leczenie bruksizmu botoksem

Leczenie bruksizmu botoksem czyli jak wyszczuplić twarz?

Strona główna » Blog » Medycyna estetyczna » Leczenie bruksizmu botoksem czyli jak wyszczuplić twarz?


Bruksizm to podstępna choroba. Często pozostaje niezauważona i prowadzi do wielu przykrych objawów. Jednym z nich może być kwadratowy kształt twarzy spowodowany przerostem mięśni żwaczy. Jak odzyskać piękne rysy? Jak wyszczuplić twarz? Czy leczenie bruksizmu botoksem jest możliwe? Poznaj kilka skutecznych sposobów na leczenie bruksizmu.

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to mimowolne zaciskanie szczęki połączone ze zgrzytaniem zębami i ich uderzaniem o siebie. Najczęściej występuje w trakcie snu, a główną konsekwencją bruksizmu jest ścieranie się szkliwa, uszkodzenia i rozchwianie zębów. Może to powodować objawy bólowe.

Bruksizm wywołuje także szereg innych problemów. Mogą pojawiać się bóle głowy, bóle mięśni żwaczy, bóle stawów skroniowo – żuchwowych (czyli łączących żuchwę z resztą czaszki, trochę ponad kątem żuchwy). Bruksizm może prowadzić nawet do przewlekłego stanu zapalnego ze zmianami widocznymi na zdjęciu RTG.

Problem bruksizmu związany jest także z dziedziną medycyny estetycznej. Mówiąc o bruksizmie należy zwrócić uwagę na dodatkowy, przykry aspekt – zmianę rysów twarzy.

Jak każdy nasz mięsień, ciężko pracujące żwacze zaczynają rosnąć, gdy nadmiernie się ich używa. Prowadzi to do utraty naturalnego, lekkiego owalu twarzy. Przybiera ona bardziej kwadratowy kształt, który pacjenci określają jako masywny i nieestetyczny.

Z czego bierze się bruksizm?

Przede wszystkim ze stresu. Żyjemy szybko, intensywnie, ciągle piętrzą się przed nami obowiązki. Bruksizm jest chorobą będącą najczęściej powikłaniem silnego lub przewlekłego stresu, a objawy bruksizmu mogą narastać, gdy zwiększa się jego natężenie. Inne przyczyny wymieniane w literaturze to wady zgryzu, niektóre pasożyty czy nietolerancja pokarmowa.

Skąd mam wiedzieć, że mam bruksizm – przecież wtedy śpię!

Najczęściej pacjenci dowiadują się o swoim problemie od najbliższych. Ponadto objawy bólowe skłaniają nas do poszukiwania ich przyczyny. Stomatolog zwróci uwagę na starte szkliwo. Może też wykonać zdjęcie RTG w poszukiwaniu zmian stawowych.

Tak jak już wspomniano, z powodu bruksizmu zmienia się nasz kształt twarzy – powoli, często wręcz niezauważalnie. Ale niestety konsekwentnie. W związku z tym nie należy ignorować tego problemu, bo powikłania bardzo obniżą naszą jakość życia!

Leczenie bruksizmu

W leczeniu bruksizmu warto rozważyć trzy opcje:

 • terapię u stomatologa,
 • ostrzykiwanie toksyną botulinową
 • oraz psychoterapię.

Ta ostatnia pomaga lepiej radzić sobie ze stresem. Niemniej jej skuteczność rozwija się w po pewnym czasie, a szkody są tu i teraz. Co więcej, psychoterapia i treningi relaksacyjne nie zawsze skutecznie rozwiązują problemu bruksizmu, ale jeśli pomogą, to często długoterminowo. Ponadto poprawia nasz komfort życia.

Leczenie stomatologiczne

W leczeniu stomatologicznym należy skupić się na korekcji ubytków i zaburzeń okluzji, czyli równomiernego zwarcia zębów górnych i dolnych. Zastosować można nowoczesne wypełnienia, odtworzyć korony zębów oraz zaproponować pacjentowi aparat ortodontyczny. Często wykorzystywana jest szyna relaksacyjna. Stanowi ona indywidualnie zaprojektowaną nakładkę wykonaną z plastycznego materiału, np. silikonu.

Zadaniem szyny jest ochrona górnych zębów przed tarciem o zęby dolne, dopasowanie ich do siebie podczas snu. Odciąża to stawy skroniowo – żuchwowe i prowadzi do relaksacji żwaczy.

Leczenie bruksizmu botoksem

Leczenie bruksizmu botoksem, jest to leczenie bezpośrednio nakierowane na problem przerostu mięśni żwaczy. Zmniejsza częściowo ich siłę i napięcie, dzięki czemu zaciskanie szczęki nie jest tak mocno wyrażone. Dochodzi do ograniczenia objawów bruksizmu, oraz oczywiście do wyszczuplenia twarzy.

Jak działa toksyna botulinowa czyli botoks? Łączy się z białkami neuronów przekazujących impulsy do włókien mięśniowych. Prowadzi to do zaburzenia sygnału pobudzającego mięśnie, co tymczasowo wyłącza je z pracy (na około 3 miesiące). Pojedyncze włókna mięśniowe stają się wiotkie, cały mięsień nieco słabnie. Nie przeszkadza to w codziennym życiu, a jedynie ogranicza kurczowe zaciskanie się mięśni żwaczy.

W podobny sposób toksynę botulinową wykorzystujemy w neurologii. Podaje się ją pacjentom ze spastycznością (sztywnością) poudarową, czy w bardzo bolesnej chorobie zwanej kręczem szyi.

Jak prowadzimy terapię?

Zabieg zazwyczaj wykonuje się 3 razy podając botoks cieniutką igłą. Taka częstość ostrzykiwania zapewnia najwyższą skuteczność.

Kolejne zabiegi przeprowadza się w odstępach 3-miesięcznych, ponieważ po takim czasie tworzą się nowe zakończenia nerwowo – mięśniowe. Każdy kolejny zabieg botoksem powinien zostać wykonany w czasie, gdy efekty poprzedniego są jeszcze odczuwalne przez pacjenta. Co ważne, już po pierwszym zabiegu widać znaczącą poprawę w zakresie siły działania mięśnia i poprawy owalu twarzy.

Dzięki zastosowaniu toksyny botulinowej twarz staje się smuklejsza, wyszczuplona, ma mniej „kwadratowy” wygląd. Odzyskuje dawny owal, delikatną, kobiecą lekkość.

Leczenie bruksizmu – podsumowanie

Problem bruksizmu jest wielowymiarowy. Konieczna jest konsultacja stomatologiczna w celu wykrycia wad zgryzu, kontroli stanu szkliwa, odsłonięcia szyjek zębowych oraz ewentualnej destabilizacji zębów. Warto rozważyć konsultację psychologiczną/psychiatryczną oraz nie-medyczne metody radzenia sobie ze stresem.

Jednak jeśli chodzi o szybką poprawę owalu twarzy niezastąpiona jest toksyna botulinowa. W trakcie działania preparatu mięśnie są osłabione, zniwelowane jest napięcie. Twarz wygląda smuklej, ponieważ mięśnie tracą swoją objętość.

Przeczytaj także nasz artykuł o najnowszych metodach modelowania żuchwy!

4.6/5 - (8 głosów)

8 komentarzy

 1. Na zabiegi z botoksem, zawsze trzeba odpowiednio wybrać gabinet. Moja przyjaciółka poszła „po okazyjnej cenie” za zabieg botoksem w lokalnym gabinecie i efekty były tragiczne. Dlatego radzę uważać, byście chodziły tylko do sprawdzonych placówek, wtedy nie powinno być problemu.

  • Przyjaciółka poszła pewnie do osoby która botoksu nauczyła się na kilkugodzinnym kursie. Ta osoba dowiedziała się jak przygotować toksynę do podania, i poznała kilka punktów gdzie trzeba wbić igłę.
   Żeby dobrze wykonywać botoks trzeba poznać anatomię człowieka. Na studiach medycznych anatomia na pierwszym roku jest przedmiotem który oblewa najwięcej studentów. Kiedy ja byłem na studiach to mniej więcej 40-procent studentów pożegnała się z marzeniami o byciu lekarzem właśnie przez anatomię. Czyli jest to ciężki przedmiot. Nauka anatomii za moich czasów trwała 1,5 roku. Teraz z tego co wiem to 1 rok. Czyli długo.
   Do tego dochodzi fizjologia pracy mięśni człowieka. Też 1 rok na studiach.
   A więc sama nauka podstaw, jeszcze zanim wezmę strzykawkę i igłę trwa długo.
   Jak ktoś się do tego zabiera po kilkugodzinnym kursie to przepraszam, ale nie może być dobrze.

  • Moja koleżanka była w dużej, renomowanej klinice. Podano botox w celu podniesienia brwi, jednak podano za dużo preparatu powodując całkowitą nieruchomość czoła i brwi. W celu poprawy zaproponowano zabiegi laserowe. W trakcie zabiegu poparzono jej twarz! Powstała blizna! Komentarz mojej dr dermatolog : w dużych klinikach takie zabiegi wykonują taśmowo niedoświadczone panie po kursie. Ta klinika brylowała w tv. Jeśli nie zapłacą odszkodowania, to będzie ponownie o nich głośno.

 2. Ile mniej więcej może kosztować taki zabieg z botoksem?

 3. W moim przypadku właśnie diagnoza została postawiona dość późno, więc bruksizm zrobił swoje. Warto szukać dobrych specjalistów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*