- Czym jest zabieg plastyki napletka łechtaczki?
- Hoodoplastyka a anatomia łechtaczki i warg sromowych
- Labioplastyka czy labioplastyka razem z hoodoplastyką
- Wskazania do plastyki napletka łechtaczki
- Jak wygląda zabieg plastyki napletka łechtaczki?
- Jak przygotować się do zabiegu?
- Jak wygląda rekonwalescencja po plastyce napletka łechtaczki?
- Przeciwwskazania do plastyki napletka łechtaczki?
Plastyka napletka łechtaczki to usunięcie nadmiaru tkanki okrywającej łechtaczkę. Najczęściej wykonujemy tego typu zabieg w trakcie labioplastyki, gdyż pominięcie napletka w trakcie tego zabiegu może powodować problemy natury estetycznej.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- Czym jest plastyka napletka łechtaczki?
- Konieczność wykonania plastyki napletka jako konsekwencja nieudanej labioplastyki
- Plastyka napletka łechtaczki a anorgazmia
- Jak wygląda zabieg plastyki napletka łechtaczki?
- Postępowanie przed zabiegiem i po zabiegu
Czym jest zabieg plastyki napletka łechtaczki?
Plastyka napletka łechtaczki, czyli hodoplastyka to zabieg chirurgiczny, który polega na redukcji (zmniejszeniu) tkanek pokrywających łechtaczkę. Zabieg ten można wykonywać niezależnie lub razem z plastyką warg sromowych mniejszych. I to bardzo ważne, aby osoba operująca wargi sromowe uwzględniła w planie zabiegu również napletek łechtaczki. Dlatego? Ponieważ najczęstszą przyczyną niezadowalającego wyglądu napletka łechtaczki jest nieudana operacja zmniejszenia warg sromowych mniejszych.
Pacjentki zgłaszają się na reoperację, ponieważ zmniejszenie warg doprowadziło do zaburzenia proporcji, a co za tym idzie, napletek wydaje się o wiele za duży. Jest to dość niekomfortowe powikłanie zabiegu, stąd zdecydowałem się napisać o nim kilka słów.
Hoodoplastyka a anatomia łechtaczki i warg sromowych
Powiem trochę górnolotnie, że podstawą dobrze wykonanego zabiegu medycyny estetycznej jest zdolność „wyczucia” proporcji. Całego obrazu współzależności anatomicznych. Można świetnie i gładko operować, ale jeśli zgubimy proporcję, to efekt będzie odwrotny od zamierzonego.
Anatomicznie rzecz biorąc, napletek łechtaczki (zwany również kapturkiem łechtaczki) to fałd skórny. Zaczyna się u góry na tzw. spoidle warg sromowych, okrywa łechtaczkę, a bokami przechodzi bez wyraźnych granic w wargi sromowe mniejsze. Składa się z wielu warstw – skóry, tkanki podskórnej, powięzi i więzadła, a jego grubość zależy od grubości każdej z nich. Co ważne, napletek łechtaczki zawiera wiele nerwów i naczyń.
Należy pamiętać, że jest to struktura bardzo zróżnicowana. Napletek łechtaczki może być gładki lub pofałdowany, czasem stanowi niewielki fałd, czasem jest poszerzony i robi wrażenie rozciągniętego. Wówczas zdarza się, że wygląd miejsc intymnych staje się źródłem dyskomfortu.
Labioplastyka czy labioplastyka razem z hoodoplastyką
Jak już wspomniałem, napletek łechtaczki przechodzi gładko w wargi sromowe mniejsze. Całość tworzy strukturę przestrzenną, która dodatkowo jest różna w przypadku każdej pacjentki. Stąd planując każdy zabieg ginekologii estetycznej musimy wziąć pod uwagę względne wielkości zarówno napletka jak i warg.
Najczęściej przyjmuje się, że w efekcie plastyki warg sromowych mniejszych powinny się one „chować” pod wargi większe. Co może się wtedy stać? Napletek będzie wydawać się duży. Za duży. Pozostawiony fałd skórny może odstawać i przyjmować wręcz formę, którą opisuje się niewdzięcznie (i tak też mówią pacjentki) jako „mikropenis”.
Uznaje się, że w około 80% zabiegów plastyki warg sromowych konieczne jest dodatkowe zmniejszenie napletka łechtaczki. Tak też wynika z mojej praktyki.
Zatem jeszcze raz podkreślę: jeśli nie uwzględnimy tego w pierwotnym zabiegu, narazimy się na dyskomfort, dodatkowy wydatek i kolejną rekonwalescencję pozabiegową. Poza tym po pierwotnym zabiegu musimy poczekać 6 m-cy do reoperacji.
Wskazania do plastyki napletka łechtaczki
Celem zabiegu hodoplastyki jest przede wszystkim korekcja estetyczna. Jednak u części kobiet metoda ta może również pomóc w problemach z osiągnięciem orgazmu poprzez wzrost stymulacji okolic łechtaczki.
Pamiętajmy jednak, że nie jest to stricte metoda leczenia anorgazmii. Ten zabieg ginekologii estetycznej w żadnym razie nie służy do „odsłaniania łechtaczki”. Takie postępowanie mogłoby prowadzić do efektu przeciwnego i nieprzyjemnych powikłań. Docelowo po zabiegu łechtaczka powinna wystawać na góra 3-5 mm spod napletka. W przeciwnym razie odsłonięcie łechtaczki może prowadzić do przewlekłego jej drażnienia. Traci ona wówczas naturalną ochronę i nawilżenie. Prowadzi to do objawów bólowych i przewrażliwienia okolic intymnych podczas codziennych aktywności.
Pamiętajmy, że łechtaczka sama nabrzmiewa krwią w trakcie aktywności seksualnej i nie ma potrzeby nadmiernej jej ekspozycji.
Niemniej jednak w niektórych przypadkach anatomicznych warto rozważyć zabieg hodoplastyki po konsultacji z lekarzem ginekologii estetycznej. Szczególnie wówczas gdy grubość fałdu jest duża, a on sam istotnie zasłania łechtaczkę. Wówczas, po operacji może dość do wzrostu doznań, poprawy stymulacji i większej łatwości osiągnięcia orgazmu, szczególnie łechtaczkowego.
Jak wygląda zabieg plastyki napletka łechtaczki?
Hoodoplastyka to zabieg chirurgiczny przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Można ją także wykonać w znieczuleniu ogólnym na życzenie pacjentki, ale nie jest to zalecane, ze względu na liczne powikłania związane z tą formą znieczulenia (konieczny jest wówczas całodobowy pobyt w placówce).
Przed zabiegiem plastyki napletka łechtaczki nakłada się na skórę krem znieczulający, a następnie wykonuje się zastrzyki znieczulające w miejsce zabiegowe. Zawierają one najczęściej szeroko stosowaną w chirurgii lidokainę (substancja znieczulająca) oraz adrenalinę (ogranicza ona krwawienie i zapewnia dłuższe działanie przeciwbólowe). Dodatkowo można zastosować doustne leki przeciwlękowe, które wzmacniają efekt przeciwbólowy. Zatem zabieg w znieczuleniu miejscowym jest bezbolesny. Przed pierwszym cięciem każdorazowo sprawdza się dokładnie czy substancje zaczęły działać.
W naszej Klinice zabiegi plastyki napletka łechtaczki wykonuje się nożem radiofrekwencyjnym. Jest to metoda łącząca zalety noża chirurgicznego i lasera.
Dzięki zastosowaniu radiofrekwencji możemy uniknąć nadmiernych uszkodzeń i obrzęków. W trakcie zabiegu zakłada się także szwy. Co ważne nie powinny one być przesadnie napięte, gdyż mogłoby to prowadzić do powstania deformacji jakże wiotkich i elastycznych struktur.
Jak przygotować się do zabiegu?
Zabieg chirurgiczny (plastyka napletka łechtaczki) jest poprzedzony konsultacją. Wówczas nie tylko kwalifikujemy pacjentkę do zabiegu plastyki napletka łechtaczki, ale także wspólnie ustalamy plan oparty na oczekiwaniach i możliwościach operacyjnych. Wtedy też możesz zadać wszystkie pytania i rozwiać swoje wątpliwości związane z zabiegiem. W trakcie konsultacji dowiesz się, jakie są dokładne zalecenia przed procedurą zabiegową. Należą do nich m.in. badania krwi, osłona antybiotykowa, depilacja miejsca zabiegowego.
Jak wygląda rekonwalescencja po plastyce napletka łechtaczki?
Bezpośrednio po zabiegu plastyki napletka łechtaczki podaje się dodatkową dawkę znieczulenia i zakłada się opatrunek z antybiotykiem. Przez około 24-48 godzin zaleca się chłodzenie miejsca zabiegowego (oczywiście w granicach rozsądku). Ponadto można stosować standardowe leki przeciwbólowe tj. paracetamol czy ibuprom. Przez okres gojenia bardzo ważne jest zachowanie higieny i dodatkowe oczyszczenie miejsc intymnych po każdej wizycie w toalecie. Zaleca się rezygnację z kąpieli, basenu i sauny przez 4 tygodnie. Przez ten sam okres należy ograniczyć życie seksualne, unikać aktywności fizycznej i nie korzystać z tamponów.
W ciągu pierwszych 3 tygodni może występować przejściowa nadwrażliwość i dyskomfort okolic intymnych. Wynika ona przede wszystkim z procesów gojenia. Tu bardzo skuteczne są środki antyseptyczne i spraye znieczulające.
Przeciwwskazania do plastyki napletka łechtaczki?
Do przeciwwskazań do zabiegu plastyki napletka łechtaczki należą:
- Ciąża i karmienie piersią
- Aktywna choroba nowotworowa
- Infekcja miejsc intymnych (do 3 tygodni przed zabiegiem)
- Zaburzenia krzepnięcia
- Źle kontrolowane choroby ogólnoustrojowe (np. niewydolność serca, cukrzyca)
- Twardzina układowa
Masz pytania, wątpliwości, a może masz doświadczenia związane z plastyką napletka łechtaczki lub nieudaną labioplastyką? Zapraszam do sekcji komentarzy.
Czy jeśli żołądź lechtaczki został zbyt mocno odsłonięty podczas zabiegu jest szansa na jego ponowne przykrycie? Jestem niezwykle wrażliwa w tym miejscu i wciąż odczuwam duża wrażliwość, zbyt dużą podczas stosunków i codziennej aktywności.
Dzień dobry
Proszę o przesłanie zdjęć na maila kliniki albo przez formularz kontaktowy.
Bez zdjęć nie jestem w stanie powiedzieć co możemy zrobić.
Pozdrawiam
Dzień dobry, kilka dni temu miałam wykonany zabieg labioplastyki lecz napletek łechtaczki został tylko lekko poprawiony, dalej jest zdecydowanie większy względem reszty a lekarz mówi że już tak zostanie. Czy jest szansa jeszcze coś z tym zrobić ?
Dzień dobry. Musi Pani poczekać aż wszystko się zagoi. Po około 4-5 miesiącach od zabiegu który miała Pani wykonany, zapraszam na konsultację. Ustalimy zakres zabiegu niezbędny do tego żeby napletek łechtaczki był proporcjonalny względem warg sromowych.