Usuwanie naczyniaków laserem

Strona główna » Zabiegi » Medycyna estetyczna » Usuwanie naczyniaków laserem

Naczyniaki na skórze stanowi częsty problem estetyczny. Zastosowanie precyzyjnej i bezpiecznej metody laserowego usuwania naczyniaków pozwala pozbyć się tych zmian raz na zawsze. Poznaj nowoczesną technologię V-Laser dostępną w naszej Klinice.   

Co to jest naczyniak?

Naczyniaki to guzki łagodne, które powstają w wyniku nadmiernego rozwoju drobnych naczynek krwionośnych. Są zmianami nowotworowymi, ale ze względu na niezłośliwy charakter nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Z drugiej strony ich charakterystyczny wygląd powoduje, że wyraźnie odcinają się wizualnie od reszty skóry, co może wywoływać chęć ich usunięcia ze względów estetycznych.

               Naczyniaki najczęściej mają kolor intensywnie różowy bądź rubinowy, jednak czasem mogą być nieco bardziej sine bądź brązowe, szczególnie jeśli dłużej utrzymują się na skórze. Naczyniaki co do zasady nie są duże – zwykle mają wielkość główki od szpilki. Podobnie też nie rosną. Zaobserwować można wyraźną granicę pomiędzy naczyniakiem, a zdrową skórą, jednak nie musi występować gładka krawędź. Wyglądają trochę jakby do skóry przykleiła się czerwona, miękka kulka plasteliny.

               Naczyniaki najczęściej występują na górnej połowie ciała, jednak nie jest to zasadą. Naczyniaki wielu wypadkach pojawiają się na miejscach niezakrytych ubraniem, np. na twarzy, szyi, a także dekolcie czy ramionach. Tam gdzie skóra jest cienka i delikatna. Naczyniaki na twarzy lub w innych odsłoniętych miejscach mogą powodować problem kosmetyczny, jednak postępowanie jest dokładnie takie samo jak w wypadku naczyniaków w innych miejscach ciała.

Naczyniak płaski

Naczyniak płaski przyjmuje wygląd czerwonej plamy, stąd inna jego nazwa –  naczyniak plamisty. Obok naczyniaka włośniczkowego występuje przede wszystkim u dzieci (występują u 10% dzieci),. Najczęściej naczyniaki te pojawiają się już w wieku niemowlęcym, czym wywołują niepokój wielu rodziców. Jednakże zmiany u dzieci mają tendencję do zanikania. Dopiero gdy dziecko ma około 12 lat i naczyniak wciąż utrzymuje się na skórze, możemy zakładać że jest to zmiana trwała.

Punkty rubinowe

Drugą stronę medalu stanowią tzw. punkty rubinowe lub naczyniaki rubinowe. Pojawiają się one w ciągu życia, najwięcej od 5. i 6. dekady. Niemniej już po trzydziestce ich ilość może wzrastać. Jak wszelkie naczyniaki, punkty rubinowe są zmianami łagodnymi. Nie powodują żadnego zagrożenia dla zdrowia. Jednak w porównaniu do naczyniaków wieku dziecięcego nie mają tendencji do samoistnego zanikania.

laserowe usuwanie naczyniaków rubinowych

Powód powstawania plam rubinowych nie jest jasny. Wiadomo, że przyczyniają się do tego geny, ale też czynniki środowiskowe i choroby nabyte w trakcie życia. Do tych drugich należą m.in. uszkodzenia skóry, ekspozycja na słońce, choroby wątroby, zaburzenia hormonalne, zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego. 

Naczyniak jamisty

Naczyniak jamisty jest szczególnym typem naczyniaka. Potrafi rozrastać się do bardzo dużych rozmiarów, lecz też jest bardzo rzadki. Pojawia się najczęściej w wieku dziecięcym, występuje w zespole wad genetycznych Sturge’a – Webera. Jako jedyny może prowadzić do powikłań dla całego organizmu. Należy jednak pamiętać, że to rzadka i raczej niespotykana odmiana naczyniaka.

Pamiętajmy, że jeśli nie mamy pewności czy dana zmiana jest naczyniakiem czy nie, należy koniecznie udać się do lekarza, najlepiej lekarza-dermatologa. W naszej Klinice przed każdym zabiegiem uważnie konsultujemy każdego pacjenta i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Laserowe usuwanie naczyniaków

               Usuwanie naczyniaków za pomocą lasera jest jedną z najskuteczniejszych i najbardziej precyzyjnych metod pozbywania się tych zmian. Po takim zabiegu nie pozostają blizny. Jest on bezpieczny i bezbolesny.

Precyzyjność lasera wynika z jego właściwości fizycznych. Skupiona wiązka światła o określonej fali jest pochłaniana przez hemoglobinę – laser do zabiegu usuwania naczyniaków generuje fale o dokładnie takiej długości jaka jest najlepiej wychwytywana przez czerwony kolor tego białka. Lokalny przyrost energii dostarczonej przez laser powoduje tzw. fototermolizę. Oznacza to, że wytworzone ciepło powoduje niszczenie komórek naczyniaka. Pozostałości tkanek są pochłaniane przez komórki układu odpornościowego, zachodzi proces leczenia, po którym nie pozostają widoczne ślady.

Nowoczesna technologia V-laser

W naszej Klinice wykorzystujemy laser w systemie V-Laser firmy Wontech. Jest to uznana i certyfikowana technologia usuwania naczyniaków. Przewagą systemu V-Laser jest zdolność wytwarzania dwóch długości fal (Long Pulse 1064 nm i KTP 532 nm) przez aktywne medium (kryształ) Nd:Yag.

               Dwie długości fal umożliwiają precyzyjne usuwanie zmian znajdujących się na różnej głębokości. KTP działa powierzchownie, a Long Pulse wywołuje fototermolizę w warstwach usytuowanych głębiej. Dzięki temu wykonując zabieg jesteśmy w stanie skutecznie usunąć zmianę bez narażania okolicznych tkanek na uszkodzenia – jakby miało to miejsce korzystając z mniej selektywnego narzędzia.

Do innych zalet systemu V-Laser należą między innymi:

 • Możliwość precyzyjnego doboru gęstości energii
 • Swoboda regulacji czasu trwania impulsu
 • Zmienna wielkość plamki zabiegowej – w zależności od rozmiaru zmiany
 • Chłodzenie podczas zabiegu

Czy zabieg laserowego usuwania naczyniaków boli?

Zabieg usuwania naczyniaków laserem jest co do zasady bezbolesny. Czasem pacjenci/tki odczuwają niewielki dyskomfort w momencie ekspozycji na laser. Jednak nieprzyjemne uczucie jest bardzo słabo wyrażone i znika od razu po zakończeniu zabiegu. Ponadto działanie termiczne lasera na tkanki jest ograniczone przez zastosowanie specjalnej głowicy chłodzącej.

Skuteczność usuwania naczyniaków laserem

Ilość zabiegów konieczna do usunięcia naczyniaka zależy od wielkości guzka. Może wystarczyć nawet jeden zabieg, ale zwykle laserowe usuwanie naczyniaków wymaga około 1-4 zabiegów. Należy jednak mieć na uwadze możliwość większej ilości spotkań w wypadku sporej wielkości zmiany. Zabiegi wykonuje się w odstępach kilkutygodniowych (co około 4-6 tygodni).

Przygotowanie do zabiegu

Przygotowanie do zabiegu laserowego usuwania naczyniaków obejmuje przede wszystkim dokładną higienę miejsca zabiegowego. Skórę należy umyć mydłem o prostym składzie, nie nakładać kremów, maści ani balsamów (mogą pochłaniać i rozpraszać wiązkę). Ponadto trzeba:

 • minimum miesiąc przed zabiegiem nie eksponować skóry na słońce, nie korzystać z solarium
 • dwa tygodnie przed zabiegiem nie stosować samoopalacza
 • odstawić kosmetyki z retinolem i witaminą C
 • nie przyjmować leków i ziół światłouczulających (w razie wątpliwości zostaniesz poinformowany/a podczas konsultacji)
 • należy zadbać o dobre nawodnienie organizmu

Postępowanie po zabiegu

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji i nie ogranicza aktywności. W razie pieczenia skóry możesz zastosować kompres żelowy cold pack do kupienia w każdej aptece. Po zabiegu należy przez 4 tygodnie unikać ekspozycji na silne stresory tj. promieniowanie UV i temperatura. Ponadto należy nakładać na miejsce zabiegowe kremy z filtrem SPF 50+, stosować regularną, łagodną pielęgnację (2 tygodnie bez peelingów). W trakcie konsultacji polecimy Ci też krem przyspieszający gojenie, który możesz stosować także przy innych okazjach.

Przeciwskazania do stosowania lasera

Nie ma ich wiele. Przede wszystkim jest to terapia retinoidami i innymi substancjami fotouczulającymi. Również opalona skóra źle reaguje na laser. Ponadto nie powinno się podejmować terapii laserem w razie:

 • okresu ciąży i karmienia
 • występowania epilepsji
 • zaburzeń krzepnięcia
 • łuszczycy i bielactwa
 • w wypadku aktywnej opryszczki
 • na otwarte uszkodzenia skóry
 • przy silnej skłonności do powstawania bliznowców
 • po wszczepieniu rozrusznika
 • podczas terapii przeciwnowotworowej

Co jeszcze warto wiedzieć o laserowym usuwaniu naczyniaków?

Pacjenci często pytają się jak przebiega zabieg, szczególnie jeśli jest to ich pierwszy kontakt z medycyną estetyczną. Zawsze zaczynamy od konsultacji. Wówczas rozwiewamy wątpliwości, rozważamy za i przeciw – zawsze możesz zrezygnować jeśli pojawią się nowe okoliczności.

W trakcie zabiegu pacjent i lekarz zakładają dostosowane do długości fal ochronne okulary. Zapobiega to ewentualnym urazom siatkówki. Sam zabieg laserowego usuwania naczyniaków trwa kilka do kilkunastu minut. Jest bezpieczny i nieobciążający. Na koniec zabiegu zastosujemy krem łagodzący i wówczas też zostaniesz szczegółowo poinstruowany/a co do dalszego postępowania.

Ceny zabiegów

Naczyniak rubinowy200 zł
Naczyniak 2 cm x 2 cm300 zł
Naczyniak 4 cm x 4 cm550 zł
Naczyniak 12 cm x 12 cm800 zł
Naczyniak 16 cm x 16 cm1300 zł