Blizna po cięciu cesarskim
W znakomitej większości przypadków, blizna po cięciu cesarskim jest praktycznie niewidoczną kreseczką. Co zrobić, gdy przestaje nią być i zaczyna żyć swoim życiem, poszerzać się i uwypuklać?
Jaki krem czy plaster wybrać?
Jak tylko strupki odpadną ze świeżo tworzącej się blizny (7-10 doba po operacji), można stosować żele (np. Dermatix) lub plastry (np. Sutricon) sylikonowe. Silikon zapobiega powstawaniu bliznowca, czyli przerosłej blizny, poprzez zmniejszenie powierzchniowej utraty wody. Im lepiej nawilżona blizna, tym ostatecznie będzie mniejsza, bardziej płaska i elastyczna. Ja wolę plastry. Pomagają one zbliżyć brzegi rany, co daje większą szansę na równy zrost. Udowodnione działanie mają także kremy z masą perłową (np. NoScar). Za jej zbawiennym działaniem stoją aminokwasy, które regulują metabolizm komórek. Ponadto masa perłowa posiada lekkie działanie wybielające.
Kiedy udać się do dermatologa?
Po pół roku od cięcia cesarskiego możemy ocenić bliznę. Przebudowa blizny trwa nawet rok. W tym czasie pielęgnacja powinna być podstawowym elementem jej leczenia. Jeśli widzisz jednak, że blizna się zmieniła – rozrosła, poszerzyła, uwypukliła lub zrobiła się wklęsła w jakimś punkcie – udaj się do lekarza dermatologii estetycznej. Kremy, żele czy plastry w takim przypadku nie wystarczą.
Jakie zabiegi można stosować na bliznę po cięciu cesarski?
Do dyspozycji mamy ostrzykiwanie, lasery oraz oczywiście skalpel, czyli po prostu chirurgiczne wycięcie blizny, aby w jej miejscu wytworzyła się nowa, o wiele mniejsza. To jednak ostateczność. Przedstawię kilka skutecznych metod na gabinetową poprawę wyglądu blizny po cesarskim cięciu.
- Glikokortykosteroidoterapia – polega na ostrzykiwaniu blizny roztworem sterydowym, w celu wykorzystania jego z działania niepożądanego. Chodzi tutaj o posterydowy zanik tkanki, na którym nam zależ w przypadku blizny przerosłej (tzw. keloidu). Roztwory do wstrzyknięć, po które sięgnie lekarz to zwykle Diprophos lub DepoMedrol. Koszt jednego zabiegu waha się zwykle od 200 do 300 zł. Po 4-6 tygodniach lekarz ocenia, czy jednorazowa interwencja wystarczyła, czy też trzeba powtórzyć zabieg. Sterydoterapia bywa często „wstępem”, pierwszym zabiegiem wykonywanym w przypadku przerosłej blizny, przygotowującym ją do kolejnych etapów leczenia – najczęściej do laseroterapii.
- Mezoterapia – pod bliznę wstrzykiwane są konkretne substancje czynne, w tym wypadku stymulujące produkcję kolagenu. Lekarz wybiera najczęściej syntetyczny kolagen (np. Lineraze) lub pobiera krew pacjentce i wykorzystuje jej własne osocze bogatopłytkowe. Podczas zabiegu igła wiele razy sięga nawet na głębokość 4 mm i dokonując kontrolowanych urazów sprawia, że pobudzone zostają naturalne metody regeneracji. Aby zabieg był bezbolesny, skóra może zostać znieczulona kremem znieczulającym. Jedna sesja trwa kilkanaście minut i kosztuje ok. 400-600 zł. Aby w pełni pozbyć się blizny najlepsze efekty przyniesie seria co najmniej 3 zabiegów, najlepiej połączona z laseroterapią.
- Laser – fraksel (potoczna nazwa laseru frakcyjnego) naświetla bliznę wiązką laserową, która „wypala” w skórze mikrotunele. Pobudza to głębsze warstwy skóry do produkcji kolagenu i obudowy elastyny. Najlepsze rezultaty daje seria 3-4 zabiegów wykonywanych co ok. 4 tygodnie. Bardzo lubię łączyć różne techniki, aby leczenie przebiegało w oparciu o różne mechanizmy regeneracji skóry, dlatego „przeplatam” zabiegi laserowe z mezoterapią w różnych sprawdzonych wariantach.
Więcej o laseroterapii przeczytasz tutaj , a postępowaniu pozabiegowym tu
Rozstępy
Niestety, rozstępy nie znikają i nikt rozsądny tego nie obieca. Można je wygładzić, rozjaśnić, ale przy dokładnym przyjrzeniu się zawsze będą widoczne.
Celem leczenia jest więc redukcja zaczerwień, obrzęków i podrażnień w rozstępach, a także zwiększenie produkcji kolagenu i włókien elastynowych, poprawa nawilżenia i zmniejszenie stanu zapalnego w rozstępach.
Zazwyczaj zaleca się zapobieganie rozstępom przez stosowanie miejscowo na skórę różnych kremów i maści. Istniej bardzo niewiele dowodów naukowych skuteczności takiego postępowania, badania kliniczne były niskiej jakości z udziałem niewielkiej liczby pacjentów. Jest wiele środków zmiękczających skórę, dostępnych bez recepty dermokosmetyków dla kobiet w ciąży. Mają ona na celu zapobieganie powstawaniu rozstępów. Według dostępnych źródeł (baza medyczna PubMed) – nie ma dowodów na skuteczność ŻADNEGO z tych preparatów. Jedynym pewnym skutkiem ich stosowania jest znaczne uszczuplenie naszego portfela.
Żele silikonowe są zalecane do leczenia blizn zanikowych i mogą być stosowane także w rozstępach. Opublikowane wyniki badań są jednak trudne do zinterpretowania (niejednoznaczne).
Wiadomo, że żele retinoidowe (dostępne na receptę) nie są zalecane do stosowania w przypadku rozstępów, a ich skuteczność podczas 6 miesięcy kuracji jest w porównywalna z placebo. Ponadto miejscowe retinoidy powodują podrażnienie, zaczerwienienie i złuszczanie. Nie należy ich stosować w okresie ciąży.
Do leczenia rozstępów stosuje się peelingi chemiczne przy użyciu różnych kwasów. Ich skuteczność nie była jak dotąd badana naukowo.
Masaż jest elementem terapii miejscowej i jest również stosowany w leczeniu rozstępów.
Terapie laserowe wykazały poprawę w wyglądzie rozstępów, chociaż nie jest pewne, na jakim etapie tworzenia rozstępów (czerwone czy białe) powinny być stosowane.
Laser frakcyjny stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny i mogą powodować repigmentację (przywrócenie barwnika) w rozstępach o kolorze białym. Lasery powodują krótkotrwały rumień i obrzęk. Powinno się ich unikać w ciemniejszych typach skóry ze względu na większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, w szczególności przemijające przebarwienie pozapalne i uporczywe odbarwienia. Urządzenia nieablacyjne są bezpieczniejsze niż lasery ablacyjne.
Inne stosowane metody do leczenia rozstępów obejmują mikrodermabrazję, mezoterapię i zabiegi na urządzeniach ultradźwiękowych.
Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego są obecnie również przedmiotem badań.
(wiadomośc z artykułu medycznego ‘Stretch Marks (Striae)’. Oakley A., Bhimji S. StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2017 May 28.
link: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK436005/
Dieta
W temacie diet nie jestem ekspertem, dlatego napiszę tylko moje sposoby, które u mnie się sprawdziły. Odchudzanie rozpoczęłam od rezygnacji ze słodyczy (nie bezwzględnej, ale wystarczy, że sama nie kupuję, Marcin też nie – gdy nie mamy ich pod ręką, nie jemy 🙂 Owoce zamieniłam na zielone warzywa, z których można zrobić naprawdę smaczne koktajle. Do picia tylko woda, kawa i zielona herbata. Tradycyjnie 5 posiłków dziennie, ale porcje zdecydowanie mniejsze niż w wersji „bez odchudzania”. I kończę jeść 3-4 godziny przed planowanym snem.
Ta metoda pozwala bez większego wysiłku schudnąć po ciąży, trzeba być jednak w miarę możliwości konsekwentną. A jeśli brakuje Ci wytrwałości i czujesz, sama nad sobą nie zapanujesz – może warto skorzystać z wizyty u dietetyka? Comiesięczne spotkania i kontrola obcej osoby to niezły doping.
Ćwiczenia
Wysiłek fizyczny jest mile widziany, gdy chcemy schudnąć po ciąży. Dla mnie super zabawą była zamiana spaceru, na delikatne bieganie z wózkiem. Taki bardziej intensywny spacer, bez szaleństw. Porządny zastrzyk endorfin dobrze robi każdej mamie.
***
W kolejnym poście skupię się na tym, jakie są sposoby na ujędrnienie skóry brzucha po porodzie i co zrobić, żeby nie było jej „za dużo”
Jak dowiedziałam się, że muszę rodzić przez cesarkę, to trochę się załamałam, bo bałam się właśnie tej blizny. Osoba pisząca ten artykuł, sporo jednak wie na ten temat i zgadzam się z tym w pełni. Ja również pozbyłam się swojej blizny i jest praktycznie niewidoczna.