Liposukcja podbródka

Strona główna » Zabiegi » Medycyna estetyczna » Liposukcja podbródka

Liposukcja podbródka to odsysanie tkanki tłuszczowej z podbródka. Zabieg jest wykonywany u Pacjentów skarżących się na tzw. podwójny podbródek.

Liposukcja podbródka przynosi spektakularne i natychmiastowe efekty. Po zabiegu uzyskujemy wyraźnie zarysowaną żuchwę oraz mocne odcięcie pomiędzy brodą a szyją. Twarz wygląda na bardziej wypoczętą oraz na młodszą.

Podwójny podbródek

Podwójny podbródek, a czasem nawet potrójny podbródek. To nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy podbródkowej, który może prowadzić do naddatku skóry w tej okolicy.

Druga broda niekorzystnie wpływa na postrzeganie Pacjenta zarówno przez siebie samego, jak i przez otoczenie. Twarz wygląda na zmęczoną, pozbawioną energii oraz na dużo starszą niż w rzeczywistości.

Niestety tkanki tłuszczowej, która zgromadziła się w tej okolicy nie da się wyćwiczyć. Nawet drastyczne diety zwykle nie pomagają. Nasz organizm „woli skorzystać” z tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w innych okolicach.

Liposukcja podbródka to najpewniejsza i najszybsza metoda likwidacji drugiej brody. Są też inne alternatywne (i zwykle mniej skuteczne) metody o których napiszę poniżej.

Przyczyny powstawania podwójnego podbródka

Najczęstszą przyczyną powstania drugiego podbródka jest otyłość. Nawet jeśli aktualnie Pacjent ma prawidłową masę ciała, to nadmiar tłuszczu w okolicy podbródkowej może być pamiątką po nadwadze z którą osoba walczyła w przeszłości.

Także Pacjenci z zupełnie prawidłową masą ciała często skarżą się na podwójny podbródek. Przyczyną tego może być po prostu upływający wiek i występujące procesy starzenia się skóry.

Liposukcja i inne metody leczenia podwójnego podbródka

 • liposukcja podbródka
 • lipoliza iniekcyjna
 • nici Aptos
 • HIFU

               Liposukcja podbródka

Liposukcja podbródka stanowi złoty standard w walce z podwójnym podbródkiem. Tkanka tłuszczowa zostaje odessana i wyprowadzona poza organizm. Operacja daje najbardziej spektakularne rezultaty w porównaniu do innych metod. Liposukcja najlepiej modeluje owal twarzy oraz ją wyszczupla. Efekt liposukcji podbródka jest też najbardziej przewidywalny, w przeciwieństwie do np. HIFU na podbródek

efekty liposukcji podbródka
Na zdjęciu powyżej: Efekt zabiegu liposukcji podbródka. Przed oraz 6 tygodni po zabiegu.
pierwsza doba po zabiegu liposukcji podbródka
Na zdjęciu powyżej: u góry – przed zabiegiem, na dole – pierwsza doba po zabiegu liposukcji podbródka

               Lipoliza iniekcyjna

Metoda ta polega na podaniu w tkankę tłuszczową podbródka substancji rozpuszczającej tłuszcz. Teoretycznie wydawać by się mogło że jest to zabieg mniej inwazyjny. W praktyce tak nie jest. Podajemy w nasze tkanki substancję chemiczną o działaniu lipolitycznych. Czyli po prostu uszkadzającym i niszczącym komórki tłuszczowe. Później z tymi uszkodzonymi komórkami tłuszczowymi musi sobie „poradzić” nasz organizm. Oczywiście pojawia się obrzęk i stan zapalny. Wszystko było by fajnie gdyby efekt był natychmiastowy. Ale tak nie jest. Na efekt czekamy, a czas po zabiegu jest niejednokrotnie dosyć bolesny.  Co ważne zabieg będziemy musieli powtórzyć 2-3 razy. Efekt lipolizy jest też mniej przewidywalny w porównaniu z liposukcją podbródka

               Hamak z nici Aptos

U pacjentów gdzie problem drugiego podbródka wynika z nadmiaru skóry, można założyć tzw hamak z nici liftingujących. Najlepsze do tego celu są nici Aptos Needle 2G.

Musimy pamiętać, że nici są idealne jeśli nie ma pod skórą nadmiaru tkanki tłuszczowej. Po prostu u osób z dużą ilością tłuszczu w podbródku, nici nie utrzymają jego ciężaru. U takich pacjentów wykonujemy równoczasowo liposukcję podbródka oraz zakładamy hamak z nici liftingujących.

               HIFU na podbródek

Zabieg HIFU do leczenia drugiego podbródka w ostatnim czasie jest bardzo modny. Ale….to zwykle nie działa. A dlaczego? Przede wszystkim do tego zabiegu niezbędna jest właściwa kwalifikacja. Są pacjenci u których HIFU pomoże, ale jest to mniejszość osób cierpiących na problem drugiego podbródka. HIFU jest świetnym zabiegiem, ale nie dla każdego. Niezbędna jest odpowiednia kwalifikacja przez lekarza wykonującego zabiegi redukcji drugiego podbródka

Niestety HIFU często wykonywane jest w gabinetach kosmetycznych, na tanim sprzęcie wątpliwej jakości prosto z Chin. Efekty są potem takie że ten pacjent trafia do naszej Kliniki. Musimy wówczas i tak musimy zrobić liposukcję podbródka. Która to u Pacjentów po kiepskim HIFU, jest dużo trudniejsza technicznie, z powodu zrostów jakie to HIFU wywołało.

Efekty liposukcji podbródka

 • odmłodzenie twarzy,
 • przywrócenie naturalnego owalu twarzy,
 • uwidocznienie linii żuchwy,
 • zaznaczenie kąta żuchwy,
 • zaznaczenie wyraźnej linii pomiędzy podbródkiem a szyją 
Liposukcja podbródka
Pacjentka przed oraz 6 tygodni po liposukcji podbródka

Rekonwalescencja i gojenie się tkanek po liposukcji podbródka 

Praktycznie następnego dnia po zabiegu, Pacjent może wrócić do pracy i codziennych czynności. Oczywiście są pewne ograniczenia. Trzeba przez jakiś czas wstrzymać się od uprawiania sportu. Obrzęk po zabiegu zazwyczaj wchłania się bardzo szybko.

rekonwalescencja i gojenie się tkanek po liposukcji podbródka
Rekonwalescencja po liposukcji podbródka. Zdjęcie na górze – przed zabiegiem. Środkowe zdjęcie – bezpośrednio po zabiegu. Na dole – następnego dnia po zabiegu liposukcji.

Wskazania

 • nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy podbródkowej
 • tzw. drugi podbródek
 • chęć zaznaczenia linii żuchwy
 • chęć zaznaczenia wcięcia pomiędzy brodą a szyją

Przeciwwskazania

 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • cukrzyca
 • nieleczone i nieuregulowane nadciśnienie tętnicze
 • ciężkie choroby układu krążenia
 • ciąża

Badania do zabiegu

Przed wykonaniem zabiegu należy wykonać:

 • morfologia
 • układ krzepnięcia (INR, APTT, PT)
 • w niektórych przypadkach (np. u pacjentów z chorobami towarzyszącymi) może być konieczne wykonanie innych badań. Jest to ustalane podczas konsultacji

Przebieg liposukcji podbródka

 1. znieczulamy skórę okolicy podbródkowej cienką igłą (grubość igły taka jak do znieczulenia stomatologicznego)
 2. znieczuloną skórę nakłuwamy grubszą igłą – podobną jak ta która służy do pobierania krwi
 3. przez wykonane nakłucie wprowadzamy kaniulę tzw. infiltracyjną. Za pomocą tej kaniuli podajemy roztwór Kleina w tkankę tłuszczową. Działanie tego roztworu jest dwukierunkowe – znieczula oraz „rozpuszcza” tkankę tłuszczową
 4. czekamy około 20 – 30 minut aż roztwór Kleina odpowiednio zadziała
 5. przez wykonane uprzednio nakłucie wprowadzamy cienką kaniulę do liposukcji
 6. odsysamy tkankę tłuszczową.
liposukcja podbródka
Rezultat liposukcji podbródka. Przed oraz 5 tygodni po zabiegu

 Czas trwania zabiegu

Cały zabieg trwa od 1 do 2 godzin. Sama liposukcja trwa zdecydowanie krócej bo do 1 godziny. Jednak czas operacji wydłuża się z powodu konieczności odczekania około 20-30 minut po podaniu roztworu Kleina. Jest to płyn który służy do znieczulenia, oraz do „rozpuszczenia” tkanki tłuszczowej.

Rekonwalescencja po zabiegu

Po zabiegu liposukcji podbródka należy przez 7-10 dni nosić opatrunek uciskowy. Dla komfort naszych pacjentów nie stosujemy maski na całą głowę. W naszej Klinice zakładamy opracowany przez nas opatrunek „od ucha przez podbródek do drugiego ucha”. Opatrunek jest w kolorze skóry. Nie rzuca się w oczy, łatwo go ukryć za maseczką na twarz.

Blizna po liposukcji podbródka

Pomimo że odsysanie tkanki tłuszczowej z podbródka jest zabiegiem operacyjnym z zakresu chirurgii plastycznej, po liposukcji podbródka nie pozostają żadne blizny. Do zabiegu wykonuje się 1 – 3 nakłuć, których średnica jest niewiele większa od średnicy igły jaką pobiera się krew do badań laboratoryjnych. Przez te nakłucia wprowadza się w tkankę tłuszczową równie cienką kaniulę. Po 2 tygodniach od zabiegu po nakłuciach nie ma już śladu.

Czy zabieg boli?

Liposukcja podbródka jest zabiegiem zupełnie niebolesnym. Może być wykonywana w sedacji, jednak w większości przypadków zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym.

To co Pacjent odczuwa podczas całej operacji to 1 – 3 ukłuć bardzo cienką igłą. A więc bólu jest dosłownie 3 sekundy. W miejscu gdzie znieczuliliśmy skórę, wprowadzamy kaniulę do tkanki tłuszczowej. Ta nie jest unerwiona bólowo i prowadzenie kaniuli w tkance tłuszczowej nie boli.

Następnie podawanie roztworu Kleina czasem jest nieco nieprzyjemne. Ale w najgorszym wypadku to następnych kilka nieprzyjemnych sekund.

Cała reszta zabiegu jest zupełnie niebolesna i nieodczuwalna przez Pacjenta.

Liposukcja czy HIFU na podbródek

U niektórych Pacjentów z problemem podwójnego podbródka można wykorzystać technologię HIFU do jego likwidacji. Jednak niezmiernie ważna jest odpowiednia kwalifikacja Pacjenta.

Jeśli podwójny podbródek wynika z nadmiaru tkanki tłuszczowej HIFU nic tutaj nie pomoże. HIFU nie rozpuści tłuszczu. Wiele Pacjentów trafia do naszej Kliniki, czasem po kilku zabiegach HIFU, gdzie na pierwszy rzut oka widać że ten Pacjent nie kwalifikuje się do HIFU. U takich pacjentów wykonujemy liposukcję podbródka, która zwykle jest technicznie dużo trudniejsza. A to dlatego że HIFU powoduje powstanie zrostów w tkance tłuszczowej. Zrosty te utrudniają prowadzenie kaniuli.

Jeśli problem podwójnego podbródka wynika nie z nadmiaru tłuszczu, a z działania grawitacyjnego spowodowanego wiekiem pacjenta – wówczas mocne HIFU oczywiście będzie pomocne.

Jednak tutaj pomoże dobre HIFU, na pewno nie jakieś pseudoHIFU prosto z Chin. Sprzęt rekomendowany do tych zabiegów to np. liniowe HIFU UltracelQ lub Ulthera. Wykonywaliśmy też zabiegi na podwójny podbródek za pomocą SonoQueen jednak sprzęt ten jest w naszym odczuciu za słaby i nie dawał satysfakcjonujących efektów.

Liposukcja czy lipoliza iniekcyjna podbródka

Liposukcja jest zabiegiem jednorazowym. Zabieg robimy raz i efekt widzimy właściwie od razu. Oczywiście na pełny efekt trzeba poczekać do momentu ustąpienia obrzęku.

Natomiast lipoliza iniekcyjna jest zabiegiem który trzeba wykonać kilka razy. A efekt często jest sporo gorszy niż w przypadku liposukcji.

Ponadto lipoliza iniekcyjna jest zabiegiem mniej przewidywalnym. W przypadku liposukcji można precyzyjnie określić ile tkanki tłuszczowej chcemy odessać. Także precyzyjnie możemy wybrać obszar liposukcji.

Natomiast w przypadku lipolizy iniekcyjnej – podajemy preparat i tak naprawdę nie wiemy jak głęboko będzie on penetrował i działał u danego pacjenta.

Zabieg liposukcji podbródka czy nici Aptos

Są to dwa zabiegi, które nawzajem się nie wykluczają. A tak naprawdę niejednokrotnie się uzupełniają.

Liposukcję podbródka wykonujemy gdy mamy nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w okolicy brody.

Natomiast hamak z nici liftingujących (zwykle nici Aptos), zakładamy gdy mamy do czynienia
z grawitacyjnym obniżeniem tkanek, które powoduje powstanie drugiego podbródka.

W niektórych przypadkach wykonujemy oba te zabiegi podczas jednej wizyty. Najpierw odsysamy nadmiar tkanki tłuszczowej, a następnie zakładamy nici liftingujące Aptos celem uzyskania jeszcze lepszego efektu.

Cena liposukcji podbródka

Cena zabiegu zawiera: znieczulenie, zabieg, opatrunek uciskowy, wizyty kontrolne po zabiegu. Jeśli poza zabiegiem liposukcji podbródka jest zakładany również hamak z nici liftingujących, używamy tylko nici marki Aptos (absolutny nr1 wśród nici liftingujących)

Liposukcja podbródka5500 zł
(*)w cenie opaska uciskowa
(**)cena uwzględnia rabat
Szczegóły poniżej
Liposukcja linii żuchwy (usuwanie chomików)4500 zł
(*)w cenie opaska uciskowa
(**)cena uwzględnia rabat
Szczegóły poniżej
Liposukcja podbródka i linii żuchwy6500 zł
(*)w cenie opaska uciskowa
(**)cena uwzględnia rabat
Szczegóły poniżej
Hamak z nici Aptos Light Lift Needle 2G (lifting podbródka)4500 zł
(*)w cenie opaska uciskowa
(**)cena uwzględnia rabat
Szczegóły poniżej
Lifting podbródka - nici Aptos Nano Excellence2500 zł
Liposukcja podbródka + hamak z nici Aptos Light Lift Needle 2G8000 zł
(*)w cenie opaska uciskowa
(**)cena uwzględnia rabat
Szczegóły poniżej
Liposukcja podbródka + Liposukcja linii żuchwy + hamak z nici Aptos Light Lift Needle 2G9000 zł
(*)w cenie opaska uciskowa
(**)cena uwzględnia rabat
Szczegóły poniżej
* w cenie zawarta jest opaska
uciskowa niezbędna po zabiegu

** cena uwzględnia 10-procentowy rabat,
przyznany za udzielenie zgody na publikację
efektów zabiegu w mediach społecznościowych
Kliniki. Publikowane zdjęcia są zupełnie
anonimowe (bez żadnych danych osobowych).
Na publikowanych zdjęciach będzie widoczna cała twarz oraz oczy Pacjenta.
Oczy na zdjęciach nie będą zamazane.

Standardowa cena zabiegu (w przypadku nie wyrażenia zgody na publikację wizerunku) to odpowiednio:
- liposukcja podbródka 6100 zł
- liposukcja linii żuchwy 5000 zł
- liposukcja podbródka i linii żuchwy 7200 zł
- Hamak z nici Aptos Light Lift Needle 2G - 5000 zł
- Liposukcja podbródka + nici Aptos Light Lift Needle 2G - 8900 zł
- - Liposukcja podbródka oraz linii żuchwy + nici Aptos Light Lift Needle 2G - 10000 zł