plastyka pochwy i krocza katowice

Plastyka pochwy i krocza. Zdjęcia przed i po waginoplastyce

Strona główna » Blog » Ginekologia plastyczna » Plastyka pochwy i krocza. Zdjęcia przed i po waginoplastyce


Plastyka pochwy lub operacja plastyczna tylko samego przedsionka pochwy, należy, zaraz po labioplastyce, do najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu ginekologii plastycznej.

Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia waginoplastyki są zmiany w okolicy krocza i pochwy powstałe na skutek porodu siłami natury. Jeśli chcesz zagłębić się w temat plastyki pochwy lub jesteś przed zabiegiem, ten temat może Cię zainteresować.

Plastyka pochwy po porodzie

Poród siłami natury jest pięknym i ważnym wydarzeniem w życiu kobiety, jednak może mieć wpływ na wygląd oraz funkcję pochwy, a także jakość seksualnych doznań. Pochwa jest narządem bardzo rozciągliwym, dzięki czemu jest możliwe urodzenie dziecka.

W trakcie porodu zarówno pochwa, jak i przedsionek pochwy, krocze oraz mięśnie dna miednicy mocno się rozciągają. Po porodzie wszystkie te struktury ulegają obkurczeniu – wracają do stanu sprzed ciąży. Nie dzieje się to od razu. Musimy na to poczekać od 6 do 8 tygodni. W tym czasie warto powstrzymać się od stosunków, aby nasze tkanki w pełni powróciły do swojego pierwotnego stanu i wszystko ładnie się zagoiło.
Ale co jeśli to się nie stanie?

Plastyka pochwy i krocza – leczenie „ziejącego sromu”

Po przebytych porodach, dosyć często powstaje tzw. “ziejący srom” lub “ziejące krocze”. Określenie “ziejący srom”, brzmi trochę nieładnie, dlatego należy wyjaśnić to pojęcie, aby rozwiać wszelkie skojarzenia. Jest to sytuacja, gdy przy lekko rozchylonych nogach widać śluzówkę pochwy.

efekt plastyki pochwy, przed oraz bezpośrednio po zabiegu
Na zdjęciu po lewej stronie widać śluzówkę pochwy. Wargi sromowe mniejsze nie chronią wejścia do pochwy. Jest to tzw. „ziejący srom”. Po prawej stronie znajduje się zdjęcie dwa miesiące po wykonaniu plastyki pochwy i krocza.

Fizjologicznie w takiej pozycji wejście do pochwy jest zasłonięte przez wargi sromowe mniejsze. Leczenie operacyjne przywraca właściwą anatomię zwężenia przedsionka pochwy i zbliża do siebie wargi sromowe mniejsze, tak aby szpara sromowa uległa zamknięciu, a przy okazji oddaliła się od odbytu. Otwarta pochwa jest to defekt nie tylko estetyczny, ale także zdrowotny – już wyjaśniam dlaczego.

Otwarte wejście do pochwy a wrota infekcji

U pacjentek z “ziejącą pochwą” ryzyko infekcji pochwy jest zwiększone z co najmniej dwóch powodów:

 • wargi sromowe mniejsze nie zamykają wejścia do pochwy – brak naturalnej bariery ochronnej. Fizjologicznie zamknięcie przedsionka pochwy przez wargi sromowe mniejsze stanowi naturalną barierę chroniącą śluzówkę pochwy przed bakteriami pochodzącymi z okolic odbytu
 • zwykle u tych pacjentek jest zmniejszona odległość pomiędzy odbytem a wejściem do pochwy. A wiadomo, że w okolicy odbytu znajdują się bakterie, które niekoniecznie powinny znajdować się w pochwie

Nawracające stany zapalne i infekcje pochwy cechują się uczuciem dyskomfortu, świądem, a także upławami, które nie są komfortowym przeżyciem dla kobiet i stają się przyczyną częstych wizyt w gabinecie ginekologicznym.

U kobiet ze zbyt szerokim wejściem do pochwy, wystarczy czasem przeprowadzić operację plastyczną pochwy i infekcje znikają raz na zawsze. Nie musimy się truć lekami czy globulkami i zastanawiać się czy będą dzisiaj upławy czy nie. Trzeba wyleczyć przyczynę tych dolegliwości (czyli zamknąć wrota infekcji), a nie leczyć objawy bez większego skutku.

Plastyka przedsionka pochwy a lepszy orgazm

Wygląd przedsionka pochwy ma wpływ na pewność siebie. A wiemy przecież że orgazm u kobiety „leży w głowie”. Dyskomfort, poczucie, że tam na dole jest coś nie tak, sprawi że ciężko jest osiągnąć satysfakcję podczas współżycia. Nierzadko zdarza się, że kobiety nieprzekonane o swojej atrakcyjności „w tych okolicach” w ogóle nie chcą podejmować się zbliżenia ze swoim partnerem. Bywa to frustrujące dla obu stron. U tych pacjentek plastyka przedsionka pochwy i krocza pozwala przywrócić pewność siebie a co za tym idzie poprawia doznania w łóżku 🙂

przed i po operacji plastycznej pochwy
Na zdjęciu po lewej stronie typowy obraz „ziejącego sromu”. A więc przy lekko rozchylonych nogach widać śluzówkę pochwy. Po stronie prawej stan bezpośrednio po operacji plastycznej przedsionka pochwy i krocza.

Efekt operacji plastycznej pochwy i krocza. Przed i po zabiegu.
Dwa miesiące po operacji plastycznej przedsionka pochwy i krocza. Teraz okolica przedsionka pochwy posiada prawidłową anatomicznie budowę.

Luźna pochwa a orgazm

Wpływ na osiągnięcie orgazmu ma także “luźność pochwy”. Odczucie to może być związane z:

 •  zmniejszeniem zawartości włókien kolagenowych i elastyny w tkankach pochwy. Wiemy, że wartość ta zmniejsza się z wiekiem,
 • utratą sprężystości mięśni dna miednicy, które niejako „otaczają” pochwę. Winę za to ponosi upływ lat oraz ilość porodów siłami natury
 • okołoporodowymi uszkodzeniami tkanek. Początkowo mogą one nie dawać o sobie znać. Gdy organizm jest młody to uszkodzenie jednego mięśnia zostanie zrekompensowane „mocniejszą pracą” innych mięśni. Jednak z wiekiem to nie wystarcza.

Pierwszą oraz drugą z wymienionych powyżej przyczyn „luźnej pochwy” zwykle nie leczymy chirurgicznie. Zazwyczaj wystarczą metody zachowawcze, nieinwazyjne jak laser, radiofrekwencja, HIFU, czy HIFEM.
Natomiast okołoporodowe uszkodzenia tkanek zwykle leczymy operacyjnie. Wykonując plastykę pochwy, niejako przy okazji przywracamy prawidłową anatomię uszkodzonych mięśni.

Obrażenia poporodowe pochwy i krocza – czy muszą wiązać się z wiecznym dyskomfortem?

Nawracające infekcje, brzydkie blizny, stale towarzyszący dyskomfort, brak akceptacji własnego ciała i związany z tym brak satysfakcji seksualnej. To wszystko często występuje u kobiet po porodzie siłami natury. Przyczynami mogą być niedokładnie zszyta pochwa i krocze po porodzie, rozejście gojącej się rany, nadmierne rozciągnięcie tkanek podczas porodu.

przed i po zabiegu plastyki pochwy i przedsionka pochwy
Stan bezpośrednio po operacji plastycznej przedsionka pochwy i krocza. Po lewej przed zabiegiem. Na zdjęciu po prawej zaraz po zabiegu. Efekt ostateczny zobaczymy za około miesiąc. Teraz okolica krocza jest jeszcze mocno opuchnięta. Ale już widać ogromną różnicę. A za miesiąc będzie tylko lepiej.

Zabieg plastyki pochwy, przedsionka pochwy i krocza polega na odtworzeniu prawidłowych proporcji anatomicznych.
Dzięki temu po procesie gojenia pacjenta będzie mogła cieszyć się udanym życiem seksualnym, komfortem na co dzień i estetycznym wyglądem przedsionka pochwy i krocza.

zdjęcie przed i po plastyce pochwy, efekt zabiegu
Po lewej pacjentka przed operacją. Po prawej stan dwa miesiące po operacji plastycznej pochwy i krocza.

Waginoplastyka opinie

Właściwie wszystkie moje Pacjentki są zadowolone z efektu zabiegu. U wielu z nich mogę sprawdzić efekty operacji nawet po kilku latach. I właściwie nie zdarzyło mi się, żeby nawet po tym długim czasie, krocze czy pochwa wróciły do „stanu” sprzed operacji.

Z opinii moich Pacjentek mogę wnioskować, że waginoplastyka (obok labioplastyki) jest jedną z najbardziej spektakularnych operacji z zakresu ginekologii plastycznej. Efekt zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny jest widoczny niemal od razu po zabiegu.

Podsumowanie

Otwarte wejście do pochwy, rozciągnięty przedsionek pochwy czy „ziejący srom” to nie tylko choroba natury estetycznej. Prowadzą one często do nawracających infekcji pochwy i mogą uprzykrzyć życie wielu kobietom.

Ważną kwestią są też zaburzenia libido oraz funkcji seksualnych u tych kobiet. Jest to wstydliwy temat, o którym nie mówi się na co dzień. Nawet podejście niektórych lekarzy jest takie, że po porodzie tak musi być. A przecież brak orgazmu to choroba, a nie jakieś „widzimisię” pacjentki. Chorobę trzeba leczyć. Zwłaszcza gdy znane są skuteczne sposoby radzenia sobie z tą przypadłością. Brak reakcji, niepodjęcie leczenia może mieć poważne skutki zarówno zdrowotne, jak i natury społecznej (brak akceptacji własnego ciała prowadzi do braku współżycia z partnerem, a to z kolei może prowadzić nawet do rozwodu). Jest to poważny i realny problem (absolutnie nie wyimaginowany). Jako specjalista z zakresu ginekologii plastycznej, codziennie rozmawiam o tym z pacjentkami, i wiem że problem współżycia po porodzie występuje bardzo często.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wykonanie plastyki pochwy, a czasem tylko przedsionka pochwy. Zabieg ten przywróci młody, naturalny wygląd krocza, przedsionka pochwy oraz funkcję pochwy.

Odzyskanie młodego wyglądu krocza i przedsionka pochwy oraz pewności siebie jest na wyciągnięcie ręki. Warto podjąć ten jeden krok i zacząć życie od nowa.

3.9/5 - (254 głosów)

7 komentarzy

 1. Dzień dobry mam problem partner mówi że mam ciasna pochwie ja nie czuje takich doznan jak kiedyś Odczowam ból dna miednicy mniejszej proszę o poradę pana doktora

  • Marcin Nylec

   Dzień dobry. Niestety za mało informacji żebym mógł pomóc. Obawiam si że bez konsultacji i badania się nie obędzie. Pozdrawiam

 2. Dzien dobry też jestem po 3 porodach siłami natury mam 33 l też pragnę mieć zmniejszona pochwe poniez partner niechce się zemna kochać z tego powodu że jest szeroka a bardzo mi zależy żeby to zmienić jestem jeszcze mloda i wstyd mi

  • Marcin Nylec

   Proszę skorzystać z formularza konsultacji online dostępnego na stronie.
   Odpisze Pani co można zrobić
   Pozdrawiam

 3. Zastanawiam sie nad plastyka pochwy,podczas porodu,zostalam dosc ponacinana,od tego czasu,mam problemy ze wspolzyciem, poniewaz prawie we wszystkich pozycjach zbiera mi sie powietrze w pochwie i bardzo glosno jest wydalane,co okropnie krepuje i zawstydza,opocz tego,partner narzeka ,nie czuje mnie podczas stosunku .Czy mam szanse to zmienic?Mam 53 Lara,ale unikam wspolzycia poprzez to.Mysle,ze plastyka uaktywni moje kontakty seksualne i bede wreszcie mogla regularnie wspolzyc.Prosze o odpowiedz na mojego e.maila.Dziekuje

 4. Jestem 3 tygodnie po plastyce pochwy, z tego co zauważyłam estetycznie nie poprawił się zewnetrzny wygląd co mnie smuci. I nadal przy kichaniu i podbieganiu mam wyciek moczu co też mnie smuci. Na razie nie widzę żadnej poprawy. Kiedy po plastyce pochwy będę mogła ćwiczyć mięśnie Kegla?

  • Dzień dobry
   Ćwiczyć mięśnie Kegla może Pani już teraz.
   Jednak obawiam się że to nie pomoże.
   Zapraszam na konsultację, w klinice kompleksowo leczymy WNM u kobiet – od fizjoterapii urologicznej po zaawansowane zabiegi z użyciem nici z kwasu polimlekowego

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*