Laser frakcyjny


Dobrze widoczne zmarszczki, przebarwienia, a także blizny są często źródłem kompleksów. Problemem dla wielu osób są również cienie pod oczami, rozszerzone pory czy niejednolity odcień cery. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się tego typu mankamentów urody jest laser frakcyjny. To sprawdzona i przede wszystkim bezpieczna metoda pozwalająca na poprawę wyglądu i kondycji skóry.

Wykonywane w naszej Klinice zabiegi wykorzystujące laser frakcyjny CO2 stają się coraz bardziej popularne. Wynika to m.in. z szerokiego spektrum wskazań do ich przeprowadzenia. Nie bez znaczenia jest również stosunkowo krótki okres gojenia i trwałość uzyskanych rezultatów. Wielu pacjentów  przyznaje, że efekty po laserze frakcyjnym przerosły ich oczekiwania i dzięki zabiegom mogą przez długi czas cieszyć się młodszym wyglądem.

Laser frakcyjny CO2 (ablacyjny) – co to jest?

Laser ablacyjny CO2 to nowoczesne urządzenie stosowane w celu regeneracji skóry. Jego działanie jest oparte na zamierzonym, kontrolowanym uszkadzaniu komórek skóry, co stymuluje naturalne procesy ich odbudowy. Laser frakcyjny stosuje się na twarz, jak również inne części ciała, np. szyję czy dekolt. Emituje on energię świetlną, która przenika w głąb tkanek i powoduje powstawanie mikro ranek, w równych odległościach. Skóra pomiędzy nimi pozostaje nieuszkodzona, co sprawia, że rekonwalescencja po laserze frakcyjnym nie jest długa. W wyniku przeprowadzonego zabiegu dochodzi do zwiększonej produkcji kolagenu.

Jak wygląda zabieg laserem CO2?

Laser frakcyjny (ablacyjny) emituje światło, które po wniknięciu w skórę jest absorbowane przez znajdującą się w niej wodę. Wywołuje to reakcję fototermiczną. Woda w tkance jest podgrzewana i odparowuje, w efekcie czego w skórze powstają mikroskopijne kolumny. Kolagen ulega obkurczeniu i rozpoczyna się proces produkcji jego nowych włókien celem uzupełnienia ubytków.

Można powiedzieć, że laser frakcyjny stosowany na twarz i inne części ciała „dziurkuje” skórę w równych odstępach, średnio co 1 mm. Zabieg przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnego urządzenia z głowicą. Przykłada się ją do oczyszczonej i zdezynfekowanej wcześniej skóry, a następnie kieruje wiązkę laserową do odpowiedniego miejsca.

Czy zabieg laserem frakcyjnym boli?

Zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2 nie są bolesne. Podczas emitowania światła w głąb skóry odczuwalne może być mrowienie, ale nie jest to powód do niepokoju. W przypadku konieczności zastosowania wyższej energii naświetlany obszar ciała jest znieczulany za pomocą specjalnego kremu, który aplikuje się na ok. 30 minut przed rozpoczęciem zabiegu. Skutecznie zapobiega to odczuwaniu dyskomfortu. Co istotne, bezpośrednio po przeprowadzeniu laseroterapii można powrócić do codziennej aktywności.

Jaki efekt daje laser frakcyjny?

Laser frakcyjny zapewnia bardzo dobre efekty. Jednym z rezultatów jest wyraźne odmłodzenie skóry. Staje się ona gładsza, jędrniejsza i bardziej elastyczna, a zmarszczki przestają być tym samym widoczne. Pozostałe efekty lasera frakcyjnego to:

 • usunięcie różnego rodzaju blizn, w tym potrądzikowych, pooparzeniowych czy pourazowych,
 • redukcja przebarwień i zmian pigmentacyjnych,
 • wyrównanie kolorytu cery,
 • likwidacja rozstępów, rozszerzonych porów, zaskórników,
 • redukcja sińców pod oczami,
 • usunięcie plam starczych.

Laser frakcyjny może być stosowany pod oczy i inne problematyczne części twarzy. Istnieje również możliwość naświetlania dekoltu, szyi, dłoni, pleców czy brzucha. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań pacjentów.

efekt leczenia blizn laserem frakcyjnym

Odmłodzenie skóry

Laser frakcyjny CO2 to bardzo dobry wybór dla osób marzących o młodszym wyglądzie. Powstające podczas zabiegu mikrokolumny uszkodzeń są otoczone zdrową tkanką, a to wpływa na szybszą regenerację skóry. Laseroterapia uruchamia naturalne mechanizmy naprawcze, w wyniku których tworzą się nowe włókna kolagenowe. Dochodzi wtedy do przebudowy skóry i staje się ona gładsza, bardziej sprężysta, grubsza oraz lepiej napięta.

Usunięcie blizn

Blizny, które masz na skórze, po laserze frakcyjnym zostają zredukowane, a dotyczy to nie tylko tych potrądzikowych, ale i pooparzeniowych, pooperacyjnych, pourazowych, a nawet przerosłych. Uszkodzenie skóry i jej późniejsze złuszczanie wpływają na odbudowę oraz intensywną produkcję kolagenu. W procesie regeneracji dochodzi też do przywrócenia elastyczności naskórka. Zabiegi laserem frakcyjnym pozwalają na zmniejszenie widoczności blizn, a niekiedy nawet na ich całkowite usunięcie.

usunięcie blizn potrądzikowych laserem frakcyjnym

Redukcja przebarwień i innych niedoskonałości skóry

Wyróżnia się wiele metod walki z przebarwieniami i innymi niedoskonałościami skóry, takimi jak zmiany pigmentacyjne czy znamiona. Laser frakcyjny CO2 jest bardzo skuteczny, umożliwia ich znaczne rozjaśnienie lub usunięcie. Oddziałuje on także na przebarwienia posłoneczne, rozstępy, rozszerzone pory, plamy starcze, a nawet cienie pod oczami.

Zabiegi laserem frakcyjnym – dla kogo?

Zabiegi z wykorzystaniem lasera CO2 są odpowiednie dla każdej osoby, która chce poprawić kondycję skóry. To bezpieczna i skuteczna metoda na uzyskanie młodszego wyglądu oraz pozbycie się kompleksów. Bardzo często laser frakcyjny stosuje się na zmarszczki na twarzy, szyi i dekolcie. Dzięki niemu można pozbyć się problemu wiotkiej, pozbawionej jędrności skóry czy jej niejednolitego kolorytu. Laser frakcyjny poleca się również na blizny, przebarwienia oraz inne niedoskonałości.

Laser CO2 – przeciwwskazania

Nie każdy może bez przeszkód zdecydować się na zabieg wykorzystujący laser frakcyjny. Przeciwwskazania do jego wykonania to m.in. ciąża i okres karmienia piersią, a także poważne choroby, takie jak cukrzyca, nowotwór czy niewydolność nerek. Do pozostałych należą:

 • infekcje skórne,
 • skłonności do powstawania przerostowych blizn,
 • świeża opalenizna,
 • przyjmowanie leków immunosupresyjnych, światłouczulających lub retinoidów,
 • zaburzenia gojenia się ran,
 • stosowanie wypełniaczy w miejscu objętym laseroterapią.

Przeciwwskazania do stosowania lasera frakcyjnego CO2 wyglądają podobnie jak w przypadku innych zabiegów medycyny estetycznej.

Laser frakcyjny – co po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu laserem CO2 skóra jest zaczerwieniona i lekko opuchnięta. Czasami pojawia się wysypka (jak przy uczuleniu), która ma charakter przejściowy. Po kilku dniach skóra zaczyna się łuszczyć, a po upływie ok. tygodnia wraca do normalnego wyglądu.

Gojenie po laserze frakcyjnym nie trwa długo, ale pacjent musi bezwzględnie stosować się do zaleceń. Konieczne jest przede wszystkim pamiętanie o ochronie przeciwsłonecznej, gdyż skóra jest wrażliwa na działanie promieni słonecznych i może dojść do powstania przebarwień. Z tego względu wskazana jest aplikacja kosmetyku ochronnego z wysokim filtrem, np. SPF50. Równie istotne jest natłuszczanie skóry. Zalecany jest krem o właściwościach nawilżających, a do mycia najlepiej używać łagodnych preparatów bez alkoholu w składzie. Przez dobę po zabiegu nie należy wykonywać makijażu.

Po laseroterapii nie powinno się stosować peelingów ani innych zabiegów, które mają na celu przyspieszenie procesów złuszczania się naskórka. Ponadto w okresie gojenia skóry zaleca się unikania basenu, gorących kąpieli, sauny, a także alkoholu. Stosowanie się do powyższych wskazówek jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu do minimum zmniejsza się ryzyko, że pojawią się powikłania po laserze frakcyjnym.

Kiedy można zauważyć pierwsze efekty lasera CO2?

Wielu pacjentów przyznaje, że już po kilku dniach od zabiegu widzi pierwsze rezultaty, choć początkowo zmarszczki, blizny i inne niedoskonałości w pewnym stopniu maskuje obrzęk skóry. Na ostateczne efekty trzeba poczekać nieco dłużej, ponieważ produkcja nowych włókien kolagenowych trwa nawet kilka miesięcy.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?

Odbudowana, jędrniejsza i odmłodzona skóra staje się zauważalna po 4-5 tygodniach od zabiegu laserem CO2. Jednak warto pamiętać, że nawet po upływie tego czasu wciąż będzie dochodzić do przebudowy kolagenu. Tym samym twarz po laserze frakcyjnym będzie dobrze wyglądać znacznie dłużej, nawet przez 6-12 miesięcy.

Pozytywne zmiany, do jakich dochodzi w tkankach w wyniku przeprowadzonego zabiegu, są trwałe. Laser frakcyjny sprawia, że blizny i pozostałe niedoskonałości ulegają redukcji, to samo dotyczy zmarszczek. Oczywiście nic nie może zatrzymać upływu czasu. Niemniej jednak laser CO2 jest skutecznym sposobem na odmłodzenie.

Laser frakcyjny – przed i po

Zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego są w pełni bezpieczne i zapewniają bardzo dobre rezultaty. Decydują się na nie przede wszystkim osoby z wiotką skórą, ziemistym odcieniem cery, widocznymi zmarszczkami, przebarwieniami i podobnymi niedoskonałościami. Laser CO2 działa na blizny i inne mankamenty urody, sprawiając, że przestają być zauważalne. Z jego zalet mogą korzystać pacjenci w każdym wieku.

laser frakcyjny przed i po zabiegu

Czy zabieg laserem frakcyjnym wymaga specjalnego przygotowania?

Na miesiąc przed zabiegiem należy unikać opalania się, zarówno na słońcu, jak i w solarium. Aby zmarszczki, rozszerzone pory czy blizny zniknęły po laserze frakcyjnym, trzeba zrezygnować też z balsamów brązujących i samoopalaczy. Konieczna jest ponadto przerwa w stosowaniu peelingów i wykonywaniu innych zabiegów złuszczających skórę (na tydzień przed zabiegiem). Pacjenci, którzy stosują leki fotouczulające czy antybiotyki, a także kremy z kwasami lub retinolem, powinni je odstawić co najmniej 14 dni przed przystąpieniem do laseroterapii.

Laser frakcyjny – ile zabiegów należy wykonać?

Rezultaty można zauważyć już po jednym zabiegu z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2, ale żeby były bardziej spektakularne, należy go powtórzyć 2-4 razy. Pozwala to na osiągnięcie optymalnych efektów odmłodzenia i ujędrnienia skóry. Ponieważ zabiegi są bezpieczne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby powtarzać je z zachowaniem odpowiedniego, kilkutygodniowego odstępu. Liczba naświetlań w dużej mierze zależy od kondycji i wyglądu skóry.

Laseroterapia frakcyjna – cena

Cena zabiegu uzależniona jest od obszaru ciała, który ma zostać naświetlony. W ofercie naszej Kliniki znajduje się zarówno usuwanie zmian skórnych oraz kłykcin, jak również terapia blizn potrądzikowych i przebarwień (obejmująca nie tylko twarz, ale też inne okolice).

Resurfacing frakcyjny / terapia przebarwień – Twarz1270 zł
Resurfacing frakcyjny / terapia przebarwień - kolejna okolica+ 600 zł
Resurfacing frakcyjny / terapia przebarwień - Szyja870 zł
Resurfacing frakcyjny / terapia przebarwień - Dekolt1070 zł
Terapia blizn potrądzikowych - Twarz1270 zł
Cienie pod oczami570 zł
Usuwanie kłykcin (brodawek wirusowych)od 990 zł
Usuwanie zmian skórnychod 270 zł