jak wygląda przerost warg sromowych mniejszych?

Jak wygląda przerost warg sromowych?

Strona główna » Blog » Ginekologia plastyczna » Labioplastyka » Jak wygląda przerost warg sromowych?


Przerost warg sromowych to wbrew pozorom częsta przypadłość. Dotyczy jednak intymnej strefy i bywa tematem tabu.
Żyjemy w czasach, w których wygląd i atrakcyjność fizyczna jest dla nas szczególnie ważna. Zmieniło się podejście do dbania o siebie, o swoje ciało i nie jest to już tylko domena kobiet. Dziś zarówno kobiety, jak i mężczyźni chcą czuć się dobrze we własnym ciele, dając sobie do tego prawo. Potrafią coraz śmielej mówić o swoich kompleksach czy doskwierających im niedoskonałościach.

Z badań wynika, iż kobiety są częściej oceniane przez pryzmat wyglądu. Nierzadko to właśnie przedstawicielki płci pięknej mają problem z zaakceptowaniem swojego ciała uwikłane w sieć kompleksów. Do naszej kliniki zgłaszają się Pacjentki, z (jak same to określają) „wstydliwym problemem”.
Odważnie szukają sposobów i specjalistów, którzy pomogą rozwiązać ich problem. Asymetria warg sromowych nie jest niczym niezwykłym.
W ostatnich latach zabiegi labioplastyki cieszą się ogromnym zainteresowaniem i to pokazuje skalę problemu.

Ach te wargi sromowe…co to znaczy przerost warg sromowych?

Wargi sromowe otaczają przedsionek pochwy. Na zewnątrz są to wargi sromowe większe, zawierające tkankę tłuszczową. Głębiej znajdują się wargi sromowe mniejsze, czyli fałdki cieńszej skóry, pozbawione gruczołów potowych. Wargi sromowe większe jakby „otulają” te mniejsze i właśnie
w przypadku przerostu warg sromowych mniejszych sytuacja wygląda zgoła inaczej. Tutaj wargi sromowe mniejsze wystają na zewnątrz. Należy podkreślić, że nie jest to objaw choroby, a indywidualna cecha anatomiczna, która może jednak w niektórych sytuacjach powodować dyskomfort.

Pacjentki, które decydują się na konsultacje z ginekologiem często pytają jak wyglądają za duże wargi sromowe i czy takie mają? Panie borykające się z problemem hipertrofii warg sromowych mniejszych uskarżają się na różne dolegliwości, takie jak podrażnienie podczas współżycia lub uprawiania sportu – jak na przykład jazda na rowerze.

Jeśli przerost sromu jest na tyle duży, iż przeszkadza w życiu codziennym i zabiera radość z seksu, to warto rozważyć decyzję o poddaniu się zabiegowi labioplastyki.

Jak wyglądają za duże wargi sromowe?

Tak naprawdę nie ma idealnego wzorca przedstawiającego jakie wargi sromowe są za duże, a kiedy są one w normie. Definicja piękna jest absolutnie subiektywna dla każdej pacjentki.

Jednak współcześnie w tzw. „zachodnim modelu” idealnych warg sromowych opisuje się je jako różowe, całkowicie pozbawione owłosienia, z wargami sromowymi większymi całkowicie zakrywającymi wargi sromowe mniejsze.

Poniżej przedstawiam zdjęcia Pacjentek, które operowałem z powodu zbyt dużych warg sromowych. Na zdjęciach widać też efekty zabiegu. Zdjęcia po labioplastyce były zwykle wykonywane 4-6 tygodni po zabiegu.

jak wygląda przerost warg sromowych mniejszych?
Przerost warg sromowych mniejszych. Przed oraz 6 tygodni po labioplastyce
przerost warg sromowych mniejszych
Za duże wargi sromowe mniejsze. Po prawej stan po plastyce warg sromowych
przerośnięte i idealne wargi sromowe
Po lewej przerośnięte wargi sromowe. Po prawej już po zabiegu – wargi sromowe określane przez Pacjentkę jako idealne.
przerost warg sromowych mniejszych
Po lewej przerośnięte wargi sromowe. Po prawej stan 6 tygodni po labioplastyce. Widzimy tutaj często pożądany efekt „Barbie Look”

Jakie są przyczyny przerostu warg sromowych?

Przerost warg sromowych mniejszych , czyli hipertrofia może mieć podłoże genetyczne. Czasem wiąże się z przyrostem masy ciała – i wpływem hormonów wytwarzanych przez tkankę tłuszczową – tzw. adipokin. Niejednokrotnie przyczyną jest „burza hormonalna” mająca miejsce w trakcie dojrzewania u nastolatek. Również częstą przyczyną przerostu warg sromowych mniejszych są zaburzenia gospodarki hormonalnej przebiegające ze zwiększonym stężeniem hormonów androgenowych. Przykładem może być np. Zespół policystycznych jajników albo tzw. nieklasyczny przerost nadnerczy.

Przerośnięte wargi sromowe mniejsze – czy warto operować?

Z pewnością wiele kobiet zadaje sobie to pytanie. Niestety odpowiedzieć każda Pacjentka musi sobie sama. Ginekolog plastyczny może jej tylko doradzić, przedstawić plusy i ewentualne minusy zabiegu.

Jednak statystyki mówią same za siebie. Według American Society for Aesthetic Plastic Surgery pomiędzy 2013 a 2016 rokiem (czyli w ciągu zaledwie 3 lat) zainteresowanie plastyką sromu wzrosło o niemal 50%. Natomiast ostatnie lata to prawdopodobnie (brak oficjalnych statystyk) wzrost ilości wykonywanych labioplastyk o kilkaset procent w stosunku do 2013 roku.

Przerost warg sromowych mniejszych zdjęcia

zdjęcie przerośniętych warg sromowych mniejszych
Zdjęcie przerośniętych warg sromowych mniejszych przed i po labioplastyce
za duże wargi sromowe, przerost sromu
Przerośnięte wargi sromowe mniejsze przed i po zabiegu labioplastyki

Moimi Pacjentkami są kobiety w różnym wieku, przeważnie dojrzałe, ale kompleksy pojawiają się wcześniej. Operowałem zarówno kobiety w wieku 13 czy 14 lat, jak i po 70 r.ż. Już nastolatki szukają informacji w internecie, wklepując słowa klucze, takie jak : wargi sromowe mniejsze przerost…Warto omawiać z kobietami w młodym wieku budowę anatomiczną i różnice z niej wynikające. Wzmacniajmy ich samoakceptację i pewność siebie. Niech wyrosną na świadome siebie i swojego ciała kobiety.

Kliknij w numer telefonu, aby umówić konsultację w Klinice Skórna.pl
U nas nie musisz wstydzić się swojego problemu
Prowadzimy i leczymy Pacjentki z przerostem warg sromowych na co dzień

Tel: 790-790-099

Czy moje wargi sromowe są przerośnięte? Konsultacja online

Przerost warg sromowych to ciągle temat tabu. Wiele moich Pacjentek krępuje się zapytać swojego ginekologa „czy moje wargi sromowe są przerośnięte?”.

Jest też grupa kobiet, które wiedzą że ich wargi sromowe są za duże, ale od swojego lekarza usłyszały coś w stylu „tak musi być”, albo „taka Pani uroda”.

Jeżeli zastanawiasz się czy Twoje wargi sromowe lub napletek łechtaczki są przerośnięte – zapraszam do zupełnie darmowej, niezobowiązującej i anonimowej konsultacji online.

Wystarczy wypełnić poniższy formularz, wysłać zdjęcia, opisać czy poza dyskomfortem estetycznym występują inne problemy ginekologiczne jak np. częste infekcje pochwy, częste urazy lub obrzęk warg sromowych, trudności podczas współżycia czy trudności z orgazmem. Ocenię zdjęcia i odeślę maila z diagnozą czy wargi sromowe są przerośnięte czy też nie. W przypadku ich przerostu zaproponuję też optymalne leczenie.


3.6/5 - (100 głosów)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*