wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego – jak się przygotować i jak ona przebiega?

Strona główna » Blog » Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego – jak się przygotować i jak ona przebiega?


Jak przygotować się do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Pierwsze wizyty u specjalistów różnych dziedzin medycznych bywają stresujące i mogą wywoływać skrępowanie u pacjentów. Fizjoterapia uroginekologiczna porusza m.in. intymną sferę życia, dlatego zachęcamy nasze przyszłe Pacjentki do odpowiedniego przygotowania się. Swobodna atmosfera i poczucie świadomości Pacjentki, jak będzie wyglądała wizyta, skutecznie przełoży się na sprawny proces diagnostyczny i efektywność terapii.

  • Warto przynieść ze sobą dokumentacje medyczną, jeżeli taką posiadasz (nie tylko dotyczącą uroginekologii). Niezależnie od tego, ile czasu minęło od urodzenia dziecka – warto zabrać ze sobą wypis ze szpitala, który zawiera informacje na temat przebiegu porodu.
  • Przygotuj na wizytę strój sportowy (top, t-shirt, legginsy lub krótkie spodenki). Ciasne jeasny czy sukienki mogą utrudniać terapię, a w przypadku nauki ćwiczeń mogą krępować ruchy. Mamy do dyspozycji spódniczki ginekologiczne, jeżeli będzie wskazanie od terapeuty i zgoda pacjentki na badanie wewnętrzne „per vaginum”.
  • Nie ma konieczności depilacji okolic intymnych do badania.
  • Wizyta może odbyć się w dowolnym dniu cyklu. Jeżeli dolegliwości i objawy związane są z fazą cyklu – wtedy warto, aby Pacjentka zgłosiła się
    w momencie występowania tego problemu.
  • Kilka dni przed wizytą warto zwrócić uwagę na częstotliwość korzystania z toalety w ciągu doby, ilość spożywanych płynów, ilość wydalonego moczu podczas pojedynczej mikcji oraz epizody nietrzymania moczu podczas określonych czynności, jeżeli takie występują.
  • Zalecamy przyjście na pierwszą wizytę diagnostyczną z pełnym pęcherzem, jeżeli masz problem z nietrzymaniem moczu.

Czego mogę się spodziewać na pierwszej wizycie?

Na początku omawiamy problem, z którym przyszła do nas pacjentka. Fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad. Warto w tym momencie opowiedzieć o wszystkich niepokojących i sprawiających dyskomfort objawach. U nas nie ma tematów tabu! 

Następnie fizjoterapeuta przeprowadza analizę postawy ciała w stroju sportowym, która może mieć duże znaczenie z dysfunkcjami z jakimi przychodzi pacjentka. Sprawdzana jest blizna po cesarskim cięciu oraz stan kresy białej i badanie pod kątem występowania rozejścia mięśni prostych brzucha.

Jeżeli są do tego wskazania i Pacjentka wyrazi na to zgodę, fizjoterapeuta uroginekologiczny przeprowadza badanie przez pochwę (per vaginum). Wykonuje się je w spódniczce ginekologicznej na kozetce, w leżeniu na plecach z ugiętymi nogami w kolanach. Fizjoterapeuta ocenia na początku zewnętrzne narządy płciowe oraz bliznę po nacięciu/pęknięciu krocza, jeżeli takie występują. Przechodząc do badania wewnętrznego sprawdza opuszką palca napięcie mięśni dna miednicy, objętość tkanki, blizny, stabilność cewki/szyi pęcherza oraz przeprowadzany jest test mięśniowy
i funkcjonalności mięśni.

W zależności od dysfunkcji i pozostałego czasu, fizjoterapeuta przeprowadzi pierwszą terapię, przekaże dalsze zalecenia i nauczy ćwiczeń, które odgrywają znaczącą rolę w procesie terapeutycznym.

4.4/5 - (20 głosów)

1 komentarz

  1. Zachęcam do wizyt.Pani Ola bardzo profesjonalna i otwarta,nie odczujesz żadnego skrępowania.Jestem bardzo zadowolona z porad z których korzystałam będąc w szpitalu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*