kurze łapki

Jak usunąć kurze łapki?

Strona główna » Blog » Medycyna estetyczna » Jak usunąć kurze łapki?


Gdy ma się 20 lat skóra wybacza wiele – nieprzespane noce, nadmiar słońca, czy nieodpowiednią pielęgnację skóry. Jednak około 25 roku życia rozpoczynają się naturalne procesy starzenia, które 5 lat później, na skutek malejącej ilości włókien kolagenowych, manifestują się pod postacią pierwszych zmarszczek. Gdybym jako dermatolog i lekarz medycyny estetycznej miała podać główny powód, dla którego pacjent po raz pierwszy pojawia się w moim gabinecie i pragnie skorzystać z zabiegu, bez wahania wskazałabym na zmarszczki mimiczne. Są one jednym z czterech głównych aspektów starzenia się skóry. Dodatkowo, pod wpływem nieustannej pracy mięśni twarzy ich pojawienie jest nieuniknione. Grunt, to wyłapać idealny moment na podjęcie działania.

Co to są kurze łapki?

Skóra okolicy oczu różni się od reszty skóry twarzy – jest cieńsza, bardziej delikatna i pozbawiona gruczołów łojowych – co czyni ją podatną na proces powstawania zmarszczek. Sytuację pogłębia ciągła aktywność mięśni okolicy oczu, które pracują niemal 24 godziny na dobę.

Kurze łapki to drobne zmarszczki mimiczne zlokalizowane w zewnętrznych kącikach oczu. Swoją nazwę zawdzięczają podobieństwu do promieniście rozłożonej łapki kury (ciekawostka – w języku angielskim nazewnictwo również nawiązuje do ptactwa – Crow’s Feet – łapka wrony). Początkowo są one zmarszczkami dynamicznymi, czyli pojawiają się tylko w związku ze skurczem mięśnia okrężnego oka.

W jakich okolicznościach uwidaczniają się zmarszczki wokół oczu? Główną rolę odgrywa ekspresja twarzy, a ściślej mówiąc – śmiech. Inne, równie istotne sytuacje angażujące mięsień okrężny oka to mruganie i mrużenie oczu w sytuacjach związanych z chęcią przysłonięcia rażących promieni słonecznych, skupieniem, stresem, a także w celu wyostrzenia widzenia przy nieodpowiednim doborze okularów lub soczewek kontaktowych. Wraz
z wiekiem, gdy produkcja kolagenu w skórze właściwej spada, a proces starzenia skóry postępuje, zmarszczki dynamiczne zmieniają się w zmarszczki statyczne, czyli takie, które są widoczne nawet przy pełnej relaksacji mięśnia. Mechanizm ten dotyczy nie tylko powstawania kurzych łapek, ale również innych zmarszczek mimicznych – lwiej zmarszczki między brwiami oraz zmarszczek poprzecznych czoła. W związku z tym najlepszy czas na zabieg usuwania zmarszczek mimicznych to moment przed utrwaleniem zmarszczek.

Dlaczego powstają kurze łapki?

Czy w powstawaniu kurzych łapek jedyną rolę odgrywa praca skóry wokół oczu związana z naszą mimiką oraz mniejsza synteza kolagenu? Otóż nie. Na kondycję skóry i zmarszczki wokół oczu ma wpływ szereg innych czynników. Wśród nich wyróżniamy biochemiczne czynniki endogenne (wewnętrzne) – rosnąca aktywność enzymu „rozkładającego” kolagen tzw. kolagenazy, peroksydacja lipidów błon komórkowych komórek skóry, zmniejszona ilość glikozaminoglikanów (cząstek odpowiedzialnych za wiązanie wody) czy glikacja białek skóry (niszczenie kolagenu i elastyny) związana z hiperglikemią. Nasz wpływ na te mechanizmy jest ograniczony w stosunku do czynników egzogennych (zewnętrznych) takich jak palenie papierosów oraz nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Ponadto na pojawienie kurzych łapek wpływ ma niedostateczna ilości spożywanej wody, niezdrowa diety i nieodpowiednia pielęgnacji skóry wokół oczu.

Leczenie kurzych łapek w gabinecie medycyny estetycznej

Czy da się przeciwdziałać kurzym łapkom oraz czy istnieją efektywne sposoby na pozbycie się zmarszczek wokół oczu? Na szczęście są zabiegi, dzięki którym zlikwidowanie kurzych łapek lub znaczna ich redukcja jest możliwa. Chętnie proponuje je swoim pacjentom, dla których wraz z wiekiem kurze łapki stają się problemem. Najskuteczniejszym zabiegiem jest podanie toksyny botulinowej. Ponadto wspomagać można się użyciem lasera frakcyjnego, stymulatorami tkankowymi oraz mezoterapią igłową.

Usuwanie kurzych łapek botoksem

Na podstawie swojego doświadczenia, wiedzy i obserwacji, a także bez zbędnego owijania w bawełnę – kurze łapki powstają jako skutek pracy mięśni mimicznych i nie ma bardziej skutecznego sposobu na ich redukcję niż botoks. Toksyna botulinowa hamuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe, dzięki czemu prowadzimy do czasowej relaksacji danego mięśnia, w tym konkretnym przypadku – mięśnia okrężnego oka. To oznacza, że punktem uchwytu działania terapeutycznego jest źródło problemu. Botoks na kurze łapki wstrzykiwany jest w zewnętrzną część mięśnia okrężnego oka po wcześniejszym ustaleniu jego aktywności podczas mimiki. Zmarszczki mimiczne wokół oczu zmniejszają się już kilka dni później, a na pełne efekty zabiegu trzeba poczekać około trzech tygodni.

Często spotykam się z pytaniem: „Czy to nie za wcześnie na botoks?” Aby rozwiać wszelkie wątpliwości – najlepszym momentem na toksynę botulinową jest czas, w którym zmarszczki dynamiczne nie zmieniły się jeszcze w statyczne.

W swojej praktyce lekarskiej zawsze kieruję się zasadą minimalnej skutecznej dawki. Chcę aby efekty działania zabiegu były naturalne i nie były oczywiste dla otoczenia. W pracy z toksyną botulinową nie dążę do całkowitego unieruchomienia mięśnia, a także nieustanie mam na uwadze, że twarz stanowi całość i nie można jej traktować obszarowo. 


Chcąc działać na skórę nie tylko w aspekcie zmarszczek mimicznych łączę różne techniki i zabiegi wspomagające redukcję zmarszczek poprzez poprawę nawilżenia, przebudowę i stymulację naturalnych procesów regeneracyjnych.

Ile kosztuje zabieg usuwania kurzych łapek botoksem?

Koszt zabiegu zależny jest od ilości podanych jednostek botoksu. Zazwyczaj wykorzystuje się 15-24 jednostki, co wiąże się wydatkiem w przedziale 450-720 zł.

Laser frakcyjny na kurze łapki

Wygładzenie zmarszczek okolicy oczu jest możliwe również poprzez stymulację odnowy skóry laserem frakcyjnym. Tysiące kontrolowanych uszkodzeń inicjuje kaskadę procesów naprawczych. Po zabiegu komórki skóry zastają pobudzone prowadząc tym samym do zagęszczenia struktury skóry. Więcej o laserze frakcyjnym przeczytasz TUTAJ.

Osocze bogatopłytkowe

Innym sposobem na zmarszczki okolicy oczu jest ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym. Metoda ta ma wielu zwolenników, ponieważ używany materiał jest całkowicie naturalny. Zawarte w osoczu czynniki wzrostu pobudzają skórę wokół oczu prowadząc nie tylko do wygładzenia zmarszczek, ale dodatkowo do redukcji cieni w tej okolicy. Więcej o osoczu bogatopłytkowym przeczytasz TUTAJ.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa w kontekście widocznych kurzych łapek jest ważnym elementem terapii okolicy oczu. Biorąc pod uwagę, że skóra wokół oczu jest niezmiernie delikatna oraz możliwość powstania siniaków podczas iniekcji w tej okolicy jest duże, zawsze używam specjalnej igły, która zmniejsza to ryzyko niemal do zera. Mezoterapia igłowa dostarcza w głąb skóry substancje stymulujące produkcje włókien kolagenowych i zagęszczenie skóry oraz substancje nawilżające. Wśród nich znajdują się aminokwasy, peptydy, tropokolagen oraz nieusieciowany kwas hialuronowy. Ze wszystkich chętnie korzystam, a za klucz do sukcesu w usuwaniu zmarszczek wokół oczu uważam umiejętne ich łączenie w terapii.

Kurze łapki – botoks czy kwas hialuronowy?

Użycie botoksu w przypadku zmarszczek dynamicznych jakimi są kurze łapki jest leczeniem przyczynowym, gdyż działa na podłoże problemu, czyli stricte na mięsień okrężny oka, którego praca skutkuje marszczeniem skóry okolicy oka. Nieusieciowany kwas hialuronowy podany techniką mezoterapii na kurze zmarszczki ma za zadanie łączyć cząsteczki wody, przez co skóra staje się lepiej nawilżona, a drobne linie ulegają wygładzeniu – sprowadza się do do redukcji objawu jakim są zmarszczki tej okolicy. W związku z tym, na tak postawione pytanie zawsze odpowiadam – po pierwsze botoks, a jako uzupełnienie terapii mezoteriapia kwasem hialuronowym w formie nieusieciowanej. Jeśli chodzi o wygładzanie kurzych łapek usieciowanym kwasem hialuronowym – stanowczo odradzam. Takie działanie może doprowadzić do powstania nienaturalnej objętości w miejscu,
w którym nie powinna ona występować, a dodatkowo w przypadku braku zablokowania mięśnia może powodować nienaturalne przemieszczanie się wypełniacza podczas mimiki.

Jak zapobiegać kurzym łapkom domowymi sposobami?

Wśród domowych sposobów na kurze łapki mówiłabym raczej o działaniach prewencyjnych, niż o ich usuwaniu. Pierwsze kurze łapki są często powodem do weryfikacji swoich nawyków pielęgnacyjnych, ale także tych związanych z odżywianiem i stylem życia.

Do pielęgnacji skóry wokół oczu warto podejść z wyczuciem i troską. Demakijaż powinien być delikatny bez użycia nadmiernej siły i rozciągania skóry. Regularne stosowanie kremu oraz maseczek w formie hydrożelowych płatków pod oczy odżywi i wygładzi skórę oraz zwiększy nawilżenie. Kurze łapki szybciej widoczne są na skórze odwodnionej, dlatego warto zadbać o dobre nawodnienie. Nie bez znaczenia jest dieta – najlepiej, by obfitowała
w antyoksydanty i kwasy omega 3 i 6.

Kurze łapki wokół oczu powstają wcześniej u osób, które nadmiernie mrużą oczy, dlatego warto korzystać z okularów przeciwsłonecznych,
a w przypadku nieostrego widzenia sprawdzić, czy szkła korekcyjne mają odpowiednie parametry. I co naturalne – należy zaprzestać palenia papierosów oraz ograniczyć przebywanie na słońcu, a krem z filtrem UV stosować przez cały rok. Za wszystkie te działania skóra odwdzięczy się nam w przyszłości.

5/5 - (3 głosów)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*