Osocze bogatopłytkowe to zabieg, który bardzo szybko zyskał na popularności i obecnie wykonywany jest w niemal każdym gabinecie medycyny estetycznej.
Pierwszy raz świat usłyszał o unikatowych właściwościach odmładzających osocza bogatopłytkowego dzięki światowym gwiazdom największego formatu, które rozpropagowały tzw. „wampirzy lifting”. Ten zabieg to właśnie nic innego jak ostrzykiwanie skóry osoczem bogatopłytkowym, uzyskanym na drodze odpowiedniego odwirowania krwi pobranej od pacjenta.
Zabieg jest bardzo skuteczny i znajduje wszechstronne zastosowanie w terapii anti – aging. Jednak aby zabieg był maksymalnie efektywny i bezpieczny, powinien być wykonany przez odpowiednio przeszkolonego specjalistę, a osocze powinno być pozyskane wyłącznie dzięki certyfikowanej technologii wirującej.
Czym jest osocze bogatopłytkowe i jak je pozyskać?
Osocze bogatopłytkowe to najbardziej naturalny i biokompatybilny materiał wykorzystywany w medycynie estetycznej. Nic dziwnego – osocze to pozyskiwane jest z próbki krwi pobranej od pacjenta. Skóra ostrzykiwana jest zatem materiałem, który nie wywołuje alergii czy podrażnień. Jest to autologiczny koncentrat płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Taki koncentrat zawiera komórki i czynniki wzrostu, które wywierają zbawienny wpływ na skórę.
Tym, co charakteryzuje osocze bogatopłytkowe jest wysoka zawartość płytek krwi. Komórki te występują we krwi w ilości od 150 do 400 tysięcy na każdy milimetr sześcienny. W osoczu bogatopłytkowym koncentracja tych komórek krwi jest znacznie większa – jest w nim kilka razy więcej płytek niż we krwi.
Czym wyróżniają się płytki krwi? Wydzielają one czynniki wzrostu, czyli związki aktywne generujące szereg pozytywnych zmian i wspomagających kompleksowo procesy regeneracyjne. Najważniejsze czynniki wzrostu to przede wszystkim:
– płytkowy czynnik wzrostu pobudzający przede wszystkim procesy neoangiogenezy, czyli powstawania nowych naczyń krwionośnych; czynnik ten generuje powstawanie drobnych naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych
– transformujący czynnik wzrostu beta, odpowiadający za zachowanie integralności więzi międzykomórkowych
– naskórkowy czynnik wzrostu odpowiedzialny za stymulowanie procesów wzrostu oraz podziałów komórkowych; ponadto czynnik ten reguluje procesy syntezy kolagenu
– czynnik wzrostu fibroblastów, aktywujący komórki skóry odpowiedzialne za syntezę włókien kolagenowych.
– insulinopodobny czynnik wzrostu
– naczyniowo – śródbłonkowy czynnik wzrostu
Do uwolnienia czynników wzrostu przez płytki krwi dochodzi w ciągu kilkudziesięciu minut od pobrania próbki krwi.
Z próbki krwi pacjenta możliwe jest także pozyskanie innego preparatu wykorzystywanego w zabiegach medycyny estetycznej. Mowa o fibrynie bogatopłytkowej, która różni się od osocza tym, że zawiera siateczkę włókien fibrynowych, na których mogą osadzać się płytki krwi. Przekłada się to na wolniejsze, bardziej stopniowe uwalnianie czynników wzrostu.
Aby pozyskać osocze bogatopłytkowe, konieczne jest wykorzystanie specjalnego systemu odwirowywania krwi. Konieczne jest zastosowanie wyłącznie certyfikowanych probówek czy wirówki.
Jakie właściwości ma osocze bogatopłytkowe?
Koncentrat płytek krwi i czynników wzrostu w bardzo skuteczny sposób aktywuje procesy regeneracyjne, działając wielokierunkowo. Dzięki pobudzeniu procesu neoangiogenezy, powstaje siateczka drobnych naczyń krwionośnych, co przekłada się na lepsze dotlenienie i odżywienie komórek.
Czynniki wzrostu uwalniane z płytek krwi odpowiadają także za pobudzenie aktywności fibroblastów, czyli komórek skóry odpowiedzialnych za syntetyzowanie włókien kolagenowych. Dzięki temu dochodzi do wzmocnienia struktury skóry, jej rewitalizacji, pogrubienia i odmłodzenia. Osocze bogatopłytkowe pobudza zatem w bardzo dużym stopniu fizjologiczne procesy naprawcze skóry. Tkanki goją się znacznie szybciej, skóra zyskuje młody wygląd, jest bardziej elastyczna.
Potencjał terapeutyczny osocza bogatopłytkowego jest ogromny. Przede wszystkim – osocze wykorzystywane jest w wielu zabiegach odmładzających i upiększających. Dzięki niezwykle skutecznemu wspomaganiu procesów regeneracyjnych, osocze znajduje zastosowanie w medycynie sportowej i ortopedii, chirurgii twarzowo – szczękowej, chirurgii ginekologicznej oraz w celu wspomagania trudno gojących się owrzodzeń i ran.
Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej
Osocze bogatopłytkowe znajduje bardzo wszechstronne zastosowanie w medycynie estetycznej i może być wykorzystany z celu odmłodzenia skóry twarzy, wspomagania leczenia łysienia, przyspieszenia gojenia się blizn i zredukowania widoczności rozstępów.
Ostrzykiwanie skóry twarzy osoczem bogatopłytkowym pozwala na jej kompleksowe odmłodzenie i upiększenie. Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym mogą być wykonane zarówno u osób młodych, jak i bardziej dojrzałych.
Procedura ostrzykiwania skóry osoczem sprawdza się doskonale w celu wspomagania redukcji blizn potrądzikowych czy przebarwień, a także redukcji drobnych zmarszczek. Zabieg sprawdza się zatem doskonale w celu zniwelowania pierwszych oznak starzenia się skóry.
Zabieg doskonale sprawdza się także u osób dojrzałych, u których pojawiają się bardziej zaawansowane oznaki starzenia – głębokie zmarszczki czy utrata wiotkości skóry. Ostrzykiwanie osoczem aktywuje fizjologiczne procesy naprawcze, umożliwiając kompleksowe odmłodzenie skóry. Ponadto osocze może być łączone z innymi zabiegami medycyny estetycznej, takimi jak laserowe odmładzanie twarzy.
Osocze bogatopłytkowe może być wykorzystane do ostrzykiwania skóry głowy – wówczas takie zabiegi stanowią doskonałe uzupełnienie terapii nadmiernego wypadania włosów. Osocze bogatopłytkowe aktywuje komórki macierzyste mieszków włoskowych, pobudza krążenie krwi, wzmacnia skórę głowy.
Osoczem bogatopłytkowym można ostrzykiwać dowolne obszary ciała – grzbietowe powierzchnie dłoni, szyję i dekolt, obszary dotknięte rozstępami i wiotkością skóry (pośladki, brzuch, uda).
Jakich efektów można się spodziewać i jak długo się utrzymują?
Medycyna anty-aging
Efekty ostrzykiwania skóry osoczem są spektakularne. W przypadku odmładzania skóry i redukowania takich niedoskonałości jak przebarwienia czy niewielkie zmarszczki, możliwe jest zrewitalizowanie powierzchni skóry.
Zabiegi przywracają jednolity koloryt skóry i zmniejszają widoczność przebarwień. Dzięki pobudzeniu syntezy włókien kolagenowych osocze umożliwia poprawę struktury skóry, jej wzmocnienie i pogrubienie. Zmniejszona zostaje widoczność zmarszczek, przywrócona zostaje elastyczność skóry.
Jeśli osocze bogatopłytkowe połączone zostanie z laserem ablacyjnym, wówczas procesy regeneracji skóry po zabiegu są bardziej efektywne. A dodatkowo osocze wzmacnia odmładzające działanie lasera, wzmacniając strukturę skóry.
Owłosiona skora głowy
W przypadku ostrzykiwania skóry głowy pobudzona zostaje praca mieszków włosowych, ponadto stymulowane jest powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Przekłada się to na lepsze odżywienie i dotlenienie mieszków włosowych, dzięki czemu wzmocnione zostają cebulki włosowe, czyli jedyna żywa część włosa. Efektem jest ograniczenie nasilonego wypadania włosów, a także pobudzenie tempa ich wzrostu.
Blizny
Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym rozstępów i blizn przyspiesza ich gojenie, rozjaśnia blizny i stymuluje procesy przebudowy skóry.
Dodatkowo – obszary skóry poddane zabiegowi zyskują na elastyczności. Dzięki temu zabieg doskonale sprawdza się podczas kuracji odchudzających – redukuje widoczność rozstępów i zapobiega powstawaniu nadmiaru luźnej skóry. Osocze może także wyrównać powierzchnię skóry dotkniętą bliznami zanikowymi, np. potrądzikowymi. W efekcie pobudzenia syntezy kolagenu dochodzi do uzupełnienia ubytków skóry i wygładzenia powierzchni skóry.
Jak często wykonywać zabieg?
Osoby decydujące się na zabieg z osoczem często zastanawiają się, ile razy wykonać zabieg z osoczem bogatopłytkowym, co ile powtarzać ostrzykiwanie skóry?
Co prawda efekty pojawiają się już po pierwszym zabiegu, ale wskazane jest wykonanie serii kilku zabiegów. Pozwala to na kompleksową rewitalizację skóry i zmaksymalizowanie efektów. Zazwyczaj wykonuje się 4 – 6 zabiegów powtarzanych co 4 tygodnie. Taką intensywną terapię można uzupełnić o zabiegi przypominające, wykonywane raz czy dwa razy do roku.
Bezpośrednio po ostrzykiwaniu skóry miejsce zabiegowe jest zaczerwienione i obrzęknięte, objawy te ustępują samoistnie po kilku – kilkunastu godzinach. Po około dwóch tygodniach od zabiegu zauważyć można poprawę kondycji skóry. A ostateczny efekt można ocenić po wykonaniu serii zabiegów. Ile czasu utrzymuje się efekt? Osocze bogatopłytkowe to zabieg, którego efekty utrzymują się do kilkunastu miesięcy.
Czy osocze bogatopłytkowe to zabieg dla każdego?
Osocze bogatopłytkowe to uniwersalny zabieg, wyróżniający się doskonałą biokompatybilnością. Ponieważ osocze pozyskiwane jest z krwi pacjenta, nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Osocze jest doskonale tolerowane, nie generuje powstania podrażnień. Nie oznacza to jednak, że zabieg może być wykonany absolutnie u każdego.
Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu z osoczem i przeciwwskazania te są wspólne dla wszystkich zabiegów mających charakter nakłuwania skóry. Mowa o ciąży i karmieniu piersią, chorobach nowotworowych, problemach z krzepliwością krwi, a także infekcjach skóry lub stanach zapalnych na obszarze objętym zabiegiem.