Powiększanie ust

Strona główna » Zabiegi » Medycyna estetyczna » Powiększanie ust

Powiększanie ust to zabieg, na który decyduje się coraz więcej kobiet. Chcemy, aby nasze wargi wyglądały atrakcyjnie, ale to nie jedyny powód, dla którego pacjenci pukają do drzwi gabinetu medycyny estetycznej. Można w ten sposób rozwiązać wiele problemów, z którymi borykamy się na co dzień. Nie trzeba się niczego obawiać – dobrze wykonany zabieg jest bezpieczny, a efekty długotrwałe. Co warto wiedzieć o powiększaniu ust kwasem hialuronowym?

Dla kogo zabieg powiększania ust?

Wbrew pozorom, zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą skorzystać z powiększania ust. To najlepsza metoda dla osób niezadowolonych z kształtu, koloru lub struktury warg. Najczęstszym problemem są usta zbyt małe w stosunku do reszty twarzy bądź dysproporcja pomiędzy wargą górną a dolną. Nie tylko genetyczne czynniki odpowiadają za taki ich wygląd, ale czasami ma to również związek z trybem życia – na przykład częstym przebywaniu na słońcu lub mrozie.

Ponadto, powiększanie ust kwasem hialuronowym stosuje się, gdy są one niewystarczająco nawilżone i często pękają. Zabieg poprawia kolor i kontur warg. Sprawia, że usta wyglądają estetycznie i zdrowo, co ma duże znaczenie dla wielu osób – dodaje pewności siebie i pozwala poczuć się lepiej.

Powiększanie ust jest zabiegiem, którego nie wykonuje się osobom nieletnim. Zdrowa, dorosła osoba może z powodzeniem z niego skorzystać.

powiększanie ust kwasem hialuronowym katowice

Jaką substancję stosuje się podczas zabiegu powiększania ust?

Jest to wspomniany już kwas hialuronowy, który możemy spotkać również w kosmetykach pielęgnacyjnych, na przykład kremach i serach do twarzy. Na temat zawartości substancji, którą wstrzykuje się w usta podczas ich powiększania, narosło wiele mitów, tymczasem kwas ten jest jak najbardziej naturalny i występuje również w ludzkim ciele. Nazywa się go „eliksirem młodości”, głównie ze względu na to, jak wpływa na wygląd i poziom nawilżenia skóry.

Młodość nie jest tutaj przypadkowa, gdyż z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w organizmie człowieka stopniowo maleje. Tkanki, w których występuje – a jest to nie tylko skóra, ale również ściany naczyń krwionośnych, maź stawowa, ciało szkliste oka czy tkanka łączna – ulegają degradacji. Stąd pomysł człowieka na to, aby zacząć go uzupełniać od zewnątrz i w ten sposób zapewnić sobie dobry wygląd na dłużej.

Tutaj warto również wspomnieć o botoksie. Osoby, które nie mają pojęcia o zabiegach medycyny estetycznej, często są przekonane, że to właśnie tę substancję wstrzykuje się w usta, jednak jest to nieprawda. Botoks może być wykorzystywany do eliminowania zmarszczek mimicznych twarzy, jednak w czerwień wargową nie można go aplikować.

Jak pozyskuje się kwas hialuronowy?

Cząsteczki kwasu hialuronowego po raz pierwszy zostały wyizolowane w 1934 roku na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Hialuronian sodu, bo taka jest prawidłowa nazwa tej substancji, początkowo stosowano w zabiegach weterynaryjnych, a w 1961 roku po raz pierwszy został użyty podczas operacji siatkówki oka u człowieka. Badania nad wykorzystaniem kwasu w medycynie estetycznej i do celów dermatologicznych rozpoczęto w 1980 roku, a w 1996 stworzono pierwszy wypełniacz na jego podstawie.

Początkowo kwas hialuronowy pozyskiwano z tkanek zwierzęcych – głównie z grzebieni kogutów czy gałek ocznych zwierząt gospodarskich. Trzeba było go odpowiednio oczyszczać z innych substancji, aby uzyskać czysty kwas, co sprawiało, że mógł on powodować reakcje alergiczne. Dlatego obecnie pozyskuje się go poprzez fermentację mikrobiologiczną bakterii Streptococcus equi.

Jak działa kwas hialuronowy?

Substancja ta przede wszystkim wiąże wodę. Co za tym idzie, zapewnia on prawidłowe nawilżenie skóry i uwodnienie tkanek. Wspomaga gojenie uszkodzonej skóry i jej reakcje immunologiczne. Wypełnia przestrzeń międzykomórkową oraz odpowiada za sprężystość i lepkość płynu stawowego, oraz ciała szklistego oka. Kwas hialuronowy ma naprawdę wiele funkcji w ciele człowieka.

Co ciekawe, w organizmie proces powstawania i rozpadu kwasu hialuronowego zachodzi nieustannie – około 30% tej substancji codziennie podlega degradacji i jest zastępowana przez nowe cząsteczki. Może on wiązać wodę w ilościach znacznie przekraczających jego masę. I właśnie ten niezwykły polisacharyd stał się składnikiem wypełniaczy ust, dzięki którym możemy eliminować problemy związane z tym obszarem.

Zabieg powiększania ust – co warto wiedzieć?

Po pierwsze, zanim cokolwiek zostanie zrobione, potrzebna jest konsultacja medyczna. Jeżeli nie zostanie ona przeprowadzona, powinna nam się zapalić czerwona lampka i zdecydowanie nie powinniśmy się zgadzać na żadne dalsze kroki. Pacjent musi opowiedzieć o problemie, z jakim przyszedł i jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym zostaje wykonany.

Powiększanie ust krok po kroku

Jak wygląda powiększanie ust kwasem hialuronowym? Początkowo usta smarowane są kremem znieczulającym. Trzeba odczekać około 30 minut, aż znieczulenie zacznie działać. Później kwas hialuronowy wstrzykiwany jest w czerwień wargową i okolice. Następnie lekarz rozmasowuje zaaplikowaną substancję w taki sposób, aby uzyskać efekt pożądany przez pacjenta. Całość trwa maksymalnie do godziny, jest to więc zabieg dość krótki, a do tego bezbolesny.

Warto wiedzieć, że po zabiegu występuje opuchlizna, jednak nie należy się tym martwić. Schodzi ona po kilku dniach i wtedy można się cieszyć właściwymi efektami powiększania ust.

Metody powiększania ust kwasem hialuronowym

Istnieje wiele różnych technik powiększania ust kwasem hialuronowym. Wybór zależy głównie od efektu, jaki pacjent chciałby uzyskać. Można zastosować klasyczną igłę, która jest bardziej precyzyjna i świetnie sprawdza się w przypadku asymetrii ust. Kaniula natomiast będzie lepsza, jeżeli zależy nam na objętości, na przykład przy wargach wąskich, ale symetrycznych.

Istnieją trzy metody podawania preparat – liniowa, punktowa i mikrodepozytowa. Często łączy je się dla uzyskania optymalnego efektu. Lekarz decyduje, czy iniekcje będą głębsze, czy płytsze i pod jakim kątem zostaną wykonane. Dobór metody powiększania ust to indywidualna sprawa, dlatego warto dokładnie opisać swoje oczekiwania specjaliście z gabinetu medycyny estetycznej.

Powiększanie ust. Jaka ilość kwasu hialuronowego jest odpowiednia?

Wiele osób obawia się nienaturalnego efektu po zabiegu powiększania ust, jednak jest to zależne od ilości kwasu, jaka zostanie wstrzyknięta w wargi. Ta powinna zostać ustalona z pacjentem podczas wywiadu lekarskiego. Zazwyczaj jest to 1 mililitr, a jeżeli potrzeba więcej, zabieg powtarza się po kilku miesiącach, aby nie uzyskać groteskowego efektu.

W większości przypadków 1 ml kwasu hialuronowego to ilość wystarczająca, aby uzyskać symetryczne, pełne wargi. Oczywiście każdy, kto przychodzi do gabinetu, ma swoje indywidualne potrzeby i preferencje, dlatego zadaniem lekarza jest dowiedzieć się, czego oczekuje pacjent i wykonać zabieg w taki sposób, aby efekt był zadowalający i estetyczny zarazem.

Odpowiedni preparat z kwasem hialuronowym

To klucz do sukcesu, czyli pięknych ust bez żadnych powikłań. Nie warto iść w półśrodki i decydować się na zabieg tańszym preparatem, aby zaoszczędzić. Warto wiedzieć, że tak naprawdę powikłania po zabiegu powiększania ust nie wynikają bezpośrednio z obecności kwasu hialuronowego w płynie wstrzykiwanym w usta. Ta substancja jest zgodna z naszym organizmem, więc nie wywołuje takich reakcji. Jednak zawartość strzykawki nie zawiera jedynie owego kwasu.

Oprócz kwasu hialuronowego, w preparacie znajduje się także woda oraz związki chemiczne i biologiczne. Mają one za zadanie oczyszczać kwas z bakterii oraz go sieciować. Jakość substancji wykorzystywanej w powiększaniu ust zależy od czystości kwasu hialuronowego. Ważna jest również sterylizacja, sposób pakowania i procesy technologiczne wykorzystywane w produkcji preparatu. Dużo czynników wpływa na jakość produktu końcowego, dlatego warto wybierać te certyfikowane – choć nie mogą nas ustrzec w 100% od powikłań, z pewnością będą bezpieczniejsze.

Efekty zabiegu powiększania ust

Powiększanie ust to zabieg, który należy powtarzać co około 6-12 miesięcy, o ile zależy nam na utrzymaniu efektów. Czas ten zależny jest oczywiście od stylu życia – na przykład leków, diety, używek czy ekspozycji na czynniki atmosferyczne.

Jeżeli chodzi o działania bezpośrednio po zabiegu to najlepiej przykładać zimny kompres, który zniweluje opuchliznę warg. Przez 24 godziny od powiększania ust nie należy uprawiać sportów, palić tytoniu, pić alkoholu ani latać samolotem. Wszystkie inne codzienne czynności można wykonywać od razu. Zaleca się przez około tydzień lub dwa nieprzyjmowanie aspiryny, powstrzymanie się od długiego przebywania na słońcu oraz niepicie gorących napojów.

Obserwacja jest tutaj wysoce wskazana – wszelkie problemy należy od razu zgłaszać lekarzowi. Kwas hialuronowy wstrzyknięty w usta powinien być niewyczuwalny po kilku dniach od zabiegu. Jeżeli tak się nie stanie lub coś nas będzie niepokoić, lepiej od razu skontaktować się z gabinetem. W przypadku, gdy nic nie budzi naszych obaw, wystarczy wizyta kontrola po dwóch tygodniach od iniekcji. Jeżeli efekt będzie dla nas niewystarczający, ustala się datę kolejnego zabiegu.

powiększanie ust efekt zabiegu

Przeciwwskazania do zabiegu powiększania ust

Każdy, kto nie wykazuje niżej wspomnianych objawów, kwalifikuje się do zabiegu powiększania ust. Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie powinny go robić kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Ponadto zabiegu nie wykonuje się w przypadku występowania jakichkolwiek infekcji, na przykład opryszczki, zapalenia układu moczowego czy przeziębienia. Pacjenci onkologiczni również nie powinni powiększać ust. W przypadku leczenia stomatologicznego należy odczekać odpowiednio długo, zazwyczaj dwa tygodnie – i dotyczy to także piaskowania czy wybielania zębów.

Lekarz powinien wiedzieć o przyjmowanych lekach, problemach z krzepliwością krwi, chorobach autoimmunologicznych czy cukrzycy. Dopiero pełny ogląd na stan zdrowia pacjenta pozwoli mu zdecydować, czy iniekcję kwasem hialuronowym można wykonać, czy też nie.

Możliwe powikłania po zabiegu powiększania ust

Każda ingerencja w ciało niesie ze sobą ryzyko powikłań. Szczególnie jeżeli wybierzemy nieodpowiedniego specjalistę. Obecne regulacje prawne nie dopuszczają wykonywanie zabiegu powiększania ust przez kosmetyczki i kosmetologów. Specjaliści zalecają, aby do powiększania ust wybierać doświadczonych lekarzy-specjalistów od medycyny estetycznej. Mamy wtedy pewność, że iniekcje zostaną wykonane profesjonalnie, a to pozwoli nam uniknąć wielu potencjalnych problemów. Zwróćmy również uwagę na higienę w gabinecie, który wybierzemy – to kluczowe dla naszego bezpieczeństwa.

Pierwszym najczęstszym rodzajem powikłań są reakcje alergiczne. Zdarzają się one najczęściej wtedy, gdy pacjent nie wie, że ma uczulenie na krem znieczulający.

Z niekompetencją osoby wykonującej zabieg mogą wiązać się grudki, nierówności i nieestetyczny kształt warg i ogólnie zbyt mocny, przerysowany efekt. Jednak znacznie gorsze powikłanie to martwica skóry lub błony śluzowej. Można ją rozpoznać po takich objawach jak utrzymująca się opuchlizna, ból i zaczerwienienie. Trzeba wtedy szybko skontaktować się z lekarzem, gdyż prawdopodobnie doszło do wprowadzenia kwasu hialuronowego w niewłaściwy sposób – tak, że zatyka on naczynia pod skórą. Wymagane jest wtedy leczenie farmakologiczne oraz rozpoczęcie procesu rozpuszczania kwasu hialuronowego wstrzykniętego w usta.

Do niegroźnych powikłań zaliczamy również bóle głowy, krwiaki, obrzęk i rumień. Oczywiście nie należy ich bagatelizować i jeżeli utrzymują się dłużej – natychmiast skontaktować się z lekarzem, który wykonał zabieg.

Ile kosztuje zabieg powiększania ust?

Jaka jest cena powiększania ust kwasem hialuronowym? Koszt zabiegu zależy oczywiście od gabinetu, miasta, w którym mieszkamy oraz naszych potrzeb. Cena powiększania ust waha się zazwyczaj w granicach 1000 do 1500 złotych dla zabiegów na 1 ml kwasu hialuronowego. Jeżeli ktoś oferuje powiększanie ust w bardzo niskiej cenie, powinien być to dla nas sygnał ostrzegawczy. Lepiej zapłacić więcej i mieć pewność, że zabieg wykona doświadczony specjalista, preparat będzie dobrany odpowiednio do naszych potrzeb, a sam zabieg zostanie przeprowadzony bezpiecznie i profesjonalnie.

Zdjęcia przed i po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym

Czy warto wykonać zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym?

Zdecydowanie! Jeżeli chcemy pozbyć się asymetrii, uzyskać pełniejsze wargi lub walczyć z przesuszeniem w okolicach ust, zabieg ten będzie idealnym wyborem. Warto zainwestować więcej w wizytę w gabinecie, w którym korzysta się z profesjonalnych preparatów i zachowuje wszelkie standardy higieny i bezpieczeństwa. Przede wszystkim ważne jest, aby iniekcje wykonywał lekarz specjalizujący się w medycynie estetycznej, a nie kosmetyczka lub kosmetolog.

Jeżeli zwrócimy się do ekspertów, możemy mieć pewność, że nie tylko nasz wygląd się poprawi, ale także odzyskamy pewność siebie i dobre samopoczucie. W naszym gabinecie, prowadzonym przez doświadczonych lekarzy, wierzymy w holistyczne podejście do pacjenta. Z każdą osobą, która nas odwiedzi lub do nas zadzwoni, przeprowadzamy szczegółową konsultację i dobieramy zabiegi tak, aby podkreślić urodę i rozwiązać wszelkie problemy estetyczne lub zdrowotne.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Powiększanie ust to jedna z wielu opcji, które możemy zaoferować. Zaufało nam już mnóstwo klientów, którzy cenią sobie jakość usług, wiedzę i kompetencje lekarzy. Z naszego gabinetu każdy wyjdzie usatysfakcjonowany i zadbany. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z resztą naszej strony, gdzie omawiamy inne zabiegi oferowane w naszym gabinecie. I oczywiście zapraszamy na wizytę!