Labioplastyka

SPIS TREŚCI
Labioplastyka, labioplastyka Katowice

Labioplastyka czyli korekta warg sromowych mniejszych. Bardziej szczegółowo – operację plastyczną warg sromowych mniejszych nazywamy labiominoroplastyką. Natomiast poprawa wyglądu warg sromowych większych to labiomajoroplastyka.

Przerost warg sromowych powoli przestaje być tematem tabu. Coraz więcej kobiet decyduje się zmierzyć ze swoimi dolegliwościami i udaje się do specjalisty ginekologii plastycznej w poszukiwaniu pomocy.

Labioplastyka co to za zabieg?

Operacja labioplastyki to zabieg z zakresu ginekologii plastycznej zmniejszający wielkość oraz kształt warg sromowych mniejszych. Z bardzo wielu przyczyn wargi sromowe powiększają się, ulegają deformacji oraz asymetrii. Stają się obwisłe, powiększone i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu kobiet. Labioplastyka pozwala usunąć nadmiar tkanki a tym samym przywraca prawidłowy kształt warg sromowych. Zabieg przeprowadzany jest ze względów medycznych (np. nadmiernie nawracające infekcje intymne) oraz ze względów estetycznych (kompleksy pacjentki, brak satysfakcji z życia seksualnego).

Wskazania do plastyki warg sromowych

 • przerost warg sromowych
 • asymetria warg sromowych
 • ciemny brzeg wargi sromowej
 • częste infekcje intymne (mogą być spowodowane przerostem warg sromowych. Pomiędzy fałdami skóry zbierają się bakterie, które drogą wstępującą prowadzą do stanów zapalnych pochwy
 • uszkodzone lub zdeformowane wargi sromowe po porodzie
 • dyskomfort podczas uprawiania sportu lub wykonywania codziennych czynności. U kobiet z przerośniętymi wargami sromowymi mniejszymi często występuje dyskomfort lub ból podczas siadania „okrakiem” na twardych przedmiotach np. siodełko rowera
 • dyskomfort podczas współżycia – przerośnięte wargi sromowe mogą powodować dolegliwości bólowe podczas współżycia
 • brak orgazmu – świadomość kobiety że „tam nie wszystko jest prawidłowo” może prowadzić do braku orgazmu.
 • niezadowolenie z wyglądu swoich warg sromowych

Przeciwwskazania

 • choroby nowotworowe narządów płciowych
 • ciężkie zaburzenia krzepnięcia
 • ciąża
 • karmienie piersią
 • okres połogu
 • stany zapalne pochwy lub warg sromowych
 • nieprawidłowy wynik cytologii (do czasu weryfikacji wyniku cytologii innymi badaniami np.kolposkopią)

Labioplastyka efekty

Efekty po zabiegu są widoczne zaraz po zagojeniu się tkanek i okresie rekonwalescencji. A więc po około 6 tygodniach od zabiegu, pacjentka może cieszyć się z nowego wyglądu warg sromowych. Blizny po zabiegu stają się całkowicie niewidoczne po 6 -12 miesiącach od zabiegu

labioplastyka efekty zabiegu
Efekt zabiegu labioplastyki. Po lewej przed operacją. Po prawej efekt 2 tygodnie po labioplastyce
Rezultat zabiegu. Przed i 2 tygodnie po operacji
Efekt zabiegu. Przed i 2 tygodnie po operacji

Efekty labioplastyki

wynik zabiegu labioplastyki, efekty operacji

Na czym polega labioplastyka

Jak widzicie Państwo na powyższych zdjęciach, zabieg labioplastyki to nie tylko proste „skrócenie” warg sromowych. Labioplastyka to modelowanie nie tylko warg, ale całego kompleksu napletek łechtaczki – wargi sromowe. U wielu pacjentek, gdyby ginekolog plastyczny poprzestał na operacji samych tylko warg sromowych to efekt byłby taki że „jedno nie pasuje do drugiego”. To znaczy że napletek łechtaczki byłby nieproporcjonalnie duży w stosunku do zoperowanych warg sromowych. Z tego powodu plastyka warg sromowych wymaga:

 • doskonałej znajomości anatomii
 • zmysłu przestrzennego (kompleks napletek łechtaczki – wargi sromowe nie są prostym „fałdem skórnym”, ale przestrzenną strukturą)
 • doświadczenia
 • odpowiedniego sprzętu

Życie bez wstydu

Zabieg labioplastyki niejednokrotnie zmienia komfort życia o 180 stopni. Od wielu pacjentek słyszałem, że była to najlepsza decyzja jaką kiedykolwiek podjęły. Żałują tylko jednego…..że tak długo czekały z podjęciem tej decyzji.
To co Pacjentki najbardziej sobie chwalą po zabiegu plastyki warg sromowych to:

 • wzrost satysfakcji ze współżycia
 • chęć pokazywania się partnerowi nago, niekoniecznie przy zgaszonym świetle
 • polepszenie libido
 • brak krępowania się podczas noszenia stroju kąpielowego
 • możliwość zakładania obcisłych spodni

Kiedy można współżyć po labioplastyce

Po zabiegu należy wstrzymać się od współżycia zwykle przez 6 tygodni. Niektóre techniki operacyjne umożliwiają rozpoczęcie współżycia już po 4 tygodniach od zabiegu. Jednak dokładne zalecenia dotyczące okresu wstrzemięźliwości zależą od ginekologa plastycznego wykonującego zabieg

Kiedy efekty po labioplastyce

Efekt plastyki i modelowanie warg sromowych większych, częściowo, widoczny jest od razu. Częściowo bo bezpośrednio po operacji, nawet jeśli była ona wykonywana falą radiową, wargi sromowe są mocno opuchnięte. Jest to delikatny i bardzo mocno unaczyniony narząd, więc wszelkie ingerencje w tej okolicy prowadzą do powstania obrzęku.
Obrzęk ten zmniejsza się z czasem. Ostateczny, nowy wygląd warg sromowych mniejszych możemy obserwować po około 6 tygodniach od operacji.

ostateczy efekt labioplastyki
Ostateczny efekt labioplastyki. Po lewej przed zabiegiem. Po prawej 8 tygodni po operacji.

Kiedy wykonać zabieg

Czy można wykonać zabieg przed 18 rż, czy można go wykonać przed porodem? Czy po labioplastyce można zajść w ciąże? Poniżej odpowiedz na najczęstsze pytania.

Od jakiego wieku labioplastyka

Labiominoroplastykę można wykonać niemal w każdym wieku, jednak przyjmuje się że zabieg ten wykonuje się od 18 roku życia. W wyjątkowych przypadkach, kiedy mamy do czynienia ze znacznym przerostem warg sromowych, który dodatkowo znacznie obniża komfort życia, można zabieg przeprowadzić wcześniej

Labioplastyka przed porodem

Plastykę warg sromowych można przeprowadzić przed porodem. Labioplastyka nie zwiększa ryzyka uszkodzeń w obrębie warg sromowych podczas porodu. Właściwie to zmniejsza ich prawdopodobieństwo. Uszkodzenie mniejszej (nie przerośniętej) wargi sromowej podczas porodu jest mniej prawdopodobne.

Labioplastyka a plany macierzyńskie

Jeżeli kobieta planuje dziecko, wraz z partnerem nie używają środków antykoncepcyjnych, to również w tym przypadku można bezpiecznie przeprowadzi zabieg modelowania warg sromowych. Nawet gdyby Pacjentka zaszła w ciąże od razu po okresie rekonwalescencji czyli 6 tygodni od operacji. Doliczając do tego czas trwania ciąży – daje to ponad 10 miesięcy czasu na wygojenie się warg sromowych. To wystarczająco dużo czasu.

Labioplastyka a okres

Zabiegu plastyki warg sromowych nie przeprowadza się w trakcie miesiączki. Również zabieg nie powinien być przeprowadzony bezpośrednio przed miesiączki. Optymalnie jeśli labioplastykę wykonamy w ciągu 2 tygodni po miesiączce.

Nieregularne miesiączki

U kobiet mających bardzo nieregularne miesiączki, można włączyć leczenie hormonalne na miesiąc przed planowanym zabiegiem. Daje to nam kontrolę nad miesiączką, i pewność że nie wystąpi ona bezpośrednio po zabiegu

Plastyka warg sromowych a poród

Zwykle labioplastyka nie jest przeciwwskazaniem do porodu siłami natury. Jednak zależy to w dużej mierze od wybranej techniki operacyjnej. Najlepiej spytać lekarza wykonującego zabieg, czy nie widzi żadnych przeciwwskazań do porodu siłami natury.

Gdzie wykonać zabieg

Plastykę i modelowanie warg sromowych najlepiej wykonać w klinice ginekologii plastycznej. Najlepiej jeśli będzie ją wykonywał ginekolog plastyczny doświadczony w wykonywaniu labioplastyki.

Najlepsza labioplastyka w Polsce

Tak samo jak w przypadku innych operacji plastycznych np. piersi – nie ma ośrodka, ani lekarza który „robi to najlepiej”. Plastyka warg sromowych to nie tylko ich skrócenie, ale też modelowanie. Odczucie piękna i estetyki każdego z nas jest inne. Nie każdy ginekolog plastyczny ma takie poczucie estetyki jak to nasze. A więc najlepiej porównać zdjęcia od różnych lekarzy – przed i po labioplastyce. Następnym etapem jest udać się na konsultację. Ta powinna rozwiać już wszystkie nasze wątpliwości.

Labiominoroplastyka w Czechach

Tak samo jak w przypadku chirurgii plastycznej np. piersi, popularna jest turystyka medyczna. Wiele pacjentek szuka pomocy u naszych południowych sąsiadów. Cena zabiegu niejednokrotnie jest bardziej atrakcyjna niż w Polsce. Jednak jest to cena „od”. Podczas konsultacji niejednokrotnie okazuje się że jest to kwota większa.
Dodatkowo, musimy pamiętać że jest to zabieg operacyjny, wrażliwej okolicy. Jak każdy inny zabieg operacyjny wiąże się z jakimś ryzykiem powikłań. W przypadku potrzeby leczenia tych powikłań same wycieczki do Czech mogą się okazać bardzo czasochłonne.
Dochodzi też do tego bariera językowa (choć nie zawsze). Generalnie chodzi o to żeby labioplastyka była wykonana zgodnie ze sztuką. Bo oczywiście można wargę sromową po prostu uciąć i zszyć. Ale jaka będzie później funkcja i czułość takiej wargi sromowej?
Jeśli już decydujecie się Państwo na operację w Czechach, warto poszukać specjalisty ginekologii plastycznej, który tą operację przeprowadzi.

Przerost warg sromowych

Zmienności osobnicze dotyczące zarówno wielkości, jak i kształtu warg sromowych mniejszych są bardzo duże. Wystarczy popatrzeć tylko na pracę Jamie McCartney „The Great Wall of Vagina”. Nie ma jednego ideału wyglądu warg sromowych mniejszych.
Jednak coraz częściej, przynajmniej w krajach europejskich oraz w USA, sugeruje się, że wargi sromowe mniejsze wystające spoza warg sromowych większych mogą stanowić defekt zarówno estetyczny jak i funkcjonalny.

Przyczyny przerostu warg sromowych

Jednym z najczęstszych powodów przerostu i powiększenia warg sromowych są przebyte porody drogą naturalną. Utrata jędrności skóry, nadmierne rozciągnięcie są czynnikami mechanicznymi, które deformują naturalny kształt warg sromowych. Drugim częstym czynnikiem przerostu jest nadmierna waga i szybkie przybieranie na masie. Istnieje wiele przyczyn przerostu warg sromowych, poza powyżej wymienionymi to:

 • przyczyny wrodzone
 • hipertrofia idiopatyczna
 • stosowanie androgenów
 • przerost warg sromowych indukowany współżyciem bądź masturbacją
 • obrzęk limfatyczny
 • zakażenie skóry
 • stan zapalny skóry krocza

Przerost warg sromowych – objawy

Utrudnione codzienne funkcjonowanie kobiet jest podstawowym wskazaniem do wykonania zabiegu labioplastyki. Nasze pacjentki często zgłaszają się z powodu odczuwania dyskomfortu i bólu okolic intymnych, często nawracającymi infekcjami intymnymi, które mogą mieć poważne skutki medyczne dla zdrowia. Kobiety u których występuje przerost warg sromowych, nie mogą nosić koronkowej bielizny, ulegają częstym otarciom, bliznom i stanom zapalnym. Utrudniona jest również jazda na rowerze czy jazda konno. Największy problem stanowi dyskomfort psychiczny pacjentek, czują się okaleczone, nieatrakcyjne, zamknięte w sobie. Prowadzi to do licznych kompleksów oraz problemów z życiem intymnym (np. bolesny stosunek).

Labioplastyka Katowice –jak przygotować się do zabiegu:

Labioplastyka, jak każdy inny zabieg chirurgii plastycznej wymaga odpowiedniego przygotowania. Ponieważ najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie pacjentki. Dlatego przez zabiegiem należy wykonać odpowiednie badania.

Badania, które należy wykonać przed labioplastyką:

 • morfologia
 • układ krzepnięcia (INR, APTT, PT)
 • w dniu zabiegu Pacjentka musi mieć aktualną cytologią – nie starszą jak 12 miesięcy

Zalecenia przedoperacyjne

Na tydzień przed zaplanowanym zabiegiem nie można zażywać następujących leków:

 • preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy (Polopiryna, Aspiryna, Acard, Polocard)
 • przyjmowanie innych leków przeciwkrzepliwych należy skonsultować z lekarzem który będzie wykonywał zabieg
 • nie suplementować witaminy A oraz witaminy E, gdyż może to powodować większe krwawienie

Poza tym przed zabiegiem oraz w trakcie rekonwalescencji należy ograniczyć palenie wyrobów tytoniowych. Palenie tytoniu ogranicza i może negatywnie wpływać na gojenie się rany.

Zalecenia pooperacyjne

Pełna rekonwalescencja po labioplastyce trwa około 6 tygodni. Jednak najważniejsze są pierwsze 1-2 tygodnie ze względu na świeżą ranę pooperacyjną. Aby rekonwalescencja i okres gojenia upłynął jak najlepiej należy stosować się do poniższych zaleceń:

 • zimne okłady – Cold Pack w pierwszych dniach po zabiegu
 • nie należy ubierać majtek. Miejsce operowane ma być wietrzone przez około 2 tygodnie
 • nie nosimy obcisłych spodni. Ubieramy się w luźną odzież, umożliwiającą dopływ powietrza do operowanego miejsca
 • higiena – stosujemy Octanisept, ale nie za często ponieważ wysusza on tkanki. Octanisept stosujemy max 2-3x dziennie
 • Tantum Rosa – 1 saszetka rozpuszczona w 0,5 litra wody. Stosujemy po każdej wizycie w toalecie
 • rezygnacja ze współżycia przez 4-6 tygodni (dokładny czas abstynencji od współżycia zależy od zastosowanej techniki operacyjnej)
 • nie wolno golić ani depilować miejsc intymnych przez 4 tygodnie
 • oszczędzający tryb życia
 • nie uprawiać takich sportów jak bieganie, jazda na rowerze, jazda konno przez 4-6 tygodni

Zwolnienie lekarskie po zabiegu

Nieistotne czy zabieg labiominoroplastyki był wykonywany ze wskazań zdrowotnych, czy tylko ze względów estetycznych, na życzenie wystawiany jest druk L4. Czas trwania zwolnienia lekarskiego jest proporcjonalny do okresu rekonwalescencji po operacji. Oczywiście są Pacjentki, które chcą wrócić do pracy jak najszybciej. U takich osób możemy wykonać zabieg pod koniec tygodnia, a powrót do pracy zaplanować od początku kolejnego tygodnia. Wówczas zwolnienie lekarskie będzie tylko na 1-2 dni. Oczywiście warunkiem jest nieobciążający charakter pracy.
U pacjentek, które w pracy muszą się dużo przemieszczać, czas zwolnienia lekarskiego jest dłuższy i wynosi zwykle 7-14 dni.

Obrzęk po zabiegu

Plastyka warg sromowych jest operacją na bardzo delikatnych, mocno unaczynionych strukturach. W związku z tym (tak jak po każdej operacji), po zabiegu spodziewamy się obrzęku. Obrzęk oczywiście jest największy bezpośrednio po operacji, i stopniowo ustępuje. Czas ustępowania obrzęku to około 5-6 tygodni.

Asymetryczne wargi sromowe po labioplastyce

W pierwszym czy drugim tygodniu po labioplastyce wargi sromowe mogą być obrzęknięte astymetrycznie. Sprawia to wrażenie jakby jedna warga sromowa była większa od drugiej. Może to być związane z wieloma czynnikami np. z innym rozmiarem lewej i prawej wargi sromowej przed operacją. A z tym wiąże się rozległość zabiegu z jednej i drugiej strony.
Jednak po 5-6 tygodniach, gdy obrzęk tkanek się wchłonie, wargi sromowe będą już równe i symetryczne. Nie ma innej możliwości, ponieważ przed operacją ginekolog plastyczny zaznaczał linie cięcia. Zaznaczał je na nieobrzękniętych tkankach.

Leczenie obrzęku po plastyce warg sromowych

Najważniejsze w leczeniu obrzęku są zimne okłady. Mogą to być żelowe kompresy tzw Cold Pack, albo po prostu zamrożona butelka wody mineralnej. Przykładamy kompresy lodowe w miejsce operowane ale nie bezpośrednio do skóry! Przykładamy przez warstwę sterylnych gazików (do kupienia w aptece). Mamy czuć chłód a nie mróz!

Jak często zimne okłady

Zimne kompresy przykładamy na około 20-30 minut. W pierwszych dniach po operacji musimy to robić wielokrotnie w ciągu dnia (6-10 razy na dobę).
Chłód działa przeciwobrzękowo oraz też przeciwbólowo. Chłodne kompresy przynoszą dużą ulgę w okresie bezpośrednio po zabiegu.

Plastyka warg sromowych a ćwiczenia

Po operacji należy wstrzymać się od ćwiczeń angażujących dolną część ciała przez minimum 4 tygodnie. Jest to absolutne minimum. Dobrze jeśli jest taka możliwość aby od sportów takich jak jasda na rowerze czy jazda konno wstrzymać się przez 6 tygodni.

Kiedy współżycie po labioplastyce

Po zabiegu labiominoroplastyki należy wstrzymać się od współżycia przez okres 6 tygodni. Czasem mogą to być 4 tygodnie, jednak zależy to od decyzji operatora wykonującego zabieg. Po niektórych technikach operacyjnych jest możliwość powrotu do współżycia po 4 tygodniach. Jednak jeśli nie wiecie Państwo jaką techniką była wykonywana operacja, proponuję aby wydłużyć okres abstynencji do 6 tygodni.

Czas trwania labioplastyki

Niezależnie od metody czy techniki operacyjnej jaką będzie przeprowadzana labioplastyka, czas trwania operacji wynosi około 90 – 120 minut. Prawidłowej labioplastyki, wykonanej zgodnie ze sztuką, z poszanowaniem unaczynienia nie da się wykonać w 40 czy 50 minut.
Zabieg trwa około 2 godzin, ale dzięki temu udaje nam się uratować sporo naczyń, oraz ograniczyć ilość uszkodzonych włókien nerwowych. A to ma ogromne znaczenie, bo przecież wargi sromowe mniejsze muszą być mocno unerwione.

Czy labioplastyka boli?

Sam zabieg labioplastyki jest zupełnie niebolesny. Nieprzyjemne jest podawanie znieczulenia. Jednak doświadczony ginekolog plastyczny nie podaje znieczulenia w samą wargę sromową mniejszą, tylko znieczula centralnie tzw. nerw sromowy. Obrazowo można to przedstawić na przykładzie drzewa – po co znieczulać poszczególne gałązki, jak można znieczulić pień? A więc 1 – 2 ukłucia cienką igłą z jednej i drugiej strony i po bólu.

Ból po labioplastyce

Plastyka warg sromowych jest zabiegiem operacyjnym. A więc niemal u każdej Pacjentki będzie odczuwalny pewien dyskomfort bezpośrednio po zabiegu. Jednak czas i nasilenie dolegliwości bólowych po labioplastyce jest sprawą bardzo indywidualną. Niektóre Pacjentki będą odczuwały tylko dyskomfort, jednak nie będą potrzebowały zupełnie żadnych leków przeciwbólowych. Inne Pacjentki w pierwszych dniach po operacji muszą stosować leki przeciwbólowe.
Należy nastawić się że wargi sromowe przez około 2 tygodnie po operacji będą tkliwe, natomiast nie będzie to ból. Tkliwość warg sromowych po labioplastyce, zwykle utrzymuje się krócej jeśli plastyka była wykonywana za pomocą noża radiofrekwencyjnego. Po labioplastyce laserowej tkliwość utrzymuje się zwykle dłużej.

Znieczulenie do labioplastyki

W naszej Klinice stosujemy równocześnie kilka rodzajów znieczulenia do zabiegu jakim jest labioplastyka.

Znieczulenie nasiękowe

Jest to podawanie roztworu lidokainy lub artykainy. Doświadczony w wykonywaniu labioplastyki ginekolog plastyczny znieczula nerw sromowy, a nie całą wargę sromową mniejszą. Zaletą jest mniejsza ilość nakłuć tak wrażliwej okolicy, oraz mniejszy i krócej utrzymujący się obrzęk po operacji.

Labioplastyka w znieczuleniu miejscowym

Poza znieczuleniem nasiękowym, przed labioplastyką stosujemy specjalną maść. Jest ona niedostępna komercyjnie, robiona na zamówienie przez naszą zaprzyjaźnioną aptekę. Maść ta ma wysokie stężenie składników przeciwbólowych. Jednak najważniejsze jest w niej podłoże w którym te składniki aktywne są zawieszone. Podłoże to powoduje rozluźnienie połączeń międzykomórkowych i umożliwia penetrację składników aktywnych w głąb skóry. Oczywiście nie wykonujemy zabiegu tylko w takim znieczuleniu. Maść stanowi w naszej Klinice tzw. premedykację. Pacjentka jest wstępnie znieczulana maścią, a następnie wykonujemy znieczulenie miejscowe nasiękowe.

Sedacja wziewna

W naszej klinice mamy też możliwość znieczulenia wziewnego podtlenkiem azotu. Jesteśmy jedną z nielicznych (o ile nie jedyną) kliniką ginekologii plastycznej, która zmniejsza dyskomfort Pacjentki podczas labioplastyki za pomocą sedacji wziewnej.

Znieczulenie ogólne

Na życzenie pacjentki jest także możliwość wykonania labioplastyki w znieczuleniu ogólnym. Wówczas podczas zabiegu jest obecny także anestezjolog, czuwający nad prawidłowym przebiegiem znieczulenia ogólnego. Tę ostatnią opcję zwykle odradzamy, ponieważ z doświadczenia wiemy że znieczulenie ogólne do labioplastyki w naszej klinice jest po prostu niepotrzebne.

Metody labioplastyki czyli techniki operacyjne

Labioplastykę, tak jak każdy inny zabieg chirurgiczny można wykonać na kilka sposobów. Istnieje wiele technik operacyjnych. Cały czas powstają też nowe, które tak naprawdę są modyfikacją lub połączeniem dotychczas istniejących metod.
Technika operacyjna idealna dla jednej pacjentki, nie koniecznie będzie dobra dla innej. Indywidualną metodę wykonania operacji najlepiej indywidualnie dobierze ginekolog plastyczny wykonujący zabieg labioplastyki.

Metoda Altera – technika resekcji klinowej.

Polega na wycięciu wargi sromowej w centralnej części w kształcie klina (tkanki są wycinane w kształcie litery „V”). Następnie brzegi wyciętego klina są do siebie zbliżane i zszywane. Metoda ta w wersji oryginalnej dosyć mocno upośledzała unaczynienie wargi sromowej z powodu uszkodzenia tętnicy centralnej. Z tego powodu Alter wprowadził modyfikację resekcji klinowej. Zaproponował by szczyt nacięcia przesunąć do góry, co zmniejszało ryzyko uszkodzenia tętnicy centralnej wargi sromowej.

Zalety labioplastyki metodą Altera

 • bezpieczna i skuteczna
 • naturalny kształt i kolor brzegów warg sromowych mniejszych

Wady metody Altera

 • najważniejszą wadą, dyskwalifikującą tę metodę w oczach większości chirurgów plastycznych jest powstanie poprzecznej blizny na podłużnym narządzie. Co prawda blizna ta zwykle mało widoczna, jednak większość plastyków takiego efektu nie akceptuje.
 • nieprawidłowo wykonana może w znacznym stopniu upośledzać unaczynienie wargi sromowej mniejszej
 • wycięcie zbyt dużego „klina” może powodować znaczne napięcie tkanek i rozejście się rany podczas gojenia.
 • niewłaściwa dla pacjentek oczekujących znacznej redukcji wielkości wargi sromowej.

Technika Trim

Metoda ta polega na usunięciu wolnego brzegu wargi sromowej mniejszej. Technika ta doczekała się wielu modyfikacji. Jedną z nich jest labioplastyka metodą „Z”. Często jest wykonywana wraz z wycięciem nadmiaru skóry w okolicy napletka łechtaczki.

labioplastyka metodą trim, efekt ostateczny
Efekt labioplastyki wykonanej własną modyfikacją metody Trim

Zalety labioplastyki metodą Trim

 • bezpieczna i skuteczna
 • powstanie podłużnej blizny na podłużnym narządzie. Dzięki czemu blizna jest niemal niewidoczna
 • możliwość usunięcia ciemnych brzegów warg sromowych mniejszych
 • spośród wszystkich metod labioplastyki, metoda Trim w najmniejszym stopniu upośledza unaczynienie wargi sromowej
 • małe napięcie tkanek – najniższe ryzyko rozejścia się rany pooperacyjnej
 • pozwala na znaczną redukcję wielkości wargi sromowej

Wady metody Trim

 • niewłaściwa dla pacjentek chcących pozostawić naturalny kolor brzegu warg sromowych

Metoda Munhoza

Jest to pewna modyfikacja metody Altera. Technika klinowego dolnego wycięcia wargi sromowej mniejszej.
Problemem tej techniki jest wielkość wycinanego fragmentu tkanki. nie może on być zbyt duży, ponieważ to powodowałoby duże napięcie tkanek po operacji i ryzyko rozejścia się blizny.
A więc jest to metoda niewłaściwa dla pacjentek chcących uzyskać np. efekt labioplastyki Barbie Look.
Kolejnym minusem tej techniki jest powstanie skośnej blizny na podłużnym narządzie.

Labioplastyka Barbie Look
Rezultat labioplastyki, efekt Barbie Look

Labioplastyka metodą Maasa-Hage’a

Również jest to pewnego rodzaju modyfikacja metody Altera. Podczas operacji jest wycinany klin w kształcie litery „W”. Technika ta umożliwia większą resekcję wargi sromowej mniejszej. Dzieje się tak dlatego że napięcie tkanek po operacji zostaje rozłożone na większą długość miejsca cięcia. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko rozejścia rany po labioplastyce.

Operacja plastyczna warg sromowych techniką Cao

Jest to zabieg stosunkowo mało inwazyjny. Polega na wycięciu wargi sromowej w kształcie litery „V” , ale tylko jej części wewnętrznej i zewnętrznej. A więc część środkowa gdzie przebiegają naczynia i nerwy pozostaje nienaruszona. Wadą tej metody jest jedynie nieznaczne zmniejszenie warg sromowych mniejszych.

Labiominoroplastyka metodą Choi’a

Zalecana u pacjentek z nieznacznym przerostem warg sromowych mniejszych, zwłaszcza gdy wargi sromowe są wywinięte na zewnątrz. Polega na wycięciu skóry jedynie po wewnętrznej stronie wargi sromowej. Następnie brzegi rany są zszywane. Efektem jest nieznaczne zmniejszenie wargi sromowej i jej wywinięcie do wewnątrz

Plastyka warg sromowych metodą Ostrzeńskiego

Inna nazwa tej techniki to labioplastyka metodą fenestracji. Wycinana jest skóra po zewnętrznej i wewnętrznej stronie wargi sromowej, z pozostawieniem naturalnego brzegu. Technika ta pozwala na znaczną redukcję wielkości wargi sromowej, jednak nie tak dużą jak np. metoda Trim.
Wadą, a dla niektórych pacjentek zaletą tej metody jest pozostawienie naturalnego brzegu warg sromowych mniejszych.

Labioplastyka laserowa

Pewna grupa zarówno pacjentów poszukuje labioplastyki laserowej jako wariantu czy alternatywy dla innych metod. Jednak labioplastyka laserowa to nie jest metoda operacyjna. Laser jest tylko narzędziem za pomocą którego wykonujemy labioplastykę jedną z wyżej opisanych metod. A więc laserem możemy wykonać labioplastykę metodą Trim, metodą Altera czy metodą Ostrzeńskiego. A więc laser jest narzędziem do nacinania tkanki. Takim samym jak skalpel czy nóż radiofrekwencyjny. O zaletach i wadach każdego z tych narzędzi napisałem w innym rozdziale tego artykułu.

Labioplastyka laserowa przed i po

Efekt końcowy labioplastyki laserowej, zwykle nie będzie się różnił od tej która jest wykonana falami radiowy czyli nożem radiofrekwencyjnym. Warunek jest jeden – doświadczenie operatora. Różnica pomiędzy labioplastyką laserową a tą wykonaną nożem RF polega głównie na tym że po tej pierwszej:

 • rana dłużej się goi ponieważ laser wytwarza wysoką temperaturę, która powoduje uszkodzenie termiczne tkanki sąsiadującej z linią cięcia
 • w przypadku labioplastyki laserowej jest większe ryzyko tzw hiperkorekcji. Czyli usunięcia większej ilości tkanki niż zakładał operator. A to dlatego że laser powoduje dodatkowe obkurczanie tkanek
ostateczny efekt labioplastyki laserowej
Labioplastyka laserowa czy nożem radiowym?

Którą technikę plastyki warg sromowych wybrać?

Poszczególne pacjentki mogą potrzebować innych technik. Co więcej – przerost warg sromowych mniejszych u niektórych kobiet jest asymetryczny. Wówczas zdarza się że celem uzyskania optymalnego efekty – stosujemy inną technikę operacyjną z jednej strony, a inną z drugiej strony. Wybór techniki operacyjnej zależy od:

 • stopnia przerostu warg sromowych
 • lokalizacji hipertrofii warg sromowych mniejszych. To znaczy czy przerośnięta jest cała warga, czy tylko jej część centralna
 • przerostu bądź braku przerostu napletka łechtaczki
 • oczekiwanego efektu ostatecznego. W przypadku chęci zachowania naturalnego brzegu wargi sromowej wybierzemy inną technikę, niż w przypadku chęci uzyskania efektu Barbie Look.

Blizna po labioplastyce

Każdy zabieg labioplastyki, niezależnie od wybranej techniki operacyjnej czy sposobu nacinania tkanek, pozostawia po sobie bliznę. Zadaniem ginekologia plastycznego jest wybrać taką technikę operacyjną, która u danej pacjentki pozostawi najmniej widoczne ślady operacji.

Labioplastyka – kształt blizny

Zarówno resekcje klinowe (np. metoda Altera), jak i metody liniowe (np. Trim) pozostawiają bliznę. Jednak w odczuciu większości chirurgów plastycznych poprzeczna blizna na podłużnym narządzie jest nieakceptowalna. W związku z powyższym to powoduje odrzucenie technik klinowych przez wielu specjalistów.

Bolesność blizny po labioplastyce

Bolesność blizny nie stanowi częstego powikłania. Nawet jeśli występuje, zwykle jest przejściowa i sama ustępuje. Ewentualnie można zastosować terapię osoczem bogatopłytkowym.

Wyczuwalność blizny po labioplastyce

Blizna po zabiegu plastyki warg sromowych początkowo może być „pogrubiała”, wyczuwalna dotykiem. Jest to spowodowane m.in. napływem makrofagów, reakcją tkanek na szew chirurgiczny. Jednak blizny te szybko zmniejszają się i miękną. Po kilku miesiącach stają się praktycznie niewyczuwalne.

Przebieg zabiegu

Poniżej opisujemy jak wygląda zabieg labiominoroplastyki, począwszy od pierwszej konsultacji, aż do wizyty kontrolnej kilka tygodni po zabiegu

Konsultacja ginekologa plastyka

Konsultacja jest niezbędna. Najlepiej jeśli jest przeprowadzona podczas osobnej wizyty. Możliwa jest też konsultacja za pomocą zdjęć wysłanych na e-maila. Dopuszczamy także konsultację bezpośrednio przed zabiegiem, jednak pacjentka musi mieć aktualne wyniki niezbędnych badań

Oczekiwania pacjentki

W trakcie konsultacji Pacjentka opisuje jakie są jej oczekiwania. U jednej kobiety będzie to pozbycie się ciemnego brzegu wargi sromowej. U innej osoby będzie to maksymalna redukcja warg sromowych. Jeszcze inna pacjentka będzie chciała jedynie odzyskać symetrię.

Dobór techniki operacyjnej

Ginekolog plastyczny dobiera technikę operacyjną w zależności od oczekiwanego przez pacjentkę efektu. Przykładowo:

 • jeśli Pacjentce zależy na efekcie Barbie Look, wybierzemy technikę Trim, lub którąś z jej modyfikacji.
 • jeśli pacjentka poza wargami sromowymi, ma przerośnięty napletek łechtaczki i chce zachować naturalny kolor brzegu warg sromowych – w takim przypadku prawdopodobnie wybierzemy technikę Altera, ale w jej modyfikacji. Jest to technika rozszerzonej resekcji klinowej nazwana „hockey stick”.

Wycena zabiegu

W trakcie konsultacji Pacjentka poznaje też ostateczną cenę zabiegu. Ta zależy od kilku czynników. U pacjentek u których poza plastyką warg sromowych należy wykonać plastykę napletka łechtaczki – cena będzie wyższa. Cena zabiegu zależy również od wybranej techniki operacyjnej.

Zlecenie odpowiednich badań

Lista rutynowych badań do labioplastyki nie jest długa. Należy wykonać morfologię oraz układ krzepnięcia. Należy też posiadać aktualną cytologię. Jeżeli u Pacjentki występują inne choroby, może się okazać że lekarz zleci dodatkowe badania.

Labioplastyka zabieg

Rozpoczynając zabieg, nie od razu przystępujemy do samej operacji. Najpierw wykonujemy takie procedury jak sterylne przygotowanie pola operacyjnego czy znieczulenie pacjentki. 

Znieczulenie maścią

Jeszcze przed rozpoczęciem właściwego zabiegu, zapraszamy Pacjentkę na fotel ginekologiczny. Okolice warg sromowych zostają posmarowane specjalną maścią, o której pisałem powyżej. Ma ona duże stężenie substancji przeciwbólowych. Ale przede wszystkim zawiera ona podłoże, które powoduje rozluźnienie połączeń międzykomórkowych w tkankach. Powoduje to dużo lepsze wnikanie preparatu pod skórę. Działanie przeciwbólowe naszej maści, jest nieporównywalnie mocniejsze niż maści czy kremów przeciwbólowych dostępnych komercyjnie.

Oczywiście nie chcemy robić labioplastyki w takim znieczuleniu. Krem to tylko pewnego rodzaju „premedykacja”. Takie znieczulenie przed znieczuleniem właściwym, o którym poniżej.

W maści pacjentka zostaje przez następne 30 – 60 minut.

Przygotowanie sterylnego pola operacyjnego

Labioplastyka jak każda inna operacja chirurgiczna musi być wykonywana w sterylnych warunkach. Przygotowanie sterylnego pola operacyjnego do zabiegu plastyki warg sromowych polega na:
-dezynfekcji pola zabiegowego, czyli warg sromowych, ale nie tylko. Dezynfekujemy również najbliższe okolice czyli uda, wzgórek łonowy, oraz okolicę odbytu
-obłożenie pola zabiegowego sterylnymi chustami
– używanie sterylnych narzędzi operacyjnych. Sterylnych to bardzo ważne słowo. Narzędzia chirurgiczne powinny być sterylizowane w najlepszych autoklawach, a nie jakiś chińskich wyrobach wprost z portalu aukcyjnego. Czy możecie być Państwo pewni że chiński autoklaw spełnia najwyższe wymogi bezpieczeństwa? Z pewnością nie. Dlatego w naszej klinice korzystamy tylko z autoklawów Euronda oraz Melag, posiadających wszystkie wymagane certyfikaty bezpieczeństwa.

Zaznaczenie linii cięcia

Zaznaczenie sterylnym markerem linii cięcia chirurgicznego jest niezbędnym elementem każdej operacji plastycznej. Dlaczego? Bo rozpoczynając cięcie chirurgiczne czy podając znieczulenie następuje obrzęk tkanek. Jeśli mamy narysowane linie cięcia na tkankach które są nieobrzęknięte to dokładnie wiemy jak przeprowadzić cięcie czy laserem czy nożem RF. Jeśli polegamy tylko na intuicji to może się okazać że dzisiaj wszystko wygląda ładnie, ale za 3 tygodnie jak obrzęk ustąpi, efekt może nie być satysfakcjonujący. Nierysowanie markerem linii cięcia chirurgicznego prowadzi do jednego z najczęstszych powikłań labioplastyki – czyli usunięcia zbyt dużej ilości wargi sromowej mniejszej. Czasem wręcz do zupełnej amputacji wargi sromowej.

Jednym zdaniem – najpierw „operujemy” markerem. Jeśli ktoś tego nie umie zrobić to tym bardziej nie będzie umiał dobrze zoperować laserem.

Znieczulenie nasiękowe

Przystępujemy do znieczulenia właściwego. Wargi sromowe są już wstępnie znieczulone za pomocą maści. Teraz chcemy znieczulić nerw sromowy, którego gałązki unerwiają znaczną część warg sromowych mniejszych. Ukłucia praktycznie nie czuć, ponieważ skóra jest znieczulona naszą maścią.

Znieczulenie nerwu sromowego ma tę przewagę że minimalizuje obrzęk warg sromowych. Większość mniej doświadczonych lekarzy wykonujących labioplastykę – znieczula nasiękowo całą wargę sromową mniejszą. W takiej sytuacji jeszcze nie zaczęła się operacja a warga sromowa jest już mocno opuchnięta. Jeśli w tym momencie ten lekarz nie ma narysowanych linii cięcia chirurgicznego, to efekt końcowy będzie bardzo nieprzewidywalny.

Znieczulenie nerwu sromowego jest procedurą dużo trudniejszą niż znieczulenie nasiękowe wargi sromowej. Z tego powodu jest wykonywane w nielicznych ośrodkach ginekologii plastycznej.

Nacięcie tkanek

Rozpoczynamy właściwą operację labioplastyki. Nacinamy tkanki zgodnie z narysowanymi uprzednio liniami cięcia. Skórę możemy naciąć wieloma metodami.

Labioplastyka laserowa

Labioplastyka laserowa jest najbardziej popularna, dlatego że słowo „laser” samo się promuję. Jednak nacinanie warg sromowych laserem ma mnóstwo minusów. Znajdziecie Państwo na ten temat cały artykuł na blogu.
Minusy labioplastyki laserowej:

 • dużo mniejsza precyzja cięcia niż w przypadku radiofrekwencji
 • dużo większe oparzenie tkanek sąsiadujących z linią cięcia niż w przypadku radiofrekwencji
 • wolniejsze gojenie się tkanek ze względu na uraz cieplny (oparzenie) tkanek sąsiadujących z linią cięcia
Labioplastyka radiowa – nożem RF

Labioplastyka nożem RF czyli radiofrekwencyjnym uważana jest za najbardziej efektywną przez jednego z najbardziej znanych ginekologów plastycznych na świecie. Dr Red Alinsod w swoich publikacjach punktuje plusy radiofrekwencji i jej przewagę nad innymi metodami nacinania tkanek podczas labioplastyki

Labioplastyka skalpelem

Ze względu na potrzebę napięcia tkanek podczas operacji skalpelem – ten sposób labioplastyki właściwie przeszedł do historii.

Szwy po labioplastyce

Po wymodelowaniu warg sromowych, rozpoczynamy zakładanie szwów. Są one niezbędne żeby zbliżyć do siebie brzegi rany. Na studiach medycznych lekarze uczą się wielu sposobów szycia chirurgicznego. Jednak w przypadku labioplastyki jest tylko jeden właściwy sposób szycia.

Szew ciągły śródskórny

Jest to jedyny właściwy sposób szycia po labioplastyce. Tylko w ten sposób powinny być zbliżane do siebie brzegi rany w tak wrażliwej i delikatnej części ciała jaką są wargi sromowe. Szew ciągły śródskórny jest szwem najbardziej czasochłonnym. Nić jest prowadzona na całym przebiegu śródskórnie. Zapewnia on najlepsze efekty kosmetyczne.

Szew ciągły na okrętkę

Nazywa się podobnie, ale jest to zupełnie inny rodzaj szycia. Nić nie jest prowadzona śródskórnie. Zapewnia kiepskie efekty kosmetyczne. Założenie tego szwu często prowadzi do jednego z powikłań labioplastyki jakim jest scalloping.
Mimo to ten rodzaj szycia jest często wybierany przez mniej doświadczonych lekarzy z powodu:

 • łatwości zakładania
 • czasu – zakłada się go minimum 3x szybciej jak szew ciągły śródskórny
 • szew ten mocno zaciska naczynia i zmniejsza krwawienie. Zmniejszenie krwawienia w ten sposób jest pożądane przez mniej doświadczonych operatorów. Jednak można to zrobić w inny, mniej drastyczny sposób.

Szew rozpuszczalny czy nierozpuszczalny po zabiegu

Poza sposobem prowadzenia szwu po zabiegu, operator ma do wyboru szwy rozpuszczalne bądź nierozpuszczalne. Jedne i drugie mają swoich zwolenników i przeciwników. Oba typy szwów mają swoje wady i zalety

Szew nierozpuszczalny po plastyce warg sromowych

Szew nierozpuszczalny wyciągany jest po około 7 dnach. Czyli po wyciągnięciu, w miejscu gdzie powstaje blizna nie ma już żadnego ciała obcego i rana może goić się zupełnie bez przeszkód. Poza tym szew, jako ciało obce, jest potencjalnym siedliskiem dla bakterii.
Największy minus szwu nierozpuszczalnego to dyskomfort podczas jego wyciągania.

Szew rozpuszczalny po labiominoroplastyce

Obecnie produkowane najlepsze szwy rozpuszczalne mają powłokę antybakteryjną, która minimalizuje ryzyko infekcji. Szwy rozpuszczalne zakładane po labioplastyce mają grubość 5/0 lub 6/0. Czyli są cienkie jak włosek. Cienkie ale jak na swoją grubość bardzo wytrzymałe.
Największy ich plus i przewaga w stosunku do szwów nierozpuszczalnych to fakt że nie trzeba ich wyciągać. A wiadomo tydzień po operacji wargi sromowe są jeszcze obrzęknięte i tkliwe. Wyciąganie szwów wówczas nie należy do miłych doświadczeń.

Wizyta kontrolna po labioplastyce

Kontrola po labioplastyce odbywa się zwykle po 6 – 8 tygodniach. Wówczas możemy ocenić efekt końcowy. Ocena efektu labioplastyki wcześniej tj po 2 czy 3 tygodniach od zabiegu jest niemożliwa ponieważ tkanki są jeszcze opuchnięte. Zdarza się że wargi sromowe po labioplastyce są obrzęknięte niesymetrycznie. Czasem pacjentka martwi się tydzień po zabiegu że jedna warga sromowa jest większa od drugiej. Ale to tylko obrzęk. Jeżeli rysowaliśmy przed labioplastyką linie cięcia na nieobrzękniętych tkankach i operowaliśmy zgodnie z tymi liniami to nie ma możliwości żeby po ustąpieniu obrzęku jedna warga sromowa była większa od drugiej. Trzeba tylko poczekać – po 6 tygodniach będą już symetryczne.

Oczywiście jeśli pacjentka jest czymkolwiek zaniepokojona, umawiamy się na wizytę kontrolną wcześniej.

Powikłania po labioplastyce

Labioplastyka, jak każdy inny zabieg operacyjny jest obarczona ryzykiem występowania powikłań. Częstość ich występowania zależy w dużej mierze od doświadczenia osoby wykonującej zabieg. Ryzyko ewentualnych powikłań możemy zminimalizować, jeśli labioplastyka jest wykonywana przez ginekologia plastycznego.
O najczęstszych powikłaniach po zabiegu plastyki warg sromowych, ich przyczynach oraz metodach jak ich uniknąć -znajduje się cały artykuł na naszym blogu. Z przyczyn występowania powikłań można wymienić:

 • nieznajomość anatomii warg sromowych. Może prowadzić do nieestetycznego wyglądu napletka łechtaczki
 • niewłaściwe szycie po labioplastyce. Może prowadzić do powikłania jakim jest scalloping
 • laser – obkurcza tkanki. Nie wzięcie tego pod uwagę przez operatora może prowadzić do amputacja części lub całości wargi sromowej mniejszej
 • labioplastyka wykonywana zawsze jedną metodą
 • niewłaściwy dobór techniki operacyjnej plastyki warg sromowych

Cena labioplastyka Katowice

Rozpiętość cen labioplastyki jest bardzo duża. Większość klinik podaję cenę „od”, a o wszystkim dowiadujemy się na konsultacji. Wybierając klinikę i porównując ceny, sprawdzajmy kto będzie wykonywał operację. Labioplastyka powinna być przeprowadzona przez ginekologa plastycznego doświadczonego w wykonywaniu plastyk warg sromowych.W przeciwnym wypadku trochę prosimy się o powikłania.
Niższej ceny możemy się spodziewać, gdy zabieg jest wykonywany przez lekarza nabierającego doświadczenia.
Jeśli sugerujemy się ceną to pamiętajmy że leczenie powikłań po labioplastyce, np rekonstrukcja wargi sromowej w przypadku jej amputacji, jest dużo wyższa niż labioplastyka pierwotna. Akurat w przypadku operacji rekonstrukcyjnych źle nie trafimy bo zabiegi te są wykonywane tylko przez lekarzy z największym doświadczeniem.

Labioplastyka Katowice cennik

Konsultacja z zakresu ginekologii plastycznej i estetycznej200 zł
Labioplastyka - plastyka warg sromowych mniejszych

Cena zabiegu zależy od zakresu operacji. Na cenę ma wpływ m.in technika operacyjna, dobierana indywidualnie dla każdej Pacjentki.
U dużego odsetka Pacjentek wymagających labioplastyki, dla osiągnięcia optymalnego efektu estetycznego musi być wykonana równoczasowo plastyka napletka łechtaczki. Więcej możecie Państwo przeczytać tutaj
od 3200 zł

Labioplastyka - w przypadku zmian dotyczących jednej wargi sromowej mniejszej3200 zł
Labioplastyka - korekta przerostu obu warg sromowych mniejszych4500 - 6000 zł
Labioplastyka wraz z plastyką napletka łechtaczkicena labioplastyki + 2000 zł

Labiopastyka na raty

Wychodząc naprzeciw znacznej grupie Pacjentek, które z powodu przerostu warg sromowych mają duży dyskomfort, a nie mają odpowiednich środków na zabieg uruchomiliśmy program MediRaty. W naszej klinice w Katowicach, jest możliwość rozłożenia płatności za zabieg labioplastyki na korzystne raty. Mediraty to:

 • prosta i szybka procedura
 • sprawdzona w całej Polsce metoda finansowania zabiegów medycznych
 • bezpieczeństwo

Labioplastyka na NFZ

Zabieg plastyki warg sromowych praktycznie nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Teoretycznie w ICD-9 (Międzynarodowa Klasyfikacja Procedur Medycznych) znajduje się grupa świadczeń obejmująca zabiegi na wargach sromowych. Jednak labioplastyka za darmo jest właściwie niewykonywana. Bardzo ciężko jest się do tego zabiegu zakwalifikować na NFZ ponieważ należy jednoznacznie udowodnić, że jest wykonywany tylko i wyłącznie ze względów medycznych. Poza tym żadna Klinika Ginekologii Plastycznej w Polsce nie ma podpisanej umowy z NFZ na labioplastykę.

Labioplastyka opinie

Nasza klinika specjalizuje się w ginekologii plastycznej. Labioplastyka jest jednym z najczęstszych zabiegów które wykonujemy. Poniżej opinie naszych Pacjentek.

Serdecznie polecam z całego serca wszystkim kobietom, które się zastanawiają nad labioplastyką. Lekarz z wspaniałym podejściem do pacjenta, wszystko szczegółowo tłumaczy w trakcie konsultacji i zabiegu. Dzięki Doktorowi pozbyłam się kompleksu, który miałam od lat bez stresu w trakcie zabiegu. Z całego serca polecam 🙂

Natalia

Polecam! Wspaniały i godny zaufania lekarz, najlepszy, jakiego do tej pory spotkałam. Profesjonalny i zaangażowany, wszystko dokładnie wytłumaczył. Nie wiem, jak to robi, ale zupełnie nie czułam się jak na zabiegu ginekologicznym. Atmosfera podczas zabiegu miła i spokojna. Poddałam się zabiegowi z powodów estetycznych i jestem bardzo zadowolona z efektów. Pozdrawiam również przemiłą Panią pielęgniarkę (nie wiem, jak ma na imię) w okularach i różowym fartuszku ☺

Beata