Laserowe leczenie nietrzymania moczu to skuteczne rozwiązanie uciążliwego problemu wielu kobiet. Jednak każdy zabieg medyczny do duża decyzja. Stąd w trakcie konsultacji przedzabiegowej odpowiadam na wiele ważnych pytań i wątpliwości pacjentek. Zebrałem tu pojawiające się najczęściej. Zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu w pytaniach i odpowiedziach.
Czy zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu jest bolesny?
Zabieg laserowego leczenia moczu jest bezbolesny. Wynika to z wykorzystywania specjalnych głowic dopochwowych MonaLisa, które są dostosowane do pracy ze śluzówką przedsionka pochwy i umożliwiają stałą kontrolę impulsów lasera. Nie ma konieczności podawania znieczulenia miejscowego ani ogólnego. Zastosowanie odpowiedniej aparatury powoduje, że doświadczenie zabiegu jest komfortowe i bezstresowe. Najprawdopodobniej nawet nie zauważysz kiedy zabieg się skończy.
Jak długo trwa zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu?
Planując laserowe leczenie nietrzymania moczu prawdopodobnie zastanawiasz się ile czasu spędzisz w Klinice. Jest to około godzina. Nie ma konieczności późniejszej obserwacji, stąd wkrótce po zabiegu będziesz mogła wrócić do codziennych zadań. Sam zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu trwa około kwadransa, jednak należy jeszcze doliczyć czas przygotowania. Przed zabiegiem przeprowadzana jest również konsultacja. Składają się na nią wywiad oraz badanie ginekologiczne.
Jakie są wskazania do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu?
Każdy przypadek nawracającego i uciążliwego nietrzymania moczu jest wskazaniem do leczenia. Objaw ten może negatywnie wpływać na nasze życie, wybory i pewność siebie. Jednak metoda wykorzystująca laser frakcyjny ma pewne ograniczenia.
Laser jest rekomendowany w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu o łagodnym stopniu nasilenia. Jest to rodzaj nietrzymania moczu w którym występuje mimowolne wyciekanie niewielkich jego ilości np. wysiłku fizycznego oraz nasilonego parcia i kaszlu. W trakcie kwalifikacji dokładnie zbadamy i określimy ciężkość problemu. Dzięki temu nie ma obawy, że dobrana metoda leczenia będzie nieefektywna. W Klinice posiadamy szereg różnych technik zabiegowych leczenia nietrzymania moczu, o których przeczytasz tutaj. Jeśli Twój problem nie będzie kwalifikował się do leczenia laserowego zaproponujemy inną metodę.
Leczenie nietrzymania moczu laserem ma dodatkowe zalety, o których rzadko się wspomina. Jeśli poza uciążliwym problemem wysiłkowego nietrzymania moczu zmagasz się również z suchością i częstymi infekcjami pochwy, laser będzie najwłaściwszą metodą. Ma on niezwykle korzystny wpływ regeneracyjny na śluzówkę pochwy. Dzięki zastosowaniu lasera frakcyjnego dochodzi do pobudzenia komórek skóry do biologicznej odnowy. Wzrasta ilość kolagenu i polepsza się ukrwienie i nawilżenie skóry. Przywraca to równowagę oraz stymuluje procesy naprawcze. Wzrasta nie tylko nasz komfort w sytuacjach intymnych, ale również poprawia się regulacja naturalnej flory bakteryjnej pochwy.
Jakie są przeciwwskazania do laserowego leczenia nietrzymania moczu?
Do przeciwwskazań należą:
- Ciąża oraz karmienie piersią,
- Wszczepienie rozrusznika lub układu resynchronizującego. Istnieje ryzyko interakcji między urządzeniami,
- Infekcja pochwy (do 3 tygodni wstecz) oraz choroby skóry. Nie można prowadzić zabiegów w miejscu zmienionym zapalnie. Wynika to z mechanizmu biologicznego oddziaływania lasera,
- Pulsy światła generowane przez laser mogą wpływać na chorobę
- Zaburzenia układu krzepnięcia. Mogą wpływać na proces gojenia oraz zwiększać ryzyko krwawień (ryzyko to jest absolutnie minimalne, jednak w przypadku stwierdzonej choroby może istotnie wzrastać),
- Stosowanie leków fotouczulających, np. retinoidów. Choć laser nie wywołuje fotouczulenia, retinoidy mogą wpływać na biologiczny efekt lasera.
Czy leczenie nietrzymania moczu laserem wymaga rekonwalescencji?
Niestety laserowe leczenie nietrzymania moczu wymaga pewnych wyrzeczeń. Przede wszystkim ograniczenia aktywności seksualnej przez okres 2-4 tygodni. Powoduje to nie tylko bolesność w trakcie stosunku, ale też zwiększa ryzyko urazów i infekcji. Przez nieco krótszy okres (do 14 dni), należy zrezygnować z basenu, sauny czy jacuzzi.
W trakcie pierwszych 72 godzin po zabiegu może pojawić się fizjologiczne swędzenie i nieznaczny dyskomfort. Wynikają one z zasady działania lasera. Laser frakcyjny wywołuje ograniczone mikrouszkodzenia skóry przedsionka pochwy, co stymuluje komórki do regeneracji. Jednak stan zapalny, szczególnie na początku może spowodować opisane objawy.
Niemal zawsze ustępują one same i nie są bardzo nasilone. W niektórych przypadkach mogą utrzymywać się nieco dłużej i wówczas można stosować globulki dopochwowe.
Ile kosztuje laserowe leczenie nietrzymania moczu?
W naszej Klinice jednorazowy zabieg z wykorzystaniem lasera MonaLisa kosztuje 1500 złotych. W tej kwocie zawierają się wszystkie usługi związane z leczeniem. Zazwyczaj pojedynczy zabieg skutecznie eliminuje objawy wysiłkowego nietrzymania moczu, jednak w niektórych przypadkach trzeba go powtórzyć po 4 tygodniach. Jest to okres tworzenia się kolagenu i regeneracji okolic ujścia cewki moczowej. Wtedy też oceniamy pełny efekt leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu.
Jak dbać o okolice intymne po zabiegu laserowego leczenia nietrzymania moczu?
Po zabiegu laserowego leczenia nietrzymania moczu należy w normalny sposób dbać o higienę miejsc intymnych. Najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń rekonwalescencji opisanych powyżej. Nie ma konieczności stosowania dodatkowych środków leczniczych. Czasem, tak jak już wspomniałem, można zastosować globulki dopochwowe, ale jest to ograniczone tylko do niektórych przypadków.
Podsumowanie
Zabieg laserem frakcyjnym to bezbolesna i skuteczna metoda leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu o łagodnym nasileniu. Dzięki zastosowaniu lasera frakcyjnego dochodzi do regeneracji tkanek przedsionka pochwy, poprawy ukrwienia i wytworzenia kolagenu. Sprawia to, że okolice ujścia cewki moczowej są bardziej wytrzymałe. Skuteczniej wspierają zwieracz cewki moczowej (mięsień ograniczający wypływ moczu), co powoduje ustąpienie objawów nietrzymania moczu. Dodatkowo laserowe leczenie nietrzymania moczu pomoże pacjentkom borykającym się z problemem suchości pochwy oraz częstymi infekcjami. Po zabiegu niezbędny jest okres ograniczenia aktywności seksualnej oraz korzystania z basenów czy gorących kąpieli. Jest to wyrzeczenie, jednak warto pomyśleć o zabiegu jak najszybciej – jeśli problem się pogłębi, leczenie jest bardziej obciążające. Zadbaj o swój komfort i pewność siebie.