Nawilżanie ust kwasem hialuronowym

Strona główna » Zabiegi » Medycyna estetyczna » Nawilżanie ust kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to substancja, która znalazła wszechstronne zastosowanie w kosmetologii, a także medycynie estetycznej. Jest cenionym składnikiem kosmetyków o działaniu nawilżającym i odmładzającym. Podaje się go także w postaci iniekcji wykonywanych w gabinecie medycyny estetycznej. Wszechstronnemu wykorzystaniu kwasu hialuronowego towarzyszy bezpieczeństwo jego stosowania. Jedną z najczęściej wykonywanych procedur jest zabieg nawilżania ust kwasem hialuronowym oraz ich regeneracja.

Kto potrzebuje nawilżania ust kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy to substancja występująca naturalnie w organizmie człowieka, a ponad połowa jego zawartości skumulowana jest w skórze. Doskonale poznana jest zatem rola tego związku w organizmie – kwas hialuronowy ma właściwości higroskopijne i wiąże wodę, dbając o nawilżenie tkanek.

Wraz z wiekiem spada synteza kwasu hialuronowego – od 25. do 50. roku życia zawartość kwasu hialuronowego w skórze spada o połowę. Nie dziwi zatem fakt, iż kwas hialuronowy wykorzystywany jest w zabiegach  odmładzających.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy mogą być aplikowane na skórę, ale znacznie skuteczniejsze są iniekcje kwasu hialuronowego. Jednym z zastosowaniem kwasu hialuronowego jest nawilżanie i regeneracja ust. Warto zaznaczyć, że zabieg nawilżający usta, to procedura, której może poddać się każdy – zarówno osoby młode, które chcą zachować nienaganny wygląd ust, jak i osoby dojrzałe, u których pojawiają się oznaki starzenia okolic ust.

Najważniejsze wskazania do zabiegu nawilżania i regeneracji ust przy pomocy kwasu hialuronowego to:

  • pojawienie się suchości ust, pękania i pierzchnięcia ust,
  • pojawiający się wraz z wiekiem spadek jędrności ust,
  • chęć podkreślenia odcienia czerwieni wargowej,
  • pojawienie się drobnych zmarszczek wokół ust.

Nawilżanie i regeneracja ust – przygotowanie do zabiegu

Zastanawiasz się, czy zabieg nawilżania ust wraz z ich regeneracją wymaga przygotowań? Iniekcje kwasu hialuronowego w obręb czerwieni wargowej jest zabiegiem niewymagającym specjalnego przygotowania. Warto jedynie pamiętać o odstawieniu leków wpływających na krzepliwość krwi (np. aspiryny) na dwa dni przed zabiegiem.

Jak wygląda zabieg nawilżania ust kwasem hialuronowym?

Preparat z kwasem hialuronowym wstrzykiwany jest w usta po uprzednim znieczuleniu okolicy zabiegowej przy pomocy kremu znieczulającego. Preparat wprowadzamy przy pomocy cienkiej igły i równomiernie rozprowadzamy w obrębie czerwieni wargowej. Po podaniu kwasu hialuronowego lekarz wykonuje masaż ust.

Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut i nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji. Po zabiegu mogą pojawić się niewielkie zgrubienia w miejscu nakłuć, które są depozytami kwasu hialuronowego w skórze. Ulegają one samoistnemu wchłonięciu w przeciągu 2 – 3 dni.

Pielęgnacja ust po zabiegu nawilżania kwasem hialuronowym

Bezpośrednio po zabiegu nawilżania ust kwasem hialuronowym należy zadbać o odpowiednią pielęgnację tego obszaru. Można aplikować na usta preparat łagodzący. W ciągu 1 – 2 dni po zabiegu należy unikać spożywania gorących posiłków czy napojów, niewskazane jest także korzystanie z sauny.

Efekty nawilżania ust przy pomocy kwasu hialuronowego

Na czas utrzymywania się efektów zabiegu z kwasem hialuronowym wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest bez wątpienia rodzaj użytego preparatu, w tym stężenie kwasu hialuronowego oraz stopień jego usieciowania. Istotne są także indywidualne predyspozycje pacjenta i tempo degradacji kwasu hialuronowego w organizmie. Zazwyczaj efekt zabiegu z kwasem hialuronowym utrzymuje się przez około 12 miesięcy. A efekt odmłodzenia zauważyć można natychmiast po wykonaniu zabiegu.

Efektem zabiegu jest biorewitalizacja skóry, jej nawodnienie i uelastycznienie. Skóra staje się wygładzona i odświeżona. Ponadto same nakłucia skóry stymulują procesy regeneracji skóry oraz nasilają syntezę włókien kolagenowych i elastynowych. Czerwień wargowa jest podkreślona, usta sprawiają wrażenie pełniejszych. Możliwe jest ponadto wygładzenie niewielkich zmarszczek wokół ust, dzięki czemu ta okolica wygląda młodziej.

Powikłania po zabiegu z kwasem hialuronowym zdarzają się bardzo rzadko i najczęściej mają charakter zakażeń bakteryjnych lub wirusowych. A jeśli chodzi o przeciwwskazania do wykonania zabiegu, wymienić należy infekcje skórne, chorobę nowotworową, schorzenia autoimmunologiczne, ciążę i karmienie piersią oraz niewyrównaną cukrzycę.