operacja nosa nici aptps

Korekta nosa nićmi Aptos czyli nieinwazyjna operacja nosa

Pamiętasz może wszystkie te bajki, gdzie czarnym charakterem była kobieta? Stara wiedźma, macocha, zła królowa… Wiesz co jeszcze je łączy? Brzydki nos, duży i haczykowaty. W zasadzie, dlaczego przybiera taki kształt? Zwykle jest to po prostu taka nasza uroda. Jednak powodem może też być po prostu upływ czasu. Wraz z wiekiem skóra się starzeje, staje coraz cieńsza, traci na elastyczności i nawilżenie. Dodatkowo słabną mięśnie twarzy i następuje jej migracja w dół. Nie inaczej jest z tkanką na nosie. Najczęstszym rezultatem jest opadający koniuszek nosa, któremu zaradzić może operacja nosa. Na szczęście nie tylko 🙂 Na świecie coraz większą popularnością cieszy się korekta nosa nićmi Aptos. Jest to niemal zupełnie nieinwazyjna „delikatna operacja nosa”. Co mają wspólnego nici Aptos i nos? O tym za chwilę…

Rhinoplastyka, czyli nos w gipsie

Zabieg rhinoplastyki (korekcji nosa, rhis – gr. nos) jest sztandarową operacją wykonywaną przez chirurgów plastycznych. Nic w tym dziwnego. Nos stanowi centralną część ludzkiej twarzy i zwraca na siebie uwagę innych ludzi. Może łatwo stać się źródłem dyskomfortu dla pacjenta. Zabieg spopularyzowało wiele znanych osób ze świata showbiznesu (wymienię choćby znaną z serialu Przyjaciele Jennifer Aniston, czy Toma Cruise’a).

Operacja chirurgiczna wiąże się jednak z wieloma nieprzyjemnościami. Rekonwalescencja trwa kilka tygodni, wymaga skomplikowanego postępowania. W niektórych przypadkach trzeba założyć gips, tak jak po złamaniu ręki. Mogą wystąpić: ból, krwawienie, obrzęki. Nawet kilkanaście procent zabiegów trzeba powtarzać z powodu niezadowalających efektów. Wynika to w dużej mierze z tego, że nos jest wyjątkowo wrażliwą strukturą. Każdy chybiony detal może powodować zły odbiór estetyczny. Nos jest bardzo silnie ukrwiony i unerwiony (kto raz uderzył się w nos, choćby piłką, wie, jak to boli i jakim ciurkiem leje się krew). Dzieje się tak, ponieważ funkcją nosa jest ogrzewać, nawilżać i oczyszczać wciągane powietrze, a to wymaga solidnych porcji ciepłej krwi. Ponadto do zabiegu rhinoplastyki konieczne jest znieczulenie ogólne lub przynajmniej dożylna sedacja (potocznie – głupi Jaś).

Wszystkich tych rzeczy można uniknąć, ponieważ w wielu przypadkach złożona operacja nie jest konieczna. Szczególnie gdy problemem jest tylko garb lub skierowany w dół koniuszek nosa.

Nici Aptos, czyli nieinwazyjna operacja czubka nosa

Dziś chcę przedstawić wspaniałą alternatywę dla rhinoplastyki w przypadku korekcji skierowanego w dół koniuszka nosa.

Chodzi o niemal nieinwazyjną korektę i unoszenie czubka nosa za pomocą nici. Zamiast skalpela używamy igły, a zamiast cięcia jest tylko jedno ukłucie – na czubku nosa. Metodę wykorzystującą nici Aptos miałem okazję zgłębiać podczas kongresu Kolkhida 2019. Stąd pomysł by podzielić się nią na blogu.

nici aptosCo potrafią nici Aptos, i jak za ich pomocą można zmienić kształt nosa zobaczysz na filmie poniżej. Nagranie przedstawia zabieg korekty nosa u Pani Magdy, którą z pewnością znacie z „Project Lady”, który wygrała 🙂

Korekta nosa bez skalpela? Trochę historii

Wykorzystanie nici do liftingu, modelowania i korekty nosa ma niedługą historię. Pierwszy artykuł na ten temat autorstwa tureckiego lekarza Tunca Tiryaki ukazał się w 2008 roku. Od tego czasu modyfikowano zarówno samą technikę, jak też rodzaje nici stosowanych do zabiegu. Pierwotnie dr Tiryaki wykorzystywał nici zupełnie gładkie. Powodowało to, że „operacja się udała, ale…” efekt trwał bardzo krótko (nos pod wpływem grawitacji wracał do pierwotnego położenia).

I dlatego o nieinwazyjnej korekcji nosa trochę zapomniano. Całe szczęście i technika i medycyna idą do przodu. Teraz mamy inne nici, takie które „zdają egzamin”.

Czym są nici Aptos?

Pisałem już o nich w relacji z konferencji Aptos w Warszawie.  Nici Aptos posiadają chronione patentami układy mikrowypustów na całej swojej długości. Takie malutkie „cumy”, dzięki którym dobrze mocują się one w tkankach. Umożliwiają ich unoszenie bądź utrzymywanie w ustalonej wcześniej pozycji. Są zaopatrzone również w specjalne rodzaje igieł pozwalających na wykonanie specjalistycznych zabiegów (różne, w zależności od przeznaczenia). Nici Aptos mogą być rozpuszczalne bądź nie. Oba rodzaje są bezpieczne i nie alergizują. Te pierwsze produkowane są z bioaspirowalnych polimerów – oznacza to, że powoli, pod wpływem ciepła i wilgoci rozkładają się do prostych cząsteczek wchłanianych do organizmu. Należy podkreślić jednak, że efekt trwa dużo dłużej niż czas wchłaniania. Nici obecne w skórze aktywują jej komórki do produkcji m.in. kolagenu, co powoduje wzmocnienie tkanek poprzez stworzenie czegoś na rodzaj tkankowego rusztowania.

Aptos Visage Excellence

Istnieją dwie techniki, które różnią się metodą i rodzajem zastosowanych nici. W pierwszej używa się rozpuszczalnej nici Aptos Exellence Visage Soft. Poprzez cieniutką kaniulę wprowadzamy nici w okolicy czubka nosa. Następnie prowadzimy nici w dwóch kierunkach: do górny w stronę nasady i w dół wzdłuż przegrody nosa. Dzięki temu i specjalnym manewrom uzyskuje się solidne rusztowanie w kształcie litery L i mamy możliwość uniesienia koniuszka nosa do góry. Ponadto stanowią rodzaj wypełnienia w wypadku niskiej nasady nosa. Nici Visage są bardzo cienkie i nieurazowe. Zaraz po operacji nos jest nieco bardziej uniesiony do góry, lecz powoli opada, aż w końcu uzyskuje ostateczny, pośredni wygląd (pomiędzy pierwotnym, a tym zaraz po zabiegu).

nici aptos

Aptos Needle 2G

W drugiej z metod stosuje się nici Aptos Needle 2G Soft Small. Mogą być rozpuszczalne bądź nierozpuszczalne. Nici te są zakończone podwójną igłą o wspólnym ostrzu. Po wprowadzeniu do miejsca docelowego igły się rozdziela i można prowadzić nici w dwóch osobnych kierunkach. W wypadku nosa nici wprowadza się u nasady nosa, a następnie kieruje w dół tworząc pętlę. Służy ona jako rodzaj „nosidełka” dla nosa, za pomocą którego unosi się koniuszek do góry. Stosując nici Needle 2G możemy też go nieco zwęzić. W sumie wprowadza się około 2 – 3 nici w trakcie całego zabiegu, co pozwala na zadowalający efekt. Nici Aptos Needle 2G są nieco grubsze niż Visage, stąd potencjalnie istnieje większe ryzyko mikrourazów, jednakże jest ono ciągle nieporównywalnie niższe, niż w wypadku chirurgii.

W tym miejscu możemy jeszcze zaznaczyć, że wiele źródeł podaje, że stosuje się nici Aptos Thread 2G. Jednak za pomocą tych nici akurat nie możemy wykonać korekcji nosa. Właściwie Needle 2G i Thread 2G niemal się od siebie nie różnią. Jedyną różnicą jest fakt że Needle 2G posidają igłę ostrą z obu stron, natomiast Thread 2G ma igłę ostrą z jednej strony. Do korekcji nosa niezbędna jest igła obustronnie ostra czyli właśnie Aptos Needle 2G.

nici aptos Thread 2G

Nieinwazyjna operacja nosa

Czas wrócić w końcu do dzisiejszego tematu. Dzięki niciom obciążanie się operacją w wielu przypadkach nie ma sensu. Zabieg z wykorzystaniem nici Aptos można zastosować, gdy mamy obniżony lub skierowany w dół czubek nosa. Wtedy rezultaty są wręcz spektakularne. Inne wskazanie stanowi nisko osadzona kość nosowa (czyli górna część – nasada nosa jest obniżona). Nici liftingujące Aptos służą w tym wypadku do podniesienia, wypełnienia i wzmocnienia tkanek. W trakcie zabiegu możemy też skorygować kąt pomiędzy koniuszkiem nosa i wargą górną. W niektórych wypadkach warto rozważyć zastosowanie nici w wypadku szerokiego koniuszka lub gdy jest on nieznacznie bardziej skierowany w lewo bądź prawo.

operacja nosa

operacja nosa

Jak wygląda zabieg – krok po kroku

Jest krótki i trwa 40 – 60 minut, z czego zakładanie nici to 10-20 minut. Reszta to procedury opisane poniżej. Zabieg absolutnie nie wymaga sedacji, a jedynie bezpiecznego znieczulenia miejscowego. Co ważne do zabiegu nie trzeba być na czczo – można spokojnie zjeść obiad tego dnia.

Etapy zabiegu:

 • dezynfekcja pola zabiegowego – czyli po prostu nos, ale również całą twarz musimy przemyć specjalnym środkiem likwidującym wszystkie drobnoustroje. Widać to na zdjęciach poniżej – pacjentka wygląda na „mocno opaloną” 🙂 Ale spokojnie zmywamy to zaraz po zabiegu
 • obłożenie pola operacyjnego specjalnymi sterylnymi chustami. Pomimo że jest to zabieg małoinwazyjny, to jest on wykonywany w maksymalnie sterylnych warunkach z zachowaniem wszelkich zasad aseptyki i antyseptyki
 • znieczulenie – czyli 1-2 ukłucia cienką igłą. I to jest cały ból. Trwa kilka sekund. Zresztą film z relacją pacjentki zamieściłem w następnym rozdziale pt. „czy zabieg boli?”
 • ukłucie czubka nosa nieco grubszą igłą. Tego już w ogóle nie czuć bo nos jest już znieczulony
 • przez to ukłucie zakładamy nici Aptos. Nić jest wprowadzana za pomocą specjalnej kaniuli. Kaniulę wyciągamy a nić zostaje na swoim miejscu.
 • opatrunek czyli kilka pasków SteriStrip, które zostają z nami na max 3 dni.

I już po zabiegu. Możemy spokojnie wracać do domu. Jeśli przyjechaliśmy sami to spokojnie możemy prowadzić samochód.

operacja nosa
Już po zabiegu. Opatrunek robimy z pasków SteriStrip

Czy zabieg operacji czubka nosa boli?

Ten rozdział dopisałem po jednym zabiegu 🙂 Pacjentka powiedziała, że gdyby wiedziała wcześniej że zabieg nic nie boli to zdecydowała by się na niego sporo wcześniej. Podczas całego zabiegu korekty nosa za pomocą nici będziemy czuć ból przez dosłownie 3 sekundy. Zresztą zobaczcie film poniżej. Pacjentka zaraz po zabiegu, widać opatrunek na nosku 🙂 Uśmiech od ucha do ucha 🙂

Bardzo krótko – sam zabieg nic nie boli. Co zresztą widać na poniższym zdjęciu. Czy po tej Pacjentce widać żeby ją coś bolało?

nici aptos nos czy zabieg boli
W trakcie zabiegu korekty nosa za pomocą nici liftingujących Aptos. Czy widać żeby tą panią coś bolało?

Oczywiście najpierw musimy znieczulić okolicę na której będziemy pracować. Znieczulenie to 2 lub 3 ukłucia bardzo cienką igłą. Te ukłucia trwają właśnie 3 sekundy – to cały ból 🙂

Czy użycie nici Aptos jest bezpieczne?

Każda ingerencja medyczna wiąże się z jakimś ryzykiem powikłań. Nawet zażycie Paracetamolu z powodu bólu głowy może zakończyć się powikłaniami, o czym jesteśmy informowani w ulotce 🙂

Jednak w przypadku nici Aptos prawdopodobieństwo że „coś pójdzie nie tak” jest wyjątkowo małe. Z ponad tysiąca zabiegów przeprowadzonych w klinice dr Sulamanidze w Tbilisi, jedynie w 8 przypadkach pojawiły się nieznaczne komplikacje (stan zapalny, przesunięcie się nici zbyt blisko powierzchni skóry). Z tego tylko 1 przypadek po niciach Aptos Visage, których najczęściej używamy do korekcji nosa.

Przed i po czyli nasze małe metamorfozy

Jedna z naszych pacjentek. Problemem był nieco krzywy nos, ale przede wszystkim zależało nam na wyprostowaniu nosa. U tej pani koniuszek nosa zbaczał na prawo.

przed operacją nosa
Pacjentka przed zabiegiem. Patrząc z profilu widzimy, że nos jest trochę krzywy.

przed korektą nosa
Jak popatrzymy od przodu zwraca uwagę „uciekający” w prawo czubek nosa. Proszę zwrócić uwagę gdzie jest rynienka podnosowa a gdzie koniuszek nosa.

„Operacja nosa” czyli tak wyglądał sam zabieg

dr Marcin Nylec wykonuje u pacjentki korektę nosa za pomocą nici Aptos Visage Excellence
W trakcie zabiegu niezmiernie ważne są sterylne warunki. Pacjentka wygląda na „mocno opaloną” ale to wina płynu do dezynfekcji

Oczywiście miałem najlepszą na świecie pomoc 🙂

Martyna Zbiciak-Nylec przygotowanie do zabiegu

Nasza Pacjentka po zabiegu.

efekt uzyskany po korekcie nosa u pacjentki z użyciem nici aptos - widok z profilu
Z profilu – nos idealnie prosty 🙂

Popatrzmy od przodu.

Czubek nosa już jest na swoim miejscu 🙂

Tak jak widać poniżej – jedyny ślad po „operacji” to dwa ukłucia (czasem wystarczy tylko jedno).

po operacji nosa
Nos udało się idealnie wyrównać. Zwróćmy uwagę że teraz rynienka podnosowa i czubek nosa znajdują się w jednej linii. Proszę porównać ze zdjęciem sprzed zabiegu

Nos i nici Aptos przed i po. Zdjęcia

Nasza kolejna Pacjentka. Tutaj przeszkadzał nieco opadający koniuszek nosa. Z profilu widzimy też, że nos jest nieco krzywy. A więc w planie mamy podnieść nieco czubek oraz wyrównać nos. Jak widać na zdjęciach efekt zabiegu jest bardzo fajny.

nici aptos nos przed i po
Po lewej przed zabiegiem. Po prawej już po zabiegu. Uniesienie opadającego czubka nosa za pomocą nici Aptos Visage Excellence.

nici aptos nos efekty
Widok z profilu. Na dole przed zabiegiem. U góry po zabiegu. Widzimy że oprócz podniesienia czubka nosa, wyrównaliśmy też niewielki „garb” na nosie.

doktor Marcin Nylec zakłada nici Aptos Visage w celu poprawy kształtu nosa u pacjentki
W trakcie „operacji” nosa

operacja czubka nosa aptos
Już po zabiegu. Jeszcze mały opatrunek i do domu 🙂

Przy okazji korekty nosa, wykonaliśmy u tej Pacjentki jeszcze likwidację podwójnego podbródka. Co prawda drugi podbródek był bardzo nieznaczny, jednak za pomocą nici Aptos Visage Excellence wzmocniliśmy tą okolicę. Nici same w sobie będą stanowiły rusztowanie, a fakt że pobudzają syntezę kolagenu zapewni zabezpieczenie tej okolicy przed działaniem grawitacji. Więcej o likwidacji podwójnego podbródka przeczytasz w naszym nowym wpisie.

podwójny podbrudek aptos visage

Podsumowanie

Nici Aptos stanowią ciekawe, nowatorskie rozwiązanie w medycynie estetycznej nosa. W wielu wypadkach stanowią doskonałą alternatywę dla inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Czy w związku z tym operacyjna rhinoplastyka pójdzie w odstawkę? Na pewno nie, bo oferuje większe pole manewru. Niemniej decydując się na operację nosa warto rozważyć zastosowanie nici, gdyż efekty są świetne, a zabieg dużo mniej obciążający.

FAQ

Dostaję od Was mnóstwo zapytań dotyczących korekcji nosa nićmi Aptos. Staram się na wszystkie te pytania odpowiadać, jednak ze względu na charakter mojej pracy, czasem bywa to trudne. Dlatego poniżej zamieszczam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 

Jak długo trwa zabieg korekcji nosa nićmi Aptos?

Cały zabieg, wraz z przygotowaniem sterylnych warunków, znieczuleniem trwa około 1,5 godziny.

Czym różnią się nici rozpuszczalne i nierozpuszczalne?

Nici Aptos rozpuszczalne różnią się od nierozpuszczalnych nie tylko faktem ropuszczalności. Są to zupełnie inne nici. Również wskazania do założenia jednych są inne niż wskazania do założenia drugich. Czyli pacjent, którego kwalifikujemy do nici rozpuszczalnych, niekoniecznie będzie się kwalifikował do nici nierozpuszczalnych. I na odwrót. Z najważniejszych różnic to:

1. Nici rozpuszczalne wprowadza się kaniulą – zakładanie ich jest delikatne.
Natomiast nici nierozpuszczalne są skonstruowane tak, że zakładamy je za pomocą ostrej igły. Jest to zabieg zdecydowanie mniej delikatny, jest większe ryzyko krwiaków. Także po niciach nierozpuszczalnych jest większy i dłużej utrzymujący się obrzęk.

2. W przypadku nici rozpuszczalnych – kwas polimlekowy, który jest uwalnilniany z tych nici, stymuluje nasze fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych. A więc nici rozpuszczalne powodują regenerację naszej skóry, która staje się bardziej elastyczna. Nici rozpuszczalne zawierają również kwas hialuronowy – niezbędny składnik zdrowej i młodej skóry.

Natomiast nici nierozpuszczalne wytworzone są z polipropylenu. Jest to substancja z której produkuje się „zwykłe” nierozpuszczalne nici chirurgiczne. Różnica jest taka że nici Aptos posiadają haczyki a nici chirurgiczne nie mają ich. Polipropylen jest substancją biologicznie nieaktywną. A więc nie stymuluje naszych tkanek do regeneracji, nie pobudza produkcji włókien kolagenowych. Nici nierozpuszczalne nie mają w swoim składzie kwasu hialuronowego.

Jak długo rozpuszczają się nici Aptos?

Nici Aptos Visage, których najczęściej używamy do korekcji nosa rozpuszczają się około 2 lata. Jednak czas utrzymywania się efektów powinien być dłuższy. A dlaczego – opisałem w kolejnym punkcie.

Jaki jest czas utrzymywania się efektów po korekcji nosa za pomocą rozpuszczalnych nici Aptos?

Nici Aptos Visage rozpuszczają się około 2 lata. W tym czasie stymulują one nasze tkanki do produkcji włókien kolagenowych. A więc nić Aptos niejako „obrasta” naszymi włóknami kolagenowymi.
Po tych 2 latach efekt jest taki że nici już nie ma, ale pozostał „sznur” z naszych własnych włókien kolagenowych i elastyny. Ten „sznur” dalej utrzymuje nasze tkanki we właściwej pozycji. A więc czas utrzymywania się efektów powinien być zdecydowanie dłuższy jak 2 lata.

Jaki jest czas utrzymywania się efektów po niciach nierozpuszczalnych?

Nici nierozpuszczalne oczywiście się nie rozpuszczają, jednak efekt po ich założeniu niestety nie będzie na zawsze.
A to dlatego że każda nić żeby „działała” musi mieć swój punkt fiksacji czyli zaczepienia. Tak samo jest z nierozpuszczalnymi nićmi Aptos.

Niestety ten punkt fiksacji, podlega takim samym prawom fizjologicznym jak każda inna tkanka naszego organizmu.
Wiemy, że z wiekiem tkanki opadają. I tak samo dzieje się z punktem fiksacji. Również opada.
W związku z tym, mimo że nić się nie rozpuściła, to efektu już nie ma bo punkt fiksacji się obniżył.

Co jest lepsze nici rozpuszczalne czy nierozpuszczalne?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim musimy pamiętać że kwalifikacja Pacjentów do jednych nici jest inna niż do drugich. To co jest dobre dla jednego niekoniecznie jest idealne dla drugiej osoby.

Nici rozpuszczalne są nićmi najnowszej generacji. Są biologicznie czynne. Stymulują nasze tkanki do regeneracji. A więc mają działanie dwukierunkowe. Nie tylko podnoszą nasze tkanki, ale także je regenerują. Zwiększają zawartość kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze. A są to substancje, które w dużych ilościach występują w młodej skórze. Czyli rozpuszczalne nici Aptos sprawiają, że skóra jest kilka lat młodsza.

Nici nierozpuszczalne natomiast dają efekt podciągnięcia i liftingu na trochę dłużej. Jednak są one biologicznie nieczynne. Nie odmładzają i nie regenerują naszych tkanek.

Czy zabieg można powtarzać?

Tak oczywiście. Jeśli założone były nici rozpuszczalne to nie ma z tym żadnego problemu. Jeśli zakładaliśmy nici nierozpuszczalne to najpierw dobrze jest wyciągnąć stare nici i dopiero założyć nowe.

To jest kolejny „minus” nici nierozpuszczalnych. Jeśli chcemy zabieg powtórzyć to najpierw wyciągamy stare nici. Jednak z założeniem nowych najlepiej jest jakiś czas poczekać. Powód tego jest prosty. Wyciągając starą nić powodujemy niewielkie, ale jednak, uszkodzenia w tkance podskórnej. Jeżeli nową nić założymy od razu to z powodu tych uszkodzeń, haczyki nici nie będą mogły się tak sprawnie zaimplantować w nasze tkanki. Dlatego dla optymalnego efektu najlepiej odczekać około 2 miesiące i dopiero zakładać nową nić.

Natomiast z nićmi rozpuszczalnymi Aptos nie ma tego problemu. Niczego nie musimy wyciągać. Jeżeli chcemy po jakimś czasie raz jeszcze założyć nić to po prostu to robimy.

Czy po zabiegu korekcji nosa trzeba nosić opatrunek?

Tak, ale dosłownie przez 3 dni. Opatrunek to za dużo powiedziane. Przez 3 dni nosimy na nosku kilka pasków Seri-Strip.

Jak długo utrzymuje się obrzęk po zabiegu?

Mały obrzęk utrzymuje się 1 do 2 tygodni. Jednak jest to obrzęk niewielki, stanowiący ułamek tego co po chirurgicznej operacji nosa.

Jakich nici używamy do korekty nosa?

Oczywiście tylko nici Aptos. Firma ta to taki „Mercedes” wśród nici. Są one niestety stosunkowo drogie, jednak nie mają sobie równych. Do korekcji nosa stosujemy albo Aptos Excellence Visage, albo Aptos Needle 2G.

Co jeśli efekt mi się nie spodoba?

Możliwość natychmiastowego powrotu do poprzedniego wyglądu, to jedna z największych zalet operacji nosa za pomocą nici Aptos. Wiadomo zabieg chirurgiczny jest na zawsze. Natomiast nici można po prostu wyciągnąć. Robi się to przez jedno nakłucie skóry.

Jaka jest cena korekty nosa nićmi Aptos?

Cena zabiegu z użyciem nici Aptos Visage Excellence to 3 tyś zł.

63 komentarze

 1.  W teorii wygląda to naprawdę ciekawie, a jak jest w praktyce? Taka operacja faktycznie daje dobre efekty i warto się na nią zdecydować?

  • W praktyce wygląda jeszcze lepiej niż w teorii 🙂 Efekty widać na załączonych zdjęciach. Myślę że są rewelacyjne jak na zabieg który trwa kilkadziesiąt minut, nic nie boli i nie wymaga niemal żadnej rekonwalescencji.

 2. Bardzo ciekawy artykuł. Z całą pewnością będę śledziła kolejne artykuły, a co do samego zabiegu, to mam pytanie, czy są jakieś szczególne przeciwwskazania ku takim zabiegom?

  • Jak każdy zabieg chirurgiczny, także ten ma pewne przeciwwskazania do wykonania. Z tych najistotniejszych to: choroby autoimmunologiczne, nowotwory, zaburzenia krzepnięcia krwi, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, opryszczka. Oczywiście zabiegów nie wykonujemy u kobiet w ciąży oraz podczas laktacji.
   Także stan po operacyjnej rhinoplastyce będzie p/wskazaniem do wykonana tego zabiegu.
   Zawsze przed zakwalifikowaniem Pacjenta do zabiegu jest zbierany szczegółowy wywiad oraz robimy odpowiednie badania laboratoryjne.

   • Witam
    Wiem, ze post troche przedawniony, ale mam pytanie. Mam tzw „bulbous nose” czy nici bylyby to w stanie naprawic?

    • Myślę że tak. Proszę wysłać zdjęcia na maila to napiszę Pani co możemy zrobić za pomocą nici.

     • Bardzo mi zależy na Pana opini. Jestem po operacji nosa jednak w części chrzestnej jest skrzywiony, dodatkowo trochę długi. Nie mam siły na kolejną operację.
      Czy może Pan zerknąć czy da się coś zrobić? Wtedy przyjadę. Jestem z Poznania.

     • Szkoda żeby Pani jechała aż z Poznania na konsultację. Proszę przesłać zdjęcia buzi od przodu i z obu profili. Zdjęcia proszę podesłać albo na maila albo jako wiadomość priv na instagramie. Na podstawie zdjęć wstępnie ocenimy czy kwalifikuje się Pani do zabiegu i jakich efektów będziemy się spodziewać 🙂

 3. Bardzo dziękuję za rozbudowaną odpowiedź

 4. Tylko czy takie nici po kilku latach trochę nie puszczają i nie trzeba poprawiać zabiegów?

  • Oczywiście że się rozpuszczają, ale:
   – efekt utrzymuje się dłużej bo nici stymulują produkcję kolagenu co powinno utrzymywać tkanki w danej pozycji jeszcze przez jakiś czas nawet jak nici się rozpuszczą
   – to że efekt nie jest na zawsze uważam za duuuży plus. Nos jest częścią ciała, której nie da się ukryć. Nie każdy chce od razu zmieniać coś w centralnej części twarzy na zawsze. Większość moich Pacjentów woli zmienić jego wygląd tak na próbę i zobaczyć efekt. Zabieg zawsze można powtórzyć za 2 lata

 5. Nigdy bym nie powiedziała, że istnieje możliwość jakiejkolwiek operacji na nosie bez użycia skalpela. Nauka naprawdę szybko postępuje i jest to aż zaskakujące.

 6. Witam

  Kilka lat temu mialam operacje nosa w wyniku ktorej mam duza asymetrie skrzydelek nosa . Czy nici moga pomoc w tym przypadku?

  • Za pomocą nici Aptos Visage nie wykonamy korekcji skrzydełek nosa. Można tego dokonać za pomocą Aptos Needle 2G.
   Proszę wysłać na maila skorna.pl@gmail.com zdjęcia twarzy od przodu i z profilu.
   Zobaczymy co da się zrobić.

 7. Czy choroba autoimmunologiczna będąca przeciwskazaniem do zabiegu to także choroba Hashimoto?

  • Choroba Hashimoto nie jest przeciwwskazaniem do tego zabiegu.

  • Agnieszka

   Witam serdecznie, cudownie ze wynaleziono jeszcze lepszą metodę podniesienia czubka nosa niz botoksem. Panie doktorze, gdzie można się do Pana umowić na ten własnie zabieg? Pozdrawiam

 8. Zawsze byłam pewna, że tego typu zabiegi wykonuje się tylko poprzez skalpel, przez co nigdy się nie odważyłam, ponieważ bałam się trochę blizn, że ktoś spartaczy robotę i zostaną widoczne. Jednak z tego, co widzę, to muszę się zainteresować tym bardziej, bo efekty na zdjęciach są interesujące.

 9. Witam. Mam pytanie, czy po wysłaniu zdjęć nosa ,jest Pan Doktor w stanie powiedzieć , czy taki zabieg za pomocą nici zmieni coś w moim wyglądzie? Niestety mam oropny nos do tego skręca na bok i opada przy uśmiechu.😪😪😪

  • Oczywiście proszę wysłać zdjęcia na maila: skorna.pl@gmail.com
   Z tego co Pani pisze można wstępnie wnioskować że nici Aptos będą idealne do korekty Pani nosa 🙂
   Pozdrawiam

  • Witam, czy padaczka jest przeciwwskazaniem do takiej korekty nosa?

   • Padaczka nie jest przeciwwskazaniem do nieinwazyjnej korekty nosa za pomocą nici.

    • W końcu chyba coś dla mnie! Martwi mnie tylko jedno, poza opadającym koniuszkiem nosa i lekka asymetia, dziurki od nosa są dosyć duże… Czy po podniesieniu końcowki nosa dziurki nie będą za duże i nie uzyskam efektu swinki?

     • „Efekt świnki” jest ale tylko przez kilka dni po zabiegu. Zwykle 3 do maksymalnie 7 dni. A to dlatego że muszę podczas zabiegu muszę zrobić tzw. hiperkorekcję. Czyli podnieść nosek nieznacznie za bardzo. Po zabiegu jak haczyku „układają się w tkankach” to ta hiperkorekcja znika.
      Spokojnie, na pewno taki efekt nie zostanie na stałe.

 10. Agnieszka

  Witam, czy nos zadarty, szeroki co widać szczególnie przy uśmiechu da się skorygować za pomocą takich nici?

  • Dziękuję za zdjęcia, które wysłała Pani na maila. Odpowiedź jest na Pani skrzynce mailowej. Pozdrawiam

 11. Nici aptos są również nierozpuszczalne. Ile czasu noże utrzymać się ich efekt? Mam szeroki czubek nosa ze względu na duża ilość skory i nie wiem czy jest możliwe go zwęzić.

  • nierozpuszczalne są Aptos Needle 2g (te są rozpuszczalne i nierozpuszczalne, Natomiast Aptos Visage są tylko rozpuszczalne). Efekt po nierozpuszczalnych będzie się utrzymywał kilka lat, ale nie będzie na zawsze. A to dlatego że nić jest zakotwiczona w naszych tkankach, które się starzeją. Z wiekiem działa grawitacja, wszystkie tkanki tracą elastyczność i opadają. Czyli te tkanki w których jest zakotwiczona nić również stracą elastyczność i opadną. Tak że nici nierozpuszczalne nie są na zawsze.

   • Obawiam się, że czubek mojego nosa będzie opadał w większym stopniu niż obecnie, a zamierzam go właśnie podnieść poprzez nici. Czy po kilku latach skóra będzie bardziej „zwiotczała”?

    • Skóra nie będzie bardziej „zwiotczała”, wręcz przeciwnie. Nici Aptos Visage są używane (poza korektą nosa), do rewitalizacji skóry twarzy. Nici te stymulują produkcję włókien kolagenowych. A więc nici te zwiększają jędrność i napięcie skóry.

 12. jaki jest koszt takiego zabiegu ?

  • Cena korekcji nosa nićmi Aptos to ok 3 tyś zł.

  • Panie Doktorze a gdzie Pan przyjmuje i czy terminy są odległe? 🙂

   • Przyjmujemy w Katowicach. Jeżeli chodzi o terminy to teraz, ze względu na „restart” całej rejestracji z powodu koronawirusa, nie są one odległe. Czas oczekiwania na zabieg to 2-3 tygodnie

    • Panie doktorze wysłałam do Pana maila ze zdjęciem i czekam zatem na odpowiedź czy nadaję się 🙂
     Pozdrawiam.

     • Mam trochę zaległości na mailu, ale postaram się do końca tygodnia na wszystko odpisać 🙂

 13. Witam, a jaki czas się utrzymuje efekt? Bo wygląda to dobrze. czy da się podnieść czubek za pomocą tych nici. Można panu na maila wysłać zdj, żeby pan ocenił?

  • Tak proszę podesłać zdjęcia. Najlepiej na maila albo na instagram. Ocenimy czy nos nadaje się do korekcji za pomocą nici.

  • Ile kosztuje wyciagniecie nici z nosa i jak taki zabieg wygląda? Czy trzeba wiekszego nacięcia niż do ich wlozenia? Zrobiłam zabieg w Poznaniu i mam teraz granatowy nos , najpierw myślałam że to po prostu siniak ale jest tak od ponad 2 miesięcy, to miejsce gdzie garbek na nosie miałam tam sama skórę i kość teraz nie wydać kości ale za to mam to miejsce niebieskie, bardziej rzuca się w oczy niż wcześniej, mam nici nie rozpuszczalne, więc samo nie zniknie nigdy.

   • Do wyciągnięcia nici nie potrzeba żadnego nacięcia. Ja robię jedno ukłucie skóry igłą i nici usuwam przez to nakłucie. Po zabiegu nie ma śladu.
    Proszę udać się do lekarza, który wykonywał zabieg. Tak będzie z ekonomicznego punktu widzenia dla Pani najlepiej.
    Oczywiście ja mogę te nici usunąć i usuwam ich całkiem sporo. Zwłaszcza nici założonych przez kosmetyczki muszę usuwać dużo.
    Jeśli chodzi o cenę to proszę o maila.

 14. Czy jeśli podniesiemy czubek nosa, jak długo utrzyma się efekt?

  • Nici rozpuszczają się około 2 lata, jednak efekt powinien utrzymywać się dłużej ponieważ wokół nici wytwarza się „kapsuła” z włókien kolagenowych. Nić się rozpuści ale te włókna kolagenowe zostają i powinny cały czas utrzymywać tkanki na właściwym miejscu. W każdym razie efekt korekcji nosa za pomocą nici aptos jest najdłuższy spośród dostępnych metod małoinwazyjnych. Korekta za pomocą kwasu hialuronowego daje efekt na dużo krótszy czas.

 15. Patrycja

  Witam serdecznie,
  Mój nos z przody wygląda dobrze, natomiast z profilu widać, jest efekt długiego nosa. Czy dało by się optycznie zmniejszyć taki nos? Czy mogłabym przesłać zdjęcie do wstępnej oceny?

  • Optycznie sporo skrócimy nos podnosząc nieznacznie jego czubek. Proszę o zdjęcia na maila

 16. Witam Panie doktorze,
  jak większość ludzi nie lubię swojego nosa, tragedii nie ma ale mógłby być węższy na czubku a z boku jest bardzo delikatny garbek , gdzie najlepiej wysłać zdjęcia ? Czy na Ig również na priv ?

  • Tak najlepiej na priv na instagramie.
   Na podstawie fotek napiszę Pani jakich efektów możemy się spodziewać po założeniu nici

   • Witam
    Czy jest mozliwosc zwezenia skrzydelek nosa za pomoca nici Aptos? Czy uzywacie nici nierozpuszczalnych ?

    • Używamy zarówno nici rozpuszczalnych jak i nierozpuszczalnych. Nici te nie różnią się tylko faktem rozpusczalności. Różnic jest sporo więcej. I niekoniecznie te nierozpuszczalne są lepsze – to zależy od tego co chcemy osiągnąć.
     Poza tym efekt po niciach nierozpuszczalnych nie jest na zawsze – jak ktoś tak Pani mówi to ściemnia. Po prostu nici również te nierozpuszczalne mają swój punkt fiksacji, który z wiekiem opada tak jak wszystkie tkanki na twarzy. Skoro punkt fiksacji opada to nie ważne czy nić się rozpuszcza czy nie, efekt i tak się zmniejsza i zabieg trzeba powtórzyć. Ale o tym napiszę już niedługo osobny artykuł.
     Generalnie niejednokrotnie nici rozpuszczalne są lepsze (ale nie zawsze).

 17. Dzień dobry
  Mam podobny problem co Pani z ostatniego komentarza. Nos z przodu wygląda w miarę dobrze, z profilu już nie za bardzo (nos długi). Czy również mogę podesłać zdjęcia do wstępnej oceny?

  • Tak, proszę wysłać zdjęcia najlepiej na priv na instagramie, albo na maila skorna.pl@gmail.com

   • Hej witam serdecznie czy moge przesłac zdjecia do wstepnej oceny czy da sie cos zrobic z moim okropnym nosem;(opadajacy czubek i kartofel;// i jeszcze moje pytanie w jakim celu zaklda sie te plasterki na 3 dni czy to w celu podtrzymania i ulozenia nici czy to nie ma z tym nic wspolnego?pozdrowienia i dziekuje za odpowiedz

    • Proszę wysłać zdjęcia na maila.
     Plasterki są właśnie po to żeby mikrowypusty nici mogły „wgoić się” w nasze tkanki.

 18. Witam, jak można się umówić do Państwa na konsultacje? Pozdrawiam

  • Witam,
   Proszę o telefon 790 790 099, umówimy się na konsultację.
   Wiele Pacjentek zwłaszcza jak są z daleka konsultuję online.
   Wystarczy przesłać zdjęcia twarzy od przodu i z profilu. Na podstawie zdjęć ocenimy jakich efektów możemy się spodziewać po założeniu nici.
   Zdjęcia najlepiej wysłać jako priv na instagramie, albo na maila skorna.pl@gmail.com
   Pozdrawiam

 19. Witam czy zabieg nićmi nierozpuszczalnymi też kosztuje 3 tysiące?

  • Witam
   Tak, cena to też 3 tyś.
   Jednak są to zupełnie inne nici. Nie różnią się one tylko faktem rozpuszczalności bądź nie. Technika i sposób zakładania nici nierozpuszczalnych i rozpuszczalnych są zupełnie inne. Pacjent który kwalifikuje się do nici rozpuszczalnych niekoniecznie będzie się kwalifikował do nierozpuszczalnych i na odwrót. Decyzję jakie nici założymy dokonujemy podczas kwalifikacji. A więc to nie Pacjent wybiera jakie nici chce, tylko razem omawiamy plusy i minusy jednych i drugich i podejmujemy razem decyzję. I od razu obalę mit – nici nierozpuszczalne też w końcu się rozpuszczą, tylko trwa to sporo dłużej. I jeszcze jeden mit – nici nierozpuszczalne nie dają efektu na zawsze, bo to nie chodzi tylko o nić. Chodzi o punkt fiksacji (czyli jakby zakotwiczenia nici). Ten punkt znajduje się w naszych tkankach (inaczej się nie da). A te tkanki starzeją się, opadają, ulegają sile grawitacji. A więc co z tego że nić nie rozpuści się przez 10 lat jak i tak punkt fiksacji się obniży. A więc efekt nie będzie na 10 lat. Ale to wina naszej fizjologii i procesu starzenia się, a nie wina nici.

   • Dziękuję za odpowiedź. A czy można zrobić taką konsultację telefonicznie gdyż mieszkam 500 km od Katowic? Już raz miałem taki zabieg robiony 2 lata temu.

    • Konsultację możemy zrobić online. Proszę podesłać zdjęcia, najlepiej na priv na instagramie, albo ewentualnie na maila. Na podstawie zdjęć powiemy sobie jakich efektów możemy się spodziewać.

 20. Chciałam zapytać jak wyglada kwestia utrzymywania się efektu zabiegu?
  Pytam ponieważ ostatnio przeczytałam na forum ze jednej z dziewczyn która poddała się korekcji nićmi aptos czubek zaczął opadać po kilku dniach od zabiegu. Czym to może być spowodowane? Jak to się ma do 2 lat utrzymującego się efektu ….

  • Zawsze zabieg z użyciem nici jest wykonywany z tzw. hiperkorekcją. A więc podnosimy nos bardziej niż byśmy chcieli. A to dlatego że w ciągu tygodnia po zabiegu nosek nieco opada – o jakieś 20-30 procent. Jest to spowodowane tym że mikrowypusty nici (czyli haczyki) muszą się „ułożyć” w naszych tkankach.
   Ostateczny efekt będzie się utrzymywał około 2 lat, a prawdopodobnie dłużej.
   Krótkie utrzymywanie się efektu o którym Pani pisze może być spowodowane używaniem innych nici niż Aptos, lub wykonaniem przez osobę niemającą pojęcia o anatomii człowieka i niemającej doświadczenia w tych zabiegach (słyszałem nawet o osobie niebędącej lekarzem wykonującej te zabiegi 🙂 ).
   Z mojego własnego doświadczenia – wykonałem zabiegów korekty nosa bardzo dużo. Miałem dosłownie 2 pacjentki, które uważały że nos za bardzo opadł. Zaprosiłem na konsultację, zrobiłem zdjęcia i porównaliśmy razem ze zdjęciami wykonanymi bezpośrednio przed zabiegiem. U obu Pacjentek efekt uniesienia nosa na wykonanych zdjęciach był ewidentny i zupełnie bezdyskusyjny.
   Podsumowując – jeśli umawia się Pani na zabieg proszę sprawdzić 2 rzeczy:
   – czy zabieg jest wykonywany nićmi Aptos. Popularne nici 4d sory ale nie dają rady. Ja podczas zabiegu, zawsze pokazuję Pacjentowi opakowanie nici które otwieram.
   – proszę się zapisać na zabieg do osoby mającej doświadczenie w w wykonywaniu korekt nosa za pomocą nici.

 21. Witam.
  Zastanawiam się nad korekta nosa nićmi Aptos.
  Lecz mam obawy czy w moim przypadku to coś da… będzie widoczny jakikolwiek efekt…
  Może Pan rozwiać moje wątpliwości …
  Prześle w załączniku kilka zdjec…( wysłane na @ )

  Jeśli tak…co można zrobić ??
  Jakie nici…ile ich potrzeba..jaki byłby koszt…owej korekty?
  Dziękuje .

  • Proszę podesłać zdjęcia na maila albo na naszego instagrama.
   Używamy tylko nici Aptos, zwykle jest to Aptos Visage Excellence, czasem Aptos Needle 2g.
   Nici które użyjemy dobieramy indywidualnie pod Pacjenta.
   Na dzień dzisiejszy cena korekcji niezależnie od ilości nici to 3 tyś zł.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*