Wampirzy lifting, znany również jako PRP (Platelet Rich Plasma), w ciągu ostatnich lat cieszy się ogromną popularnością dzięki swojej skuteczności
w naturalnej odnowie i regeneracji skóry. Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu płytek krwi i osocza bogatopłytkowego w medycynie pochodzą z końca lat 70. XX wieku. Początkowo PRP używano w chirurgii w celu przyspieszenia gojenia tkanek miękkich i kości.
Około 2006 roku pojawiły się badania kliniczne dotyczące zastosowania PRP w leczeniu blizn i poprawie kondycji skóry. Lekarze zaczęli zauważać, że osocze bogatopłytkowe ma korzystny wpływ na odmłodzenie skóry, poprawę jej tekstury, elastyczności i redukcji zmarszczek. Jednak to nie doniesienia naukowe rozsławiły niezwykłe właściwości PRP. Prawdziwą rewolucję w terapii osoczem bogatopłytkowym wywołała Kim Kardashian, która w 2013 roku opublikowała na swoim koncie na Instagramie zdjęcie twarzy pokrytej krwią po zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego, co wywołało duże zainteresowanie mediów społecznościowych i przyczyniło się do jego popularyzacji. Rok później artykuł opublikowany w „Aesthetic Plastic Surgery” potwierdził rosnące zainteresowanie i skuteczność PRP w zabiegach estetycznych.
Terapia osoczem bogatopłytkowym w medycynie estetycznej
Osocze bogatopłytkowe to autologiczny preparat pozyskiwany z krwi pacjenta, który zawiera skoncentrowaną ilość płytek krwi. Odgrywają one niezmiernie istotną rolę w procesach naprawczych tkanek dzięki zawartości w swoich ziarnistościach licznych czynników wzrostu i cytokin, takich jak: czynnik wzrostu fibroblastów (FGF), transformujący czynnik wzrostu beta (TGF-β), czynnik wzrostu pochodzenia płytkowego (PDGF), naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu (VEGF), insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF). Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego poprawia kondycję skóry na kilku poziomach.
Jakie efekty daje zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego?
W pierwszej kolejności PRP aktywuje fibroblasty – komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do zwiększenia gęstości
i elastyczności skóry. Czynniki wzrostu zawarte w PRP stymulują tworzenie nowych naczyń krwionośnych, co poprawia ukrwienie i odżywienie skóry,
a także wspomaga procesy naprawcze, przyspieszając gojenie i regenerację tkanek. Zabieg ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym dedykowany jest w szczególności pacjentom, którzy chcą poprawić ogólną kondycję i elastyczność skóry, spłycić drobne zmarszczki, pozbyć się cieni pod oczami oraz zmniejszyć widoczność blizn (potrądzikowych, pooperacyjnych).
Jak wygląda zabieg z użyciem osocza?
Przed przystąpieniem do zabiegu zawsze zbieram dokładny wywiad medyczny, omawiam z pacjentem oczekiwania oraz wyjaśniam jakie efekty możemy uzyskać dzięki terapii PRP. W naszej klinice zawsze jest czas na znieczulenie kremem dla maksymalnego komfortu pacjenta.
Procedurę zaczynam od pobrania niewielkiej ilości krwi od pacjenta, która miesza się z antykoagulantem w probówce. Następnie krew jest poddawana wirowaniu w wirówce, co umożliwia oddzielenie osocza bogatopłytkowego od innych składników krwi, takich jak czerwone i białe krwinki. Proces ten trwa kilka minut, a uzyskany autologiczny koncentrat płytek krwi podawany jest techniką mezoterapii do skóry pacjenta, gdzie uwalniane są czynniki wzrostu odpowiedzialne za pobudzenie skóry do regeneracji. Zabieg może obejmować całą twarz, szyję i dekolt lub skupiać się na mniejszym obszarze np. na okolicy oczu lub bliźnie. W serii wykonujemy zazwyczaj 3 do 5 zabiegów w miesięcznych odstępach.
Rekonwalescencja po wampirzym liftingu
Po zabiegu skóra może być przez jeden dzień lekko zaczerwieniona i obrzęknięta w związku z nakłuciami. Przez co najmniej dobę należy unikać wizyt na basenie i saunie. Zalecam także delikatną pielęgnację i ochronę skóry przed promieniowaniem UV. Ewentualne siniaczki mogą utrzymywać się do tygodnia, jednak swobodnie można je kamuflować makijażem. Kilka dni po zabiegu powinno się unikać przyjmowania leków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna czy ibuprofen, które mogą wpływać na skuteczność terapii.
Pierwsze efekty zabiegu pojawiają się już kilka dni od wykonania zabiegu – zazwyczaj pacjenci zauważają rozświetlenie skóry i poprawę kolorytu. Po kilku miesiącach od serii zabiegów skóra staje się bardziej jędrna i napięta na skutek pobudzenia produkcji włókien kolagenowych oraz lepiej odżywiona dzięki lepszemu ukrwieniu tkanek.
Wampirzy lifting – przeciwwskazania
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, jest procedurą, która odznacza się minimalnym ryzykiem powikłań, co czyni ją atrakcyjną opcją dla pacjentów ceniących sobie naturalność i bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej. Jednak jak w przypadku każdej procedury medycznej istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu, do których zaliczyć można m.in. aktywne infekcje skóry, choroby nowotworowe, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz ciężkie choroby ogólnoustrojowe.
Osocze bogatopłytkowe w terapiach łączonych
Wampirzy lifting to zabieg, który sam w sobie jest skuteczną metodą poprawy kondycji skóry i leczenia różnych problemów estetycznych. Jednak aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność tej terapii, często łączy się ją z innymi technikami, takimi jak mezoterapia mikroigłowa, radiofrekwencja (RF) oraz laser frakcyjny. Każda z tych metod poprawia kondycję skóry, a w połączeniu z PRP daje spektakularne efekty, maksymalizując korzyści dla pacjenta. Dodatkowo obecność płytek krwi i czynników wzrostu skraca czas gojenia po ww. zabiegach.
Dlaczego osocze bogatopłytkowe jest tak popularne i za co je tak cenię? Przede wszystkim nie występuje tu ryzyko reakcji alergicznych, gdyż materiał przeznaczony do zabiegu pozyskiwany jest z krwi pacjenta. Do rewitalizacji skóry dochodzi na skutek aktywacji płytek krwi i uwolnienia czynników wzrostu bez użycia syntetycznych substancji. Jest to metoda dedykowana osobom cierpliwym, gotowym poczekać kilka miesięcy na ostateczny efekt poprawy jakości skóry. Najnowsze badania rynku dotyczące medycyny estetycznej dowodzą, że pacjenci oczekują naturalnych
i dyskretnych rezultatów, a osocze bogatopłytkowe niewątpliwie wpisuje się w ten trend.