Pielęgnacja domowa po zabiegu laserem frakcyjnym

Pielęgnacja domowa po zabiegu laserem frakcyjnym

Cześć, ostatnio pisałam trochę o laseroterapii (laser frakcyjny), ale zapomniałam o jednej ważnej kwestii. Zabieg się odbył, skóra jest lekko obrzęknięta i zaczerwieniona. Doktor wyjaśnił, co się będzie działo ze skórą. Jakie objawy są normalnym, chociaż uciążliwym efektem ciepłego zabiegu, który właśnie się odbył. Zwrócił też uwagę, co – i w której dobie – powinno Was zaniepokoić i wymaga niezwłocznego kontaktu z nim.

Z punktu widzenia lekarza wiem, że za każdym razem, wszystko na pewno jest pacjentowi wytłumaczone, opowiedziane, narysowane, zademonstrowane – dobra komunikacja to podstawa. Jednak byłam nie raz po drugiej stronie tej relacji i jako pacjent mogę powiedzieć, że najzwyczajniej w świecie – nie wszystkie te słowa do mnie trafiały.

Po-1-sze: emocje i stres związany z zabiegiem sprawiają, że mało informacji wtedy do nas dociera, po-2-gie: za dużo słów (przynajmniej u mnie) powoduje selekcję – wyłapuję tylko te niezbędne zdania i zapisuję je na dysku swojej pamięci – reszta trafia do kosza. Też tak macie? Tak więc często po wizycie jesteśmy po prostu zdezorientowani.

I tu dochodzę do sedna. Chcę w tym miejscu przypomnieć i wypisać, jakie jest postępowanie domowe po laserze frakcyjnym. Żebyście mogli już „na spokojnie”, w domowym zaciszu, przeczytać i zastosować te zasady.

Kiedy można umyć twarz, po zabiegu laserem frakcyjnym?

 • Jedną dobę po nim. Zabieg był wykonywany późnym popołudniem we wtorek?- nie ma wyjścia- myjemy buzię dopiero w środę wieczorem. Dzięki takiemu „unikowi” od wody, przyspieszymy gojenie skóry.
 • Woda rozmiękcza naskórek, a w naszym przypadku jest on dodatkowo uszkodzony po zabiegu laserem frakcyjnym. Woda wnika zbyt łatwo w jego głębsze warstwy, co może wywołać stan zapalny i wydłużyć gojenie po zabiegu frakcyjnym.
 • Ważne jest, aby nie trzeć twarzy ręcznikiem. Lepiej go delikatnie przyłożyć, aby nie zdrapać, nie potrzeć naskórka.

Kiedy i czy stosować kremy nawilżające?

 • Nawilżające – nie. Natłuszczające- tak.

Kiedy zacząć stosować kremy NATŁUSZCZAJĄCE ?

 • Im później, tym lepiej. Potocznie mówimy „na sucho”, czyli bez kremu, to obecnie częściej spotykane postępowanie po zabiegu laserem frakcyjnym. Suchy naskórek szybciej się „wyłuszczy” i krateczka, która wcale nie dyskretnie zdradza, że twarz była poddana zabiegowi laserem frakcyjnym – zniknie.
 • Uczucie ściągania skóry, wrażenie, że jest jej „za mało”, są jednak trudne do zaakceptowania. Dlatego dobę po zabiegu frakcyjnym, gdy już umyjemy twarz – można zacząć stosować specjalistyczne kremy.

Jakie kremy natłuszczające są najlepsze po zabiegu laserem frakcyjnym?

 • Każdy lekarz ma swoich ulubieńców. Oto moi:
  * GALDERMA – Cetaphil PS Lipoaktywny krem
  * BIODERMA – Cicabio pommade
  * AVENE – Cicalfate krem
  * LA ROCHE POSAY – Cicalplast Baume B5 SPF 50 (ma dodatkowo filtr UV, o czym zaraz wspomnę)

Jak zmniejszyć obrzęk po laserze frakcyjnym?

 • Ulgę przyniosą suche okłady z lodu. Możesz je przygotować właściwie ze wszystkiego, co znajdziesz w zamrażarce, ale najlepsze są tzw. cold pack’i. Kupisz je w aptece, ale nie tylko, pacjent mi ostatnio powiedział, że są dostępne na stacji benzynowej. Zaskoczyło mnie to, tam bym pewnie cold pack’a nie szukała 🙂
 • Żeby przygotować suchy okład wystarczy zawinąć zmrożony przedmiot w czysty ręcznik kuchenny i przyłożyć do twarzy. Lód „odbierze” polaserowe ciepło, zacznie się topić, a woda nie będzie spływać po naszej twarzy – dlatego to tzw. suche okłady.

Sauna, jacuzzi, basen, opalanie – kiedy wrócić do prestiżowego życia? (Lord Kruszwil to ostatnio mój idol 😉

 • Po tygodniu, gdy już naskórkowanie dobiegnie końca i strupki odpadną, to znak, że gojenie zakończone. Możesz wrócić do swojego ulubionego sposobu na relaks (basen, sauna, jacuzzi).
 • Jednak nie możesz wrócić do opalania. Przez 4 do 6 tygodni mamy bezwzględny zakaz opalania. Grozi ono przebarwieniami, które bardzo ciężko się leczy. Słońce opala nawet w pochmurny dzień, dlatego filtr przeciwsłoneczny 30+ lub 50+ musi stać się Twoim przyjacielem. Nakładaj go codziennie rano, a w razie przebywania na słońcu- co 2 godziny.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*