Wykorzystanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej jest bardzo popularne od lat i przyjmuje różnorakie formy – od działania nawilżającego, aż po utworzenie czasowego implantu tkankowego. Niezwykłe właściwości kwasu hialuronowego oraz różne formy jego podawania w rękach doświadczonego lekarza stwarzają tak wiele możliwości, że bez wahania tę substancję można nazwać najpotężniejszym orężem w walce ze starzeniem skóry. Wśród zabiegów bazujących na kwasie hialuronowym można wymienić m.in. modelowanie wolumetryczne twarzy, które cieszy się w ostatnich latach rosnącą popularnością. Aby zrozumieć na czym polega wolumetria kwasem hialuronowym dobrze jest w pierwszej kolejności przyjrzeć się zmianom, którym podlega twarz wraz z upływem czasu. Opadające policzki, zapadnięte skronie, zanikający owal twarzy i rozmyty zarys linii żuchwy, to najczęściej wskazywane przez pacjentów cechy, które sprawiają, że twarz traci młody wygląd. Przyczyną tych zmian są zaniki tkanki tłuszczowej i kostnej, a głównym celem zabiegu wolumetrii jest przywrócenie utraconych objętości oraz uwydatnienie konturów twarzy kwasem hialuronowym.
Efektem zabiegu wolumetrii jest całościowe odmłodzenie – po podaniu kwasu hialuronowego policzki są uwydatnione, owal twarzy ma kształt zbliżony do odwróconego trójkąta. Żuchwa akcentuje odcięcie między twarzą, a szyją. Utrata objętości tkanek to nie jedyne wskazanie do zabiegu. Wolumetria twarzy pozwala również uzyskać właściwy jej kształt w przypadku asymetrii oraz podkreślić rysy poprzez delikatne wypełnienie.
W przypadku procedur opartych na kwasie hialuronowym efekty nie powinny być przesadne i przerysowane – co często obserwujemy np.
u celebrytów – taki rezultat budzi niechęć i uprzedzenie do zabiegu. Efekt wolumetrii twarzy wykonanej zgodnie ze sztuką, umiarem
i wyczuciem ma za zadanie w sposób nieoczywisty podkreślić lub przywrócić to, co piękne.
Na czym polega wolumetria twarzy kwasem hialuronowym i jak wygląda zabieg?
Wielu pacjentów ciekawi jak wygląda zabieg i czy do podania kwasu hialuronowego trzeba się wcześniej przygotować.
Chcąc zminimalizować ryzyko siniaków, które towarzyszy każdemu zabiegowi iniekcyjnemu, pacjent w dniu zabiegu powinien unikać przyjmowania leków rozrzedzających krew (np. aspiryna, NLPZ), picia dużej ilości kawy i alkoholu. Przed przystąpieniem do wypełnienia wolumetrycznego twarzy, lekarz dokonuje badania palpacyjnego – na tym etapie określane są obszary, które wymagają korekty. Przed zabiegiem skóra pacjenta jest znieczulana kremem z lidokainą dla zwiększenia komfortu. Po upływie odpowiedniego czasu lekarz przystępuje do wstrzykiwania kwasu hialuronowego, w tym celu używa on igły i/lub kaniuli. Odczucie w trakcie zabiegu najczęściej opisywane przez pacjentów nie jako ból, a rozpieranie. Czas trwania zabiegu to około 30 minut.
W dniu zabiegu twarz może być lekko obrzęknięta. Efekt modelowania twarzy kwasem widoczny jest natychmiast, ale pełnymi rezultatami możemy cieszyć się po upływie około 2 tygodni. W tym czasie wygląd skóry twarzy ulega wyraźnej poprawie. Wolumetria nie wymaga okresu rekonwalescencji, po zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności, ale ważne, by stosował się do kilku ważnych wskazówek. Aby cząsteczka kwasu hialuronowego przyjęła odpowiednią objętość musi ona związać odpowiednią ilość wody, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej podaży płynów. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, nie powinno masować się miejsc poddanych zabiegowi, gdyż może to prowadzić do migracji kwasu
i zaburzenia efektu końcowego. Przez 48h po zabiegu wolumetrycznym kwasem hialuronowym należy spać wyłącznie na plecach – tak, by nie zagniatać miejsc poddanych terapii.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg wolumetryczny twarzy?
Zabieg wypełnienia wolumetrycznego twarzy dedykowany jest pacjentom, którzy wraz z wiekiem zauważyli u siebie zanikającą objętość policzków, rozmycie linii owalu twarzy, pojawiające się „chomiki”, pogłębiające się bruzdy nosowo -wargowe lub zapadnięte doły skroniowe. Skorzystać
z niego mogą także osoby młodsze pragnące podkreślić łuki jarzmowe, bródkę czy linię żuchwy lub pacjenci z widoczną asymetrią twarzy. Zabiegi wolumetryczne twarzy kwasem hialuronowym przeznaczone są zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn, choć strategia działania w tych przypadkach jest odmienna. Niektóre cechy twarzy pożądane u kobiet, nie są wskazane u mężczyzn i odwrotnie.
Nowoczesne metody wolumetrii twarzy, czyli takie w których używane są minimalne, skuteczne ilości kwasu hialuronowego w strategicznych punktach, są doskonałą profilaktyką przeciwstarzeniową, a jednocześnie zapewniają one zachowanie naturalnego kształtu twarzy bez efektu napompowania i przerysowania.
Kompleksowa wolumetria twarzy może być śmiało nazwana „liftingiem bez skalpela”. Stanowi ona doskonałą alternatywę dla operacji chirurgicznej – jest to procedura zdecydowanie mniej ryzykowna, praktycznie bezbolesna i nie wymaga okresu rekonwalescencji.
Lekarz przed zabiegiem przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjenta. Podstawowymi przeciwwskazaniami dotyczącymi zabiegu jest choroba nowotworowa i ciąża. W przypadku pacjentów uczulonych na lidokainę bezwzględnie należy zgłosić ten fakt, ponieważ większość preparatów wolumetrycznych zawiera ją w swoim składzie.
Preparaty stosowane do zabiegów wolumetrii
W gabinetach medycyny estetycznej do wykonania wolumetrii twarzy najczęściej używa się usieciowanego kwasu hialuronowego ze względu na jego niezwykłe właściwości fizyko-chemiczne, uniwersalność, biozgodność i nieimmunogenność. Istnieją jednak pacjenci, u których lepszym wyborem będzie zastosowanie produktu ze stymulatorem takim jak kwas l-polimlekowy czy hydroksyapatyt wapnia. Substancje te silnie pobudzają skórę do syntezy włókien kolagenowych, co skutkuje budowaniem objętości miejsc objętych zabiegiem. Stymulatory pozwalają podnieść owal twarzy
i modelować policzki, a dzięki pobudzeniu procesów regeneracyjnych skóry wpływają na zwiększenie jędrności skóry. Preparatów tych używa się zazwyczaj w środkowym piętrze twarzy jako jeden z elementów strategii anti-age. Stanowią one również alternatywę dla pacjentów, u których ze względu na dużą aktywność enzymatyczną rezultat zabiegu kwasem hialuronowym jest krótszy.
Lifting wolumetryczny twarzy – efekty
Modelowanie wolumetryczne twarzy z użyciem kwasu hialuronowego to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ efekty wypełnienia twarzy są zjawiskowe i wielowymiarowe .
Przywrócenie młodszych rysów i modelowanie twarzy
Pierwszym z nich jest przywrócenie młodszych rysów twarzy (odbudowa objętości tkanek) oraz modelowanie (poprawienie konturów twarzy w taki sposób, by uwydatnić kształt twarzy ). Zwróćmy uwagę na to, że wraz z wiekiem objętość naszych tkanek maleje – dotyczy to zarówno tkanki kostnej (cofanie żuchwy, zmniejszenie wydatności kości policzkowych) jak i tkanki tłuszczowej (zanik w okolicy skroni, policzków, po okiem). Dlatego też zastosowany preparat powinien jak najlepiej imitować tkankę. Przykładowo kwas hialuronowy, który stosuje się do konturowania twarzy w dolnych partiach takich jak broda i żuchwa ma „naśladować” tkankę kostną. Jego struktura powinna być twarda i spoista. Podczas przywracania utraconych objętości tkanek twarzy np. policzków, sięgamy natomiast po produkt bardziej elastyczny i sprężysty, tak by niejako zastąpić nim tkankę tłuszczową tej okolicy. Rezultatem takiego działania jest powiększenie policzków, wymodelowanie brody, uwydatnienie żuchwy oraz wypełnienie dołów skroniowych. Po zabiegu twarz ma młodszy i bardziej wypoczęty wygląd.
Działanie antygrawitacyjne – podniesienie owalu twarzy
Drugi efekt jaki daje wolumetria kwasem hialuronowym to działanie antygrawitacyjne, czyli podniesienie opadających tkanek tzw. lifting wolumetryczny twarzy. Doświadczony lekarz medycyny estetycznej kwas hialuronowy traktuje nie tylko jako wypełnienie, ale przede wszystkim jako dźwignię. Przykładowo zabiegiem wolumetrii policzków prowadzimy do liftingu opadających policzków, podniesienia owalu twarzy oraz zmniejszenia bruzd nosowo-wargowych, a podany w okolice skroni kwas hialuronowy, pomaga zmniejszyć widoczności doliny łez.
Poprawa nawilżenia, napięcia, redukcja zmarszczek z użyciem kwasu
Trzeci rezultat wypełnienia kwasem hialuronowym to zwiększone napięcie skóry. Preparat podany w głębokie warstwy skóry nie tylko przywraca objętość tkanek, ale również poprawia nawilżenie skóry od środka i zwiększa jej jędrność. Dzieje się tak ze względu na to, że cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże wodę w skórze właściwej, a to z kolei przyczynia się do zmniejszenia widoczności drobnych zmarszczek (większy turgor komórek = większe napięcie skóry = mniej zmarszczek).
Innymi pozytywnymi aspektami, które daje wolumetria twarzy jest bardziej witalny wygląd skóry oraz zwiększona samoocena.
Modelowanie owalu twarzy za pomocą kwasu hialuronowego
Jedną z najciekawszych i najbardziej efektownych procedur wolumetrycznych jest poprawa owalu twarzy kwasem hialuronowym. W dzisiejszych czasach poszukujemy coraz mniej inwazyjnych metod, alternatywy dla agresywnego faceliftingu, które nie wymagają kilkutygodniowej absencji
w życiu zawodowym oraz nie generują krępujących komentarzy typu: „O, zrobiłaś/eś sobie …….”.
Odbudowa linii owalu twarzy metodą MD Codes oparta jest na podawaniu kwasu hialuronowego w ściśle określone punkty, tzw. „wyzwalacze procesu starzenia”. Fenomen tej techniki tkwi w tym, że każda precyzyjna iniekcja ma wywołać ściśle określony skutek i jednocześnie być odpowiedzią na konkretny problem związany ze starzeniem. Aby przywrócić właściwy owal twarzy pracujemy nie tylko na linii żuchwy, ale także na całym policzku
i skroniach, a każdy depozyt kwasu hialuronowego cofa wskazówki zegara – w taki sposób odbudowujemy to, co z wiekiem utraciliśmy. Jeśli całą procedurę zaplanujemy wspólnie z lekarzem na kilka spotkań możemy być pewni, że usłyszymy komplement dotyczący wspaniałego, wypoczętego wyglądu, a dla naszego otoczenia nie będzie oczywistym, że korzystaliśmy z jakiegoś zabiegu – i to właśnie oznacza mistrzowski poziom modelowania owalu twarzy.
Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?
Pacjenci często zastanawiają się jak długo utrzymują się efekty wolumetrii twarzy – decydują o tym trzy zmienne. Pierwszą jest rodzaj użytego preparatu kwasu hialuronowego (jego jakość, gęstość, sposób sieciowania), nawyki osoby poddanej zabiegowi oraz indywidualne cechy organizmu. Ilość produktów używanych do konturowania twarzy może przyprawiać o zawrót głowy, jednak wraz z budowaniem relacji pacjent-lekarz rozwija się również zaufanie, że nasz specjalista z całego wachlarza możliwości wybierze preparat najwyższej jakości, przebadany, którego efekty da się przewidzieć. Jednak należy pamiętać, że to dopiero połowa sukcesu.
Aby efekty medycyny estetycznej cieszyły nas jak najdłużej po zabiegu modelowania twarzy pacjent powinien dbać o swoją dietę, pić dużo wody, zrezygnować z palenia papierosów i niezależnie od pory roku stosować ochronę przeciwsłoneczną. Jedyną rzeczą na którą nie mamy wpływu jest aktywność naturalnych enzymów, które rozkładają kwas hialuronowy. U jednych proces ten zachodzi szybciej, u innych wolniej. Biorąc to wszystko pod uwagę można powiedzieć, że efekt zabiegu wolumetrii kwasem hialuronowym utrzymuje się 9-24 miesięcy.
Wolumetria twarzy- ile ml?
Przed przystąpieniem do wolumetrii twarzy lekarz bada pacjenta oraz ustala jego oczekiwania względem zabiegu. Przyjmuje się, że minimalna skuteczna ilość kwasu hialuronowego użyta do zabiegu to 1ml na daną strefę. Oznacza to, że modelowanie policzków to 2 x 0.5ml, uwydatnienie bródki 1ml, wypełnienie skroni 2 x 0.5ml.
Podane zakresy mogą być większe, gdy mierzymy się z bardziej zaawansowanymi ubytkami tkankowymi lub gdy zależy nam na liftingu wolumetrycznym, który prowadzi do globalnego odmłodzenia lub modelowania rysów twarzy. W takich przypadkach do wykonania zabiegu potrzebne jest kilka (nawet do kilkunastu) ml preparatu. Przy tym procedura może obejmować jedno spotkanie lub kilka sesji w ustalonych odstępach czasowych. Połączenie dokładnej wiedzy anatomicznej i świadomość procesów zachodzących w skórze wraz z wiekiem pozwala lekarzowi medycyny estetycznej na takie działanie, które prowadzi do poprawy wyglądu twarzy i naturalnych efektów, a nie do przerysowanych rysów. O ostatecznej ilości kwasu hialuronowego użytego do wolumetrii twarzy decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem.
Cena zabiegu wolumetrii twarzy
Cena zabiegu wolumetrii twarzy zależna jest od rodzaju użytego produktu kwasu hialuronowego, ilości potrzebnej do uzyskania pożądanego efektu oraz od obszaru poddawanego zabiegowi. Zazwyczaj cena zawiera się w zakresie 1000-1500zł za 1 ml preparatu. Modelowanie konturów twarzy to procedura, która niejednokrotnie obejmuje obszary w bliskiej okolicy ważnych naczyń tętniczych. Ich przypadkowe zatkanie podczas nieumiejętnej iniekcji kwasu hialuronowego może przynieść katastrofalne skutki, dlatego ważnym jest, by zabieg wykonywał lekarz. Czerwona lampka powinna nam zapalić się również w sytuacji, gdy cena zabiegu jest podejrzanie niska i bardzo odbiega od cen rynkowych.
Modelowanie owalu twarzy (1ml) | 1050-1450 zł |
Wolumetria policzków | 1050 - 1450 zł |
Modelowanie brody i linii żuchwy | 1550 zł |