Fibryna bogatopłytkowa – bezpieczeństwo i skuteczność w regeneracji skóry

Strona główna » Blog » Medycyna estetyczna » Fibryna bogatopłytkowa – bezpieczeństwo i skuteczność w regeneracji skóry


Od moich Pacjentów często słyszę pytania: co to jest fibryna bogatopłytkowa? Jak działa osocze? Czym osocze różni się od fibryny? Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • jakie są różnice pomiędzy osoczem a fibryną bogatopłytkową?
  • czy fibryna iPRF jest wypełniaczem?
  • co to jest PRP, I-PRF, GF, Regeneris, wampirzy lifting?
  • kiedy najlepiej zastosować fibrynę, a kiedy lepsze będzie po prostu osocze bogatopłytkowe?
  • jaka jest cena zabiegów i dlaczego fibryna jest droższa od osocza PRP?
  • poznasz opinie o zabiegu z użyciem fibryny bogatopłytkowej

Fibryna bogatokomórkowa a osocze – czym to się różni?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie w zrozumiały sposób, musimy skupić się na biologicznych mechanizmach działania obu preparatów. Wynikają one z obecności w nich tzw. czynników wzrostu (GF – growth factors). Są to cząsteczki wydzielane przez jedne komórki, by przekazać informację innym. Ta informacja brzmi: „BIERZ SIĘ DO PRACY!” Nic więc dziwnego, że lekarze medycyny estetycznej już dawno zwrócili uwagę na możliwość ich terapeutycznego zastosowania. Dzięki czynnikom wzrostu powstają nowe komórki, starsze odzyskują aktywność, wydzielany jest kolagen i wiele innych substancji odpowiedzialnych za zdrowy wygląd.

Osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet Rich Plasma) oraz fibryna bogatopłytkowa PRF (ang. Platelet Rich Fibrine) to preparaty wytwarzane z krwi pacjenta. W języku medycznym mówi się o nich „autologiczne”, bo „auto-‘’ oznacza własny. Zatem – bezpieczny i szczególnie polecany alergikom.

fibryna i osocze bogatopłytkowe

Aby uzyskać oba preparaty odwirowuje się krew, co rozdziela ją na poszczególne składniki. Zarówno osocze PRP jak i fibryna PRF zawierają dużo płytek krwi, bogatych w czynniki wzrostu. Fizjologicznie aktywują komórki do regeneracji i gojenia, gdy np. zranimy się. Fibryna bogatopłytkowa zawiera także leukocyty i tzw. mezenchymalne komórki macierzyste. Jej nazwa pochodzi od ang. fiber – włókno. Fibryna to długie białko, faktycznie przypomina sznur i tworzy trójwymiarową sieć, która jest kluczowa w procesie gojenia ran. Podobnie jak w przypadku sieci rybackich, wyłapuje ona różne składniki krwi.

Naturalne piękno i nie tylko!

Poza medycyną estetyczną osocze bogatopłytkowe i fibryna bogatopłytkowa wykorzystywane są przez specjalistów innych dziedzin. W ortopedii czy chirurgii. Wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność pobudzenia regeneracji.

Czy fibryna bogatopłytkowa jest wypełniaczem?

Na wielu stronach internetowych można spotkać się z informacją, że fibryna bogatopłytkowa może pełnić rolę wypełniacza.

Dystrybutorzy zestawów do otrzymywania fibryny sugerują, że jest ona naturalnym wypełniaczem dlatego że tworzy przestrzenną strukturę. Niektórzy idą jeszcze o krok dalej i porównują fibrynę do kwasu hialuronowego, wskazując dodatkowo, że jest ona bezpieczniejsza.

fibryna czy osocze

Nic bardziej mylnego. Fibryna bogatopłytkowa nie jest wypełniaczem. Co prawda uzyskamy efekt wypełnienia, ale na krótki czas. Po tym niedługim czasie preparat się wchłonie. Oczywiście będziemy widzieć różnicę po zabiegu, ale różnica ta nie wynika z działania objętościowego fibryny. Efekt działania tego preparatu wynika ze stymulacji naszych komórek do działania – m.in. do produkcji kolagenu przez fibroblasty.

Jak wygląda zabieg z zastosowaniem fibryny i osocza?

Z punktu widzenia pacjenta są identyczne. Najpierw pobiera się krew od pacjenta jak do typowego badania np. morfologii. Krew odwirowuje się zgodnie ze specjalnym protokołem, a następnie PRP lub PRF pobiera się strzykawką z probówki i ostrzykuje wybrane miejsce. PAMIĘTAJ: nie musisz się bać igieł! Zabieg mezoterapii osoczem / fibryną wykonujemy po uprzednim zastosowaniu specjalnego kremu znieczulającego EMLA.

Osocze bogatopłytkowe, fibryna, iPRF, Regeneris, wampirzy lifting: Jak się w tym nie pogubić?

Osocze bogatopłytkowe można wykorzystać, gdy spada napięcie skóry, jest on sucha, wygląda na zmęczoną i pojawiają się pierwsze zmarszczki. Z pomocą tej metody wykonuje się też zabieg wielu miejsc naraz: twarzy, szyi, dekolcie czy dłoniach. Możemy wykorzystać osocze bogatopłytkowe pod oczy, w celu wyeliminowania efektu podkrążenia i zmęczenia. Można też wzmacniać włosy w wypadku łysienia typu męskiego.

Wampirzy lifting 🧛💉to nic innego jak zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego. Sama nazwa„wampirzy lifting” wynika z tego, że pozyskujemy eliksir wiecznej młodości z krwi. Ale z WŁASNEJ!

Regeneris to nic innego jak zestaw do pobierania krwi, z której uzyskuje się osocze bogatopłytkowe. Jest to jeden z wielu zestawów dostępnych na rynku. Inne to np. Ycellbio, DrPRP, czy zestawy Keymed. Tu się rodzi pytanie, który z nich jest najlepszy? Na ten temat postaram się przygotować osobny wpis. Generalnie najlepsze są te zestawy które pozwalają na precyzyjne pobranie frakcji osocza bogatopłytkowego. A nie jest to takie oczywiste jak by się mogło wydawać.

zestaw do osocza

zestaw do osocza bogatopłytkowego

Fibrynę PRF użyjemy w wypadku pojedynczych, głębszych zmian. Zmarszczek, fałdów czy kurzej stopki. Na przykład w bliznach po trądziku zabieg fibryną bogatopłytkową sprawdzi się fenomenalnie.

Czy można łączyć metody? Oczywiście. Taki zabieg jest szczególnie polecany tam, gdzie konieczna jest całościowa regeneracja skóry. Gdy występują głębsze ubytki, a jednocześnie skóra traci dawny blask, jest wysuszona i występuje nieregularny koloryt.

Czasem możemy natrafić na pojęcie iPRF (lub I-PRF) (injectable plasma-rich fibrin). Jest to po prostu fibryna, którą można używać do ostrzykiwania. Przez kilka minut po odwirowaniu ta frakcja krwi jest jeszcze płynna. Podczas mezoterapii fibryną w zabiegach medycyny estetycznej wykorzystujemy tylko iPRF.

fibryna bogatopłytkowa

Stężenie a czas – różnice między osoczem i fibryną

Dokładne analizy laboratoryjne wykazały, że osocze bogatopłytkowe zawiera więcej płytkowych czynników wzrostu niż fibryna. Wydawałoby się: „super! I Po co fibryna?”

Jednak stężenie to nie wszystko. Jak pokazują badania na komórkach, ich wysokie stężenie to 1-razowy impuls dla fibroblastów i komórek śródbłonka. Te komórki odpowiadają za tworzenie kolagenu i wyścielają naczynia krwionośne. Impuls działa do 7 dni.

A fibryna bogatopłytkowa? Tworzy usieciowaną, trójwymiarową strukturę, w której to strukturze znajdują się m.in. nieaktywne płytki krwi. Rusztowanie powstałe z fibryny pozwala na bardziej celowaną terapię, ponieważ struktura fibryny utrzymuje się w jednym, ostrzykniętym miejscu. Ponadto płytki krwi znajdujące się w tej sieci z fibryny są z niej uwalniane przez dłuższy czas. Efektem jest długotrwałe uwalnianie czynników wzrostu z płytek krwi. A więc fibryna dłużej niż osocze stymuluje fibroblasty i inne nasze komórki do pracy.

fibryna i osocze bogatopłytkowe

W trakcie przygotowywania tekstu znalazłam ciekawe badanie wykonane u pacjentów poddających się mezoterapii fibryną bogatopłytkowa. Sprawdzano opinie i samoobserwacje pacjentów:

OPINIE PACJENTÓW O ZABIEGU

  • Wypełnienie w miejscu ostrzyknięcia początkowo się nieco zmniejszyło (24-72h)
  • Poprawa pojawiła się u większości już 5-7 dni po zabiegu, a niemal wszyscy (~90%) zauważyli poprawę po 2-4 tygodniach
  • U pięciu (spośród 44 kobiet i 6 mężczyzn, których średnia wieku wyniosła ponad 50 lat) trzeba było powtórzyć zabieg. Po 2. zabiegu tylko jeden pacjent nie zaobserwował poprawy.
  • Z powikłań występowało nieznaczne zasiniaczenie przez 1-3 dni (łatwe do przykrycia makijażem). Rzadko wybroczyny utrzymywała się dłużej – do 2 tygodni. Miało to miejsce głównie przy zabiegu pod oczami.
  • Żaden z pacjentów nie zauważył nieregularności, czy nadmiernej korekcji.

A jak to wygląda cenowo?

Zabieg z użyciem fibryny PRF jest nieco droższy – cena wynika z bardziej wymagającego zabiegu. Probówki do pozyskania fibryny kosztują więcej, a ponadto uzyskujemy mniej materiału (a więc z jednego zestawu otrzymamy mniej fibryny niż osocza bogatopłytkowego). Poza tym technika jest trudniejsza. Od naciągnięcia strzykawki mamy 4-5 minut na ostrzyknięcie. Potem po prostu fibryna skrzepnie i nie damy rady jej wykorzystać.

osocze i fibryna bogatopłytkowe

PODSUMOWANIE

W wielkim skrócie: osocza bogatopłytkowego używamy wówczas, gdy chcemy chcemy leczyć stosunkowo dużą powierzchnię na raz. A to dlatego że z pojedynczego zestawu otrzymamy zdecydowanie więcej osocza niż fibryny bogatopłytkowej. Osocza PRP pozyskanego z jednego zestawu spokojnie wystarczy np. na mezoterapię całej twarzy albo skóry owłosionej głowy. Fibryny I-PRF otrzymanej z jednego zestawu będzie na taki zabieg po prostu za mało.

fibryna

Poza tym musimy pamiętać, że fibryna skrzepnie po ok 4 minutach. A więc jeśli w tym czasie nie zdążymy jej podać to pozostanie nam w strzykawce. Mezoterapia całej twarzy trwa zwykle dłużej – i po prostu nie zdążymy tego zrobić za pomocą iPRF.

W takim razie, kiedy użyjemy fibryny bogatopłytkowej? Stosujemy ją wówczas, kiedy potrzebujemy wykonać intensywną rewitalizację stosunkowo niewielkiego obszaru. Zabieg mezoterapii fibryną jest bardziej zlokalizowany niż zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego. Pozwala tworzyć usieciowaną strukturę w ostrzykiwanym miejscu, która uwalnia czynniki wzrostu w przedłużony sposób. Fibryna jest idealna, gdy stosujemy ją np. na bliznę lub do zabiegu O-Shot.

Oczywiście niejednokrotnie ideałem jest połączenie obu tych metod co pozwala na kompleksowy zabieg regeneracyjny. Medycyna estetyczna daje nam „krwiożerczy” wybór: fibryna czy osocze. Czas pokazać kły 😉🧛

3.6/5 - (64 głosów)

19 komentarzy

  1. Dzien dobry
    Czy mozna polaczyc fibryne z zabiegiem Dye VL? Dziekuje

  2. Po przeczytaniu komentarzy i elektronicznych wypowiedzi lekarza,dalej nie wiem ,czy fibryną można zniwelować blizny po trądziku.
    P.doktor nie daje konkretnej odpowiedzi,tłumacząc się.starą śpiewak,że musi.zobaczyć problem na twarzy
    Pytanie zasadnicze-czy.fibryna da radę przy bliźnich potrądzikowych czy nie?

    • Odpowiedź zasadnicza – zapraszam na konsultację dermatologiczną. Bez oceny dermatologicznej NIE da się odpowiedzieć na to pytanie. Jest bardzo prawdopodobne że fibryna poradzi sobie z takimi bliznami, ale nie w każdym przypadku

  3. Jak długo utrzymują się efekty po trzykrotnym podaniu fibryny (twarz) w odstępie 5-tygodniowym ?

    • Nie da się na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Fibryna to nie wypełniacz który jest i znika. Fibryna to czynniki wzrostu które regenerują Pani tkanki. Czyli tak jakby je odmładzały. Ale z dnia na dzień nasz organizm się starzeje, nieważne czy zastosujemy fibrynę czy nie. Jednak bez tego zabiegu po prostu tkanki starzeją się szybciej.

  4. A co będzie lepsze miesiąc po przeszczepie włosów dla pobudzenia odrostu włosów ?

  5. Mam pytanie odnośnie fibryny. Moim problem są podskórne guzki/zrosty, potrądzikowe, zlokalizowane w górnej części lewego policzka, które z czasem zaczęły być coraz bardziej widoczne na powierzchni skóry, powodując nierówną jej powierzchnię, widoczną już gołym okiem, co zmienia zarys i owal twarzy. Podczas konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej jednoznacznie on stwierdził, że fibryna naprawi/rozpuści te zmiany, które w niedługim czasie po zabiegu przekształca się w prawidłową skórę i tym samym będą niewyczuwalne. Czy jest to realny efekt który można uzyskać przy użyciu fibryny bogatopłytkowe?

    • Metody, które wykorzystujemy w leczeniu zmian potrądzikowych zawsze dostosowujemy do konkretnego pacjenta.
      Z naszego doświadczenia, celem uzyskania optymalnego efektu, zwykle stosujemy kilka zabiegów, rozłożonych w czasie, w wypracowanej przez nas sekwencji.
      Nie jestem w stanie powiedzieć bez badania Pana skóry, czy sama fibryna wyleczy problem.

  6. U mnie na szczęście udało się bez żadnych powikłań, jednak przed zabiegiem bardzo się o to obawiałam.

  7. Jestem po zabiegu fibryną pod oczy; cała heca trwała ok 30 minut, bezboleśnie i bezpiecznie
    ( przeprowadzał lekarz z uprawnieniami), ale po widok twarzy po zabiegu – masakra! 72 h po tej hecy , nadal nie wygląda to dobrze, choć opuchlizna zaczyna schodzić, znikają pierwsze zmarszczki. Uważam, że jest to zabieg dla mniej wrażliwych i naprawdę zdecydowanych na zmianę! Nie róbcie tego u kosmetyczek,plx

  8. Artykuł przyczynił się do mojego pójścia na ten zabieg. Początkowo nawet nie miałam pojęcia, że takie coś istnieje, a tym bardziej, w jaki sposób działa

  9. Super konkretnie. 🙂 Z taka wiedza latwiej uniknac naciagania ze strony roznych specjalistow.

  10. Bardzo fajny i pomocy artykuł, jak również filmik, który wyraźnie wyjaśnił jak wygląda zabieg.

    • Przez jaki czas widać efekty takiego zabiegu? Sporo pozytywnych rzeczy o nim słyszałam, jednak nigdy nie miałam okazji wgłębić się w temat.

  11. Super artyuł.Bardzo mi pomógł w podjęciu decyzji odnośnie zabiegu😊😊.

    • Ciekawy wpis:) Czy wkrótce po zabiegu z fibryna mozna poddać sie zabiegowi laserowego usuwania przebarwień na tym samym obszarze skory?

      • Jeśli najpierw fibryna a niedługo potem laser to według mnie absolutnie nie. Znaczy można i nic się nie stanie, ale niestety efekt rewitalizacji związany z podaniem fibryny będzie żaden.

  12. Super wpis! Bardzo pomocny i przyjemnie sie czyta:) 😊😊👌

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*