Brodawki łojotokowe to najczęściej spotykane zmiany na naszej skórze, w szczególności w okolicy tułowia, czasem kończynach lub w obrębie skóry głowy. Inaczej nazywamy je rogowaceniem łojotokowym (z łac. seborrheic keratosis). Jest to zmiana skórna o charakterze łagodnego nowotworu, głównie pojawia się u osób po 30 roku życia.
Dokładna przyczyna powstawania brodawek łojotokowych nie została odkryta. Występowanie brodawek może mieć podłoże genetyczne. Zaobserwowano również, iż do rozwoju brodawek dochodzi u osób, które często korzystają z kąpieli słonecznych i są narażone na promieniowanie UV. To jeden z wielu powodów, dla którego powinniśmy zrezygnować z opalania.
Jak wyglądają brodawki łojotokowe?
Brodawkę łojotokową charakteryzują grudkowate, chropowate narośla. Przeważnie jest wypukła, a w jej szczelinach może zbierać się sebum
i fragmenty zrogowaciałego naskórka.
Zabarwienie brodawek przeważnie jest koloru skóry lub ciemnobrązowe. Brodawka łojotokowa bywa większych rozmiarów i wystaje ponad powierzchnię skóry. Fakt pojawienia się jakiejś zmiany na naszej skórze może nas zaniepokoić, lecz dla specjalisty dermatologa diagnostyka brodawek łojotokowych nie będzie niczym trudnym. Dermatoskop pomoże mu odróżnić brodawkę łojotokową od innej, nierzadko groźnej zmiany skórnej.
Często do gabinetu specjalisty przychodzą pacjenci z obawą, że zmiana to coś groźnego, że to czerniak. Tutaj ważna jest diagnostyka i wiedza.
W przeciwieństwie do brodawki łojotokowej czerniak jest zmianą raczej płaską o nieregularnych kształatach, zaś cechą charakterystyczną brodawek łojotokowych jest wystawanie ponad powierzchnię skóry, jakby ktoś ją dokleił. Nie diagnozujmy się sami napędzani strachem. Z problemem zmian skórnych należy koniecznie zgłosić się do dermatologa!
Jak usunąć brodawkę łojotokową?
Brodawki łojotokowe należą do najczęściej spotykanych zmian skórnych, z którymi zgłaszacie się Państwo do dermatologa. Brodawka łojotokowa to łagodna zmiana skórna, która może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Nie jest to typ brodawek wirusowych, więc nie ma obawy, że się nimi zarazimy. Usuwanie brodawek łojotokowych to przeważnie kwestia wyboru między zabiegiem chirurgicznym lub laserowym. Leczenie brodawek łojotokowych można zacząć od farmakologii, a sukces terapii w dużej mierze zależy od pacjenta i regularnego stosowania leku. Usuwanie brodawek może się również odbyć poprzez wyłyżeczkowanie zmiany w znieczuleniu miejscowym.
Usunięcie brodawki jest też możliwe za pomocą lasera ablacyjnego CO2 – światło lasera wypala brodawkę, a w jej miejscu powstaje strupek. Po zabiegu może pozostać niewielka blizna lub przebarwienie. Kolejną metodą leczenia brodawek jest krioterapia – czyli zastosowanie na zmianę skórną ciekłego azotu o niskiej temperaturze. W wyborze sposobu leczenia brodawki łojotokowej duże znaczenie ma wielkość zmiany na skórze, jej zabarwienie, a co najważniejsze – pewność, że to faktycznie brodawka łojotokowa. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenie, że mamy do czynienia ze złośliwymi zmianami, niepokoi nas zabarwienie brodawek łojotokowych, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa celem diagnostyki
i usunięcia brodawki. Badanie dermatoskopowe pozwoli dokładnie określić obecność brodawek łojotokowych oraz wyeliminować istnienie zmiany nowotworowej.
Czy brodawki łojotokowe rosną?
Brodawko łojotokowe pojawiają się przeważnie u osób dorosłych, rosną powoli, a zmiany mogą mieć od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Zmiany o charakterze brodawek łojotokowych należy obserwować. Chociaż brodawki łojotokowe to zmiany o charakterze łagodnym, ostrożności nigdy za wiele. Coraz więcej mówi się o nowotworach skóry, wzrasta świadomość pacjentów na temat zdrowej skóry. Jeśli zmiana niepokoi, rośnie czy przeszkadza-rozważmy usunięcie brodawek łojotokowych profesjonalnymi metodami.
Czy brodawka łojotokowa boli?
Brodawki łojotokowe zwykle nie dokuczają, chyba, że znajdują się w miejscu na ciele, które jest mechanicznie drażnione. Lokalizacja brodawek łojotokowych może spowodować ból lub swędzenie. Wtedy należy przemyśleć usunięcie brodawki łojotokowej w celu zwiększenia swojego komfortu życia.
Co to brodawka łojotokowa?
Jest to zmiana pojawiająca się na skórze o charakterze nowotworowym, łagodnym. Brodawki łojotokowe występują przeważnie na tułowiu, czasem na twarzy i kończynach. Zmiany o charakterze brodawek łojotokowych najczęściej występują u osób dorosłych. Badanie dermatoskopem zróżnicuje, czy to faktycznie znamię łojotokowe, czy też mamy do czynienia ze zmianami złośliwymi i wtedy konieczna jest szersza diagnostyka.
Czy brodawka łojotokowa odrasta?
Większość brodawek łojotokowych można usunąć w zalecony przez specjalistę dermatologa sposób. Jeżeli istnienie zmiany nowotworowej zostanie wyeliminowane możemy poddać się zabiegowi krioterapii, rozważyć laserowe usuwanie brodawek lub chirurgiczne. Krioterapia jest metodą usuwania brodawek, po której niestety często spotykamy się z nawrotem zmian łojotokowych. Najskuteczniejszą metodą jest laserowe usuwanie brodawek.
Czy brodawka łojotokowa swędzi?
Wielu z nas jest posiadaczem zmian brodawek łojotokowych. Przeważnie nie utrudniają nam życia, chyba, że znajdują się w miejscu, które jest drażnione, wtedy mogą nam przeszkadzać. Z reguły poza nieestetycznym wyglądem nie swędzą i nie bolą. Wszelkie tego typu objawy (jak swędzenie, czy ból) pomagają dermatologowi różnicować brodawkę łojotokową od innych zmian skórnych. Jeśli w obrębie brodawki łojotokowej pojawi się uczucie swędzenia, pieczenia lub bólu zalecamy zgłosić się do specjalisty.
Czy brodawka łojotokowa może sama odpaść?
Nie są do końca znane przyczyny powstawania brodawek łojotokowych. Często pojawiają się w wieku dorosłym i dlatego nazywane są „starczymi”. Nie odpowiadają za nią wirusy, więc nie jest zaraźliwa. Do rozwoju brodawek przyczynia się genetyka i promieniowanie UV. Niestety raczej nie jest możliwe, by tego typu zmiany „odpadały” samoistnie. I choć są to zmiany łagodne nie zalecamy usuwać ich samodzielnie. Niszczenie brodawek łojotokowych zostawmy specjalistom. Wszelkie usuwanie zmian skórnych to zadanie dla lekarza! Brodawki łojotokowe niewielkich rozmiarów zupełnie nie przeszkadzają, a jeśli trafił nam się taki „okaz” na powierzchni naszej skóry-pochwalmy się dermatologowi. Skóra to największy z naszych organów i warto zadbać o to, by była to zdrowa skóra!