uśmiech dziąsłowy

Uśmiech dziąsłowy – jak się go pozbyć?

Strona główna » Blog » Uśmiech dziąsłowy – jak się go pozbyć?


Jeden uśmiech potrafi wyrazić więcej, niż tysiąc słów – lecz gdy uśmiechając się uwidaczniamy dziąsła, możemy czuć dyskomfort. Każdy chciałby bez skrępowania szczerze się uśmiechać. Uśmiech dziąsłowy to nadmierne odsłanianie dziąseł. W tym artykule znajdziesz odpowiedź jak sobie z nim poradzić.

Uśmiech dziąsłowy – piękny, piękniejszy i „zbyt piękny”

Dla wielu osób nie ma nic piękniejszego, niż piękny uśmiech. To w nim wyraża się serdeczna osobowość, nasz wdzięk i urok. To nim odwdzięczamy się bliskim za miłe rzeczy i zbliżamy do siebie nowo poznanych ludzi. Jednak zbyt szeroki uśmiech, uśmiech odsłaniający dziąsła, może sprawiać wrażenie, że „coś jest nie tak”.

Spotykając się z nieprzyjemnymi komentarzami znajomych, słuchając niewybrednych żartów, z czasem zaczynamy czuć zakłopotanie związane z uśmiechaniem się. Może to wywołać spadek samooceny, obawę przed szczerym wyrażaniem emocji – „a co jak odsłonię przy tym dziąsła”.

Czym jest uśmiech dziąsłowy?

Uśmiech dziąsłowy nazywamy również „gummy smile”. Prawidłowo górna warga powinna równomiernie odsłaniać nie więcej, niż 2 – 3 mm dziąseł. Gdy odsłania więcej, pojawia się nieestetyczna dysproporcja pomiędzy czerwienią dziąseł, a bielą zębów. Wówczas mówimy właśnie o uśmiechu dziąsłowym.

Nie jest to problem wcale rzadki. Możemy go zaobserwować u wielu celebrytów. Wśród najbardziej znanych można wymienić Gwen Stefani, Kate Beckinsale, Nicole Kidman czy Miley Cyrus.
Tu widać różnicę sprzed i po zabiegu: 

uśmiech dziąsłowy przed i po leczeniu

Źródło: http://poriaedalat.blogspot.com/2019/

Przyczyny gummy smile

Tak bardzo jak różnimy się pomiędzy sobą, tak różnią się nasze uśmiechy. Podobnie z uśmiechem dziąsłowym. Istnieje wiele jego odmian. Wśród przyczyn możemy wymienić zmienności anatomiczne: 

  • zbyt wysoką kość szczęki, 
  • zbyt krótką wargę górną,
  • wady ortodontyczne. 

Do tych ostatnich należą na przykład zbyt drobne zęby, nieprawidłowości zgryzu czy opóźnione wyrzynanie się zębów (pozostają pokryte dziąsłami). 

Inną przyczyną jest nasza mimika. U niektórych osób występuje mimowolna nadreaktywność górnej wargi. Oznacza to po prostu, że w trakcie uśmiechania się mięsień okrężny ust nadmiernie pociąga i unosi wargę górną. 

przykład uśmiechu dziąsłowego

Źródło: https://www.cotilleando.com/threads/dia-mundial-de-la-sonrisa-famosas-y-sonrisas-imperfectas.116125/

Leczenie uśmiechu dziąsłowego

Całą medycyną rządzi zasada mówiąca, że podstawą właściwego leczenia jest poprawna diagnoza. Nie inaczej jest w przypadku uśmiechu dziąsłowego. Dlaczego tak ważny jest wnikliwy wywiad i badanie lekarskie, mające na celu rozpoznanie przyczyn każdego przypadku. 

Leczenie „gummy smile” może być:

  • Ortodontyczne lub chirurgiczne,
  • Z zakresu medycyny estetycznej (i na tym postaram się szczególnie skupić).

Zabiegi ortodontyczne i chirurgiczne

Leczenie ortodontyczne jest uznawane za szczególnie trudne i „krwawe”. Ponadto jest bolesne i długotrwałe, a efekty mogą być tylko tymczasowe. Alternatywą dla aparatu ortodontycznego jest zabieg laserem stomatologicznym. Usuwa on nadmiar dziąsła oraz podpierającej dziąsło kości.

Dodatkowo można wykonać nacięcie wędzidełka wargi górnej. To ten fałd, który napina się jak struna, gdy przesuniesz językiem w górę wzdłuż górnych siekaczy. Efektem przecięcia wędzidełka jest ograniczenie pociągania wargi górnej podczas uśmiechu.

Zabiegi medycyny estetycznej w uśmiechu dziąsłowym

Zabiegi medycyny estetycznej są najmniej inwazyjne, a co za tym idzie – najbardziej bezpieczne. Możemy wyróżnić dwa rodzaje interwencji. Pierwszym jest ostrzykiwanie mięśnia unoszącego wargę górną toksyną botulinową nazywaną też Botoxem od nazwy handlowej. Drugą opcję (o czym wiele osób nie wie) stanowi augmentacja wargi górnej kwasem hialuronowym. Obie techniki mają swoje ograniczenia, ale i olbrzymią zaletę: wspaniałą skuteczność przy zachowaniu bezpieczeństwa. Ponadto efekt obu jest odwracalny.

Toksyna botulinowa 

Choć nazwa brzmi niepokojąco i botox ma ostatnio złą prasę, to toksyna botulinowa jest szeroko stosowanym w medycynie lekiem. Wytwarzają ją bakterie zwane laseczkami jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum). Nazwa wynika z faktu, że po raz pierwszy wykryto ją właśnie w zepsutych kiełbasach i konserwach mięsnych. 

Zjedzona lub wprowadzona do krwioobiegu jest silną trucizną, lecz podana domięśniowo przynosi ulgę pacjentom cierpiącym m.in. na choroby neurologiczne takie jak kurcze mięśni czy spastyczność poudarowa. Oczywiście, jest też stosowana w medycynie estetycznej do niwelowania zmarszczek mimicznych czy właśnie leczenia uśmiechu dziąsłowego.

Działanie tokstyny botulinowej polega na zaburzeniu pracy nerwów doprowadzających impulsy do włókien mięśniowych. A brak impulsu skutkuje brakiem jakiejkolwiek aktywności. W efekcie dochodzi do porażenia wybranego mięśnia lub mięśni. Działanie utrzymuje się 3 m-ce (aż dojdzie do regeneracji w nerwach), po czym ustępuje. Jednak w ciągu tych 3 m-cy nie ma możliwości odwrócenia wpływu toksyny na mięśnie. Efekt zastosowania pojawia się po kilku dniach, a pełne działanie jest widoczne po 2 tygodniach.

W przypadku uśmiechu dziąsłowego ostrzykujemy toksyną botulinową mięsień dźwigacz wargi górnej.  To on jest odpowiedzialny za aktywność mimiczną górnej wargi. Wkłuwamy się w okolice skrzydełka nosa. Efektem zabiegu jest obniżona reakcja wargi górnej w trakcie uśmiechania (jest ona bardziej „leniwa”), a co za tym idzie nie odsłania dziąseł. Zabieg jest niemal bezbolesny i całkowicie bezpieczny.

Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego na „gummy smile”

Kwas hialuronowy to jeden z głównych bohaterów medycyny estetycznej. Pojawiał się także na blogu: „https://skorna.pl/co-to-jest-kwas-hialuronowy/”.

Kwas hialuronowy to występująca naturalnie w skórze (i niemal całym organizmie) substancja odpowiadająca za zatrzymywanie wody w tkance. Ponadto  utrzymuje białka strukturalne, czyli kolagen oraz elastynę i razem stanowią „molekuły młodości”. Kwas hialuronowy sprawia, że skóra jest jędrna, napięta i nawilżona. Ma „pełny”, młody wygląd i wyrównany koloryt.

Istnieje wiele rodzajów kwasu hialuronowego stosowanego w medycynie estetycznej. Jako wypełniacz używa się tzw. usieciowanego kwasu hialuronowego, którego struktura chemiczna zapewnia trwały i skuteczny efekt objętościowy. 

Zadaniem lekarza jest odpowiedni dobór produktu zawierającego kwas hialuronowy. Musi on posiadać właściwą plastyczność i odpowiednio łączyć się z otaczającą tkanką. Zapewni to naturalny efekt, co jest szczególnie ważne w wypadku ust, które przy źle dobranym wypełniaczu stają się pękate i sztucznie nieruchome.

W przypadku uśmiechu dziąsłowego głównym celem zabiegu jest powiększenie drobnej, górnej wargi, tak aby zasłonić eksponowane dziąsło. Ograniczeniem są właściwe proporcje ust – złota zasada mówi, że wysokość górnej wargi nie powinna przekraczać 1/3 całkowitej ich wysokości.

leczenie uśmiechu dziąsłowego

Podsumowanie

Problem nieestetycznego uśmiechu można rozwiązać na wiele sposobów. Należą do nich metody inwazyjne: ortodontyczne i chirurgiczne. W większości przypadków wystarczy jednak sięgnąć po zabiegi medycyny estetycznej, które są skuteczne i bezpieczne. Obejmują ostrzykiwanie toksyną botulinową oraz wypełnianie górnej wargi kwasem hialuronowym. Najważniejsza jak zawsze jest właściwa diagnoza! Lekarz musi ustalić co powoduje „gummy smile” i dopasować metodę do przyczyny defektu. Poczuj się wreszcie komfortowo i ciesz szczerym, pięknym uśmiechem na jaki zasługujesz. 😀

Oceń post

7 komentarzy

  1. Miałam zawsze ogromny problem z moim uśmiechem, przez to non stop pamiętałam, aby zakrywać usta dłonią, gdy się śmiałam. Obecnie jestem już zapisana na zabieg i mam nadzieję, że ten koszmar w końcu się skończy, a to poniekąd dzięki waszym artykułom, które trochę oswoiły mnie z tematem.

  2. Nie sądziłam, że ten zabieg tyle zmieni w moim życiu. Teraz nie mam już problemu z śmianiem się, nie muszę się non stop kontrolować i to jest piękne.

  3. Czy taki zabieg trzeba powtarzać, tak jak jest to np.w botoks? Jeżeli tak to,co ile czasu?

  4. Heh, ja zawsze sobie radziłam tak, że starałam się robić jak najmniejszy uśmiech, ale to niestety wygląda trochę sztucznie, a jak coś mnie mocno rozśmieszy to i tak się często o tym zapominam. Muszę poważnie zastanowić się na tego typu zabiegiem.

  5. Oj jak ja to znam. Na szczęście u mnie dziąsła podczas uśmiechu są minimalnie widoczne, więc z wiekiem przestało mi to trochę przeszkadzać i jak kiedyś miałam ogromną manię na tym punkcie i byłam pewna, że kiedyś pójdę na jakiś zabieg to z wiekiem trochę się przyzwyczaiłam.

  6. Nawet nie wiedziałam, że można się tego pozbyć. Muszę chyba głębiej przyglądnąć się temu tematowi, bo zawsze miałam z tym lekki kompleks.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*