Rehabilitacja uroginekologiczna

Rehabilitacja uroginekologiczna



Fizjoterapia uroginekologiczna przeznaczona jest dla kobiet na każdym etapie życia. Jej zabiegi adresowane są do Pacjentek z dysfunkcjami takimi jak: nietrzymanie moczu, nadaktywny pęcherz, rozejście mięśnia prostego brzucha, obniżenie narządów miednicy mniejszej, zespoły bólowe miednicy mniejszej, bóle kości ogonowej, ból podczas współżycia czy bolesne miesiączki. Zabiegi z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej są wprost idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które chcą przygotować się do porodu oraz tych, którym towarzyszy dyskomfort związany z objawami w czasie ciąży (np. obrzęki, bóle kręgosłupa lub miednicy). Kobieca fizjoterapia oferuje także mobilizacje bolesnych, nieestetycznych blizn po pęknięciu, nacięciu krocza oraz po cesarskim cięciu. Podczas wizyty Pacjentka poznaje także techniki wykonywania ćwiczeń mięśni dna miednicy, prawidłowe nawyki dnia codziennego oraz zalecenia i ćwiczenia, które może wykonywać samodzielnie, w domu.

Ilość i częstotliwość wizyt ustalamy na pierwszej wizycie (diagnostycznej).

  • Fizjoterapia uroginekologiczna – zajmuje się objawami wymienionymi powyżej,
  • Fizjoterapia poporodowa – 
    • 4-5 tydzień po porodzie w przypadku porodu CC (cięcie cesarskie) i pęknięcia/nacięcia krocza, 
    • 6 tydzień po porodzie siłami natury. Pacjentka może zgłosić się wcześniej w celu omówienia zaleceń, co można robić w okresie do 6 tyg. połogu, możliwość badania per vaginum i wstępna diagnostyka,
    • Jeżeli coś pacjentkę niepokoi to może przyjść wcześniej,
    • Problemy z zastojem pokarmu.
  • Fizjoterapia przed i po zabiegu ginekologicznym
    Najlepiej przyjść na wizytę miesiąc przed zabiegiem ginekologicznym w celu przygotowania tkanki do zbiegu. Pozwala to na zapewnienie dobrych warunków krążeniowych dla lepszego gojenia po operacji, wzmocnienie mięśni dna miednicy i skonsultowanie podczas badania ewentualnych czynników, które mogą wpłynąć na trwałość zabiegu (edukacja pooperacyjna odnośnie prawidłowych nawyków dnia codziennego) oraz po zabiegu – niezależnie od czasu, jaki minął.

Rehabilitacja uroginekologiczna w ciąży

Fizjoterapia uroginekologiczna dla kobiet w ciąży ma za zadanie przygotować do porodu, pomóc w przypadku dysfunkcji związanych z okresem ciąży (np. obrzęki, bóle kręgosłupa, miednicy), nietrzymanie moczu, nadreaktywny pęcherz, obniżenie narządów miednicy mniejszej, zespoły bólowe miednicy, bóle kości ogonowej, dyskomfort podczas współżycia czy bolesne miesiączkowanie. Zabiegi zalecamy także w przypadku mobilizacji blizn po pęknięciu, nacięciu krocza oraz po cesarskim cieciu, w przypadku rozluźnienia krocza jako przygotowania do porodu po 36 tyg ciąży. Podczas wizyty pacjentka poznaje także techniki wykonywania ćwiczeń mięśni dna miednicy, prawidłowe nawyki dnia codziennego oraz zalecenia i ćwiczenia do domu.

  • Przyjmujemy w każdym tygodniu ciąży. Nie pracujemy wewnętrznie (per vaginum) do II trymestru.
  • Przygotowanie do porodu na początku II trymestru (14 tydzień ciąży) – nauka aktywacji mięśni dna miednicy, nauka prawidłowego oddychania, zapobieganie rozejścia mięśnia prostego brzucha, od 36 tyg. nauka masażu krocza, oddechu do porodu, pozycji wertykalnych, edukacja fizjoterapii w okresie szpitalnym oraz w pierwszych tygodniach po porodzie. Podczas wizyty wykonujemy taping na rozejścia mięśnia prostego brzucha, taping odciążający.

Masaż w ciąży

Ten rodzaj masażu będzie idealny dla kobiet w ciąży. Pozwala on na rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni, zniwelowanie obrzęków, a także relaksację całego ciała. Na życzenie pacjentki fizjoterapeuta może także wykonać kinesiotaping na odciążenie kręgosłupa, kinesiotaping limfatyczny lub na rozejście mięśnia protego brzucha.

5/5 - (2 głosów)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*