Ach ten botoks! Od lat ma swoich zwolenników i przeciwników. Jedni go uwielbiają, za to inni od przekroczenia progu gabinetu zarzekają się, że nigdy „botoksu nie zrobią”. Już sama nazwa nie sprzyja, bo botoks, czyli toksyna botulinowa typu A – to po prostu jad kiełbasiany. Toksyczność i jadowitość tego zabiegu to jednak mit, który regularnie i z sukcesem obalamy.
Historia toksyny botulinowej ma swój początek w latach 60-tych XX wieku. To właśnie wtedy Alan Scott oraz Edward Schantz w laboratorium w San Francisco opracowywali sposób na nieoperacyjne leczenie zeza. Spowodowało to sytuację, w której zechcieli dokładniej przyjrzeć się mikrobom Clostridium botulinum. Toksyna botulinowa jest trucizną i może wywołać śmierć – to już wiedzieli. Ciekawsze okazało się, iż jej niewielka ilość potrafi zwalczyć nieprawidłowy skurcz mięśni oka, a co za tym idzie: leczy zeza! Idąc tym tropem, botoks znalazł swoje zastosowanie w medycynie estetycznej. Lekarze zauważyli, że podczas terapii leczenia zeza toksyną botulinową skóra wokół oczu wyraźnie się wygładziła, a zmarszczki uległy spłyceniu. Musiał minąć odpowiedni czas, aż wreszcie botoks został zakwalifikowany jako lek do usuwania zmarszczek. Przełomowych odkryć co do zastosowania botoksu doczekały się również inne dziedziny medycyny. Zastosowanie toksyny botulinowej możliwe jest w neurologii, okulistyce, fizjoterapii.
Botoks pod oczy – dlaczego szkodzi?
Jak już w medycynie bywa, potrzeba wielu lat, aby dojść do pewnych wniosków. Dotyczy to również gałęzi medycyny estetycznej, gdy po latach specjaliści obserwują działanie botoksu na zmarszczki mimiczne. Są oni w stanie planować i niemal w 100% przewidywać efekty zabiegu. Na czym polega zasada działania botoksu na zmarszczki? Toksyna botulinowa po wstrzyknięciu blokuje przewodnictwo nerwowo – mięśniowe. Upraszczając temat – rozluźnia mięśnie. Zblokowany mięsień nie kurczy się tak mocno jak dotychczas, a co za tym idzie – nie tworzą się głębokie zmarszczki na skórze położonej powyżej mięśnia, gdyż nasza mimika jest ograniczona. Oczywiście mimika pozostaje ograniczona w sposób kontrolowany. Nie chcemy całkowicie zblokować naszej mimiki i wyglądać sztucznie. Działanie botoksu ma określony czas. Efekt działania toksyny to od 3 do 6 miesięcy. U szczęściarzy bywa, że spotykamy się raz na rok na fotelu lekarskim i powtarzamy zabieg.
Dziś specjaliści dochodzą do wniosków, że nadmierne ostrzykiwanie mięśnia okrężnego nie jest zawsze konieczne. Zaś nieumiejętna technika wstrzyknięcia botoksu może prowadzić do osłabienia więzadła podoczodołowego, a w konsekwencji jego rozluźnienia, co sprzyja gromadzeniu się chłonki i obrzękom.Tylko lekarz medycyny estetycznej powinien wykonywać zabiegi z użyciem botoksu!
Redukcja kurzych łapek
Zabieg redukcji kurzych łapek cieszy się ogromną popularnością od lat. Jeśli zdecydujemy się wygładzić zmarszczki botoksem, udajmy się do specjalisty – najlepiej dermatologa zajmującego się medycyną estetyczną. Będzie to osoba odpowiednio przeszkolona, z dostępem do oryginalnych produktów, a co najważniejsze pomoże nam, gdyby jednak coś poszło nie tak! Botoks świetnie się sprawdza w leczeniu kurzych łapek, lwiej zmarszczki, czy zmarszczki króliczej (powstaje, gdy zmarszczymy nos). Lekarz zastosuje odpowiednie dawki toksyny botulinowej, aby uzyskać optymalny efekt. Botoksem jesteśmy w stanie leczyć zmarszczki poprzeczne czoła, kurze łapki, zmarszczki palacza wokół ust. Efekty botoksu widoczne są dla pacjenta w 3 – 4 dobie od podania. Wtedy zauważamy ograniczoną mimikę w miejscach, gdzie został podany. Botoks likwiduje zmarszczki, zmniejsza widoczność kurzych łapek, wygładza czoło. Nasza twarz odzyskuje łagodność i młodzieńczy wygląd. Jakbyśmy wrócili z urlopu, czy po prostu się wyspali.
Botoks pod oczy a powikłania
Botoks to najpopularniejszy z zabiegów medycyny estetycznej. Jednak, jak w każdym innym przypadku również tutaj może dojść do niedogodności okołozabiegowych. Po zabiegu wstrzyknięcia botoksu możemy spodziewać się niewielkich zasinień – mogą się pojawić, ale nie jest to reguła. W miejscu podania mogą pojawić się też niewielkie grudki, które miną w pierwszych godzinach od podania. Czasem botoks powoduje tzw. „efekt mefista” – czyli zbyt mocne uniesienie brwi, przez co wyglądamy na nadmiernie zdziwionych. Można ten efekt skorygować na kontroli, na którą powinniśmy zostać zaproszeni między 3 a 4 tygodniem od wykonania zabiegu. Wtedy też lekarz ocenia jak zadziałał botoks i jest czas na ewentualną korektę. Inne działanie toksyny botulinowej i nasze odczucie to ciężkość czoła. Należy o nim poinformować lekarza podczas kontroli. Nieumiejętne zastosowanie toksyny botulinowej może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak:
- niepełne mruganie
- niedomykalność powieki
- ektropion – wywinięcie powieki
Należy dodać, że jest to najczęściej wykonywany zabieg w naszym gabinecie i jak dotychczas (odpukać) bez powikłań. Dlatego kładziemy szczególny nacisk na edukowanie Pacjentów. Muszą Państwo mieć świadomość na czym polega botoks, jakie efekty możemy osiągnąć i jakie mogą być ewentualne powikłania. Lekarz medycyny estetycznej wie jak pracować na mięśniach twarzy z zastosowaniem preparatów toksyny botulinowej. Zaufajmy nauce i doświadczeniu.
Zabiegi redukujące cienie i worki pod oczami
Od 25 lat zabiegi z użyciem toksyny botulinowej to wiodąca procedura terapeutyczna do usuwania zmarszczek. Alternatywa dla zabiegów chirurgicznych odmładzania twarzy. Zmarszczki wokół oczu, worki i cienie pod oczami to częsty problem. Specjalista medycyny estetycznej wskaże nam drogę jak zniwelować defekty skórne. W redukcji zmarszczek wokół oczu botoks nie ma sobie równych. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty myśląc holistycznie o okolicy oka zalecamy również zabiegi mezoterapii oraz zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego. Botoks powoduje efekt wygładzenia i rozluźnienia, natomiast kondycja naszej skóry to już odrębna kwestia. Zabiegi odmładzania twarzy powinny działać wielokierunkowo. Iniekcje botoksu to nie wszystko. Ważne jest odpowiednie nawilżenie naszej skóry, ochrona przeciwsłoneczna, odpowiednia pielęgnacja. W przypadku zmarszczek statycznych w tej okolicy twarzy sprawdzi się kwas hialuronowy, koktajle witaminowe, zabiegi frakcyjne i mezoterapia. Podobne rozwiązanie sprawdzą, gdy mamy cienie i worki pod oczami.
Powstawanie zmarszczek to złożony proces, zabiegi odmładzania twarzy również. W Klinice medycyny estetycznej lekarz ma dostęp do najnowszych procedur zabiegowych – z wykorzystaniem botoksu i innych preparatów przywracających naszej skórze młodość. Kosmetolodzy też mają na to radę. Jeśli nadal nie mamy ochoty skorzystać z klasycznego zabiegu botoksem, masaż liftingujący będzie odpowiednią alternatywą. Podczas masażu również dochodzi do rozluźnienia mięśni mimicznych twarzy. Dzięki tego rodzaju zabiegom wykonywanym regularnie skóra twarzy będzie nam wdzięczna. Efekty zabiegu to jedno, a ile przyjemności!