Wskazania do zabiegu plastyki powiek
Oczy stanowią kluczowy element naszej twarzy. Kondycja skóry wokół oczu, w tym położenie, napięcie i jędrność powieki górnej i dolnej, a także usytuowanie zewnętrznego kącika oka w dużej mierze decyduje o młodym wyglądzie. Kształt oka w znacznym stopniu determinowany jest przez rasę, jednak niezależnie od tego wygląd okolicy oczu zmienia się wraz z upływem czasu.
Postępująca z wiekiem utrata jędrności powiek górnych nadaje całej twarzy zmęczony, ciężki i niewyspany wygląd. Niekiedy pacjenci próbują dźwigać powieki poprzez ciągłe unoszenie brwi, jednak zdarzają się przypadki, że opadająca skóra powiek opiera się o rzęsy, skutecznie ograniczając pole widzenia. Wiotkość i nadmiar skóry może dotyczyć również powieki dolnej. Inną zmianą, która obniża samoocenę pacjentów są przepukliny tłuszczu oczodołowego, obserwowane jako zgrubienia i naddatek objętości w okolicy oka. Jeszcze inny aspekt stanowi opadający zewnętrzny kącik oka, który nadaje smutny wyraz twarzy. Należy zaznaczyć, że wymienione mankamenty urody nie zawsze mają związek z wiekiem pacjenta. Bywa, że problem opadających górnych powiek lub tzw. „worków” pod oczami jest związany z uwarunkowaniami genetycznymi lub budową anatomiczną.
Plastyka powiek górnych i dolnych
Plastyka powiek – inaczej blefaroplastyka, z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem osób w różnym wieku, a motywacją do operacji nie są już tylko względy natury medycznej, ale coraz częściej czynniki estetyczne. Oprawa oczu i jędrność tej okolicy jest jednym z czynników decydujących o młodym wyglądzie, z tego względu plastyka powiek górnych wykonywana jest w przeważającej części przez kobiety. Mężczyźni decydują się na nią z bardziej praktycznych względów tzn. przywrócenia pola widzenia. Podczas blefaroplastyki pozbywamy się nadmiaru skóry powieki, widocznej w postaci charakterystycznego fałdu, a także jeśli istnieje konieczność usuwane są przepukliny tłuszczu okołogałkowego. Więcej informacji na czym polega plastyka powiek TUTAJ.
Konsultacja przed zabiegiem chirurgii powiek
Przed przystąpieniem do wykonania plastyki powiek konieczne jest zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej. Zabieg blefaroplastyki, podobnie jak każdy zabieg chirurgiczny, wymaga konsultacji z lekarzem. Podczas rozmowy przed operacją powiek lekarz pyta jakie są oczekiwania pacjenta, omawiane są możliwe do uzyskania efekty zabiegu oraz zalecenia dotyczące przygotowania do zabiegu i postępowania po przeprowadzonej korekcie. Jak przygotować się do zabiegu plastyki powiek? – o tym w dalszej części artykułu.
Przygotowanie do zabiegu korekcji powiek
Jakie badania należy zrobić przed plastyką powiek?
Przeprowadzenie plastyki powiek powinno poprzedzone być wykonaniem badań z krwi około dwa tygodnie przed terminem operacji, tak by lekarz wykonujący zabieg mógł dokonać analizy i interpretacji wyników. Do najczęściej zlecanych badań zalicza się morfologię, czynniki krzepliwości krwi APTT, INR, poziom sodu i potasu, glukozę na czczo, hemoglobinę glikowaną Hba1c, oraz poziom CRP, TSH, fT4. Dodatkowe oznaczenia obejmują poziom kreatyniny i enzymów wątrobowych ALAT, ASPAT oraz badania wirusologiczne przeciwciała anty-HCV oraz antygen HBs. Wyniki badań należy dostarczyć do kliniki osobiście lub drogą mailową.
Jakich leków nie można przyjmować przed zabiegiem chirurgii powiek?
Decydując się na zabieg pacjent powinien przekazać lekarzowi listę przyjmowanych leków. Niektóre z nich jak np. Acard czy Acenokumarol obniżają krzepliwość krwi, dlatego konieczna jest i zmiana w porozumieniu z kardiologiem prowadzącym. Podobne działanie na parametry krzepnięcia wykazują popularne i często przyjmowane leki przeciwbólowe i przeciwzapalne takie jak ibuprofen, ketoprofen, aspiryna, dlatego odradza się ich przyjmowanie. Można je zastąpić np. paracetamolem czy pyralginą. Warto wspomnieć, że niektóre zioła, takie jak kurkuma, czosnek, imbir oraz suplementy diety
z kwasami omega mogą wydłużać czas krzepnięcia. Wszystkie wymienione substancje należy wykluczyć minimum 14 dni przed planowaną blefaroplastyką.
Czy trzeba rzucić palenie przed blefaroplastyką?
Pacjenci palący papierosy powinni poinformować lekarza o tym fakcie. Krążąca w krwi palacza nikotyna zaburza procesy gojenia i wydłuża okres rekonwalescencji, co w przypadku plastyki powiek może zaburzyć ostateczny efekt estetyczny. Zaleca się by z nałogiem zerwać na cztery tygodnie przed planowaną korektą oraz wstrzymać się od palenia przez kolejne cztery tygodnie. Pamiętajmy o tym, że palenie papierosów ma negatywny wpływ nie tylko na kondycję skóry okolicy oczu, ale także na ogólny stan zdrowia. Dlatego zachęcamy, aby odstawienie papierosów przed i po zabiegu blefaroplastyki było okazją do rzucenia szkodliwego nałogu.
Czy do plastyki powiek górnych i dolnych trzeba ściągnąć sztuczne rzęsy?
Wiele kobiet zastanawia się, czy do operacji powiek należy ściągnąć doczepiane rzęsy mylnie zakładając, że będzie to substytut makijażu oka na czas rekonwalescencji po zabiegu. Innym przypadkiem jest świadoma rezygnacja z kolejnego dopełnienia przed blefaroplastyką, ponieważ w trakcie zabiegu przedłużane rzęsy „i tak się zniszczą”. Jedynym prawidłowym posunięciem w tej sytuacji jest całkowite usunięcie stylizacji przed zaplanowaną korektą powiek. Po pierwsze ułatwia to dezynfekcję pola zabiegowego oraz niepotrzebnie nie komplikuje precyzyjnej pracy specjalisty wykonującego zabieg. Pozbycie się sztucznych rzęs zwiększa również komfort pacjenta. Zarówno przed jak i w trakcie zabiegu skóra powiek jest wielokrotnie przecierana – dzięki odpowiedzialnemu podejściu unikniemy nieprzyjemnych pociągnięć i zahaczania gazika o doklejone rzęsy. Innym argumentem przemawiającym za ściągnięciem przedłużanych rzęs jest fakt, że po blefaroplastyce okolica powieki górnej jest obrzęknięta i tkliwa, a nieściągnięte rzęsy będą dodatkowo powodować kłucie w brzeg powieki oraz utrudniać pielęgnację pozabiegową.
Czy przed operacją plastyczną powiek trzeba przyjmować jakieś leki lub suplementy?
Celem wzmocnienia naczyń krwionośnych na 2 tygodnie przed korekcją powiek górnych i dolnych można przyjmować witaminę C lub Rutinoscorbin. Pomoże to ograniczyć krwawienie i ryzyko powstania siniaków. O dawkowanie preparatów warto zapytać lekarza podczas konsultacji.
Co zrobić w dniu zabiegu korekcji powiek?
W większości przypadków korekta opadającej powieki górnej oraz operacja powieki dolnej odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Z tego względu nie ma konieczności przychodzenia na zabieg na czczo. W dniu plastyki powiek pacjent powinien zjeść normalny posiłek. Inaczej jest, gdy na życzenie pacjenta zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym – wówczas należy skonsultować się z anestezjologiem. W dniu wykonania zabiegu należy umyć sobie głowę a długie włosy najlepiej spiąć gumką. Na twarz nie powinno nakładać kosmetyków pielęgnacyjnych i makijażu. Czas trwania zabiegu to zazwyczaj około 1-2 godzin, dlatego dobrze jest ubrać wygodne ubranie, które po zabiegu będzie łatwo ściągnąć, bez ryzyka urażenia operowanych miejsc. Dlatego rozpinana koszula i top będą zdecydowanie lepszym wyborem niż golf, czy bluzka ściągana przez głowę. Po zabiegu usunięcia nadmiaru skóry powiek pacjent powinien zapewnić sobie powrót do domu w roli pasażera, a nie kierowcy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy
o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.