- 1 Co to jest osocze bogatopłytkowe?
- 2 Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej
- 3 Osocze bogatopłytkowe przed i po. Kiedy zobaczę efekty?
- 4 Skuteczność zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.
- 5 Osocze bogatopłytkowe na twarz, czyli Regeneris lub wampirzy lifting
- 6 Czy mezoterapia z zastosowaniem prp boli?
- 7 Osocze bogatopłytkowe na skórę głowy i włosy
- 8 Leczenie łysienia androgenowego (typu męskiego) a zalety prp
- 9 Osocze bogatopłytkowe pod oczy
- 10 Pozbywanie się blizn – osocze bogatopłtkowe na blizny i rozstępy
- 11 Osocze bogatopłytkowe a trądzik i blizny potrądzikowe
- 12 Przeciwskazania do stosowania osocza bogatopłytkowego.
- 13 Co jaki czas należy powtarzać zabiegi z osoczem bogatopłytkowym?
- 14 Ceny zabiegów
- 15 Czy warto stosować osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe zdobyło olbrzymią popularność w medycynie estetycznej. Popularność w pełni zasłużoną, wynikającą z potwierdzonej naukowo skuteczności i bezpieczeństwa. Poznaj szeroką ofertę zabiegów wykonywanych w naszej Klinice przez doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej.
Co to jest osocze bogatopłytkowe?
Ogólnie rzecz biorąc osocze bogatopłytkowe (lub PRP, z ang. platelet rich plasma) to koncentrat najcenniejszych z punktu widzenia medycyny estetycznej elementów krwi. Zamiast stosować obce substancje kierujemy uwagę na biologiczny potencjał tkwiący w organizmie każdego człowieka. Osocze bogatopłytkowe uzyskuje się po odwirowaniu próbki krwi pacjenta/tki. Co ważne, proces ten powinien odbywać się zgodnie z wytycznymi, w certyfikowanych wirówkach. Dzięki temu mamy pewność, że uzyskany koncentrat posiada odpowiednie stężenie płytek krwi.
Dlaczego płytki krwi są takie ważne?
Płytki krwi (trombocyty) odpowiadają za proces krzepnięcia krwi i stymulację naprawy uszkodzonych naczyń. W związku ze swoją funkcją są przepełnione substancjami o dużym potencjale biologicznym, m.in. czynnikami wzrostu i ważnymi enzymami. Odkrycie czynników wzrostu oraz ich zastosowanie stanowiło krok milowy dla medycyny regeneracyjnej i estetycznej. Co więcej, stosuje się je również w chirurgii, ortopedii czy stomatologii.
Czym są czynniki wzrostu?
Czynniki wzrostu to nazwa obejmująca wiele różnorodnych substancji, głównie peptydów, które stymulują powstawanie i dojrzewanie nowych komórek. Efektem tego są procesy rewitalizacji i odnowy. Do czynników wzrostu zaliczamy między innymi:
- Płytkowy czynnik wzrostu (PDGF) – pobudza neoangiogenezę (powstawanie nowych naczyń, co powoduje to lepsze ukrwienie i odżywienie tkanek). Ponadto pobudza wytwarzanie kolagenu.
- Naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu (VEGF) – również pobudza angiogenezę, odpowiada za prawidłowy rozwój nowych naczyń.
- Czynnik wzrostu fibroblastów (FGF) – aktywuje podział i dojrzewanie komórek tkanki łącznej
- Naskórkowy czynnik wzrostu (EGF) – stymuluje podział i różnicowanie komórek skóry. Nasila i reguluje wytwarzanie kolagenu.
- Transformujący czynnik wzrostu beta (TGF – β) odpowiada za syntezę kolagenu oraz poprawę integralności między komórkami
Stężone czynniki wzrostu zawarte w osoczu bogatopłytkowym wprowadza się podskórnie – dokładnie tam gdzie mają działać. Ponadto należy pamiętać, że osocze bogatopłytkowe to preparat autologiczny (auto- to znaczy pochodzący od samego pacjenta/tki), a więc o wysokiej biokompatybilności. Nie ma ryzyka odrzucenia, reakcji alergicznych czy zakażeń krwiopochodnych.
Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej
Uniwersalny potencjał osocza bogatopłytkowego sprawia, że znalazło ono szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Można je wykorzystać niemal wszędzie tam, gdzie niezbędna jest regeneracja i odmłodzenie tkanek. Najbardziej znanym zabiegiem jest z pewnością tzw. wampirzy lifting, czyli rewitalizacja skóry oraz zwalczenie zmarszczek mimicznych poprzez zastosowanie mezoterapii PRP. Wampirzy lifting powoduje wygładzenie zmarszczek i fałdów, przywraca jędrność i młody wygląd twarzy. Niweluje kurzą łapkę. Ponadto osocze bogatopłytkowe jest wykorzystywane pod oczy, w celu przywrócenia bardziej witalnego wyglądu, rozjaśniając cienie i eliminując tzw. podkowy.
Nieco mniej oczywistym zastosowaniem osocza bogatopłytkowego jest leczenie blizn, rozstępów i łysienia. Pobudzanie tkanek do wytwarzania nowych naczyń, komórek oraz kolagenu powoduje naprawę i „reset” zmienionych miejsc. Aktywacja komórek macierzystych i podziałów komórkowych skutkuje uzupełnieniem ubytków i odżywieniem skóry. W tym także skóry głowy. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz poniżej.
Jak przeprowadza się zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego
Tu podstawową techniką jest klasyczna mezoterapia igłowa. Polega ona na wprowadzeniu przygotowanego preparatu osocza bogatopłytkowego za pomocą specjalnych, cienkich igieł. Istnieją inne metody np. pistolet lub dermapen. Są one mniej uciążliwe dla pacjenta/tki, lecz są też nieco mniej wydajne – dochodzi do większej utraty preparatu.
Każdy zabieg poprzedzony jest zastosowaniem kremu EMLA z lidokainą, która jest substancją powszechnie stosowaną do znieczulenia miejscowego. Dzięki temu nieprzyjemne doznania związane z wkłuwaniem są ograniczone do zupełnego minimum.
Osocze bogatopłytkowe przed i po. Kiedy zobaczę efekty?
Podczas zabiegu z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego nie wprowadza się wypełnienia. Oznacza to, że nasze ciało potrzebuje pewnego czasu na aktywację i przeprowadzenie procesów naprawczych. Pełen efekt zabiegu pojawia po około 3-4 tygodniach, lecz już wcześniej można zaobserwować pożądane zmiany. Wkrótce po zabiegu możemy doświadczyć wzrostu napięcia skóry. Wynika ono z aktywacji wytwarzania kolagenu, podziałów komórkowych oraz lepszej spoistości tkanki. To pierwsza oznaka, że osocze zaczyna działać. Co ważne, efekt terapii osoczem bogatopłytkowym jest widoczny już po pierwszym zabiegu.
Wynik terapii osoczem bogatopłytkowym potrafi być bardzo spektakularny. Skóra staje się bardziej jędrna, wygładzona i świetlista. Procesy naprawcze blizn powodują ich wygładzenie i zanik, widoczne wyrównanie kolorytu skóry. W wypadku włosów możemy zaobserwować wzrost gęstości, pogrubienie i zmniejszenie łamliwości. Przyjmuje się, że efekty terapii PRP powinny utrzymywać się przynajmniej rok, ale np. eliminacja blizn potrądzikowych jest trwała.
Stopniowe uwidacznianie się efektu ma swoją zaletę. Proces wygląda bardziej naturalnie, nie ma ryzyka „szoku” wynikającego z nagłej zmiany. Ten akapit kieruję szczególnie do osób, które mają bardziej dyskretne podejście do terapii oferowanych przez medycynę estetyczną.
Skuteczność zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.
Fakt, że zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego działają, widać zarówno w codziennej pracy z pacjentami/tkami, jak również w badaniach naukowych. Skuteczność wykorzystania zależy jednak od kilku zmiennych. Negatywne opinie klietek/tów na temat terapii PR wynikają często z niedopasowania oczekiwań do możliwych efektów. Ponadto zdarza się stosować osocze bogatopłytkowe na problemy estetyczne, które powinny być rozwiązane innymi metodami. Odpowiedzialni za to są też sami lekarze medycyny estetycznej, szczególnie jeśli nie posiadają doświadczenia z PRP.
Doświadczenie lekarza ma znaczenie kluczowe. W naszej Klinice przed zabiegiem przeprowadzamy szczegółowy wywiad, doradzamy właściwe postępowanie i ewentualnie zalecamy wykorzystanie metod alternatywnych. Jeśli problemem są na przykład opadające policzki lub bardzo głębokie fałdy skórne, o wiele lepszym wyborem byłoby zastosowanie nici Aptos. Pamiętajmy, że każdy preparat medyczny ma pewne określone właściwości. Celem wykorzystywania osocza bogatopłytkowego jest stymulacja tkanek do wytwarzania naczyń, substancji międzykomórkowej (np. kolagenu) i podziałów komórkowych. Metoda przynosi fenomenalne efekty, ale jej działanie zachodzi w określonych warstwach skóry. Ponadto ograniczoniem jest ilość preparatu, którą jesteśmy w stanie jednorazowo uzyskać i podać.
Podsumowując osocze bogatopłytkowe jest skuteczne. To biologiczna regeneracja zmienionych w procesie starzenia lub procesie chorobowym miejsc. Jednakże należy pamiętać o jej ograniczeniach.
Osocze bogatopłytkowe na twarz, czyli Regeneris lub wampirzy lifting
Na twarz, szyję i dekolt. Wszędzie tam gdzie proces starzenia uwidacznia się poprzez zmarszczki i osłabioną, matową, scieńczałą skórę. Określenie wampirzy lifting używa się często zamiennie z osoczem bogatopłytkowym, lecz samo osocze ma o wiele więcej zastosowań niż samo działanie liftingujące. Regeneris natomiast to chroniona prawem nazwa handlowa.
Wampirzy lifting to terapia anti-agingowa w pełnym tego określenia znaczeniu. Cofa i zatrzymuje postępujące z czasem zmiany. W procesie starzenia dochodzi do spadku stężenia substancji międzykomórkowej, zmniejsza się tempo wytwarzania nowych komórek skóry. Mniejsza ilość kolagenu oznacza spadek jędrności i nawilżenia skóry, gdyż te cząsteczki utrzymują w skórze wodę. Ponadto scieńczenie skóry powoduje, że staje się ona wiotka i odsłania naczynia. Koloryt skóry jest mniej równomierny.
Do tego właśnie służy wampirzy lifting. Poprawia jędrność i elastyczność skóry. Wyrównuje koloryt, przywraca gładki owal twarzy i wygładza zmarszczki mimiczne. Nie niesie ze sobą ryzyka nienaturalnego wypełnienia. Stymulacja czynnikami wzrostu aktywuje procesy, które przestały być inicjowane w sposób samoistny, tak jak to ma miejsce w młodej skórze.
Wampirzy lifting przeprowadza się z wykorzystując mezoterapię igłową. Zabieg trwa około 20 minut. W tym czasie punkt po punkcie wprowadza się poprzez nakłucia preparat w ustalone wcześniej miejsca skóry. Dzięki temu przekraczamy szczelną warstwę naskórka. Stosowanie kosmetyków na powierzchnie skóry jest istotne i trudno przeceniać codzienną rutynę. Jednak nic nie zastąpi działania „u podstaw”. Pamiętajmy – niezależnie jak nowatorski i bogaty w składzie jest krem, większość substancji nie może przekroczyć bariery naskórkowej ze względu na zbyt dużą wielkość cząsteczek.
Czy mezoterapia z zastosowaniem prp boli?
Zależy, każdy reaguje nieco inaczej. Każdy ma inny próg bólu. Co ważne, zabieg mezoterapii igłowej jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Przed zabiegiem skórę smaruje się kremem EMLA zawierającym między innymi lidokainę. Jest to ta sama substancja, którą stosuje się w stomatologii podczas leczenia zębów. Znosi ona nieprzyjemne doznania bólowe związane w wkłuwaniem się pod skórę. Ponadto znosi mrowienie i swędzenie, które mogłoby wystąpić pod wpływem wprowadzania preparatu. W naszej praktyce ograniczamy ból do absolutnego minimum. Jest to niesamowicie ważne. Opinie pacjentek związane z odczuciami podczas zabiegu są zdecydowanie pozytywne.
Osocze bogatopłytkowe na skórę głowy i włosy
Innym istotnym zastosowaniem osocza bogatopłytkowego jest leczenie łysienia o różnej etiologii. Terapia PRP może być zastosowana zarówno w łysieniu androgenowym, czyli typowym łysieniu męskim, jak również w leczeniu łysienia plackowatego, które wynika z autoimmunologicznego stanu zapalnego o nieznanej przyczynie.
Ogólna zasada działania terapii osoczem bogatopłytkowym jest podobna jak w wypadku skóry nieowłosionej. Czynniki wzrostu zawarte w PRP stymulują angiogenezę oraz komórki skóry (to szerokie pojęcie obejmuje także mieszki włosa, które z punktu widzenia tkanek są wytworem na naskórka). Wzrost zagęszczenia naczyń w skórze głowy odpowiada za lepszy przepływ krwi. Powoduje to poprawę odżywienia i utlenowania. Utrzymanie prawidłowego ukrwienia mieszków jest bardzo ważne, ponieważ nieodżywione włosy powoli obumierają, stają się cieńsze, bardziej łamliwe i w końcu wypadają.
Ponadto zawarte w osoczu bogatopłytkowym czynniki wzrostu bezpośrednio stymulują mieszki włosów do aktywnej pracy. Substancje te mają też istotne znaczenie regulacyjne i regeneracyjne w obrębie tkanek. Efektem działania osocza bogatopłytkowego jest wzrost gęstości owłosienia skóry głowy, poprawa kondycji włosa, ograniczenie łamliwości.
Leczenie łysienia z pomocą PRP polega na mezoterapii skóry głowy. Preparat osoczowy wprowadza się poprzez zastosowanie cieniutkich igieł w miejsce przerzedzenia włosów. Oprócz klasycznej metody mezoterapii igłowej skóry głowy, można wykorzystać zabiegi mikroigłowe stosując specjalnie do tego celu przystosowane narzędzia jak np. dermapen. Wybór odpowiedniej metody zostanie wybrany w trakcie konsultacji z lekarzem po przeprowadzeniu wywiadu i ustaleniu potrzeb. Sam zabieg trwa około 20-60 minut.
Co ważne, warto podjąć się leczenia łysienia jak najszybciej. Przynosi ono najlepsze efekty, gdy proces nie jest zaawansowany, a skóry głowy nie pokrywa gruba i szczelna warstwa pozbawionego włosów nabłonka.
Osocze bogatopłytkowe w leczeniu łysienia plackowatego
W procesie chorobowym związanym z łysieniem plackowatym dochodzi do reakcji zapalnej i odrzucenia tkanek włosa jako obcych dla organizmu. Jest to proces przewlekły i trudny do leczenia. Oprócz środków działających przyczynowo (m.in. immunosupresyjne sterydy) często wykorzystuje się substancje pobudzające ukrwienie. Wykorzystywane są także mieszanki odżywcze wprowadzane za pomocą mezoterapii igłowej.
Osocze bogatopłytkowe jest cennym sojusznikiem w walce łysieniem plackowatym. Właściwości regeneracyjne w naturalny sposób poprawiają odżywienie skóry głowy oraz stymulują atakowane w przewlekłym procesie zapalnym cebulki włosów. Istnieją mocne dowody pochodzące z badań naukowych potwierdzające skuteczność tej terapii.
Leczenie łysienia androgenowego (typu męskiego) a zalety prp
Wypadanie włosów w procesie łysienia androgenowego to problem wielu mężczyzn i kobiet. U pań występuje szczególnie po okresie menopauzy. Często łysienie androgenowe słabo odpowiada na leczenie, a walka z nim jest długa i uciążliwa. Winnymi łysienia są receptory testosteronowe obecne w cebulce włosa. Ich gęstość jest uwarunkowana genetycznie, stąd mężczyźni różnią się tempem i stopniem utraty włosów.
W leczeniu łysienia androgenowego stosuje się przede wszystkim minoksydyl i finasteryd. Minoksydyl ma za zadanie rozszerzyć naczynia, przez co zwiększa ukrwienie cebulem włosowych. Finasteryd natomiast jest lekiem hormonalnym. Istnieją jednak liczne ograniczenia do ich stosowania. Od uciążliwości podawania preparatu, które musi być częste i regularne, przez ograniczoną skuteczność, aż po problemy z libido, które mogą wystąpić podczas stosowania finasterydu. Ponadto terapia hormonalna jest przeciwwskazana u pacjentów w wieku dojrzewania, a czasem już wtedy dochodzi do utraty włosów.
Odpowiedzią na część z tych problemów może być terapia osoczem bogatopłytkowym. Zabiegi PRP są bezpieczne, nie wywołują opisanych problemów i efektów ubocznych. Czynniki wzrostu poprawiają ukrwienie i pobudzają cebulki włosa. Ponadto osocze bogatopłytkowe może być stosowane u młodszych pacjentów.
Osocze bogatopłytkowe pod oczy
Terapia z zastosowanie PRP pozwala pozbyć się cieni pod oczami. Ten problem estetyczny, który powoduje „zmęczony” wygląd twarzy można rozwiązać stosując osocze bogatopłytkowe. Zarówno w terapii samodzielnej lub w połączeniu z innymi metodami. Cienka skóra pod oczami odsłania naczynia. Powoduje to wizualnie ciemniejszy koloryt tych obszarów.
Osocze bogatopłytkowe aktywizuje komórki skóry i powoduje wytwarzanie substancji międzykomórkowej. Poprawia się „konsystencja” tkanki, wzrasta grubość, naczynia przestają prześwitywać. Podobnie jak w przypadku innych okolic stosujemy mezoterapię igłową, dzięki czemu osocze bogatopłytkowe przekracza warstwę naskórka i trafia prosto do komórek, które ma pobudzić do pracy.
Pozbywanie się blizn – osocze bogatopłtkowe na blizny i rozstępy
Blizny to zmiany skórne powstające w procesie gojenia. Ich wygląd wynika z zastąpienia zdrowej struktury skóry włóknistą tkanką łączną. Włókna kolagenowe i komórki skóry tracą właściwy układ i porządek. Z tego względu niemożliwy jest samoistny powrót do stanu sprzed bliznowacenia.
Zastosowanie osocza bogatopłytkowego pomaga pobudzić komórki skóry do tkankowego „resetu”. Dzielące się komórki skóry, wspomagane przez nowopowstające naczynia, prowadzą do powstania regularnych warstw skóry właściwej. Odkładanie kolagenu przestaje być chaotyczne. Komórki lepiej przylegają do siebie i są bardziej odżywione.
Opisane zmiany na poziomie komórkowym przekładają się na obserwowalny gołym okiem proces wycofywania się blizn. Skóra w miejscu blizny wygładza się, staje się bardziej jędrna i świetlista.
Osocze bogatopłytkowe a trądzik i blizny potrądzikowe
Popularnym zastosowaniem osocza bogatopłytkowego jest leczenie blizn potrądzikowych. W trakcie zabiegu wykorzystujemy technikę mezoterapii igłowej. Pojedyczny zabieg trwa do 30 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Zmiany na twarzy, ale też w innym partiach zajętych wcześniej przez trądzik wygładzają się. Skóra odzyskuje równomierny koloryt i blask.
Należy jednak pamiętać, że nie powinno się stosować terapii PRP w trakcie trwania aktywniej choroby. Trądzik to zmiany wynikające z obecności bakterii, a co za tym idzie wykorzystywanie igieł w miejscu infekcji może prowadzić do nieprzyjemnych powikłań. Pierwszym krokiem w takim wypadku jest konsultacja dermatologiczna mająca na celu zatrzymanie zmian trądzikowych.
Przeciwskazania do stosowania osocza bogatopłytkowego.
Nie ma wiele przeciwskazań do terapii z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Jest to metoda bezpieczna, w której stosujemy preparat autologiczny. Dzięki temu eliminujemy szanse wystąpienia interakcji.
Do przeciwskazań należą jednak:
- Przewlekłe zakażenie lub aktywne zakażenie – szczególnie skóry w okolicy, w której przeprowadza się zabieg. Mogłoby to prowadzić do wprowadzeniu drobnoustrojów w głębsze partie skóry.
- Nowotwory i większość chorób autoimmunologicznych
- Zaburzenia krzepnięcia krwi, jak również stosowanie leków przeciwkrzepliwych – wynika to z ryzyka krwawienia i powstania krwiaków podskórnych, zarówno podczas pobierania krwi jak i samego zabiegu.
- Ciąża oraz karmienie piersią
Zalecenia po zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.
Terapia PRP nie wymaga długiej rekonwalescencji. Ogranicza się ona do unikania ekspozycji na promienie UV i inne drażniące czynniki (np. basen, sauna). Ponadto przez około pół dnia należy zrezygnować ze stosowania makijażu.
Po zabiegu mogą powstać nieznaczne zaczerwienienia w miejscu wkłucia, które ustępują po kilku do kilkunastu godzinach. Niekiedy mogą pojawić się mikrosiniaczki, które również znikają bez śladu. Aby je ukryć wystarczy zastosować standardowy podkład. Zabieg z zastosowaniem nie ogranicza typowej, codziennej aktywności.
Co jaki czas należy powtarzać zabiegi z osoczem bogatopłytkowym?
Efekty zabiegu pojawiają się już po pierwszym zastosowaniu, ale optymalnym rozwiązaniem jest intensywny cykl 4-6 zabiegów, które wykonuje się co około miesiąc. Zapewnia to kompleksową rewitalizację leczonych obszarów.
Po ukończeniu takiej terapii proponujemy pacjentkom zabiegi przypominające raz lub dwa razy w roku. Oczywiście, intensywność terapii dostosowujemy do potrzeb i możliwości pacjenta/tki.
Ceny zabiegów
Twarz / Szyja / Dekolt | 630 zł |
Twarz i szyja | 1030 zł |
Twarz, szyja i dekolt | 1430 zł |
Skóra głowy | 630 zł |
Cienie pod oczami | 630 zł |
Osocze PRP połączone z dermapen 4 | +400 zł za okolicę |
Osocze z fibryną bogatopłytkową | 1200 zł |
Jalu Plasma | 1060 zł |
Egzosomy | 3000 zł |
Cellular Matrix | 1200 zł |
Czy warto stosować osocze bogatopłytkowe
Jeśli udało Ci się dotrwać do końca tego artykułu z pewnością wiesz, że warto poddać się terapii z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Jest to małoinwazyjny zabieg z zastosowaniem krwi własnej pacjenta/tki. Terapia PRP oferuje duży potencjał leczniczy i rewitalizacyjny, ale również bezpieczeństwo. Nie ma ryzyka alergii i odrzucania wprowadzonej substancji.
Zapraszamy na konsultacje z doświadczonymi lekarzami pracującymi w naszej Klinice. Pomożemy Ci dostosować zabieg do oczekiwań, zaproponujemy zindywidualizowany plan leczenia.