dobę). Chłód działa przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Chłodne kompresy bezpośrednio po zabiegu przynoszą dużą ulgę.

Plastyka warg sromowych a ćwiczenia

Po operacji powstrzymaj się od ćwiczeń angażujących dolną część ciała przez minimum 4 tygodnie. Sportów takich jak jazda na rowerze czy konno nie powinnaś wykonywać przez okres do 6 tygodni.

Czas trwania zabiegu labioplastyki

Niezależnie od wybranej metody czas trwania labioplastyki wynosi od 3 do nawet 4 godzin, a czasem dłużej. Prawidłowe wykonanie zabiegu, zgodnie ze sztuką i zachowaniem prawidłowego unaczynienia narządu, wymaga czasu. Dzięki temu udaje się ograniczyć do minimum uszkodzenia włókien nerwowych. Ma to ogromne znaczenie dla zachowania czucia warg sromowych.

Proszę pamiętać, że prawidłowej labioplastyki, wykonanej zgodnie ze sztuką, z poszanowaniem unaczynienia nie da się wykonać w 40 czy 50 minut.

Labioplastyka – czy boli?

Sam zabieg labioplastyki jest całkowicie bezbolesny. Nieco nieprzyjemne jest jedynie znieczulenie. Doświadczony ginekolog plastyczny nie podaje znieczulenia w samą wargę sromową mniejszą, a centralnie w tzw. nerw sromowy. Oznacza to jedynie 1–2 ukłucia cienką igłą po obu stronach.

Plastyka warg sromowych jest zabiegiem operacyjnym. Bezpośrednio po zabiegu możliwe jest odczuwanie pewnego dyskomfortu. Czas i nasilenie dolegliwości bólowych po labioplastyce są jednak sprawą indywidualną. Może to być wyłącznie dyskomfort, niekiedy jednak konieczne jest stosowanie leków przeciwbólowych.

Przez około 2 tygodnie po operacji wargi sromowe będą tkliwe, nie będą jednak boleć. Tkliwość utrzymuje się dłużej, jeśli była to labioplastyka laserowa, krócej po użyciu noża radiofrekwencyjnego.

Znieczulenie do labioplastyki

Plastyka warg sromowych przebiega w znieczuleniu zupełnie znoszącym jakiekolwiek dolegliwości bólowe podczas zabiegu. W naszej klinice stosujemy równocześnie kilka rodzajów znieczulenia do zabiegu chirurgicznej korekty estetycznej warg sromowych.

 • Znieczulenie nasiękowe – polega na podaniu roztworu lidokainy lub artykainy. Doświadczony ginekolog plastyczny znieczula tylko nerw sromowy, a nie całą wargę sromową mniejszą. Oznacza to mniejszą liczbę nakłuć w tej wrażliwej okolicy oraz krócej utrzymujący się obrzęk pooperacyjny.
 • Znieczulenie miejscowe za pomocą specjalnej maści. Jest ona robiona na zamówienie przez współpracującą z nami aptekę. Maść ta zawiera składniki przeciwbólowe w wysokim stężeniu. Jednak najważniejsze jest podłoże, w którym są one zawieszone. Powoduje rozluźnienie połączeń międzykomórkowych i umożliwia dotarcie składników aktywnych w głąb skóry.
 • Sedacja wziewna – mamy możliwość podania znieczulenia wziewnego za pomocą podtlenku azotu. Nasza klinika jest jedną z niewielu, jeśli nie jedyną, w której zabieg labioplastyki można wykonać w ten sposób.
 • Znieczulenie ogólne – stosowane jest na życzenie pacjentki. Wówczas podczas zabiegu jest obecny także anestezjolog, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem. Zazwyczaj odradzamy tę opcję – z doświadczenia wiemy, że przy labioplastyce jest ona po prostu niepotrzebna, a bardzo mocno obciąża organizm.

Metody wykonywania labioplastyki

Labioplastykę, tak jak każdy inny zabieg chirurgiczny, można wykonać na kilka sposobów. Cały czas powstają też nowe, które tak naprawdę są modyfikacją lub połączeniem już istniejących metod.

Technika operacyjna jest dobierana indywidualnie do potrzeb pacjentki. Zajmuje się tym ginekolog plastyczny wykonujący zabieg.

Metoda Altera – technika resekcji klinowej

Polega na wycięciu centralnej części wargi sromowej w kształcie klina (w kształcie litery „V”). Następnie brzegi tkanki są do siebie zbliżane i zszywane. Metoda ta w wersji oryginalnej wiązała się z uszkodzeniem tętnicy centralnej i upośledzała unaczynienia wargi sromowej. Z tego powodu wprowadzona została modyfikacja polegająca na resekcji klinowej. Alter zaproponował, by szczyt nacięcia przesunąć do góry, co zmniejszało ryzyko uszkodzenia tętnicy centralnej wargi sromowej.

Labioplastyka warg sromowych wykonywana metodą Altera jest bezpieczna i skuteczna. Brzegi warg sromowych mniejszych zachowują naturalny kształt i kolor.

Metoda ta ma jednak kilka wad. Najważniejszą, dyskwalifikującą tę metodę w oczach większości chirurgów plastycznych, jest powstanie poprzecznej blizny na podłużnym narządzie. Blizna ta zazwyczaj jest mało widoczna, jednak dla większości chirurgów w labioplastyce ten skutek uboczny ten jest nieakceptowalny.

Ponadto nieudany zabieg może w znacznym stopniu upośledzać unaczynienie wargi sromowej mniejszej. Wycięcie zbyt dużego „klina” powoduje znaczne napięcie tkanek i rozejście się rany podczas gojenia.

Metoda Altera jest niewłaściwa dla pacjentek, u których konieczne jest wykonanie bardziej zaawansowanej redukcji wargi sromowej.

Technika Trim

Polega na usunięciu wolnego brzegu wargi sromowej mniejszej. Technika ta doczekała się wielu modyfikacji. Jedną z nich jest labioplastyka metodą „Z”. Często towarzyszy jej wycięcie nadmiaru skóry w okolicy napletka łechtaczki.

labioplastyka metodą trim, efekt ostateczny
Efekt labioplastyki wykonanej własną modyfikacją metody Trim

Metoda Trim jest bezpieczna i skuteczna. Blizna, która zostaje po nacięciu, jest podłużna i niemal niewidoczna. Technika ta pozwala na usunięcie ciemnych brzegów warg sromowych mniejszych. Ponadto metoda Trim w najmniejszym stopniu upośledza unaczynienie wargi sromowej, nie powoduje też dużego napięcia tkanek. Dzięki temu ryzyko rozejścia się rany pooperacyjnej jest najniższe spośród wszystkich dostępnych metod. Pozwala również na znaczną redukcję wargi.

W przypadku tej metody nie jest możliwe pozostawienie naturalnego koloru brzegu warg sromowych. Dla niektórych Pacjentek jest to wada tej techniki. Jednak większość operowanych kobiet, chcąc pozbyć się ciemnego brzegu wargi sromowej, uznaje to za zaletę 

Metoda Munhoza

Jest to modyfikacja metody Altera. Obejmuje technikę klinowego dolnego wycięcia wargi sromowej mniejszej.

W tym przypadku nie ma jednak możliwości pracy z większą redukcją warg sromowych. Wycięcie większego fragmentu powodowałoby zbyt duże napięcie tkanek po operacji i znacznie zwiększało ryzyko rozejścia się rany. Jest to więc metoda niewłaściwa dla pacjentek chcących uzyskać np. efekt labioplastyki Barbie Look.

Kolejnym minusem tej techniki jest powstanie skośnej blizny na podłużnym narządzie.

Labioplastyka Barbie Look
Rezultat labioplastyki, efekt Barbie Look

Labioplastyka metodą Maasa-Hage’a

To kolejna modyfikacja metody Altera. Podczas operacji wycinany jest klin w kształcie litery „W”. Technika ta umożliwia większą resekcję wargi sromowej mniejszej. Jest to możliwe dzięki zwiększonej długości cięcia – pozwala ono na lepsze rozłożenie napięcia tkanek. Ryzyko rozejścia się rany po labioplastyce jest mniejsze.

Operacja plastyczna warg sromowych techniką Cao

Jest to zabieg stosunkowo mało inwazyjny. Polega na wycięciu wargi sromowej w kształcie litery „V”, ale tylko jej części wewnętrznej i zewnętrznej. Część środkowa, w której obecne są naczynia i nerwy, pozostaje nienaruszona. Wadą tej metody jest możliwość jedynie nieznacznego zmniejszenia warg sromowych.

Labiominoroplastyka metodą Choi’a

Zalecana jest pacjentkom z nieznacznym przerostem warg sromowych mniejszych, zwłaszcza kiedy są wywinięte na zewnątrz. Polega na wycięciu skóry jedynie po wewnętrznej stronie wargi i zszyciu brzegów rany. Efektem jest niewielka redukcja wargi sromowej i zwrócenie jej do wewnątrz.

Plastyka warg sromowych metodą Ostrzeńskiego

Inna nazwa tej techniki to labioplastyka metodą fenestracji. Wycinana jest skóra po zewnętrznej i wewnętrznej stronie wargi sromowej. Brzeg pozostawia się naturalny, co może być zarówno wadą, jak i zaletą. Metoda ta pozwala na znaczną redukcję wargi sromowej, jednak nie tak dużą jak w przypadku np. techniki Trim.

Labioplastyka laserowa

Pacjentki bardzo często pytają o laserową korektę warg sromowych. Jednak labioplastyka laserowa to nie jest metoda operacyjna. Laser, tak samo jak skalpel czy nóż radiofrekwencyjny, jest tylko narzędziem wykorzystywanym w jednej z wyżej opisanych metod. Można w ten sposób wykonać zabieg metodą Trim, metodą Altera czy metodą Ostrzeńskiego. Każde z nich ma swoje wady i zalety.

Labioplastyka laserowa przed i po

Efekt labioplastyki laserowej zwykle nie będzie się różnił od tej która jest wykonana falami radiowy czyli nożem radiofrekwencyjnym. Warunek jest jeden – doświadczenie operatora. Różnica pomiędzy labioplastyką laserową a tą wykonaną nożem RF polega głównie na tym że po tej pierwszej:

 • rana dłużej się goi ponieważ laser wytwarza wysoką temperaturę, która powoduje uszkodzenie termiczne tkanki sąsiadującej z linią cięcia
 • w przypadku labioplastyki laserowej jest większe ryzyko tzw hiperkorekcji. Czyli usunięcia większej ilości tkanki niż zakładał operator. A to dlatego że laser powoduje dodatkowe obkurczanie tkanek
ostateczny efekt labioplastyki laserowej
Labioplastyka laserowa przed i po. Po prawej 6 tygodni po zabiegu.

Którą technikę plastyki warg sromowych wybrać?

Metoda dobierana jest indywidualnie do potrzeb każdej pacjentki. Możliwe jest też zastosowanie innej techniki po każdej stronie narządu, jeśli przerost warg jest niesymetryczny.

Wybór techniki operacyjnej zależy od:

 • wielkości warg sromowych czyli stopnia ich przerostu;
 • lokalizacji przerostu warg sromowych mniejszych – ocenia się, czy przerośnięta jest cała warga, czy tylko jej część centralna;
 • tego, czy występuje również przerost napletka łechtaczki;
 • oczekiwanego efektu.

Inną technikę należy wybrać, jeśli pacjentka będzie chciała zachować naturalny brzeg wargi sromowej, a inną dla uzyskania efektu Barbie Look.

Blizna po labioplastyce

Każdy zabieg labioplastyki, niezależnie od wybranej techniki operacyjnej czy sposobu nacinania tkanek, pozostawia po sobie bliznę. Zwykle jest ona niemal niewidoczna i schowana w naturalnych fałdach warg sromowych. Zadaniem ginekologia plastycznego jest wybrać taką technikę operacyjną, która u danej pacjentki pozostawi najmniej widoczne ślady operacji.

Labioplastyka – kształt blizny

Zarówno resekcje klinowe (np. metoda Altera), jak i metody liniowe (np. Trim) pozostawiają bliznę. Jednak w odczuciu większości chirurgów plastycznych poprzeczna blizna na podłużnym narządzie jest nieakceptowalna. W związku z powyższym to powoduje odrzucenie technik klinowych przez wielu specjalistów.

Bolesność blizny po labioplastyce

Bolesność blizny nie stanowi częstego powikłania. Nawet jeśli występuje, zwykle jest przejściowa i sama ustępuje. Ewentualnie można zastosować terapię osoczem bogatopłytkowym.

Wyczuwalność blizny po labioplastyce

Blizna po zabiegu plastyki warg sromowych początkowo może być „pogrubiała”, wyczuwalna dotykiem. Jest to spowodowane m.in. napływem makrofagów, reakcją tkanek na szew chirurgiczny. Jednak blizny te szybko zmniejszają się i miękną. Po kilku miesiącach stają się praktycznie niewyczuwalne.

Jak wygląda labioplastyka? Etapy zabiegu

Zabieg labiominoroplastyki, począwszy od pierwszej konsultacji, aż do wizyty kontrolnej kilka tygodni po zabiegu, obejmuje kilka etapów.

Konsultacja ginekologa plastycznego

Nie jest możliwe wykonanie zabiegu bez wcześniejszej konsultacji. Powinna być przeprowadzona podczas osobnej wizyty lub za pomocą zdjęć wysłanych online. Dopuszczamy także konsultację bezpośrednio przed zabiegiem. Wtedy jednak pacjentka musi mieć przy sobie aktualne wyniki niezbędnych badań.

W trakcie konsultacji dowiadujemy się, jakie są oczekiwania pacjentki. Może to być pozbycie się ciemnego brzegu wargi sromowej, maksymalna redukcja lub tylko odzyskanie symetrii.

Następnie ginekolog plastyczny dobiera odpowiednią technikę labioplastyki. Efekt Barbie Look można wybrać technikę Trim lub którąś z jej modyfikacji. Jeśli przerośnięty jest też napletek łechtaczki, a pacjentka chce zachować naturalny kolor brzegu warg sromowych – najprawdopodobniej wybrana zostanie któraś wersja technika Altera, np. rozszerzona resekcja klinowa „hockey stick”.

W trakcie konsultacji pacjentka poznaje też ostateczną cenę zabiegu. Ta zależy od kilku czynników: rozległości i skomplikowania operacji, a także wybranej metody.

Konsultację kończy skierowanie na badania. Konieczne będzie wykonanie morfologii oraz badań układu krzepnięcia. Należy też posiadać aktualną cytologię. Jeżeli u pacjentki występują inne choroby, może się okazać, że lekarz zleci dodatkowe badania.

Bezpieczeństwo zabiegu zmniejszania warg sromowych

Rozpoczynając zabieg, nie od razu przystępujemy do samej operacji. Najpierw wykonujemy takie procedury jak sterylne przygotowanie pola operacyjnego czy znieczulenie pacjentki. 

Chirurgiczna korekta warg sromowych, tak jak każda inna operacja, aby była bezpieczna musi być wykonywana w sterylnych warunkach.

Przygotowanie sterylnego pola operacyjnego do zabiegu plastyki warg sromowych polega na:

 • Dezynfekcji pola zabiegowego, czyli warg sromowych, ale nie tylko. Dezynfekujemy również najbliższe okolice czyli uda, wzgórek łonowy, oraz okolicę odbytu,
 • obłożenie pola zabiegowego sterylnymi chustami,
 • używanie sterylnych narzędzi operacyjnych.

Sterylnych to bardzo ważne słowo. Narzędzia chirurgiczne powinny być sterylizowane w najlepszych autoklawach, a nie jakiś chińskich wyrobach wprost z portalu aukcyjnego. Czy możecie być Państwo pewni że chiński autoklaw spełnia najwyższe wymogi bezpieczeństwa? Z pewnością nie. Dlatego w naszej klinice korzystamy tylko z autoklawów Euronda oraz Melag, posiadających wszystkie wymagane certyfikaty bezpieczeństwa.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo jest……zaznaczenie sterylnym markerem linii cięcia chirurgicznego. Jest to niezbędnym elementem każdej operacji plastycznej.

Dlaczego?

Ponieważ rozpoczynając cięcie chirurgiczne czy podając znieczulenie następuje obrzęk tkanek. Jeśli mamy narysowane linie cięcia na tkankach które są nieobrzęknięte to dokładnie wiemy jak przeprowadzić cięcie czy laserem czy nożem RF. Jeśli polegamy tylko na intuicji to może się okazać że dzisiaj wszystko wygląda ładnie, ale za 3 tygodnie kiedy obrzęk ustąpi, efekt może nie być satysfakcjonujący.

Nierysowanie markerem linii cięcia chirurgicznego prowadzi do jednego z najczęstszych powikłań labioplastyki – czyli usunięcia zbyt dużej ilości wargi sromowej mniejszej. Czasem wręcz do zupełnej amputacji wargi sromowej.

Jednym zdaniem – najpierw „operujemy” markerem. Jeśli ktoś tego nie umie zrobić to tym bardziej nie będzie umiał dobrze zoperować laserem.

Znieczulenie ogólne czy miejscowe?

Jeszcze przed rozpoczęciem właściwego zabiegu, zapraszamy Pacjentkę na fotel ginekologiczny. Okolice warg sromowych zostają posmarowane specjalną maścią, o której pisałem powyżej. Ma ona duże stężenie substancji przeciwbólowych. Ale przede wszystkim zawiera ona podłoże, które powoduje rozluźnienie połączeń międzykomórkowych w tkankach. Powoduje to dużo lepsze wnikanie preparatu pod skórę. Działanie przeciwbólowe naszej maści, jest nieporównywalnie mocniejsze niż maści czy kremów przeciwbólowych dostępnych komercyjnie.

Jest to pierwszy etap znieczulenia – po aplikacji należy odczekać 30–60 minut

Następnie następuje znieczulenie właściwe. Tym razem znieczuleniu poddaje się nerw sromowy, który odpowiada za czucie w wargach sromowych mniejszych. Dzięki wcześniejszej premedykacji specjalną maścią ukłucie jest praktycznie niewyczuwalne.

Znieczulenie nerwu sromowego minimalizuje pojawiający się obrzęk warg sromowych. Większość mniej doświadczonych lekarzy znieczula nasiękowo całą wargę sromową mniejszą, co powoduje szybsze powstawanie opuchlizny. Precyzyjne podanie znieczulenia do miejsca występowania nerwu sromowego jest dużo trudniejsze, ale pozwala na uniknięcie tego problemu i znacznie ułatwia dalsze postępowanie. Jest ono wykonywane w nielicznych ośrodkach ginekologii estetycznej.

Następnie rozpoczyna się właściwa operacja. Tkanki są nacinane zgodnie z narysowanymi uprzednio liniami cięcia. Możliwe jest wykonanie tego kilkoma metodami.

Labioplastyka – laser czy skalpel?

Labioplastyka laserowa warg sromowych jest najbardziej popularna, dlatego że słowo „laser” samo się promuję. Jednak nacinanie warg sromowych laserem ma mnóstwo wad. Znajdziecie Państwo na ten temat cały artykuł na blogu.
Minusy laserowej labioplastyki warg sromowych:

 • dużo mniejsza precyzja cięcia niż w przypadku radiofrekwencji
 • dużo większe oparzenie tkanek sąsiadujących z linią cięcia niż w przypadku radiofrekwencji
 • wolniejsze gojenie się tkanek ze względu na uraz cieplny (oparzenie) tkanek sąsiadujących z linią cięcia

Labioplastyka radiowa – nożem RF

Labioplastyka nożem RF (radiofrekwencyjnym) uważana jest przez jednego z najbardziej znanych ginekologów plastycznych na świecie za metodę najbardziej efektywną. Dr Red Alinsod w swoich publikacjach wykazuje plusy radiofrekwencji i jej przewagę nad innymi metodami nacinania tkanek.

Labioplastyka skalpelem

Ze względu na potrzebę napięcia tkanek podczas operacji skalpelem – ten sposób labioplastyki właściwie przeszedł już do historii.

Szwy po labioplastyce

Po wymodelowaniu warg sromowych, rozpoczynamy zakładanie szwów. Są one niezbędne żeby zbliżyć do siebie brzegi rany. Na studiach medycznych lekarze uczą się wielu sposobów szycia chirurgicznego. Jednak w przypadku labioplastyki jest tylko jeden właściwy sposób szycia.

Jest to szew ciągły śródskórny.

Tylko w ten sposób powinny być zbliżane do siebie brzegi rany w tak wrażliwej i delikatnej części ciała jaką są wargi sromowe. Szew ciągły śródskórny jest szwem najbardziej czasochłonnym. Nić jest prowadzona na całym przebiegu śródskórnie. Zapewnia on najlepsze efekty kosmetyczne.

Do innych sposobów szycia należy na przykład szew ciągły na okrętkę. Nazywa się podobnie jak poprzedni, ale w rzeczywistości jest zupełnie inny. Nić nie jest prowadzona śródskórnie. Zapewnia kiepskie efekty kosmetyczne. Założenie tego szwu często prowadzi do jednego z powikłań labioplastyki jakim jest scalloping.
Mimo to ten rodzaj szycia jest często wybierany przez mniej doświadczonych lekarzy z powodu:

 • łatwości zakładania
 • czasu – zakłada się go minimum 3x szybciej jak szew ciągły śródskórny
 • szew ten mocno zaciska naczynia i zmniejsza krwawienie. Zmniejszenie krwawienia w ten sposób jest pożądane przez mniej doświadczonych operatorów. Jednak można to zrobić w inny, mniej drastyczny sposób.

Poza sposobem prowadzenia szwu po zabiegu operator ma do wyboru nici rozpuszczalne bądź nierozpuszczalne. Każda z nich ma swoje wady i zalety.

Szew nierozpuszczalny wyciągany jest po około 7 dnach. Wówczas tam, gdzie powstaje blizna, nie ma już żadnego ciała obcego i po lapioplastyce czas gojenia ran nie jest już ograniczany. Największy minus szwu nierozpuszczalnego to dyskomfort podczas jego wyciągania.

Alternatywą jest szew rozpuszczalny. Obecnie produkowane najlepsze nici rozpuszczalne mają powłokę antybakteryjną, która minimalizuje ryzyko wystąpienia infekcji. Te używane w labioplastyce mają grubość 5/0 lub 6/0 – są cienkie jak włosek, ale bardzo wytrzymałe.

Największy ich plus i przewaga w stosunku do szwów nierozpuszczalnych to fakt, że nie trzeba ich wyciągać. Nie ma konieczności dokładania tak niemiłego doświadczenia do już istniejącego obrzęku i tkliwości warg sromowych.

Wizyta kontrolna po labioplastyce warg sromowych mniejszych

Kontrola po labioplastyce odbywa się zwykle po 6 – 8 tygodniach. Wówczas możemy ocenić efekt końcowy. Ocena efektu labioplastyki wcześniej tj po 2 czy 3 tygodniach od zabiegu jest niemożliwa ponieważ tkanki są jeszcze opuchnięte. Zdarza się że wargi sromowe po labioplastyce są obrzęknięte niesymetrycznie. Czasem pacjentka martwi się tydzień po zabiegu że jedna warga sromowa jest większa od drugiej. Ale to tylko obrzęk. Jeżeli rysowaliśmy przed labioplastyką linie cięcia na nieobrzękniętych tkankach i operowaliśmy zgodnie z tymi liniami to nie ma możliwości żeby po ustąpieniu obrzęku jedna warga sromowa była większa od drugiej. Trzeba tylko poczekać – po 6 tygodniach będą już symetryczne.

Oczywiście jeśli pacjentka jest czymkolwiek zaniepokojona, umawiamy się na wizytę kontrolną wcześniej.

Powikłania po labioplastyce

Labioplastyka, jak każdy inny zabieg operacyjny jest obarczona ryzykiem występowania powikłań. Częstość ich występowania zależy w dużej mierze od doświadczenia osoby wykonującej zabieg. Ryzyko ewentualnych powikłań możemy zminimalizować, jeśli labioplastyka jest wykonywana przez ginekologia plastycznego.

Na naszym blogu znajdziesz artykuł poświęcony najczęstszym powikłaniom po zabiegu plastyki warg sromowych, ich przyczynom oraz temu, w jaki sposób można ich uniknąć.

Nieudana labioplastyka obejmuje wiele powikłań. Ich przyczyny to na przykład:

 • nieznajomość anatomii warg sromowych. Może prowadzić do nieestetycznego wyglądu napletka łechtaczki
 • niewłaściwe szycie po labioplastyce. Może prowadzić do powikłania jakim jest scalloping
 • laser – obkurcza tkanki. Nie wzięcie tego pod uwagę przez operatora może prowadzić do amputacja części lub całości wargi sromowej mniejszej
 • labioplastyka wykonywana zawsze jedną metodą (niezależnie od indywidualnej budowy warg sromowych)
 • niewłaściwy dobór techniki operacyjnej plastyki warg sromowych

Brak czucia po labioplastyce

Po prawidłowo wykonanym zabiegu plastyki warg sromowych mniejszych dolegliwości w postaci zaniku czucia praktycznie się nie zdarzają. Może się tak zdarzyć jeśli została wykonana amputacja warg sromowych. Natomiast po plastyce warg sromowych czucie będzie takie jak przed zabiegiem.

Cena zabiegu

Rozpiętość cen zabiegu jest bardzo duża. Większość klinik podaje orientacyjną cenę startową, a szczegóły ustala się w trakcie konsultacji.

Pamiętaj, by dokładnie sprawdzać, kto będzie wykonywał operację, kiedy szukasz kliniki i porównujesz ceny. Labioplastykę powinien przeprowadzić ginekolog plastyczny doświadczony w wykonywaniu tego typu zabiegów. W innym razie istnieje duże ryzyko wystąpienia powikłań.

Niższa cena może oznaczać, że operować będzie lekarz dopiero nabierający doświadczenia. Pamiętaj, że leczenie powikłań po labioplastyce (np. rekonstrukcja wargi sromowej po jej amputacji) to o wiele wyższy koszt niż sam zabieg pierwotny!

Konsultacja z zakresu ginekologii plastycznej i estetycznej200 zł
Labioplastyka - plastyka warg sromowych mniejszych

Cena zabiegu zależy od zakresu operacji. Na cenę ma wpływ m.in technika operacyjna, dobierana indywidualnie dla każdej Pacjentki.
U dużego odsetka Pacjentek wymagających labioplastyki, dla osiągnięcia optymalnego efektu estetycznego musi być wykonana równoczasowo plastyka napletka łechtaczki. Więcej możecie Państwo przeczytać tutaj
od 3200 zł

Labioplastyka - w przypadku zmian dotyczących jednej wargi sromowej mniejszej3200 zł
Labioplastyka - korekta przerostu obu warg sromowych mniejszych4500 - 6000 zł
Labioplastyka wraz z plastyką napletka łechtaczkicena labioplastyki + 2000 zł
Wtórna labioplastyka = leczenie powikłań po nieprawidłowo wykonanej labioplastyceod 9000 do 15000 zł

Ile kosztuje labioplastyka?

Cena zabiegu podana jest powyżej i zaczyna się od niecałych 4 tyś zł.

Oczywiście, w ofercie wielu gabinetów znajdziecie Państwo tańsze oferty. Wiem to z relacji licznych Pacjentek, które po takiej „taniej” labioplastyce, trafiają do mnie celem leczenia powikłań.

Z czego wynika cena labioplastyki:

 1. doświadczenie operatora. Wykonuję te zabiegi niemal codziennie. Proszę odpowiedzieć sobie na pytanie: Kto będzie miał lepszy efekt zabiegu? Lekarz który wykonuję plastykę warg sromowych raz na miesiąc, czy taki który operuje codziennie.
 2. doświadczenie raz jeszcze. Ginekologów plastycznych, którzy podejmują się zabiegów wtórnych, leczą powikłania po nieudanych labioplastykach jest w niewielu w całej Polsce.
 3. maksymalnie sterylne warunki zabiegu – bez żadnych kompromisów. W mojej Klinice możecie być Państwo pewni, że zabieg będzie przeprowadzany w warunkach pełnej sterylności.
 4. wyspecjalizowany sprzęt – skupiając się na zabiegach ginekologii estetycznej i plastycznej mogę zainwestować w sprzęt dedykowany do tego typu zabiegów
 5. bezpieczeństwo zabiegu – wynika z doświadczenia, najlepszych materiałów, oraz sterylności przeprowadzania zabiegu

Labiopastyka na raty

Chcemy pomóc także pacjentkom, u których z powodu przerostu warg sromowych występuje duży dyskomfort, a nie mają one środków na zabieg. W naszej klinice w Katowicach istnieje możliwość rozłożenia płatności na korzystne raty.

Więcej o finansowaniu leczenia przeczytacie Państwo tutaj.

Labioplastyka na NFZ

Zabieg plastyki warg sromowych praktycznie nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Teoretycznie w ICD-9 (Międzynarodowa Klasyfikacja Procedur Medycznych) znajduje się grupa świadczeń obejmująca zabiegi na wargach sromowych. Jednak labioplastyka w refundacji w Polsce niemal nie jest wykonywana.

Kwalifikacja do tego zabiegu przez NFZ jest bardzo trudna, ponieważ należy jednoznacznie udowodnić, że jest on wykonywany tylko i wyłącznie ze względów medycznych. Niestety żadna Klinika Ginekologii Estetycznej i Plastycznej w Polsce nie podpisała z NFZ umowy, która obejmuje tę procedurę.

Zdarzają się przypadki „podciągania” labioplastyki pod inne procedury wykonywane w szpitalu. Jest to najczęściej wykonywane przez lekarzy chcących nauczyć się wykonywania tego zabiegu. Jednak czy warto wykonać labioplastykę na NFZ przez osobę która dopiero uczy się wykonywać ten zabieg – przeczytasz w osobnym wpisie.

Labioplastyka opinie

Nasza klinika specjalizuje się w ginekologii estetycznej i plastycznej. Labioplastyka jest jednym z najczęściej wykonywanych przez nas zabiegów. Poniżej znajdują się opinie naszych pacjentek:

Serdecznie polecam z całego serca wszystkim kobietom, które się zastanawiają nad labioplastyką. Lekarz z wspaniałym podejściem do pacjenta, wszystko szczegółowo tłumaczy w trakcie konsultacji i zabiegu. Dzięki Doktorowi pozbyłam się kompleksu, który miałam od lat bez stresu w trakcie zabiegu. Z całego serca polecam 🙂

Natalia

Polecam! Wspaniały i godny zaufania lekarz, najlepszy, jakiego do tej pory spotkałam. Profesjonalny i zaangażowany, wszystko dokładnie wytłumaczył. Nie wiem, jak to robi, ale zupełnie nie czułam się jak na zabiegu ginekologicznym. Atmosfera podczas zabiegu miła i spokojna. Poddałam się zabiegowi z powodów estetycznych i jestem bardzo zadowolona z efektów. Pozdrawiam również przemiłą Panią pielęgniarkę (nie wiem, jak ma na imię) w okularach i różowym fartuszku ☺

Beata

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Poniżej zamieszczam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące labioplastyki.

Czy labioplastyka jest wykonywana na NFZ?

Narodowy fundusz zdrowia nie refunduje zabiegu jakim jest labioplastyka. Często trafiają do mnie Pacjentki które miały wykonaną labioplastykę w szpitalu bo zostały „podciągniętę” pod inną procedurę medyczną. Jednak zazwyczaj operację wykonuje lekarz, który po prostu chce się nauczyć tego zabiegu. Niestety zwykle nie kończy się to dobrze. Na końcu te Pacjentki trafiają do naszej kliniki celem reoperacji, która jest zabiegiem technicznie dużo trudniejszym. Tematyce labioplastyki na NFZ poświęcony jest na blogu cały artykuł.

Jak długo trwa labioplastyka?

Labioplastyka wraz z plastyką napletka łechtaczki trwa około 3 godziny. Większe zabiegi nawet do 4 godzin. Na niektórych stronach możecie się Państwo spotkać z informacją że zabieg ten trwa 30-40 minut. Proponuję trzymać się od takich klinik z daleka. Oczywiście w takim czasie można zrobić plastykę warg sromowych, ale niestety efekt estetyczny będzie daleki od oczekiwanego.

Na czym polega labioplastyka?

Plastyka warg sromowych to nie tylko ich „przycięcie”. Jest to zabieg który prowadzi do zmniejszenia warg sromowych mniejszych, ale w taki sposób żeby wargi sromowe płynnie łączyły się z napletkiem łechtaczki. Tylko wtedy będziemy mieć do czynienia z najlepszym efektem kosmetycznym.

Czy labioplastyka to „przycięcie” warg sromowych?

Nie. „Przycięcie” warg sromowych to zabieg wykonywany bez uszanowania unerwienia i unaczynienia warg sromowych. Po prostu jest przecinane „wszystko jak leci”. Ponadto to „przycięcie” ogranicza się do samej wargi sromowej. Efekt tego jest taki że po zabiegu warga sromowa jest krótka (często za krótka), i nie łączy się płynnie z napletkiem łechtaczki. Napletek jest po takim zabiegu za duży w stosunku do krótkich warg sromowych. Opisywane jest to w piśmiennictwie medycznym jako tzw. „mikropenis”. Jest to jedno z powikłań nieprawidłowo wykonanej labioplastyki, z którym często trafiają do mnie Pacjentki operowane w innych ośrodkach.

Czy labioplastyka jest bolesna?

Zabieg jest zupełnie bezbolesny. Obszernie opisałem to zagadnienie w osobnym wpisie – czy labioplastyka boli?

Umów się na konsultację

Zapraszam na konsultację celem wybrania optymalnej i indywidualnej techniki operacyjnej.

Jeśli nie macie Państwo możliwości przyjechać na konsultację, możemy umówić się od razu na zabieg. W takim przypadku zakres operacji, oraz technika operacyjna zostaną omówione bezpośrednio przed zabiegiem.

Nie odkładaj leczenia i zadzwoń do nas
Telefon do klinikiTel: 790-790-099

Możliwość finansowania całości leczenia za pomocą MediRaty.

Możliwość prostego finansowania kosztów leczenia do wysokości 5000 zł za pomocą PayCode lub PayPlus.  Jeśli kwota zabiegu przekracza 5000 zł, wówczas płacisz tylko różnicę.