korekta nosa kwasem hialuronowym katowice

Korekta nosa kwasem hialuronowym czy nićmi Aptos? Która lepsza? Porównanie.

Strona główna » Blog » Medycyna estetyczna » Nieinwazyjna korekta nosa » Korekta nosa kwasem hialuronowym czy nićmi Aptos? Która lepsza? Porównanie.


Korekta nosa to jeden z najpopularniejszych zabiegów poprawiających wygląd twarzy. Można go wykonać chirurgicznie lub za pomocą małoinwazyjnych technik medycyny estetycznej. Jeśli obawiasz się rozległej operacji, to szczególnie te ostatnie mogą Cię zainteresować.

Metody korekty kształtu nosa

Do wyboru mamy korektę kwasem hialuronowym, toksyną botulinową albo nićmi Aptos. Jednak czym się między sobą różnią i na co warto uważać?

Korekta za pomocą kwasu hialuronowego

Polega na podaniu do tkanki podskórnej wypełniacza jakim jest właśnie kwas hialuronowy. Wyrównując krzywizny, dodając tu i ówdzie objętości, uzyskujemy wizualnie nowy kształt nosa.

Zabieg jest reklamowany na stronach wielu klinik jako ”szybki, bezpieczny i całkowicie odwracalny”.
To prawda, jest on szybki. Ale potencjalnie bardzo niebezpieczny. I jeśli wystąpią powikłania to często są one nieodwracalne i mogą pozostać z nami już na całe życie.
Ale o tym w dalszej części artykułu.

Modelowanie nosa tkanką tłuszczową

W mojej opinii ten zabieg nie ma szans powodzenia, gdy chodzi o nos. Efekt może być co najwyżej chwilowy. A to z powodu właściwości biologicznych tkanki tłuszczowej, która w tej okolicy po prostu się nie przyjmie. To prawda, tkanka tłuszczowa jest rewelacyjna do modelowania kształtu piersi czy pośladków, ale nie nadaje się do poprawy kształtu nosa.

Poprawa kształtu nosa za pomocą toksyny botulinowej

Toksyna powoduje przejściowe porażenie określonych mięśni mimicznych. Zmniejsza to ich napięcie, zbędne pociąganie, poprawia kształt nosa. Co więcej zabieg ten jest bardzo bezpieczny. Powikłania niemal nie występują.

Jednak wskazania do przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej są bardzo ograniczone i dlatego raczej rzadko się go wykonuje. Jedynie wąska grupa Pacjentów skarżących się na kształt swojego nosa zobaczy wyraźny efekt.

Korekta nosa za pomocą nici Aptos

Jest to najnowsza spośród wszystkich opisanych metod. Na świecie w większej skali wykonuje się ją od dosłownie kilku lat. Natomiast w Polsce może od roku.
Efekty zabiegu są widoczne od razu. I co ważne utrzymują się one o wiele dłużej, niż po innych nieinwazyjnych metodach korekty kształtu nosa.

Dodatkowo (co może najważniejsze) ryzyko powikłań po niciach Aptos jest naprawdę minimalne.
Według mnie korekta nosa nićmi Aptos to najlepsza spośród wszystkich małoinwazyjnych technik poprawy kształtu nosa – co postaram się udowodnić w tym artykule.

Korekta kształtu nosa kwasem hialuronowym czy może nićmi. Widzimy tutaj efekt po zabiegu
Kwas hialuronowy czy nici Aptos? Na zdjęciu efekt bezpośrednio po zabiegu korekcji nosa nićmi Aptos.

Korekta nosa za pomocą kwasu hialuronowego

Korekta nosa kwasem hialuronowym jest najczęściej wykonywaną w Polsce metodą nieinwazyjną. Polega ona na podawaniu wypełniacza w postaci kwasu hialuronowego. Przykładowo, jeśli chcemy usunąć i skorygować garb nosa to podajemy kwas przed i za garbem. Dzięki temu uzyskujemy prosty kształt nosa.

Jednak stanowi to pewną pułapkę. I jest jednym z największych minusów tej metody. Dlaczego? Ponieważ podając kwas hialuronowy automatycznie zwiększamy objętość nosa. Bo przecież kwas hialuronowy jest wypełniaczem. Dlatego po zabiegu nos jest prosty, ale wygląda na większy.

Polepszenie kształtu nosa za pomocą wprowadzonych podskórnie nici Aptos Visage.
Przed zabiegiem z profilu widoczny mocno opadający czubek nosa. Po prawej stronie już po zabiegu – koniuszek nosa wyraźnie uniesiony. U pacjentki wykonano korektę nosa nićmi Aptos Visage.

Nici Aptos a wielkość nosa

Korekta nosa za pomocą nici Aptos przebiega zupełnie inaczej. Za ich pomocą zmieniamy położenie naszych własnych tkanek. Wprowadzane podskórnie nici APTOS tworzą rodzaj nosidełka, które modeluje tkanki, a równocześnie wzmacnia je, pobudzając procesy regeneracyjne i produkcję własnego kolagenu.

Nie zwiększamy objętości tkanek nosa, tylko jakby „ustawiamy” je we właściwej pozycji. Dzięki temu po zabiegu nos jest prosty i absolutnie nie sprawia wrażenia większego. Jest wręcz przeciwnie – zwykle po zabiegu z użyciem nici Aptos, nos wydaje się optycznie mniejszy.

Efekty korekcji nosa. Przed i po zabiegu. Widzimy tylko dwa nakłucia przez które wprowadza się nici.
Korekta kształtu nosa za pomocą nici Aptos. Wyraźnie podniesiony czubek nosa oraz wyrównany grzbiet nosa. Po zabiegu widoczne tylko dwa ukłucia przez które wprowadzamy nici.

Kwas hialuronowy a bezpieczeństwo

Skoro mówimy o zabiegach minimalnie inwazyjnych, to znaczy że mamy na uwadze nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że zarówno w wypadku wypełniacza jak i nici APTOS wprowadzamy pod skórę ciało obce. Jednak ryzyko i ewentualne powikłania obu metod istotnie się różnią. Żeby to dobrze wyjaśnić, trzeba uzmysłowić sobie jak przebiega unaczynienie naszego nos.

Anatomia nosa a ryzyko powikłań

Nos posiada bardzo gęstą siatkę naczyń krwionośnych. Tętnice prowadzące krew do nosa pochodzą z wielu źródeł. Unaczynienie pochodzi m.in od tętnicy twarzowej. Jest ona jednym z największych naczyń krwionośnych twarzy. Stanowi odgałęzienie tętnicy szyjnej zewnętrznej i prowadzi krew właśnie od okolicy szyi w górę aż do oczodołu.

Poza tym unaczynienie nosa pochodzi też od tętnicy ocznej (ta z kolei jest gałęzią tętnicy szyjnej wewnętrznej).

Pomiędzy tętnicą twarzową i tętnicą oczną znajdują się tzw. anastomozy czyli połączenia naczyniowe. Zatem powstaje sieć tętnicza, która jest wspólna dla nosa i oczodołu. Same tętnice nosa mają jednak małą średnicę, są kręte, a ich dokładny przebieg jest dość zróżnicowany (czyli przebieg tych naczyń u każdego jest trochę inny).

To właśnie z tego skomplikowanego unaczynienia nosa wynika jedno z największych zagrożeń podawania wypełniaczy.

Jak łatwo się domyślić omyłkowe wprowadzenie kwasu hialuronowego do naczynia krwionośnego może skończyć się katastrofą. Wypełniacze to substancje o wysokiej gęstości. Nie rozpuszczają się w wodzie, więc we krwi prowadzą do zatoru, czyli zatkania naczynia i lokalnych uszkodzeń.

W literaturze naukowej opisywano przypadki ślepoty (gdy wypełniacz trafił do siatkówki), nieodwracalnego porażenie ruchów gałki ocznej, martwicy skóry w okolicach gałek ocznych czy nawet udaru mózgu. Jeszcze rzadziej występują przewlekłe odczyny zapalne tzw. ziarninujące.

Mnogość tętnic, żył i nerwów na twarzy wymaga, aby zabiegi medycyny estetycznej wykonywali tylko lekarze.
Obfitość unaczynienia twarzy, liczne anastomozy czyli połączenia pomiędzy tymi naczyniami. To właśnie dlatego zabiegi medycyny estetycznej mogą być bezpiecznie wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające olbrzymią wiedzę z zakresu anatomii człowieka. Wiedzy tej nie nabędzie się na 1-dniowym kursie 🙂

Podanie kwasu hialuronowego do naczynia

Podanie kwasu hialuronowego do naczynia i zamknięcie jego światła prowadzi do bardzo poważnych powikłań. Ale dlaczego tylko w wypadku wypełniacza? Przecież podczas każdej operacji nosa niejednokrotnie uszkadza się jego naczynia i nie ma z tym żadnego problemu.

Tak jak napisałem w poprzednim akapicie, nos posiada bardzo bogatą sieć naczyń. Dzięki temu przerwanie pojedynczego naczynia nie jest problemem, ponieważ krew i tak dopłynie, tylko z innej strony (od innego naczynia).

Natomiast z kwasem hialuronowym jest inaczej. Dostając się do jednego naczynia powoduje on „zatkanie” wszystkich naczyń które się z nim łączą. A więc krew nie dopłynie z żadnej strony, co skutkuje martwicą tkanki.

Porównam to obrazowo do skrzyżowania dróg. Jeśli będą roboty drogowe na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, to jak dojechać do Pałacu Kultury? Proste – od drugiej strony.
A jeśli zamknięte zostaną wszystkie ulice w promieniu kilometra od Pałacu Kultury, jak mogę tam dojechać? No właśnie tak działa kwas hialuronowy podany do naczynia. Zamyka wszystkie drogi i skrzyżowania w okolicy czasem kilku centymetrów od miejsca gdzie zostanie podany.

I właśnie stąd biorą się w internecie niektóre strasznie wyglądające zdjęcia będące powikłaniem po leczeniu nosa kwasem hialuronowym.

Podanie kwasu hialuronowego celem korekty nosa może wiązać się z przemieszczeniem wypełniacza nawet do mózgu
Grafika przedstawia tylko duże połączenia naczyniowe pomiędzy nosem a okiem. Zauważmy, że tętnica oczna jest odgałęzieniem tętnicy szyjnej wewnętrznej. Czyli tej która prowadzi krew do mózgu. Jeszcze raz chcę zaznaczyć, żeby zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego wykonywać tylko u lekarzy znających dokładnie anatomię twarzy

Czy w związku z tym korekta nosa kwasem hialuronowym powinna być wykonywana?

Oczywiście, że tak. Jednak jest jedno „ale”. Jako że korekta nosa kwasem hialuronowym (czy innym wypełniaczem) jest jednym z najbardziej ryzykownych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, powinna być wykonywana tylko przez lekarza posiadającego ogromną wiedzę o anatomii nosa. Wiedzę o możliwych różnicach osobniczych w przebiegu tętnic. Oraz wiedzę co zrobić, gdy wystąpią powikłania. Bo jeśli dojdzie do zatkania naczynia, to odpowiednie kroki trzeba podjąć natychmiast. Nie za godzinę, tylko natychmiast.

Powikłania naczyniowe po niciach Aptos

Jak już wspomniałem, samo przerwane ciągłości tętnicy w okolicy nosa prowadzi co najwyżej do powstania siniaków.

To tak jak z tym skrzyżowaniem. Uszkadzamy jedno naczynie, ale krew dopłynie od drugiej strony. Natomiast za pomocą nici nie da się zamknąć wszystkich naczyń w promieniu kilku centymetrów. A więc powikłanie w postaci martwicy skóry spowodowanej niedokrwieniem nie istnieje w przypadku nici w ogóle.

Poza tym uszkodzenie naczynia po korekcie nosa za pomocą nici Aptos Visage zdarza się skrajnie rzadko. A dlaczego? Ponieważ nić jest wprowadzana pod skórę nosa za pomocą kaniuli, która jest tępo zakończona. Zatem jej koniec nie jest ostry jak igła, tylko jakby „półokrągły”. Dzięki takiej budowie kaniula nie powoduje uszkodzenia naczyń krwionośnych, a przede wszystkim przesuwa je na bok.

Oczywiście po niciach Aptos też mogą wystąpić pewne powikłania. Zresztą tak jak po każdej innej ingerencji medycznej, bo nawet zażycie tabletki od bólu głowy wiąże się z ryzykiem powikłań.

Jednak powikłania po korekcie nosa nićmi Aptos są skrajnie rzadkie. Najczęstszym jest miejscowy stan zapalny, który może występować też po kwasie hialuronowym. Zazwyczaj wystarczy podać antybiotyk. W najgorszym przypadku musimy usunąć nić, co zwykle nie jest żadnym problemem. W przeciwieństwie do kwasu hialuronowego – jego już tak łatwo usunąć się nie da.

nos przed i nieinwazyjnym zabiegu z użyciem nici Aptos
Przed i po małoinwazyjnym zabiegu z użyciem nici Aptos Visage Excellence HA. Użyliśmy III-generację nici Aptos z kwasem hialuronowym.

Poprawka po operacji nosa

Wiele osób, które wykonały operacyjną rhinoplastykę, nie jest do końca zadowolonych z efektu. Chciałyby coś zmienić. Opcje są dwie – albo raz jeszcze poddać się operacji, albo spróbować metod nieinwazyjnych.

I w tym miejscu warto zaznaczyć kolejną przewagę nici Aptos. Mianowicie zabieg chirurgicznej operacji nosa jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do korekty za pomocą kwasu hialuronowego. Nikt nie wykona takiego zabiegu ze względu na bardzo wysokie ryzyko powikłań naczyniowych. A to dlatego że unaczynienie nosa po operacji jest zupełnie nieanatomiczne, czyli nietypowe. Przebieg naczyń po operacji to zupełna ruletka i nikt nie zaryzykuje zdrowiem pacjenta wykonując zabieg z użyciem kwasu hialuronowego.

Natomiast bez żadnego problemu można w tym wypadku zakładać nici Aptos. Robiłem już takich pooperacyjnych korekt wiele i nigdy nie było nawet siniaka. To kolejny dowód na to jak bezpieczny jest ten zabieg w porównaniu do podawania kwasu hialuronowego.

Korekta kształtu nosa za pomocą kwasu hialuronowego czy nićmi Aptos? Na zdjęciu efekt korekty po zastosowaniu nici Aptos Visage
Przed zabiegiem nos był nierówny, z garbem i opadającym koniuszkiem nosa. Po zabiegu z użyciem nici Aptos nos jest równy. Koniuszek specjalnie jest podniesiony do góry „trochę za bardzo” ponieważ w ciągu 2 tygodni od zabiegu nieznacznie opadnie.

Opinie Pacjentów

Korekta nosa nićmi liftingującymi Aptos prznosi spektakularne rezultaty. Efekt zabiegu widać od razu. Poniżej zdjęcie z naszych mediów społecznościowych z opinią Pacjenta, który miał wykonany zabieg.

opina pacjenta po zabiegu korekty nosa nićmi Aptos

A tutaj opinie i komentarze po innym zabiegu:

opinie nici aptos nos

Podsumowanie i moje przemyślenia

Biorąc pod uwagę ilość niewybrednych określeń opisujących nos, nic dziwnego, że staje się on często źródłem kompleksów. Bo nawet mały defekt estetyczny może być powodem żartów i komentarzy ze strony znajomych. Czasem najprostszym sposobem by rozwiązać ten problem jest po prostu korekta nosa.

Pomimo, że rhinoplastyka (czyli operacja chirurgii plastycznej) jest podstawową metodą wykonywania tego typu zabiegów, wiąże się ona z licznymi niedogodnościami. Są to przede wszystkim: konieczność kilkutygodniowej rekonwalescencji, obrzęki, krwiaki, reoperacje. Zatem metoda „podstawowa” nie jest w każdym przypadku najlepsza. Bo nie zawsze trzeba „strzelać z armaty do muchy”.

Za pomocą operacji chirurgicznej możemy zrobić wszystko, tyle że często nie ma takiej potrzeby. Wystarczy posłużyć się nićmi liftingującymi lub skorzystać z kwasu hialuronowego. Te nie-chirurgiczne zabiegi stanowią wspaniałe rozwiązanie w przypadku wielu pacjentów. I nie mówię tylko o drobnych defektach, ale całkiem istotnych korektach.

Minimalnie inwazyjne metody są świetnym antidotum na obciążającą operację chirurgiczną, która
w wielu przypadkach po prostu nie jest już konieczna. Są dyskretne, skuteczne i o wiele bardziej bezpieczne. Niemniej należy mieć świadomość, że każda ingerencja w nasze ciało wiąże się
z niezwykle niskim, ale jednak ryzykiem.

I choć bardzo lubię wykorzystywać kwas hialuronowy w mojej pracy, w wypadku korekty nosa mocno obstaje przy niciach APTOS. Nos jest strukturą szczególnie wrażliwą. Znajduje się w okolicy podatnej na uszkodzenia ze względu na swoje unaczynienie.

Nie chcę przez to powiedzieć, żeby nie wykonywać korekty nosa za pomocą kwasu hialuronowego. Sam czasem to robię. Ale jeśli już decydujesz się na ten zabieg to koniecznie oddaj się w ręce lekarza, który dużo wie na ten temat. Nie warto oszczędzać na tym zabiegu, bo potencjalne powikłania możemy obserwować do końca życia podczas patrzenia w lustro.

Według mnie, jeśli tylko istnieje szansa całkowitego wyeliminowania tego ryzyka, wolałbym go uniknąć. I o ile to możliwe wybrałbym zabieg z zastosowanie nici APTOS.

Nici Aptos Excellence Visage używane w medycynie estetycznej. Zawsze pokazuje opakowanie pacjentce przed zabiegiem.
Jeśli decydujecie się na nici to zawsze powinniście wiedzieć co macie zakładane. Zresztą tak samo jest z kwasem hialuronowym czy np. implantami piersi. Ja zawsze przed zabiegiem pokazuje Pacjentce opakowanie które potem otwieram. Dzięki temu wiesz co masz zakładane. Wiesz że to jest Aptos czyli top 1 wśród nici, a nie jakieś inne coś. Umawiając się na zabieg zawsze dopytaj jakim materiałem będzie on wykonywany.

Oceń artykuł

Powyższy artykuł starałem się napisać w sposób rzetelny i subiektywny. Chciałem przedstawić plusy
i minusy każdej z metod nieinwazyjnej korekcji nosa. Jeśli tekst był dla Ciebie ciekawy, dostarczył Ci nowych informacji z zakresu medycyny estetycznej, zostaw proszę ocenę.
Jeśli czegoś brakuje, chcesz przeczytać o czymś więcej zostaw komentarz poniżej, a na pewno odpowiem 🙂

4.5/5 - (129 głosów)

83 komentarze

 1. Panie Doktorze czy istnieją nici, które spowodują, że efekt podniesienia nosa będzie się utrzymywał długo? Czy taki efekt dadzą nici nierozpuszczalne ? Pozdrawiam.

 2. Witam, czy można wysłać do Pana zdjęcia nosa by dowiedzieć się, czy kwalifikuje sie do zabiegu? Pozdrawiam

 3. W powyższych wypowiedziach daje Pan Doktor do zrozumienia, że jednak nie da się zwęzić nosa za pomocą nici, jedynie go skrócić, miałam na myśli nie jedno ukłucie a jedną nić wzdłuż nosa, jak jest w praktyce, można czy nie można?

  • Nicią prowadzoną wzdłuż grzbietu nosa nie da się go zwęzić.
   Można próbować to zrobić, jednak prowadzenie nici jest wówczas zupełnie inne.
   Jednak nie u każdej osoby da się zwęzić nos za pomocą nici.

  • Witam, czy można wysłać do Pana zdjęcia nosa by dowiedzieć się, czy kwalifikuje sie do zabiegu? Pozdrawiam

 4. Dzień dobry, czy to prawda ze w przypadku szerokiego nosa powinno zostac wykonane tylko jedno ukłucie w celu go zwężenia? 2 ukłucia podobno powodują jego jeszcze większe poszerzenie, co Pan o tym sądzi?

  • Nie jest to prawda. Ukłucia nie mają tu nic do rzeczy. Zakładając nici Aptos Needle 2g robię dużo więcej niż 2 ukłucia celem zwężenia nosa.

 5. Dzień dobry,
  Czy w przypadku niezadowalającego efektu zabiegu można usunąć nici od razu i wrócić do punktu wyjścia? Jak długo należy odczekać z zabiegiem po zakończeniu laktacji? Dziękuję z góry za odpowiedź.

  • Zaraz po skończeniu laktacji możemy wykonać zabieg.
   W razie czego nici można usunąć i wrócić do punktu wyjścia. Jest to z pewnością duża przewaga korekty niechirurgicznej nad chirurgiczną. Bo w tej drugiej już zostajemy z efektem na zawsze.

 6. Czy istnieje mozliwosc usuniecia nici? Jesli tak, jak skomplikowany jest to zabieg?

 7. Przez jaki okres czasu utrzymują się efekty korekty nosa nićmi Aptos?

  • około 2 lat, może dłużej. zależy od Pacjenta

   • Witam, podczas konsultacji z lekarzem dowiedziałam się że powinno wykonać się tylko 2 nakłucie wzdłuż nosa ponieważ dwa mogą spowodować poszerzenie go, stanie się optycznie szerszy, co Pan o tym sądzi?czy Pan także wykonuje jedno?

 8. gdzie moge zobaczyć efekt” po ” zabiegu u Pani Magdy z ostatniego zdjęcia?

 9. Dzień dobry, czy za pomocą nici Aptos można wyprostować krzywy nos( krzywa przegroda nosowa) i zmniejszyć otwory nosowe ( skrócić) ? Mam długi i krzywy nos i dosyć długie otwory nosowe, które się unoszą do góry i stają się jeszcze bardziej widoczne gdy się uśmiecham.

  • Musiał bym Panią zobaczyć. Nie da się odpowiedzieć na to pytanie bez dokładnego oglądnięcia noska.

 10. A co z nosem, który chciałabym podnieść i przede wszystkim zwęzić? Gdy unoszę czubek palcem to chrząstka jest szersza i tego się właśnie boje, że pomimo wyrównania to nos będzie jeszcze szerszy w części chrzęstnej. Typ nosa lekki bulbous.

  • Tego rodzaju powikłanie raczej nie występuje po niciach. Dlatego że podnosimy czubek przede wszystkim nie przez dźwiganie go do góry (tak jak to jest gdy uciskamy palcem), tylko wzmacniając przegrodę nosa dzięki czemu czubek nosa ma mocny punkt podparcia.
   Tak jak pisałem – chyba jeszcze ani raz nie miałem takiego powikłania żeby czubek stał się szerszy.

 11. Dzień dobry,
  Czy w tym dziwnym czasie Państwo pracujecie?
  W jaki sposób można się do Państwa umówić?
  Czy konsultacja i zabieg może odbyć się tego samego dnia?
  Czy po zabiegu wymagana jest ponowna wizyta?
  Czy na zabieg muszę się jakoś przygotować?
  Czy jest możliwość konsultacji telefonicznej przed wizytą (pytanie z racji odległości aby wykluczyć bezsensowną wycieczkę w razie wykluczenia zabiegu) ?

  • Dzień dobry,
   Otwieramy nową klinikę na początku kwietnia. Do tego czasu nie wykonujemy zabiegów.
   Można wykonać konsultację i zabieg podczas jednej wizyty.
   Numer telefonu do rejestracji już niedługo pojawi się na stronie.

 12. Witam,
  Chciałabym zapytać jak długo czeka się na zabieg wykonywany Nićmi? I jak długo utrzymuje się efekt poprawy nosa wykonany Nićmi niewchłanialnymi? Jest możliwe, że efekt pozostanie na zawsze?
  Pozdrawiam

  • Uruchamiamy rejestrację nowej kliniki już za około 2 tygodnie. Ponieważ rejestracja dopiero ruszy to na początku terminy będą bardzo nieodległe.
   Efekty nićmi niewchłanalnymi też nie są na zawsze, bo wraz z wiekiem zmienia się budowa naszych tkanek, w tym tych tkanek które stanowią punkt fiksacji dla nici. Opisałem to w FAQ pod którymś artykułem dotyczącym korekcji nosa

 13. Witam
  Czy jest mozliwosc zwezenia skrzydelek nosa za pomoca nici?

  Dziekuje

 14. Witam, gdzie w Katowicach można się umówić na zabieg?

 15. Czy do kwoty 3 tyś za zabieg doliczane są jeszcze jakieś dodatkowe koszty ?

 16. Miałem wykonaną korektę nićmi Aptos i efekt żaden….. po odklejeniu plastrów z zachowaniem wszystkich zaleceń(czyli 4dni po zabiegu) nos wrócił do swojej starej formy…. wielka szkoda tak jak i szkoda pieniędzy….moim zadaniem ten zabieg to ma na celu wywołać efekt wow kiedy jesteśmy od razu po zabiegu w klinice czyli efekt na chwilę a wrócisz do domu to już po wszystkim…. Nie polecam.

  • Panie Adamie, jak w przypadku każdego innego zabiegu, niezmiernie ważne jest doświadczenie osoby wykonującej ten zabieg.
   Jeśli jakaś osoba wykonała tylko kilka takich zabiegów, to często efekt ostateczny jest mierny.
   Jeśli ktoś robi ten zabieg kilka razy dziennie, to efektu można spodziewać się lepszego.
   Z ciekawości – gdzie wykonywał Pan zabieg?
   Drugie moje pytanie – czy na pewno zakładane były nici Aptos? A nie inne? Chodzi mi o to czy widział Pan opakowanie nici, które miał Pan zakładane?

 17. Piszę do Państwa po raz kolejny w sprawie zapytania o nos. Wysłałam również 2 e-maile, ale coś cisza…Może wpadłay do spamu?
  Pozdrawiam.

 18. Dzień dobry, jak długo czeka się na zabieg i czy są konieczne wcześniej jakieś badania czy tylko podpisanie oświadczenie swoim o stanie zdrowia niewykluczającym zabiegu?

  • Witam,
   Niestety na dzień dzisiejszy wszystkie zabiegi mamy wstrzymane.
   Wszystkie zabiegi będę wykonywał dopiero od lutego 2021, czyli już za półtora miesiąca.
   Jest to spowodowane tym, że zrezygnowałem ze współpracy z dotychczasową kliniką gdzie pracowałem.
   Zabiegi będę wykonywał w swojej własnej klinice, gdzie będę miał 100 procentową pewność najwyższych standardów obsługi pacjenta.
   Odpowiadając na drugie pytanie – najpierw zbieram wywiad z pacjentem. Jeśli jest taka konieczność to zlecam dodatkowe badania.
   U osób bez chorób towarzyszących zazwyczaj nie ma konieczności wykonywania dodatkowych badań (do zabiegu korekty nosa nićmi).

 19. Dzień dobry. Mam długi i prosty nos, nie chcę jednak decydować się na operację plastyczną. Na jaki efekt mogę liczyć po niciach Aptos? Na jakiego maila mogę ewentualnie wysłać zdjęcia? Napisałam już wcześniej do Państwa, ale nie otrzymałam odpowiedzi.

 20. Jestem ciekawa, jak wygląda usunięcie nici, przed ponownym zabiegiem implantacji? Czy konieczne jest nacięcie skóry, w celu ich ewakuacji?

  • Jak implantujemy nowe nici po dłuższym czasie, to tych starych nie trzeba usuwać bo są już rozpuszczone, albo prawie rozpuszczone.
   Jeśli z jakiegokolwiek powodu trzeba usuwać stare nici to nic nie trzeba nacinać. Robię jedno nakłucie igłą i przez to nakłucie usuwam nić.
   Nie ma żadnego nacinania skóry.

 21. Aleksandra Kwietniewska

  Witam! Wysłałam do Pana maila oraz napisałam na facebooku 🙂

  • Przepraszam, trochę mam opóźnienia w odpisywaniu. Już sprawdzam maila

   • Czy po zabiegu kwasem można jeszcze dołączyć nici ?

   • Czy po zabiegu kwasem można jeszcze zrobić korektę nićmi ? Jeśli tak jaki odstęp czasowy jest potrzebny ?

    • Tak można zakładać nici po korekcji nosa kwasem hialuronowym. Teoretycznie można to zrobić nawet tego samego dnia. Jednak zwykle zalecam żeby poczekać tak z miesiąc, żeby pacjent zobaczył finalny efekt korekcji kwasem i dopiero wówczas zdecydował czy trzeba nici.

 22. Komentarze się nie wyświetlają.

 23. po jakim cossie mozna isc do dentysty, bo czytalam ze zabiegi dentystyczne sa jednym z przeciwskazan do zabiegu.

 24. Dzien dobry, czy za pomoca nici da się wyszczuplic nos z przodu?

  • Bardzo często jest to możliwe, jednak nie zawsze. Proszę podesłać zdjęcia twarzy celem indywidualnej oceny.

  • A jakie efekty przyniesie zabieg za pomocą nici liftingujących w okolicach górnych powiek oka? Chodzi mi konkretnie o to, czy jest możliwość podniesienia lekko opadającej powieki, coś w stylu nowego trendu „cat eye” lub „fox eye”? Słyszałam opinie, że nadmiaru skóry na powiece nie da się naciągnąć nićmi. Mogą one jedynie podnieść brew, ale nie zmienią kształtu powiek. Pozdrawiam!

   • Za pomocą nici możemy podnieść brew do góry. Można bez problemu uzyskać efekt fox eye.
    Jednak uniesienie górnej powieki będzie minimalne.
    Zresztą proszę spróbować przed lustrem – proszę palcem podciągnąć brew do góry.
    Nawet mocno podniesiona brew nie powoduje równie mocnego uniesienia powieki.
    Do korekcji górnych powiek wykorzystujemy inne metody. Jest ich co najmniej kilka.
    Nie każda metoda będzie optymalna dla każdego. Niezbędna będzie tutaj konsultacja i wybranie najlepszej dla Pani metody.

 25. Witam. Ile kosztuje zabieg nićmi Aptos ? Z góry dziękuję za odpowiedź. 😊

  • Cena zabiegu korekty nosa nićmi Aptos to 3 tyś.

   • Witam, jestem zainteresowana korekta nosa nicmi Aptos.
    Ile dni po zabiegu bede mogla latac samolotem? Czy jest mozliwosc tego samego dnia lub dzien po zabiegu? Nie jestem z Polski
    Dziekuje

    • Może Pani lecieć samolotem bezpośrednio po zabiegu

     • Jestem zainteresowana zabiegiem, czy w przypadku korekty czubka nosa , wyszczuplanie go nici sa pomocne? Kiedy jest mozliwy zabieg?

     • Nici dają optymalne efekty w przypadku chęci skrócenia nosa oraz korekcji nadmiernego jego opadania.
      Do zwężenia nosa nici również są stosowane jednak efekty nie są tak spektakularne jak w przypadku dwóch pierwszych wskazań.

    • Witam około półtorej roku temu miałam podany kwas do nosa w celu zlikwidowania garbu wiem ze to dużo czasu i powinno już tam kwasu nie być ale mam wrażenie ze została mała kulka jeszcze ze jakieś resztki czy mogę wykonać zabieg nićmi?

     • Tak, może Pani wykonać zabieg nićmi. To czy jest kwas czy nie – to nie przeszkadza.
      Zabieg z użyciem nici można wykonać nawet miesiąc po zabiegu z kwasem – w niczym to nie przeszkadza 🙂

 26. Czy jest jakieś ograniczenie wiekowe jeśli chodzi o korektę nosa nićmi aptos i kwasem hialuronowym, jakiś minimalny wiek? W jakim miejscu Pan przyjmuje pacjentów? Pozdrawiam

 27. Ile czasu utrzymuje się efekt po zabiegu nićmi Aptos?

 28. Ja natomiast nos robiony miałam właśnie kwasem hialuronowym i jestem zadowolona, akurat w moim przypadku udało się bez żadnych powikłań, chociaż nie wiem, czy drugi raz zaryzykowałabym z tą metodą.

 29. Opcji jak widać jest całkiem sporo, ale jak dla mnie najbezpieczniejszą opcją są nici. Nos to mocno widoczne miejsce i nie wiem czy ryzykowałabym np. z tkanką tłuszczową.

 30. U mnie zalecono korektę nosa z użyciem nici i na takie rozwiązanie też się zdecydowałam. Powiem krótko, nie żałuję. Gojenie jest krótkie, a efekty widoczne gołym okiem

  • Witam, interesuje mnie to czy efekt faktycznie utrzymuje się nawet do 2 lat jak to było u Pani. I czy nosek opadł i po jakim czasie? Pozdrawiam

   • Dzień dobry
    Efekt po zabiegu właściwie jest już na zawsze, bo nić się rozpuszcza ale zostawia po sobie stelaż z włókien kolagenowych (tworzenie tego stelażu to cała magia tego zabiegu, inne nici tego nie robią).
    Jednak po 2 latach – wiadomo ten efekt nie będzie tak mocny jak np 4 mce po zabiegu.
    Jak zakładamy nici pierwszy raz to ich mikrowypusty zaczepiają się o nasze miekkie tkanki.
    Natomiast jak powtórzymy zabieg za 2 lata to te mikrowypusty zaczepiają się już o ten stelaż o którym pisałem
    I dlatego efekt drugiego zabiegu wykonanaego po około 1,5 – 2 latach od pierwszego, da nam dużo mocniejszy i trwalszy efekt

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*