Laser frakcyjny – ostatni dzwonek przed latem!

Zimowa aura odchodzi powoli w zapomnienie. Dni stają się dłuższe, przynoszą coraz więcej światła i nowej energii. Gdy w miejsce codziennej szarości pojawiają się wiosenne kolory zaczynamy myśleć o nadchodzącym lecie. Jednak lato to nie tylko wakacje, bilet lotniczy i zasłużony odpoczynek. Zanim rozpoczną się te najcieplejsze miesiące w roku warto domknąć pewne sprawy i odpowiednio się przygotować. Myślimy zwykle o diecie, ćwiczeniach, odpowiednich kosmetykach i zmianie garderoby, by cieszyć się świetnym wyglądem w trakcie wypoczynku i zdjęciami po powrocie do domu.

Ale czy jest jeszcze coś, co nie przychodzi do głowy w pierwszej kolejności?

Jedną z takich skórnych inspiracji, o których trzeba pomyśleć właśnie teraz jest tytułowy zabieg laserem frakcyjnym. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod odmładzania skóry, usuwania drobnych niedoskonałości, przebarwień, ale też blizn różnego rodzaju – pooperacyjnych, potrądzikowych itd. Jednak ekspozycja na światło słoneczne jest przeciwskazana przez co najmniej miesiąc po zabiegu, a z każdym dniem słońce operuje coraz intensywniej. Dlatego też wolimy wykonywać te zabiegi w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli jednak ostatni dzwonek został przegapiony, w niektórych przypadkach decydujemy się na zabieg laserowy w lecie.

Nie oznacza to jednak, że przez miesiąc po zabiegu trzeba siedzieć w piwnicy 😉Jeśli dotyczył on odsłoniętych części ciała należy codziennie rano pokryć je kremem z filtrem SPF 30 – 50 (zależnie od karnacji i pamiętać, że jego czas działania to 2 godziny). Oczywiście należy też zachować rozsądny umiar, wybrać filtr w takiej formie, która będzie przyjazna dla pacjenta- krem z pigmentem, który zastąpi podkład albo produkt w postaci sypkiego pudru. Przy okazji można rozważyć zakup kapelusza z dużym rondem.

Na pewno jednak w trakcie rekonwalescencji nie możemy pozwolić sobie na spontaniczność i pełny relaks w trakcie długo wyczekiwanych wakacji. Jeśli zabieg dotyczy skóry innej niż skóra twarzy – wykluczyć trzeba strój kąpielowy, a nawet nieco bardziej skąpe ubranie, więc gdyby nadszedł upał, stoimy na straconej pozycji.

Dlaczego tak się dzieje?

Wynika to z samego mechanizmu działania lasera frakcyjnego, o którym pisałam już wcześniej na blogu: https://skorna.pl/laser-frakcyjny-odmladzanie-bez-igly/ (tam też zawarłam wszystkie zastosowania lasera frakcyjnego). Zabieg laserem frakcyjnym powoduje celowe niszczenie komórek skóry poprzez działanie ciepła. Pobudza to fibroblasty (jedne z komórek skóry właściwej) do produkcji kolagenu i elastyny, których niedobór lub niewłaściwa struktura powoduje niechciany wygląd skóry. To właśnie jest największą zaletą lasera frakcyjnego – aktywujemy nasze własne zasoby, by odzyskać witalność skóry i przywrócić jej wigor. W wypadku blizn doprowadzamy do „restartu systemu” i uporządkowania pogubionych przez uraz czy stan zapalny komórek skóry. Podobnie jak my – komórki skóry potrzebują czasem solidnego „resetu” 😉.

A czemu zatem słońce jest niewskazane w trakcie rekonwalescencji po zabiegu laserem frakcyjnym? Pobudzone komórki w trakcie pracy są szczególnie wrażliwe na działanie warunków środowiska, a słońce jest naturalnym źródłem promieniowania UV, które je uszkadza. Na krótką metę skóra po laserze frakcyjnym jest podrażniona i zaczerwieniona, a więc dodatkowy czynnik jest po prostu nieprzyjemny. Długoterminowo aktywne komórki mogą pod wpływem dodatkowego drażnienia promieniowaniem UV powodować trwałe zaburzenia pigmentacji i niechciane przebarwienia. Aby temu zapobiec – jak to w medycynie – najważniejsza jest profilaktyka. Pomyślmy o zabiegu teraz, gdy słońce jeszcze na to pozwala i cieszmy się wakacjami, blaskiem słońca i własnej skóry. Szczególnie, że najlepsze efekty zabiegu widać właśnie po 2-3 miesiącach (tyle wymaga biologia skóry), więc jeśli wykonamy go w kwietniu, wraz z początkiem okresu wakacyjnego uzyskamy to co laser oferuje najlepsze.

Na koniec wrzucam jeszcze link do innej, dłuższej notki na temat zaleceń po zabiegu, aby na spokojnie wszystko sobie przemyśleć: https://skorna.pl/zalecenia-po-laserze-frakcyjnym/

Oceń post

3 komentarze

  1. Jaka jeszcze alternatywa działa równie odmładzająca, albo przynajmniej na podobnym poziomie?

    • To zależy. Zabiegu który wykonujemy nie wybieramy na chybił trafił. Możemy wykonać laser, radiofrekwencję mikroigłową, HIFU. Możliwości jest sporo, a to co wybierzemy zależy od jakości skóry, wieku pacjenta, kondycji skóry, wiotkości tkanek i wielu innych aspektów, które oceniamy podczas konsultacji.

  2. Cieszę się, że zdecydowałam się zapisać na zabieg. Skóra na twarzy wygląda jakby było świeżo nałożona Rewelacyjny efekt.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*