Włókniak

Włókniak

Strona główna » Blog » Dermatologia » Włókniak


Włókniak – co to takiego?

Włókniak – z łacińskiego Fibroma – to rodzaj grudkowatej narośli, która najczęściej przybiera nieregularny kształt. Powstają, gdy tkanka łączna włóknista nadmiernie się rozrasta. Włókniaki dzielimy na miękkie i twarde.

Rodzaje włókniaków

Istnieją różne typy włókniaków, a podział jest prosty: twarde oraz miękkie.

Włókniak twardy (włókniaki podskórne) – to nabyta, pojedyncza zmiana o workowatym wyglądzie. Nie osiąga ona dużych rozmiarów – zazwyczaj od 2 do 5 cm. Przeważnie włókniaki twarde to zmiany, które nie dają odczuć bólowych. Są twarde w dotyku. Występują w kolorach od czerwonego do brunatnego
i przesuwają się pod skórą, gdy uciśniemy. Te łagodne zmiany skórne często powstają po stanie zapalnym, który wystąpił na skórze – najczęściej na kończynach. Zaobserwowano, iż włókniaki twarde występują u osób, które borykają się z chorobą cukrzycy, otyłością, przy zaburzeniach hormonalnych i u kobiet w ciąży.

Włókniak miękki – to typ zmiany skórnej, która jest miękka w dotyku. Każdy z nas będzie prędzej, czy później będzie „szczęśliwym” posiadaczem włókniaka miękkiego. Występują zarówno u kobiet , jak i mężczyzn, częściej mnogo, niż pojedynczo – to charakterystyczna cecha w przypadku włókniaków miękkich. Gdzie możemy się natknąć na włókniaka miękkiego? Często na tułowiu, szyi, pod pachami, na powiekach, u kobiet pod biustem. To najczęstsze miejsca występowania włókniaków. Włókniak ten może wyrastać bezpośrednio ze skóry lub też być połączony cieniutkim pasmem tkanki, przeważnie jest barwy skóry. Jednym z rodzajów włókniaka miękkiego jest tak zwany włókniak starczy – obserwujemy wtedy większą liczbę małych zmian, częściej u kobiet – i tu ciekawostka – o brązowych oczach.

Jak usunąć włókniaki?

Włókniaki skóry to bardzo powszechny, często występujący na skórze problem. Nie ulegają zezłośliwieniu lecz stanowią kompleks ze względów estetycznych. Zła wiadomość jest taka, że włókniaki same nie znikną. Jaki jest sposób na ich usunięcie i metody leczenia włókniaków? Pierwszym etapem jest oczywiście wizyta u specjalisty dermatologa, który określi rodzaj zmiany skórnej oraz dobierze technikę leczenia.

Metody usuwania włókniaków

Chirurgiczne usuwanie zmian

Istnieje kilka metod usuwania włókniaków w zależności od ich umiejscowienia i wielkości. Usunięcie włókniaka skóry może się odbyć w tradycyjny sposób – poprzez chirurgiczne usuwanie zmian. Dotyczy to szczególnie większych włókniaków i wiąże się z powstaniem blizny. Często wybiera się tą metodę do usuwania włókniaków twardych. Kliniki medycyny estetycznej dysponują całą gamą zabiegów, które z blizną sobie poradzą – więc spokojnie!

Zabieg laserowy

Laserowy zabieg usuwania włókniaków to bardzo często stosowana procedura. Wykorzystujemy tutaj ablacyjny laser CO2 i termicznie uszkadzamy tkanki, odparowując wodę. Laserowa metoda usuwania włókniaków skóry nie pozostawia blizn. Jest to właściwie bezbolesna i bardzo bezpieczna metoda na usunięcie włókniaka skóry. Dbając o państwa komfort zmiana przed zabiegiem będzie znieczulona specjalnym kremem z lignokainą. Po zabiegu możecie państwo wrócić do swoich czynności życiowych. Zabieg usuwania włókniaków nie wymaga okresu rekonwalescencji. Po zabiegu stosujemy preparaty przyspieszające regenerację naskórka. Laser frakcyjny ablacyjny to bardzo częsta terapia w przypadku usuwania włókniaków miękkich. Laserowe usuwanie włókniaków to częsty wybór lekarzy dermatologów ze względu na niskie ryzyko powikłań oraz dobrą tolerancję pacjentów.

Elektrokoagulacja

Inną metodą usuwania włókniaków jest elektrokoagulacja. Za pomocą specjalnego urządzenia, które wytwarza prąd o wysokiej częstotliwości struktury białkowe w skórze ulegają termicznemu uszkodzeniu. Podczas elektrokoagulacji może się wydzielać specyficzny zapach ścinanego białka. Metoda usuwania włókniaków z pomocą elektrokoagulacji to technika bezpieczna dla pacjenta. Podczas trwania zabiegu możemy odczuwać ciepło,
a po zabiegu może pojawić się strupek na powierzchni skóry. Niezależnie od wybranej metody leczenia i usuwania włókniaków pamiętamy
o pielęgnacji skóry po zabiegu. Bezwzględne unikanie „brudnych” miejsc typu: basen , sauna, solarium, rezygnacja z kąpieli słonecznych, a także stosowanie filtrów UV.

Krioterapia

Usunięcie zmian skórnych, jakimi są włókniaki jest również możliwe dzięki krioterapii. Co to takiego? To usuwanie zmian skórnych – w tym przypadku włókniaków, ciekłym azotem. Włókniaki nie stanowią zagrożenia dla naszego życia i zdrowia. Są po prostu mało estetyczne, a wymrożenie to skuteczna metoda, by się ich pozbyć. Bo na tym właśnie w skrócie polega krioterapia. Zatem jest kilka metod, aby skutecznie leczyć włókniaki.
W przypadku większych włókniaków pewnie będzie to metoda chirurgiczna….Dlatego bądźmy czujni! Obserwujmy nasze ciało i występujące na nim zmiany skórne.

5/5 - (9 głosów)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*