laser frakcyjny przeciwskazania

Laser frakcyjny z perspektywy lekarza

Strona główna » Blog » Medycyna estetyczna » Laser frakcyjny z perspektywy lekarza


Laser frakcyjny to niezrównana metoda odmładzania i rewitalizacji skóry. Jednak jak każdy zabieg medyczny ma swoje ograniczenia. W tym artykule znajdziesz informacje o przeciwwskazaniach, lekach fotuczulających i możliwych skutkach ubocznych lasera frakcyjnego.

Laser frakcyjny pojawiał się już kilka razy na blogu. Tutaj: Pielęgnacja domowa po zabiegu laserem frakcyjnym opisałam szczegółowe zalecenia dotyczące postępowania po zabiegu, natomiast klikając tu: Laser frakcyjny – odmładzanie bez igły  przeczytasz sporo o samej metodzie. Oba teksty powstały jako odpowiedź na pytania moich pacjentów. Starałam się stworzyć przejrzysty poradnik, przedstawić wszystkie za i przeciw oraz rozwiać Wasze wątpliwości. Tak, aby każdy mógł usiąść na spokojnie w domu i jeszcze raz wszystko przeanalizować.

Podobnie teraz, w maksymalnym skrócie zbieram wszelkie informacje dotyczące przeciwwskazań do zabiegu i jego skutków ubocznych. Opieram się na wytycznych, badaniach naukowych i własnym doświadczeniu. Dowiesz się, jak często występują poszczególne efekty uboczne i jak długo mogą trwać.

laser frakcyjny

Przeciwwskazania do zastosowania lasera frakcyjnego

Zabieg laserem nie jest obojętny dla organizmu. Dlatego bardzo ważny jest wywiad lekarski w kierunku chorób mogących wpłynąć na ryzyko powikłań lub takich, które mogą ulec zaostrzeniu. Należą do nich np. łuszczyca, liszaj płaski oraz inne choroby skóry aktywne w miejscu zabiegu. Nie powinno się także stosować lasera w trakcie ciąży.

Keloidy zwane również bliznowcami mogą wskazywać na skłonność do nieprawidłowego bliznowacenia. Ponadto, jeśli stosowałaś/eś izotretinoinę np. z powodu trądziku, musisz zrezygnować z zabiegu na okres 6 miesięcy. Dużo krótszy okres czasu jest przewidziany dla leków przeciwkrzepliwych – należy je odstawić 3 dni przed zabiegiem.

Dla ułatwienia wszystkie przeciwwskazania do zabiegu laserem frakcyjnym znajdziesz na poniżej liście:

  •  Łuszczyca
  •  Liszaj płaski
  •  Bielactwo nabyte
  •  Toczeń
  •  Keloid (bliznowiec)
  •  Aktywna choroba skóry w miejscu wykonywania zabiegu
  •  Niedawny zabieg chirurgiczny (zmiana ukrwienia)
  •  Ciąża
  •  Izotretinoina mniej, niż 6 miesięcy przed zabiegiem
  •  Leki przeciwkrzepliwe (należy odstawić 3 dni przed zabiegiem)
  •  Reakcja fototoksyczna/fotoalergiczna w wywiadzie
  •  Stosowanie leków fototoksycznych

Leki fotouczulające a laser frakcyjny

Leki fotouczulające jako przeciwwskazanie to bardzo obszerny temat. Ogólnie rzecz biorąc, niektóre substancje wprowadzone do organizmu (np. właśnie leki) mogą wzbudzać wytwarzanie wolnych rodników pod wpływem światła. Leki krążą w naszym krwioobiegu i docierają także do naczyń krwionośnych powierzchownych warstw skóry – tam zachodzi szkodliwa reakcja. Oczywiście również leki stosowane na skórę, czyli w maściach i kremach mogą wykazywać to samo działanie.

Laser to oczywiście nic innego jak skupione światło. A zatem w połączeniu z lekami fotouczulającymi stanowi mieszankę wybuchową. Powstają uszkodzenia komórek i stan zapalny.

Aby tego uniknąć należy zrezygnować z zabiegu laserem frakcyjnym w trakcie przyjmowania następujących leków fotouczulających:

  • Leki moczopędne (np. furosemid)
  • Nasercowe (np. propranolol)
  • Psoraleny
  • Leki psychiatryczne: uspokajające, p/depresyjne, psychotropowe
  • Sulfonamidy (Biseptol, Baktrim), tetracykliny, ciprofloksacyna (fluorochinolony)
  • Barbiturany
  • Niektóre przeciwgrzybicze (zawierające pochodne kwasu benzoesowego)
  • Niektóre witaminy: wit. A, wit.D
  • Leki na bazie kwasu retinowego (retinoidy) i jego pochodnych
  • Leki i maści zawierające pochodne retinoidów (np. Differi, Roacutane, ZOrac)
  • Dziegć w maściach (Psorisan, Linola D, Loriden T, Cocois, Delatar, Exorex)
  • Dziegć w szamponach (np. Mrs. Potter’s przeciwłupieżowy z dziegciem, Denorex, Polytar AF, Polytar Liquid Diolen, Freeder Tar Shampoo)
  • Niesteroidowe leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne
  • Przeciwwymiotne (fenotiazyny)

Działania niepożądane lasera frakcyjnego

Pacjenci często pytają się mnie czy to normalne, że wystąpił u nich np. obrzęk. Jest to działanie niepożądane, ale nie komplikacja zabiegu! Należy odróżnić jedno od drugiego. Działania niepożądane są naturalnym następstwem prowadzonych zabiegów.

Pamiętajmy, że laser prowadzi do powierzchownego uszkodzenia skóry i śmierci komórek. Frakcyjny (tj. częściowy) oznacza, że te punktowe uszkodzone są otoczone zdrową tkanką, która zostaje zaktywizowana do pracy. Efektem tej aktywacji może być stan zapalny, rumień, zaczerwienienie, świąd czy nadwrażliwość na ból. Są to naturalne, fizjologiczne procesy, świadczące o tym, że tkanka intensywnie się regeneruje!

Ze wszystkimi potrafimy sobie poradzić. Sprawić, że mniej doskwierają.

Działanie niepożądaneCzęstośćCzas trwania
Rumień100%Około 3 dni po zabiegu
Ból zabiegowy100%W trakcie zabiegu
Suchość skóry90%Od 2/3 do 7/8 dnia od zabiegu
Obrzęk80%Przez około 3 dni po zabiegu
Łuszczenie60%Od 2/3 do 7/8 dnia od zabiegu
Powierzchowne uszkodzenia
skóry (zadrapania)
50%Przemijające (po wygojeniu)
Świąd30%Około 3 dni po zabiegu
Brązowienie25%Przemijające
Nadwrażliwość10%Do 2 tygodni

Komplikacje po zastosowaniu lasera frakcyjnego

Zupełnie inaczej wygląda sprawa komplikacji. Są to objawy niebędące wprost wynikiem działania lasera. Są rzadkie.W dużym badaniu wykonanym przez Graber i in., „Side Effects and Complications of Fractional Laser Photothermolysis: Experience with 961 Treatments” wykazano, że komplikacje wystąpiły w 7% przypadków (lub nawet mniej, zależnie od tego, co do nich zaliczamy). Najczęstsze były zmiany trądzikopodobne i reaktywacja opryszki (oba ok. 1%). Jeszcze rzadziej występowały przebarwienia pozapalne oraz wydłużone zaczerwienienie i obrzęk (rzadziej niż 1 na 100 zabiegów).

Jeśli w przeszłości występowała opryszka, należy zgłosić ten problem lekarzowi, ze względu na ryzyko reaktywacji wirusa HSV (opryszczki). Wirus ukrywa się w naszych komórkach i tylko czeka na dogodny moment do ataku. Zatem warte rozważenia może okazać się podanie leków przeciwwirusowych.

Uspokajam – słyszy się czasem o pewnych komplikacjach, które nie występują.

Do takich należą np. trwałe zaburzenia pigmentacji, infekcje (oprócz wspomnianego HSV), bliznowaceniu i przetrwałym rumieniu. W literaturze naukowej brak jest doniesień o takich problemach. Czyli potencjalnie najpoważniejszych komplikacjach leczenia.

laser frakcyjny przeciwwskazania

Laser frakcyjny – zalety i wady

Laser frakcyjny umożliwia rewitalizację i odmłodzenie skóry. Pobudzenie jej własnego potencjału regeneracyjnego. Pozwoli to wygładzić zmarszczki, napięcie i blask skóry, a także cofnąć inne przejawy starzenia się skóry. Laser frakcyjny pomoże też pokonać nawet głębokie blizny potrądzikowe.

Wśród działań niepożądanych należy jednak wymienić m.in. rumień, świąd, przeczulicę, suchość skóry czy złuszczanie naskórka. Jednak wszystkie te objawy są krótkotrwałe i potrafimy sobie z nimi radzić. A poważniejsze komplikacje nie są nieodwracalne.

Należy pamiętać, że nie wolno przeprowadzać zabiegu w ciąży i w trakcie stosowania niektórych leków. Zabieg nie powinien być także stosowany w wypadku pewnych chorób skóry tj. łuszczyca, liszaj płaski czy bielactwo nabyte. Wszystkie problemy zdrowotne należy skonsultować z lekarzem przed przeprowadzeniem zabiegu.

4.6/5 - (8 głosów)

16 komentarzy

  1. W listopadzie 2019 zdecydowałam się na laser, wszystko przebiegło pomyślnie, efekt naprawdę super. W lipcu 2020 na wycieczce rowerowej się nie posmarowała się kremem i niestety się trochę opaliła ( nie jakoś bardzo) po jakimś tygodniu pojawiły się plamy w kształcie krateczki jak po laserze, walczę z tymi przebarwieniami tym razem za pomocą kwasów i nic. Laser frakcyjny używałam na przebarwienia.

  2. Czy łuszczyca jest całkowitym przeciwskazanie do zabiegu czy tylko w fazie aktywnej w danym miejscu?

  3. Witam, czy po laserze frakcyjnym na brzuch mogą wystąpić oparzenia 2 stopnia? Kosmetolog wykonujący zabieg twierdzi, że to normalne. Bardzo proszę o odpowiedź

    • Jeżeli parametry były zbyt wysokie to niestety do takiego powikłania może dojść. Proszę się udać czym prędzej do lekarza.

  4. Istnieją jeszcze jakieś równie skuteczne metody jak laser? Czy może jest to obecnie najefektywniejsze rozwiązanie?

    • Skutecznych metod jest dużo, ale to która będzie najlepsza zależy od tego co chcemy osiągnąć, oraz od jakości skóry, jej gęstości, stopnia „opadania” tkanek na buzi itp.
      Metody są różne np. laser, HIFU czy radiofrekwencja mikroigłowa. Jednak metodę dobieramy pod konkretnego pacjenta. To co jest najlepsze dla Pani, niekoniecznie będzie najlepsze dla innej kobiety.
      W naszej pracy wychodzimy z założenia żeby wybierać najlepsze metody i dostosowywać je indywidualnie. bo każdy jest inny.

  5. Istnieje jakiś okres, który należy odczekać po cesarskim cięciu, aby zapisać się na taki laser, w celu usunięcia blizny? Po około roku po ciąży, nie powinno być żadnych przeciwwskazań, jeśli o to chodzi, prawda?

    • po roku już nie ma zupełnie żadnych p/wskazań. Proponuję zająć się blizną czym prędzej bo im dłużej czekamy to tym mniejsze będą efekty leczenia.
      Powinniśmy ocenić stan blizny po cięciu wcześniej bo po 4-6 miesiącach po cięciu. Im szybciej włączymy leczenie tym lepiej.

  6. Witam ,jestem już prawie rok po zabiegu laserem frakcyjnym, wszystko przebiegło bez komplikacji, jestem nawet zadowolona z efektu ale niestety zostały mi takie jakby podłużne bluzny , nie są one zbyt widoczne, jedynie pod światło i to pod pewnym kątem ale i tak bardzo mi przeszkadzają, czy to jest normalne po laserze czy może coś poszło jednak nie tak przy zabiegu

    • Niestety po roku od zabiegu nie powiem Pani czy te zmiany mogą jakkolwiek być związane z zabiegiem. Za dużo czasu upłynęło od zabiegu. Zachęcam do wizyty u dermatologa i być może włączenia leczenia miejscowego (w zależności od tego jakie są to zmiany).

  7. Czy mogę prosić o jakieś rozwinięcie, co do brązowienia? Napisane jest, że jest przemijające, ale ile tak naprawdę może ten okres trwać?

    • Brązowienie skóry wynika m.in z tworzenia się strupków i złuszczania naskórka, co trwa zwykle 7-10 dni. Po tym czasie pozostaje już tylko cieszyć się świeżym, różowym naskórkiem i obserwować dalszą poprawę jakości skóry, która wynika z przebudowy skóry w jej głębszych warstwach.

      • Uff, to dziękuje bardzo za odpowiedź. Myślałam, że chodzi o jakieś poważniejsze przebarwienie, które zostaje z kilka tygodni. Świetny blog, pozdrawiam 😀

        • A dziurki pozostałe po laserze? Są bezpieczne ?

          • Te dziurki to kwestia czasu, w najgorszym wypadku miesiąc- tyle trwa obrót naskórkowy (tak jakby „wymian” naskórka).
            Są bezpieczne, jeśli zabieg był rozsądnie wykonany (mam na myśli- dobór sprzętu, doświadczenie lekarza w ustawieniu parametrów lasera i ocenie skóry pacjentki, tak żeby były to dla niej odpowiednie parametry).
            Miałam jedną pacjentkę, u której dziurki utrzymywały się dłużej, były widoczne w słońcu- co jej bardzo przeszkadzało.
            Zastosowałyśmy odpowiednie leczenie dermatologiczne i problem zniknął.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*