leczenie nietrzymania moczu katowice

Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Strona główna » Blog » Ginekologia estetyczna » Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?


Wysiłkowe nietrzymanie moczu to częsta dolegliwość ze strony układu moczowo-płciowego. W ofercie naszej Kliniki znajdziesz nowoczesne metody jej leczenia, które dopasujemy do Twoich potrzeb.

Co to wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) to stan, w którym występuje mimowolne wyciekanie niewielkich ilości moczu np. podczas kaszlu lub wysiłku fizycznego. Objaw ten jest szczególnie nasilony w pozycji stojącej. Wysiłkowe nietrzymanie moczu wynika przede wszystkim z osłabienia mięśni dna macicy i gorszej statyki narządów płciowych.

Podczas kaszlu oraz w trakcie aktywności fizycznej wzrasta ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej. Z kolei ten nacisk napiera na pęcherz. Zatem jeśli mięśnie dna macicy nie działają wystarczająco dobrze, gdy tkanki w tamtym miejscu są zbyt rozluźnione i nie domykają cewki, dochodzi do wypływu moczu. Działa to trochę tak, jak gdybyśmy nalali wodę do woreczka, złapali palcami otwartą część i zaczęli naciskać na wypełniony worek. Gdy tylko poluzujemy palce – woda błyskawicznie zaczyna wypływać.

Nietrzymanie moczu jest częstą dolegliwością. W okresie przedmenopauzalnym dotyka ogółem 36% kobiet, natomiast po menopauzie nawet 60%. Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najczęstszym ze wszystkim rodzajów nietrzymania moczu.

Przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu

Problem wysiłkowego nietrzymania moczu może występować u każdej kobiety, niezależnie od wieku. Jednakże dolegliwość ta o wiele częściej pojawia się w konsekwencji porodu i u kobiet dojrzałych. Ryzyko rozwinięcia się wysiłkowego nietrzymania moczu jest szczególnie wysokie po wielu porodów i urodzeniu dużego dziecka (większe rozciągnięcie tkanek dna macicy). WNM występuje nawet u 30% kobiet w ciągu pierwszych 3 miesięcy po porodzie.

W wypadku kobiet dojrzałych, winnymi wysiłkowemu nietrzymaniu moczu są zmiany hormonalnego po menopauzie. Spadek stężenia estrogenów powoduje osłabienie dna miednicy i zaniki tkankowe. Prowadzi to do mniejszej zdolności utrzymania moczu w pęcherzu i mimowolnego jego wypływu.

Kolejną ważną przyczyną rozwoju wysiłkowego nietrzymania moczu są choroby przebiegające z przewlekłym i uporczywym kaszlem oraz zaparcia (wzrost napięcia wewnątrz jamy brzusznej). Ponadto nietrzymanie moczu może pojawić się w konsekwencji niektórych zabiegów ginekologicznych.

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Do niedawna jedynymi metodami leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu był treningi behawioralne, fizjoterapia i obciążające zabiegi chirurgiczne. Jednak wraz z rozwojem ginekologii estetycznej pojawiło się wiele zabiegów małoinwazyjnych (bez skalpela). Są one skuteczne, bezpieczne i w większości nieobciążające. Należą do nich zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków (system HIFU UltraVera), radiofrekwencja, laser CO2 oraz nici APTOS Spring.

Pierwsze trzy metody (ultradźwięki, radiofrekwencja i laser frakcyjny) wykorzystują różne rodzaje oddziaływań fizycznych. Zabiegi te przeprowadza się z zastosowaniem głowicy dopochwowej, która emituje odpowiedni rodzaj fal elektromagnetycznych. Ogólna zasada działania tych metod polega na stymulowaniu komórek okolicy cewki moczowej do tworzenia kolagenu (białka młodości tkankowej). Prowadzi to do wzmocnienia i regeneracji tkanek. Dzięki temu zamknięcie cewki jest bardziej zwarte, co ogranicza wypływ moczu.

Dlatego wybieramy głowicę dopochwową gdy problem dotyczy cewki moczowej? Otóż u kobiet cewka moczowa przebiega tuż przed przednią ścianą pochwy. Zatem wzmocnienie tej okolicy w najbardziej dostępny i najmniej inwazyjny sposób umożliwia skuteczne osiągnięcie spodziewanych rezultatów.

W naszej Klinice mamy możliwość zaoferowania wszystkich wyżej wymienionych metod. Pozwala to najlepiej dopasować zabieg do potrzeb konkretnej pacjentki. Każdy przypadek jest na swój sposób szczególny, stąd szeroki wachlarz technik umożliwia wybór metody (lub metod) wystarczająco skutecznych, a zarazem najmniej obciążających dla pacjentki.

HIFU UltraVera – niezwykła siła ultradźwięków

System HIFU UltraVera to nowoczesna technologia wykorzystująca fale ultradźwiękowe. Jest to rodzaj fal niesłyszalnych dla naszego ucha. Pierwsze doniesienia o skutecznym wykorzystaniu ultradźwięków pochodzą z 2008. Od tego czasu nastąpił gwałtowny rozwój urządzeń wykorzystujących tę technologię. Stosowany w naszej Klinice certyfikowany system HIFU UltraVera to jeden z liderów tego typu produktów na świecie.

Jak działa HIFU Ultra Vera?

Oddziaływanie ultradźwięków na tkanki prowadzi do podniesienia temperatury
i ograniczonego uszkodzenia komórek i kolagenu. Czemu zatem dążymy do zniszczenia komórek? Ta pozornie dziwna metoda opiera się na zdolnościach regeneracyjnych naszego organizmu. Uszkodzone tkanki są stymulowane do rewitalizacji. Dochodzi do pobudzenia fibroblastów do podziałów i wydzielania kolagenu i elastyny, czyli głównych białek podporowych substancji międzykomórkowej.

Efekty HIFU UltraVera

W rezultacie zabiegu HIFU UltraVera dochodzi do:

  • Wzrost ilości kolagenu i elastyny
  • Pogrubienie skóry i błon śluzowych
  • Zwiększenie ich napięcia

Dzięki temu uzyskujemy poprawę wydolności struktur dna macicy i skutecznego wyeliminowania objawów wysiłkowego nietrzymania moczu.

Tym co wyróżnia HIFU UltraVera na tle innych metod małoinwazyjnego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, jest głębokość działania fali. Ultradźwięki docierają głęboko, oddziałują nie tylko na skórę, ale również na mięśnie dna miednicy. Dla porównania:  fale ultradźwiękowe sięgają nawet 4,5 mm w głąb tkanki, a laser oddziałuje jedynie na powierzchowny 1 milimetr. W rezultacie uzyskujemy podwójny efekt wzmocnienia tkanek otaczających cewkę moczową.

Test działania HIFU – zobacz film

Zobacz na filmie poniżej głębokość na jakiej działa HIFU. Proszę zwrócić uwagę, że tkanki bezpośrednio pod głowicą pozostają nienaruszone. Natomiast do powstania mikrouszkodzeń, a następnie regeneracji tkanek, dochodzi głębiej. Na filmie użyto głowicy ogniskującej ultradźwięki na głębokości 3mm. Używając odpowiedniej głowicy i ustawień aparatu możemy wpływać na warstwę mięśniową. A na tym zależy nam najbardziej kiedy walczymy z nietrzymaniem moczu. Rewitalizacja głębokich tkanek otaczających pochwę, w tym warstwy mięśniowej, daje również najlepsze efekty u tych pacjentek, którym zależy na zwężeniu i obkurczeniu pochwy.

Co ważne, udowodniono że ultradźwięki działają na bardzo ograniczoną warstwę tkanek. Nie ma problemu z uszkodzeniem powierzchownym, nie ryzykujemy infekcją lub rozleglejszym procesem gojenia.

Jak wygląda zabieg?

Przed zabiegiem, w pierwszej kolejności wykonujemy szczegółową konsultację i badanie ginekologiczne celem dokładnego poznania przyczyny problemu. Wówczas też masz możliwość zadać pytania i rozwiać wątpliwości związane z leczeniem. Sam zabieg przeprowadza się umieszczając głowicę dopochwową aparatu HIFU na odpowiedniej głębokości, zgodnej z ustalonym protokołem zabiegowym. Czas i lokalizacja zabiegu są ściśle określone. Dzięki temu uzyskujemy odpowiedź tkankową bez zbytniego ich obciążania. Co ważne, zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków jest bezbolesny i bezpieczny.

W trakcie zabiegu najczęściej wykorzystujemy 3 głowice emitujące fale o różnej wysokości i energii. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że oddziałujemy na kilka różnych głębokości (1,5 mm, 3 mm i 4,5 mm). Uzyskujemy kompleksową regenerację wielu warstw tkanek bez uszkadzania błony śluzowej pochwy. Całość zabiegu z wykorzystaniem 3 głowic trwa około 40 minut.

Zalecenia przy zabiegu HIFU UltraVera

Zabieg z wykorzystaniem HIFU nie wymaga specjalnego przygotowania. Dodatkowo nie wymaga również rekonwalescencji. Dzięki temu że oddziałujemy na tkanki umieszczone głębiej niż błona śluzowa, nie ma potrzeby ograniczania życia seksualnego po zabiegu. Podsumowując, zabieg możesz wcisnąć pomiędzy codzienne obowiązki i nie będzie on kolidować z Twoimi planami. Ponadto,  możliwą korzyścią z zabiegu z wykorzystaniem HIFU UltraVera (oraz radiofrekwencji i lasera) jest poprawa odczuć podczas współżycia, zgłaszana przez wiele pacjentek.

Przeciwskazania do zabiegu

Przeciwskazań do zabiegu HIFU UltraVera nie ma wiele. Należą do nich:

  • Ciąża
  • Choroba nowotworowa
  • Miesiączka
  • Aktywna infekcja pochwy
  • Brak bądź nieprawidłowy wynik cytologii

HIFU UltraVera i inne metody leczenia

Jak już wspomniano, zabieg z zastosowaniem systemu HIFU nie jest jedyną małoinwazyjną techniką wykorzystywaną w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Jednakże w tym schorzeniu najczęściej proponujemy ją jako tzw. metodę pierwszego wyboru. Dzięki wielowarstwowemu, głębokiemu działaniu uzyskujemy świetne rezultaty, potwierdzone wynikami badań naukowych.

Jednakże problem wysiłkowego nietrzymania moczu wymaga elastyczności. Stąd też decydujemy się na łączenie ultradźwięków z innymi metodami. Efekt jednoczesnego stosowania innych metod (w tym także w trakcie jednego zabiegu), np. opisanych niżej radiofrekwencji oraz lasera frakcyjnego, umożliwia rozszerzenie oddziaływań terapeutycznych na inne warstwy tkanek. Takie holistyczne działanie poprawia rezultaty leczenia i jest szczególnie zalecanie u pacjentek, u których problem jest zaawansowany.

Dopasowanie metod do potrzeb pacjentki jest każdorazowo oceniane w trakcie wywiadu i badania ginekologicznego.

Zabieg z zastosowaniem ultradźwięków może przynieść spodziewane rezultaty już po pierwszym zabiegu. lecz w niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie protokołu trzyzabiegowego. Kolejne zabiegi są powtarzane w odstępach około jednego miesiąca.

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu z pomocą radiofrekwencji ginekologicznej

Radiofrekwencja jest kolejną metodą leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Zabieg ten przypomina wcześniej opisaną technologię HIFU UltraVera, jednak metody te różnią się rodzajem emitowanych fal i ich oddziaływaniem na tkanki.

Radiofrekwencja to technologia wykorzystująca fale elektromagnetyczne z zakresu fal radiowych (3 kHz – 300 MHz). Fale radiowe o niskiej energii oddziałujące na skórę przez odpowiedni czas powodują wzrost temperatury tkanki. Udowodniono, że aktywuje to specjalne białka stymulujące fibroblasty do tworzenia kolagenu i elastyny. Ponadto dochodzi do eliminacji starego kolagenu o zmienionej strukturze molekularnej (a przez to gorzej pełniącego swoje funkcje).

Fale radiowe są generowane przez odpowiednią głowicę dopochwową. Wykorzystanie certyfikowanego urządzenia (Intima RF, EVA RF, ThermiVA) pozwala na stałą kontrolę właściwości fizycznych fal oraz temperatury.

Utrzymanie stałej temperatury 47⁰C przez okres 5-10 minut w odpowiedniej lokalizacji jest kluczowe dla powodzenia zabiegu. Takie warunku prowadzą do aktywacji wzmiankowanych białek opiekuńczych, a zarazem nie skutkują uszkodzeniem i oparzeniami.

W naszej praktyce najczęściej wykorzystujemy radiofrekwencję w połączeniu z ultradźwiękami. Zintegrowanie dwóch metod ma szczególną wartość ze względu na różne miejsca oddziaływania w tkankach dna macicy.

Efekty zabiegu radiofrekwencji ginekologicznej

Zwiększenie ilości kolagenu i elastyny prowadzi do wzrostu napięcia i nawodnienia tkanek. Dzięki temu uzyskujemy poprawę funkcjonowania dna miednicy, wzrost wytrzymałości i ustąpienie objawów wysiłkowego nietrzymania moczu.

Zalecenia przy zabiegu radiofrekwencji ginekologicznej

Zalecenia są dokładnie takie same jak przy zabiegu z wykorzystaniem systemu HIFU. Nie jest wymagane ani dodatkowe przygotowanie ani okres rekonwalescencji. Możesz od razu po zabiegu wrócić do codziennych zajęć.

Laser frakcyjny CO2 w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu

Laser frakcyjny jest szeroko stosowaną techniką medycyny estetycznej. Jednakże wydaje się mniej skuteczny w porównaniu z wcześniej opisanymi metodami. Wynika to z głębokości oddziaływania na tkanki, która ogranicza się do 1 mm w głąb błony śluzowej. Ponadto laser jest obarczony koniecznością rekonwalescencji o czym przeczytasz niżej.

Laser, czyli skupiona wiązka światła, posiada dużą energię i działając na ciało doprowadza do zlokalizowanego uszkodzenia. Jednak laser frakcyjny (nazywany też laserem CO2 II generacji) oferuje nieco bardziej złożone efekty. Jego działanie polega na tworzeniu uszkodzeń tkankowych otoczonych zdrową tkanką. Uszkodzenia mają kształt mikroskopijnych otworków w kształcie kolumienek. Komórki które leżą wokół zniszczonej tkanki otrzymują molekularną informację o konieczności regeneracji. Powoduje to aktywację fibroblastów, czyli komórek skóry odpowiedzialnych za tworzenie substancji komórkowej (m.in. kolagenu i elastyny). Efektem działania lasera jest rewitalizacja, odnowa tkankowa powierzchownych warstw pochwy oraz wzrost napięcia tkanki.

Zatem ostateczny skutek działania lasera jest zbliżony do działania zarówno ultradźwięków (HIFU) oraz radiofrekwencji. Różnica polega na głębokości oddziaływania oraz konieczności wywołania mikrourazu błony śluzowej.

Zalecenia przy laserze frakcyjnym

Działanie lasera jest powiązane ze środowiskiem wodnym i ilością wody w komórkach. Zatem około miesiąc przed zabiegiem nie zaleca się stosowania lubrykantów i innych substancji miejscowo nawilżających.

Po zabiegu laserem frakcyjnym niezbędny jest okres 2-4 tygodni wstrzemięźliwości w życiu seksualnym. Wynika to z podrażnienia błony śluzowej, co nie tylko może powodować ból w trakcie stosunku, ale także zwiększa ryzyko urazu i infekcji.

Przez około 72 godziny po zabiegu będzie występował świąd oraz pieczenie. Jest to fizjologiczna reakcja nerwów błony śluzowej w reakcji na mikrouszkodzenia. Ponadto wzrasta ryzyko infekcji pochwy. Otworki powstałe po zastosowaniu lasera mogą stać się wrotami dla drobnoustrojów. Stąd jeśli objawy dyskomfortu bądź infekcji będą się przedłużać należy zastosować odpowiednie globulki dopochwowe.

Przeciwskazania do zabiegu laserem frakcyjnym

Do przeciwskazań zabiegu laserem należą:

  • Ciąża oraz karmienie piersią
  • Wszczepienie kardiostymulatora (rozrusznika) bądź urządzenia resynchronizującego serce
  • Choroby skóry lub aktywna infekcja
  • Zaburzenia układu krzepnięcia
  • Stosowanie leków fotouczulających (np. retinoidów)
  • Uprzednie zastosowanie w tym miejscu wypełniaczy

Efekty stosowania lasera frakcyjnego

Pomimo wad, laser frakcyjny jest powszechnie stosowany w ginekologii estetycznej, a także wykorzystywany w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Dlaczego? W niektórych przypadkach zastosowanie lasera może przynieść dodatkowe korzyści. Laser frakcyjny  zaproponujemy pacjentkom, które oprócz wysiłkowego nietrzymania moczu uskarżają się na suchość pochwy, częste upławy i zakażania. W takich wypadkach rewitalizacja błony śluzowej pochwy poprawia nie tylko stan WNM, ale także łagodzi wyżej wymienione dolegliwości. Co więcej, w wielu wypadkach łączenie kilku metod małoinwazyjnego leczenia nietrzymania moczu nie tylko poprawia rezultaty, lecz może okazać się wręcz konieczne. Wynika to, jak już wspomniano, z różnych „punktów uchwytu” leczenia.

Nici APTOS Spring w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu

Nici APTOS to produkt specjalistyczny, dedykowany do konkretnych problemów medycyny estetycznej. Pisałem o nim wielokrotnie na blogu. APTOS to w większości samorozpuszczalne nici, które stanową polimer substancji stymulującej procesy regeneracyjne (np. kaprolaktonu). Uwolniona molekuła aktywuje komórki do wytwarzania substancji komórkowej skutkując rewitalizacją i „cofnięciem tkankowego czasu”. Poszczególne modele różnią się od siebie systemem mocowań oraz wprowadzania do tkanek. Dzięki innowacyjnym, chronionym patentem rozwiązaniom zdobyły gigantyczną popularność na całym świecie.

APTOS Spring to model dedykowany do potrzeb ginekologii estetycznej. Charakteryzują się one spiralną strukturą przypominającą sprężynę. Taki układ przestrzenny zapewnia możliwie najlepsze dopasowanie do tkanek, a po wprowadzeniu nici – zachowanie naturalnej sprężystości elastycznych okolic cewki moczowej. Jest to szczególnie istotne na początku, ponieważ nici nie rozpuszczają się od razu. Dłuższy czas rozpuszczania się nici zapewnia optymalną stymulację komórek do regeneracji.

Przebieg zabiegu z wykorzystaniem nici APTOS

Nici APTOS Spring wprowadza się do przednią ścianę pochwy, niejako otaczając cewkę moczową. Tworzy się dla niej podporę na rodzaj łukowatej kołyski. W pierwszym etapie nici wypełniają i wzmacniają okolice cewki, a następnie są zastępowane kolagenem wytworzonym przez stymulowane komórki.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny. Trwa około 30 minut i nie wymaga rekonwalescencji.

Nici APTOS Spring mogą być wykorzystywane osobno lub w połączeniu z systemem HIFU UltraVera, bądź innymi metodami. Dzięki swojemu działaniu nici APTOS Spring nie tylko leczą wysiłkowe nietrzymanie moczu, ale także poprawiają nawilżenie pochwy. Polepsza to ogólny komfort miejsc intymnych, także w trakcie stosunku.

Przeciwskazania do zabiegu z wykorzystaniem nici APTOS

  • Ciąża oraz laktacja
  • Aktywna infekcja pochwy
  • Zaburzenia krzepnięcia w tym leki przeciwkrzepliwe
  • Choroby nowotworowe oraz autoimmunologiczne
  • Implanty w miejscu zabiegu (w tym także wypełniacze)

Jak ja leczę nietrzymanie moczu u moich Pacjentek – aktualizacja 2023

Powyższy artykuł był napisany dosyć dawno bo w 2021roku. Leczenie nietrzymania moczu za pomocą nici wówczas jeszcze raczkowało. Miałem zaszczyt być jednym z pionierów tej metody w Polsce.

Dziś, po przeprowadzeniu setek takich zabiegów, jestem jednym z dwóch trenerów Aptos w Polsce specjalizujących się w implantacji nici w ginekologii estetycznej. Ta doświadczenie pozwala mi na głębsze zrozumienie i ocenę tej techniki.

Obecnie, praktycznie nie korzystam z innych metod leczenia nietrzymania moczu. Skuteczność implantacji nici APTOS Spring w leczeniu tej dolegliwości jest nieporównywalnie większa w porównaniu do innych, starszych technik.

Nie jest to wynik braku dostępu do innych urządzeń do leczenia WMN. W naszej klinice dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem, w tym ginekologicznym HIFU, laserem MonaLisa, oraz urządzeniem do radiofrekwencji ginekologicznej. Miałem więc możliwość porównania skuteczności każdego z tych urządzeń.

Jednak to implantacja nici APTOS Spring daje bezapelacyjnie najlepsze efekty. Pacjentki, które poddały się temu zabiegowi, zauważają znaczącą poprawę jakości życia.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o najnowszej technice nieinwazyjnego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, kliknij tutaj.

4.1/5 - (68 głosów)

2 komentarze

  1. Czy zna Pan jakiegoś specjalistę godnego polecenia, który wykonuje zabieg nićmi Aptos we Wrocławiu?

    • Marcin Nylec

      Dzień dobry
      Lekarzy będących trenerami Aptosa z zakresu ginekologii estetycznej jest dwóch w Polsce. Jestem jednym z nich. Drugi lekarz jest z Łodzi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*