Uroda wcale nie musi być podarunkiem, który dostajemy na parę lat. Dzięki odpowiednio dobranej i systematycznie prowadzonej terapii anti-aiging, możemy dzisiaj naprawdę zatrzymać czas. Około 30 roku życia mówimy stanowczo: czas STOP. Przez kolejne 15 lat nasz wygląd się nie zmienia. Taki jest cel profilaktyki przeciwstarzeniowej. Jak się odmłodzić? Już piszę…
• Od kiedy warto zacząć działać profilaktycznie także w gabinecie medycyny estetycznej, kiedy skóra zaczyna się starzeć?
Proces starzenie się skóry rozpoczyna się po 25 roku życia, jednak to w jaki sposób i jak szybko będziemy się starzeć i jak szybko będzie się starzeć nasza skóra, zależy od wielu czynników, zarówno genetycznych jak i środowiskowych- trybu życia, kondycji organizmu, błędów pielęgnacyjnych, niewłaściwego sposobu odżywiania, działania promieni słonecznych i wolnych rodników.
Możemy jednak opóźnić proces starzenia i wspomóc naprawę niekorzystnych zmian, jakie już zdążyły nastąpić. Potrzebna jest odpowiednia i systematyczna pielęgnacja. Jeśli chcemy zaspokoić potrzeby skóry, należy ją uważnie obserwować, a z zauważonych zmian wyciągnąć wnioski i odpowiednio reagować. Preparaty i zabiegi należy dobierać w zależności od stopnia zaawansowania zmian, świadczących o upływie czasu…
• Jakie zmiany zachodzą w skórze 30+, 40+, 50+, 60+ i jakie zabiegi szczególnie warto polecić w tych przedziałach wiekowych?
25 lat to czas wkraczania w samodzielność i z reguły początek kariery zawodowej, a zatem i mniej wolnego czasu, co często powoduje mniejsza regularność codziennej dbałości o skórę. Warto wtedy wspomóc ja profesjonalnymi zabiegami medycyny estetycznej.
Mając 25 lat, pacjentka nie musi martwić się jeszcze zmarszczkami, ale świetne rezultaty profilaktyczne da odświeżająca mezoterapia. Z jednej strony zlikwiduje bieżącą suchość twarzy i doda jej blasku, ale na dłużej uzbroi skórę w energie niezbędną do odbudowywania włókien kolagenu, a tym samym opóźni wystąpienie pierwszych zmarszczek za kilka lat. Można zastosować mezoterapie na bazie kwasu hialuronowego, witamin lub własnego osocza. Ale nie tylko profilaktyka jest w tym wieku dostępna dla kobiet. Bardzo często młode pacjentki decydują się na modelowanie ust!
Po 30, 40 roku życia procesy destrukcyjne w skórze zaczynają powoli przeważać nad regeneracyjnymi i twórczymi. Skora nie produkuje już takich ilości kolagenu, które zapewnia jej zdrowy, świeży wygląd. Pacjenci coraz częściej zauważają, że po nocy lub intensywnym dniu w pracy skóra szybciej się meczy i szarzeje. W tym okresie niezbędne jest zasilenie skóry w energie do przyspieszonej produkcji kolagenu. Jeżeli pacjentka raz na jakie czas wykonywała zabiegi np. mezoterapii, wówczas proces ten może opóźnić się nawet o kilka lat.
W 5-tej i 6-tej dekadzie życia rozpoczyna się okres menopauzy spowodowany obniżeniem poziomu hormonów estrogenowych. Niedobór estrogenów powoduje atrofię, czyli powolne ścieńczenie się skóry. Podłożem atrofii jest spowolnienie regeneracji komórek i spadek aktywności produkcji włókien kolagenowych. Skóra staje się cieńka i sucha, a pogorszenie ukrwienia prowadzi do bladości cery.
Zmniejszona elastyczność powoduje „ utrwalanie się” zmarszczek, które po zagięciu ( w mimice lub od odgniecenia podczas snu) nie wygładzają się tak łatwo i z czasem pozostają widoczne na stałe. Skóra traci jędrność, poddaje się grawitacji. Wyraźnie widać zagłębienia w dolinie łez, skroniach i fałdach nosowo-wargowych. W dolnej części policzka dochodzi do utraty objętości, co objawia się zaznaczeniem tzw. chomików. Coraz mocniej widać popękane naczynia krwionośne, rumień oraz przebarwienia.
Wymienione zmiany szczególnie zaznaczają się na szyi, gdzie pojawiają się widoczne zmarszczki, a skóra traci jędrność i staje się obwisła. Piętno czasu odciska się także w okolicach dłoni, na dekolcie – które tracą jędrność.
Estetyczna terapia bruzd i doliny łez kwasem hialuronowym jest możliwa zawsze, jednak najlepsze rezultaty osiągniemy kiedy stosowana jest regularnie już od 30 roku życia, jako profilaktyka procesów degeneracyjnych. W skórze właściwej kwas hialuronowy może pełnić faktyczną funkcje podporową, aby w sposób widoczny zniwelować jego braki, musi być zdeponowany głęboko.
Wówczas w sposób rzeczywisty uzupełnimy jego niedobór, a bruzdy, cienie i przesuszenie po prostu znikną, bo skóra będzie miała właściwy zapas kwasu. Tworząc dobre środowisko wodne w skórze wpływamy również na regenerację całej skóry, w związku z czy można określić kwas hialuronowy również mianem delikatnego induktora tkankowego.
• Jakie zabiegi z kwasem HA są ponadczasowe i polecane w zasadzie w każdym wieku?
Wraz z wiekiem nasz organizm spowalnia proces wytwarzania kwasu hialuronowego, a po 30 roku życia spadek ten jest już dość gwałtowny. Organizm osoby w wieku około 40 lat produkuje już tylko 40% potrzebnego kwasu, a w wieku 60 lat niestety jedynie 10%. Podstawową konsekwencją tego procesu widoczną w obszarze skóry bedzie jej przesuszenie, a następnie pojawienie bruzd i cieni. Dlatego zabiegi mezoterapii igłowej z wykorzystaniem stabilizowanego kwasu hialuronowego są wskazane i zalecane bez względu na wiek.
• Czy są różne rodzaje kwasu hialuronowego?
W zależności od miejsca poddawanego terapii, możemy stosować biotechnologiczne preparaty kwasu hialuronowego o rożnej gęstości. Te podawane w celu nawilżenia mają niską gęstość i mogą być łączone z innymi substancjami, tworząc tzw.koktajle rewitalizujące skórę. Przy niwelowaniu bruzd, doliny łez, czy modelowaniu ust i wypełnianiu zapadniętych policzków stosowane są gęstsze preparaty o większej chłonności, tak aby odtworzyć lub skorygować rusztowanie skóry, nadające piękny i miody wygląd całej twarzy.
Dzięki tym kwasom możemy nie tylko odmładzać, ale i modelować wybrane partie twarzy, zwłaszcza usta i policzki. Kwas hialuronowy w sposób bezpieczny może powiększyć małe, wąskie usta lub uwydatnić i podkreślić rysunek kości jarzmowych, poprawić i ujędrnić owal twarzy.
• Czy można „przedobrzyć” z kwasem hialuronowym? Jak temu zapobiec?
Kwas hialuronowy można podawać w poszczególne partie twarzy, jednak dla pacjentów oczekujących jednoczesnej poprawy nawilżenia i efektu łagodnego liftingu dermatologia estetyczna przygotowała SOFT LIFT. Dzięki takiemu podejściu pacjent nie jest narażony na efekt przesadny czy sztuczny.
Wykonując soft lift za pomocą kaniul wprowadza się preparat wypełniająco – rewitalizująjcy (najczęściej jest to kwas hialuronowy) uzupełniający ubytki objętościowe, a jednocześnie tworząc tzw. NICI HIALURONOWE, uzyskuje się efekt łagodnego liftingu tej okolicy, głównie owalu i policzków. Poprzez zaledwie 2-3 wkłucia wprowadza się preparat w wiele obszarów, praktycznie całej twarzy.
Zabieg pozwala korygować okolice kości jarzmowych,skroni, żuchwy, dolinę łez, okolice ust jak i same;czerwień wargową. Nadaje się również do rewitalizacji skory rqk i szyi. Technika miekiego liftingu daje bardzo naturalny efekt po zabiegu, twarz zyskuje dawną objętość, a skóra staje się gładsza, lepiej napięta i nawilżona. Soft-lift dedykowany jest pacjentom ceniącym sobie naturalne efekty, uzyskane w stosunkowo krótkim czasie.
Masz ochotę, ale nie wiesz od czego zacząć. Jest tylko jeden sposób, żebyś pozbyła się pokusy – ulegnij jej 🙂