białe plamki na skórze czym są spowodowane

Białe plamki na skórze

Strona główna » Blog » Dermatologia » Białe plamki na skórze


Plama na skórze nigdy nie jest mile widziana….Mała, duża, jasna czy ciemna. Jedną może jeszcze jakoś zaakceptujemy, ale, gdy jest ich więcej
– już niekoniecznie. Zazwyczaj w naszej głowie zaczynają kotłować się myśli: „skąd ta plama?”, „czy to grzybica, przebarwienie?” ,”czy to zakaźne?”, „czy będzie ich więcej?”. Co może oznaczać pojawienie się na ciele białych plam? Dziś trochę na temat plam na skórze. Jak leczyć białe plamy?

Białe plamy

W Klinice Skórna.pl często pomagamy pacjentom poradzić sobie z problemem białych plam. Jak dochodzi do ich powstawania?
Hipopigmentacja – ma miejsce, gdy w naszej skórze dochodzi do zaburzeń barwnikowych, syntezy melaniny, skutkiem czego jest pojawienie się na ciele białych plam.

Hipopigmentacja może wystąpić u każdego. Dzieci, dorosłych, kobiet, mężczyzn w różnym wieku i w różnych miejscach na ciele. Jasne plamy mogą mieć różną wielkość: od zmian drobnych, pojedynczych, aż do dużych – zajmujących większą powierzchnię ciała. Przyczyny powstawania białych plam mogą mieć różne podłoże. W grę wchodzą: uwarunkowania genetyczne, środowisko, rodzaj wykonywanej pracy, higiena, zamiłowanie do opalania, przyjmowanie niektórych leków i ziół. Lekarz dermatolog po konsultacji z pacjentem wstępnie jest w stanie określić przyczynę pojawienia się na skórze białych plam. Ich występowanie to nie tylko defekt estetyczny. Mogą one również może świadczyć o poważniejszej chorobie skóry.

Przyczyny białych plam

Idiopatyczna hipomelanoza kropelkowa

Malutkie, białe odbarwienia skóry, które często pojawiają się na ramionach i nogach, ale mogą również na twarzy. Plamy powstają na skutek starzenia się skóry oraz pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Białe plamy mają łagodny charakter, nie swędzą. Pojawiają się u większości osób
w wieku dorosłym, gdyż każdy z nas w różnym stopniu narażony jest na promieniowanie UV. Widoczne na ciele białe plamy występują u 80% siedemdziesięciolatków. Hipomelanoza kropelkowa jest rodzajem przebarwienia skóry, który nie wymaga leczenia, a z którym w dorosłym wieku musimy się pogodzić, wspominając te wszystkie piękne momenty, gdy łapaliśmy słońce :).

Łupież pstry

Pityriasis versicilor – to choroba skóry o podłożu grzybiczym. Na skórze pojawiają się białe plamy, które wywołują drożdżaki z rodzaju Malassezia. Zakaźność jest nieduża, gdyż ten rodzaj występuje we florze bakteryjnej naszej skóry. Objawem choroby skóry są złuszczające się plamy występujące na tułowiu, szyi, ramionach. W przypadku tej grzybicy skóry plamki są różowe, jasnobrązowe o nieregularnym kształcie. Mogą zlewać się ze sobą oraz swędzieć. Ten rodzaj zmian skórnych częściej obserwujemy u młodzieży, gdzie w okresie dojrzewania zwiększona jest praca gruczołów łojowych, co stanowi doskonałą pożywkę dla grzybów Melassezia. Choć nie jest to choroba zakaźna, ma tendencję do nawrotów. Plamy nie reagują na promieniowanie UV i nie jesteśmy w stanie ich opalić, gdyż ten rodzaj drożdżaków produkuje inhibitor melanogenezy – kwas azelainowy. Stąd też „pstry” w nazwie, ponieważ zmiany chorobowe w tym przypadku mocno odznaczają się kolorystycznie od skóry zdrowej. Leczenie białych odbarwień w pierwszej kolejności rozpoczynamy od stosowania preparatów z ketokonazolem.

Łupież biały

Pityriasis alba – tutaj na obraz chorobowy składają się charakterystyczne białe plamy dobrze odgraniczone, przeważnie występujące na policzkach, ramionach oraz dłoniach. Bardzo często pojawia się przy Atopowym Zapaleniu Skóry (AZS). W tym przypadku plamy pojawiają się u dzieci i młodych dorosłych. Widoczne białe plamy zmienią kolor pod wpływem opalania na czerwony, są suche i delikatnie łuszczące. Ta grzybica skóry raczej nie powoduje swędzenia. W procesie leczenia łupieżu białego zaleca się stosowanie dermokosmetyków wykorzystywanych w leczeniu AZS. Stosowane są również preparaty przeciwgrzybicze z kwasem salicylowym. Unikamy nadmiernej ekspozycji słonecznej oraz stosujemy filtry UV- zwłaszcza, jeśli mówimy o skórze dziecka.

Bielactwo

Białe plamy, które najczęściej pojawiają się między 10, a 30 rokiem życia. Oszacowano, iż problem bielactwa dotyczy 4% ludności Świata. Nie każda biała plama na skórze to objaw bielactwa. Bielactwo to białe plamy na skórze, ale też brak pigmentu we włosach i tęczówce oka. To brak melaniny powoduje białe plamy. Na świecie coraz więcej mówi się o bielactwie, nie jest to już temat tabu. Na ten rodzaj nieuleczalnej choroby cierpi niejedna modelka, która ze swojego defektu zrobiła znak rozpoznawczy. Nie ma tu znaczenia wiek, płeć ani pochodzenie, choć o wiele bardziej widoczne będą zmiany na ciemnej skórze. W tych przypadkach białe plamy potrafią przysporzyć kłopotów…W Indiach choroba ta nazywana jest „białym trądem”
i wiąże się z ostracyzmem społecznym. Co dokładnie powoduje powstawanie białych plam na skórze? Etiopatogeneza tego schorzenia nie jest znana. Uczeni tego świata twierdzą , iż może mieć podłoże autoimmunologiczne, a system odpornościowy atakuje komórki pigmentacyjne naszej skóry.

Na bielactwo często zapadają osoby, które borykają się z problemem cukrzycy, chorobami tarczycy oraz niedokrwistością złośliwą. Gdzie widać białe plamy? Zwykle duże białe plamy pojawiają się na twarzy, głowie, grzbietach dłoni, łokciach, stopach, kolanach oraz narządach płciowych. W przypadku bielactwa rodzaj plam często ma charakter symetryczny. Na szczęście nie swędzą one i nie bolą. Walka przeciw białym plamom u osób cierpiących na bielactwo nie będzie łatwa. Najważniejszym zaleceniem będą tutaj wysokie filtry UV. Oczywiście nie uchronią one skóry od powstawania plam,
a jedynie zminimalizuje odrobinę skutki choroby. Można zalecić fotochemioterapię – jednak proces leczenia jest długotrwały a efekty nigdy nie będą stuprocentowe. Przeszczep hodowlanych melanocytów pomoże usunąć białe plamy – aczkolwiek ze względu na koszty nie jest to procedura dla każdego.

Na bielactwo może zachorować każdy z nas bez względu na kolor skóry. To ciężki przypadek właściwie nieuleczalnej choroby. Wystarczy spojrzeć na chorego, by pomyśleć :”Nie chciałbym być w jego skórze”… – z pewnością, dlatego nie stygmatyzujmy osób cierpiących na bielactwo.

Odbarwienia pozapalne

W tym przypadku białe plamy skórne pojawiają się w konsekwencji przebytego stanu zapalnego w skórze. Problem białych plamek pojawi się, gdy spadnie ilość produkowanej melaniny w danym obszarze ciała. Odbarwienia pozapalne mogą wystąpić w przypadku takich chorób jak: gruźlica, łuszczyca, sarkoidoza, łupież pstry, wyprysk rąk, ziarniniak grzybiasty. Kolor plam skóry jasny lub ciemny będzie wyraźnie odgraniczony o różnej wielkości. Zmiany nie bolą. Najważniejsze w tym przypadku będzie określenie przyczyny odbarwienia skóry i jej wyeliminowanie. W większości przypadków odbarwienia nie są groźne dla naszego życia czy zdrowia. Stanowią defekt estetyczny, z którym poradzimy sobie stosując w klinice preparaty złuszczające, rozjaśniające, hamujące proces melanogenezy w skórze. Oczywiście konsekwentnie unikamy opalania i stosujemy ochronę przeciwsłoneczną.

Przebarwienia mogą pojawić się w różnym wieku i z różnych przyczyn. Mimo wszystko częściej ten problem dotyka jednak kobiet. Dlatego apelujemy
o konieczności stosowania filtrów UV przez cały rok! Nawet, gdy nam się wydaję, że dziś słońce tak mocno nie świeci, a przez szybę samochodu przecież się nie opalę… Skóra z przebarwieniami wygląda starzej, kamuflaż białych plam to nie lada wyzwanie, podobnie jak z ciemnymi. Z doświadczenia wiemy, że walka z przebarwieniami jest ciężka i nierówna i mimo, że dysponujemy najskuteczniejszymi terapiami, by je zwalczać, opalaniu mówimy stanowcze: NIE!

4.5/5 - (17 głosów)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*